Limon Sarısının Albümü

Kendinizin çektiği fotolar lütfen... Önemli ve faydalı bilgi için lütfen önce bu başlığı bir ziyaret edin : viewtopic.php?f=10&t=32

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
limonsarisi
Üye

Re: Limon Sarısının Albümü

Mesajgönderen limonsarisi » Çrş Kas 22, 2017 8:20 pm

kamilburak35 yazdı:...

ciddibiri yazdı:...

Teşekkür ederim bilgiler için. Evde denemeler yapmak daha sağlıklı olacak sabit objeler üzerinden dışarıda çok rüzgar var çünkü :/ Linke bi göz attım anlamaya çalıştım ancak uygulama yaparak farkı tam kavrayabilirim galiba :( Makro çekim gücü beklediğim gibi çıkmadı lensin sanırım beklentimi haddinden fazla yüksek tutmuştum :D

Makinenin 5 eksenli titreşim önleyicisi kapalı olabilir mi belki ondan bu kadar keskin olmayışı :/ Menüyü kurcaladım ama tam anlayamadım.

Bir de ben vizörden bakarken ekrana dokunarak netlik noktasını belirleyemiyorum. Menüde bulamadım. Nasıl aktif edebilirim bu özelliği?
Ekipmanlar:
-Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
-M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm 1:3.5-6.3 EZ
-Olympus 45mm f/1.8 MSC Prime Lens
-Manfrotto Compact Advanced Tripod
-Lowepro Toploader Zoom 45 AW
-Manfrotto MT Pixi EVO Mini Tripod

Sırasıyla Eklenecekler:
Olympus M.Zuiko ED 30mm 1:3.5 Macro Lens, Samyang 8mm f/2.8 UMC Fisheye Lens, Olympus 75mm f/1.8 MSC Prime Lens, Olympus OM-D E-M5 Mark II

Kullanıcı avatarı
limonsarisi
Üye

Mesajgönderen limonsarisi » Çrş Kas 22, 2017 8:24 pm

Bunlar da makro olmayanlardan :)

Resim

Resim

Resim
Ekipmanlar:

Sırasıyla Eklenecekler:
Olympus M.Zuiko ED 30mm 1:3.5 Macro Lens, Samyang 8mm f/2.8 UMC Fisheye Lens, Olympus 75mm f/1.8 MSC Prime Lens, Olympus OM-D E-M5 Mark II

Kullanıcı avatarı
kamilburak35
Müdavim Üye

Mesajgönderen kamilburak35 » Çrş Kas 22, 2017 9:03 pm

ekrana iki kere hizlica dokununca aktif oluyor ekrandan netleme. 5 eksenli titreşm sistemi ise ana ekranda sol alt kösede. eger s-ıs 1 yazmiyor ise oklarla oraya gidip secin aktip olacaktir
En son kamilburak35 tarafından Çrş Kas 22, 2017 10:30 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
kamilburak35
Müdavim Üye

Mesajgönderen kamilburak35 » Çrş Kas 22, 2017 9:04 pm

arada cenk hoca olympusun sitesinde makinenin kullanimiyla ilgili online egitimler veriyor denk gelirse kesin katilin cok faydali oluyor.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Kas 23, 2017 4:52 pm

Sizin fotoğraflarda ilginç bir durum görülyor. O da hep ISO 500'de çekmişsiniz. Bu durumda da ben sizin bu ISO'yı ayarlamayı (yükseltip-alçaltmayı) bilmediğinizi veya öyle unuttuğunuzu düşünmeye başladım ve bu mesajı yazıyorum. Tabi bir de şu da olabilir böyle yapmanıza sebep "Kaç kere çektim ise ISO 200'de titrek falan çıktı fotoğraflar, en iyisi bu iso 500 oldu bence, o yüzden ben de bilerek bıraktım 500'de" :)
-
Elinizdeki makinada 5 eksenli IS özelliği var. gündüz eğer fotoğrafladığınız cisimler hareket etmiyor ise, işt ottur, çiçektir vs. hani rüzgarda sallanır falan onlara tamam işlemez bu 5 eksenli IS ama sabit bir biblo, ne bileyim evinize alın götürün 3-5 yaprak koyun mesela masada bi şekil vs. yapın, onu fotoğraflarken makinanızı boyun askısı ile boynunuzda ve elinizde gerdirerek tutarak minimum el-vücut sarsıntısı elde ederek çekebilirsiniz. Bu tutuş şekliyle 1/10, 1/15'lerde çok rahat fotoğraf çekebilmeniz gerekir. Bu enstantane'de çekebildiğinizde de sahnede hareket yok ise ISO'yu 200'e indirerek fotoğraflarınızın çok daha temiz ve pürüzsüz+kumlanmasız olmasını sağlarsınız. Ben 3 eksnli IS'i olan makinam (ilk M10 modeli) ile 1/10 ile rahatlıkla fotolar çekebiliyorum. Tabi siz o kadar da zorlama yapıp titrek fotolar elde edeceğinize işte 1/20 , 1/30'lara inseniz de yeter bu ISO 500'den aşağı düşmeniz için.

Şu başlığı gördünüz mü ?
viewtopic.php?f=31&t=1351

Ayrıca şu linke de bakabilirsiniz,
https://ilkelifoto.wordpress.com/2017/1 ... avsiyeleri

Bu gibi çalışmalar için önemli bir detay da şu, bunu da okumanızı öneririm,
viewtopic.php?f=31&t=1341

Eski üstadlardan biri mi demişti ne "Çektiğiniz ilk 20.000 fotoğraf acemiliğinizdir" falan gibi bir ifade vardı. O nedenle ne çektiğinizi bilerek, makinayı kendiniz ayarlayarak fotoğraf çekmeye başladığınız andan itibaren ilerlemeye başlarsınız. Sonra buna makinayı ayarlamanın da ötesinde ışığı da ayarlama becerisi eklenir-gelişir... İşte bu süreci bilinçli bir şekilde, yani idrak ederekten, rastlantısal değil de "Ne yaptım, sonuç ne oldu" bilerek çekimler yapmak için evde fotoğraf çekmek çok yararlı. Bunun için var ise 1 masa lambası çok faydalı olur. Ben kimi zaman hanımın makyaj aynasını da (Hani şu ufak daire şeklinde kendi ekseni etrafında dönen ayna) masa lambasından gelen ışığı obje üzerine sektirip düşürmek için kullanırım. Marketlerde araba ön camlarına konmak için satılan şu akordeon şeklinde metalik bir koruyucu var mesea o da güzel ışık yansıtıcı oluyor.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
limonsarisi
Üye

Mesajgönderen limonsarisi » Prş Kas 23, 2017 7:15 pm

Yok iso değeri bilinçli olarak 500de. İstediğim netliği 200de alamadığım için ışık seviyesi adına artırdım isoyu. Paylaştığım bazı fotolar da 350 iso olsa gerek hepsi 500 değil. Hatta çok 200 değerde çekimim var ama görüntü kalitesi tatmin etmediği için paylaşmadım.

Verdiğiniz tüm linkleri inceleyeceğim. Evde deneme fırsatım olmadı henüz umuyorum yarın denerim.

Bunlar da bugün çektiklerim. Hiçbirinde herhangi bir oynama yok orijinal halleriyle yükledim yine gren var. 200 iso değerinde rüzgar da çok yoktu zaten durağan cisimleri veya denizi çektim ama netlik yok fotolarda :(

Resim

Resim

Resim

Resim
Ekipmanlar:

Sırasıyla Eklenecekler:

Kullanıcı avatarı
limonsarisi
Üye

Mesajgönderen limonsarisi » Prş Kas 23, 2017 7:16 pm

kamilburak35 yazdı:arada cenk hoca olympusun sitesinde makinenin kullanimiyla ilgili online egitimler veriyor denk gelirse kesin katilin cok faydali oluyor.

Teşekkür ederim takip edeyim mutlaka :)
Ekipmanlar:

Sırasıyla Eklenecekler:

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Kas 23, 2017 10:44 pm

ISO arttıkça foto kalitesi düşer ! Siz sorununuzun ne olduğunu da doğru tespit edemediniz henüz. Sorunları kendiniz anlayıp çözümlerini aramadıkça kitap okur gibi bu konularda kim ne dese boştur bence. Fotoğrafçılık okunduğu uygulanmadan öğrenmesi çok zor bir şey.

"ISO artınca foto kalitesi düşer" ifadesini size kanıtı ile gösteririm. Fakat sizin de bana göstereceğiniz kanıtıınz var ! :) O kanıtınızda sizin sorununuz ISO düşüklüğü direk olarak değil ama çözüm yollarından birisi bu tabi.

Şu linkten :
https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 3374204675

Kutulardaki 200 rakamına tıklayıp yükseltin bakın foto kalitesine. 400, 800, 1600, 3200 yapıp bakın.

Benim gördüğüm kadarı ile eğer makro çekim yapmıyorsanız sizin ISO arttırmak tek seçeneğiniz değil. Diyaframı kısmak gibi bir diğer seçeneğiniz de var. Bununla da enstantane hızı artacak ve rüzgarla hareket eden şey(ler) titrek çıkmayacaktır. Benim için her daim ISO yükseltmek seçeneklerin en sonuncusudur. Hatta ISO yükseltip de kumlu bir foto çekeceğime o fotoğrafı hiç çekmemeyi bile tercih ettiğim çoktur. Zorunlu olmadıkça ve bir de tabi unutmamışsam yüksekte çekmem foto. Gerçi ISO 400 - 640 falan çok da değil.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
limonsarisi
Üye

Mesajgönderen limonsarisi » Prş Kas 23, 2017 10:59 pm

ciddibiri yazdı:ISO arttıkça foto kalitesi düşer ! Siz sorununuzun ne olduğunu da doğru tespit edemediniz henüz. Sorunları kendiniz anlayıp çözümlerini aramadıkça kitap okur gibi bu konularda kim ne dese boştur bence. Fotoğrafçılık okunduğu uygulanmadan öğrenmesi çok zor bir şey.

ISO'nun da diyaframın ve enstantanenin de değerlerinin artıp eksiltildiğinde nasıl bir etki bıraktığını gayet iyi biliyorum. Ben size yaşadığım sıkıntıyı anlatamadım sanırım.Yine de ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
İyi geceler.
Ekipmanlar:

Sırasıyla Eklenecekler:

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Kas 23, 2017 11:10 pm

limonsarisi yazdı:
ciddibiri yazdı:ISO arttıkça foto kalitesi düşer ! Siz sorununuzun ne olduğunu da doğru tespit edemediniz henüz. Sorunları kendiniz anlayıp çözümlerini aramadıkça kitap okur gibi bu konularda kim ne dese boştur bence. Fotoğrafçılık okunduğu uygulanmadan öğrenmesi çok zor bir şey.

ISO'nun da diyaframın ve enstantanenin de değerlerinin artıp eksiltildiğinde nasıl bir etki bıraktığını gayet iyi biliyorum. Ben size yaşadığım sıkıntıyı anlatamadım sanırım.Yine de ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
İyi geceler.

Peki... Verdiğim rahatsızlık için bağışlayın.
Sağolun, size de iyi geceler...
-
-

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Kas 23, 2017 11:14 pm

limonsarisi yazdı:

Yok iso değeri bilinçli olarak 500de. İstediğim netliği 200de alamadığım için ışık seviyesi adına artırdım isoyu. Paylaştığım bazı fotolar da 350 iso olsa gerek hepsi 500 değil. Hatta çok 200 değerde çekimim var ama görüntü kalitesi tatmin etmediği için paylaşmadım.

Verdiğiniz tüm linkleri inceleyeceğim. Evde deneme fırsatım olmadı henüz umuyorum yarın denerim.

Bunlar da bugün çektiklerim. Hiçbirinde herhangi bir oynama yok orijinal halleriyle yükledim yine gren var. 200 iso değerinde rüzgar da çok yoktu zaten durağan cisimleri veya denizi çektim ama netlik yok fotolarda :(

...
Söz konusu fotograflarda ışık çok yeterli değil. Exiflerine de bakmadım gerçi ama iso 200 sanırım. Evet biraz kumlanma var. Ancak bende olympus ile cektigim düsük ışıkta gökyüzünün kadraja girdigi fotograflarda kabul edilebilir kumlanmaya tanık oldum. Bu arada ilk paylaştığınız görsellerde beklediginiz keskinliği alamamanız normal çünkü 12-50mm optik kalitesi "eh işte" dedirten türde bir objektif. Su toz koruması olan bir kit objektif. Ekstrası yarı makro modu olması. Hayal ettiğiniz keskinlige 20mm panasonic en basta olmak koşuluyla prim lensler ile kavusabilirsiniz.Yada bir 12-40,12-35 gibi optik kalitesi yüksek objektiflerle....Manzara fotograflarında noise önemli derttir. Makrolarda netlik de ayrı derttir :) Kullandığınız gövde iyi bir gövde ama lensiniz için aynısını söyleyemeyeceğim :) Bu arada foruma hosgeldiniz..

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
limonsarisi
Üye

Mesajgönderen limonsarisi » Prş Kas 23, 2017 11:41 pm

ciddibiri yazdı:Peki... Verdiğim rahatsızlık için bağışlayın.
Sağolun, size de iyi geceler...

Estağfirullah verdiğiniz bilgiler benim için önemli hepsini dikkate alacağım.
Ekipmanlar:

Sırasıyla Eklenecekler:

Kullanıcı avatarı
limonsarisi
Üye

Mesajgönderen limonsarisi » Prş Kas 23, 2017 11:54 pm

karadagyan yazdı:Söz konusu fotograflarda ışık çok yeterli değil. Exiflerine de bakmadım gerçi ama iso 200 sanırım. Evet biraz kumlanma var. Ancak bende olympus ile cektigim düsük ışıkta gökyüzünün kadraja girdigi fotograflarda kabul edilebilir kumlanmaya tanık oldum. Bu arada ilk paylaştığınız görsellerde beklediginiz keskinliği alamamanız normal çünkü 12-50mm optik kalitesi "eh işte" dedirten türde bir objektif. Su toz koruması olan bir kit objektif. Ekstrası yarı makro modu olması. Hayal ettiğiniz keskinlige 20mm panasonic en basta olmak koşuluyla prim lensler ile kavusabilirsiniz.Yada bir 12-40,12-35 gibi optik kalitesi yüksek objektiflerle....Manzara fotograflarında noise önemli derttir. Makrolarda netlik de ayrı derttir :) Kullandığınız gövde iyi bir gövde ama lensiniz için aynısını söyleyemeyeceğim :) Bu arada foruma hosgeldiniz..

Işıkla az bi oynama yaparım diye 1-2 stop kadar ışıktan feragat ettim :) Tam da durum dediğiniz gibi sanırım ben 12-50 ile ilgili çok büyük beklentilere girmişim :/ 45mm i kullanmayı çok istiyorum ilk fırsatta 20mm i de incelemek isterim. Teşekkür ederim yorumunuz için. Ve hoşbuldum :)
Ekipmanlar:

Sırasıyla Eklenecekler:

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Kas 23, 2017 11:57 pm

limonsarisi yazdı:
karadagyan yazdı:Söz konusu fotograflarda ışık çok yeterli değil. Exiflerine de bakmadım gerçi ama iso 200 sanırım. Evet biraz kumlanma var. Ancak bende olympus ile cektigim düsük ışıkta gökyüzünün kadraja girdigi fotograflarda kabul edilebilir kumlanmaya tanık oldum. Bu arada ilk paylaştığınız görsellerde beklediginiz keskinliği alamamanız normal çünkü 12-50mm optik kalitesi "eh işte" dedirten türde bir objektif. Su toz koruması olan bir kit objektif. Ekstrası yarı makro modu olması. Hayal ettiğiniz keskinlige 20mm panasonic en basta olmak koşuluyla prim lensler ile kavusabilirsiniz.Yada bir 12-40,12-35 gibi optik kalitesi yüksek objektiflerle....Manzara fotograflarında noise önemli derttir. Makrolarda netlik de ayrı derttir :) Kullandığınız gövde iyi bir gövde ama lensiniz için aynısını söyleyemeyeceğim :) Bu arada foruma hosgeldiniz..

Işıkla az bi oynama yaparım diye 1-2 stop kadar ışıktan feragat ettim :) Tam da durum dediğiniz gibi sanırım ben 12-50 ile ilgili çok büyük beklentilere girmişim :/ 45mm i kullanmayı çok istiyorum ilk fırsatta 20mm i de incelemek isterim. Teşekkür ederim yorumunuz için. Ve hoşbuldum :)
Simdi flickrda inceledim de f14,f9 gibi degerlerde cok fotografınız var ve kiminde iso 500 kiminde 200. İso 200 de olsa diyaframı cok kısınca malesef noise oluşur. Ama parktaki sarı kedi fotografınızda ışık yeterli ve iso500 f5.8 kullanmıssıniz. Kedinin gözleri cok canlı, basarılı...

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
limonsarisi
Üye

Mesajgönderen limonsarisi » Cum Kas 24, 2017 12:07 pm

karadagyan yazdı:Simdi flickrda inceledim de f14,f9 gibi degerlerde cok fotografınız var ve kiminde iso 500 kiminde 200. İso 200 de olsa diyaframı cok kısınca malesef noise oluşur. Ama parktaki sarı kedi fotografınızda ışık yeterli ve iso500 f5.8 kullanmıssıniz. Kedinin gözleri cok canlı, basarılı...

Makinenin be lensin dilini de anlamak için her değeri deniyorum kısık diyafram açık diyafram. Manzara fotolarında özellikle diyaframı kısık kullandım. Hem gün batımının o kızıl rengini alabilmek hem de alan derinliği için. Doğru yol izliyorumdur umarım :)
Ekipmanlar:

Sırasıyla Eklenecekler:

“Üyelerimizin albümleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir