Tatile çıkarken şarj aletini evde unutan adam

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Tatile çıkarken şarj aletini evde unutan adam

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Sal Nis 10, 2018 8:53 pm

Evet, bu hıyar ben oluyorum :lol:

Yahu 4 günlük tatilim vardı, İzmir'den Sığacık (Teos), Selçuk (Şirince), Kuşadası, Söke (Priene), Didim (Milet) ve belki bir de Bodrum şeklinde bir rota çizdim. Kuşadası'da ev olduğundan buradan her yere günübirlik gidebilecektim ama az önce fark ettiğim üzere fotoğraf makinesinin pil şarj aletini evde bırakmışım.

2 ay önce Efes'e günübirlik giderken bile 2 yedek pili ve sarj aletini alırken, 3 gece 4 gün kalmalı yola çıkıyorum ama şarj aletimi unutuyorum. Bugün de Teos'u gezerken nasılsa pil sıkıntım yok diye çektikten sonra makinayı kapatmıyordum, ekranı kararıyordu bir süre sonra. 160 civarı fotoğraf çektim bugün, ilk pilim hala full gösteriyor ama muadil batarya bu ve full görünürken bir anda bitme gibi bir huyu var. Yedek bataryalarımın da biri yine muadil, diğeri ise orijinali.

Yarın Milet'e gitmeyi düşünüyorum, orada da sıkıntı yaşamam ama Bodrum ve en son dönerken uğrarım diye planladığım Şirince yalan oldu sanırım. Hatta buraya gelmişken terastan yıldız izi, samanyolu falan da denerim diyordum, samanyolu yine deneyeceğim 20-25 saniyelik pozlamalarla ama yıldız izine bulaşamam artık.

Pilleri idareli kullanma yönünde tavsiyeniz varsa alabilirim. Mesela LCD ekranı kapatma şansım varsa ve işe yarayacaksa kapatırım, çektiklerimize vizörden bile bakabiliyoruz en nihayetinde.

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Re: Tatile çıkarken şarj aletini evde unutan adam

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Sal Nis 10, 2018 9:28 pm

Öncelikle geçmiş olsun. Belki forumdan bu bölgelerde bulunan bir arkadaş varsa sarj desteği yapabilir.

Kendi adıma bir iki cümle edecek olursam, aynasızları küçük ve taşınabilir olduğu için seçiyoruz. Artık aynasızların usbden sarj edilmesi şart. M10 I ve II kullandığım günlerde sarj aletinin gereksiz büyüklüğü rahatsız ediyordu. Şimdi GX7 mII ve X-T20 kullanıyorum. Her iki cihazım da USBden sarj oluyor. Sarj aleti yanımda değilse idare edebiliyorum. Umarım tüm aynasız üreticileri bunu standart hale getirir.
Mevcut sistem: Fujifilm X-T30 + XF 16-80mm

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Sal Nis 10, 2018 10:02 pm

Ah ah ah ya.

Çok kötü olmuş. Harika bir rota çizmişsiniz aksine. Geçmiş olsun artık.

Vizörün hemen sağ tarafında bir düğme var ona basarsanız ekrandan izleme özelliği kalkar ve 2sn işlem yapmazsanız makine uykuya geçer. O tuşa basın.

Wifi kapatın.

Elinizdeki cihazın 36 pozluk filmli makine olduğunu hayal edin ve çok dikkatli kullanın.

Yıldız işine çok bulaşmayın derim.
_______
Yan sanayi pil almayın bunun yerine Duracell DR9964 i kesinlikle tavsiye ederim.

Tek günlük gezilerim için bile 3 batarya taşıyorum artık.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Sal Nis 10, 2018 10:31 pm

35MMUTLU35 yazdı:...

teşekkürler, usb'den şarj kesinlikle gerekli. gerçi pil olsun, pil şarj aleti olsun, olympus'un sarf malzemesi olarak gelir kapıları bunlar. aslında fuji'nin, pana'nın yaptığını olympus da yapardı normalde ama yapmamışlar. cep telefonlarda olduğu gibi geliştirecek bir şey kalmayınca şirketler pil üzerinden girecek bence rekabete ileride, o zaman standartlaşır umarım bu da.

biunlu yazdı:...

teşekkürler, rota valla çok iyiydi hocam, mekanın da ötesinde o yollarda olmak, güzel bir manzara görünce arabayı sağa çekip fotoğraflamak, sonra devam etmek özellikle ege bölgesi için çok keyifli bir şey ama işte :?

şarja gelince evden apar topar çıkınca unutulmuş. wifi zaten hep kapalı, ekranı da kapatacağım söylediğiniz şekilde. aslında daha iyi de olabilir, kısıtlı olanakla daha seçmece, daha güzel şeyler çekilebilir ama özellikle milet'e ilk defa gidiyorum diye bol bol hatıra niyetine çekerim diyordum, o sekteye uğradı biraz. yıldızlar zaten yalan, baktım da görünürde pek bir şey yok şu an istesem de deneyemem.

neyse bunlar hep tecrübe oluyor artık, canım sağolsun :)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Sal Nis 10, 2018 11:44 pm

Dediğin rotanın tamamını biliyorum.

Söke'de Doğanbey Köyü görülmeli, Hatta uca gidip karinada balık yedikten sonra bir akşamüstü fotoğrafı fena olmaz.
___

Eğer milete gideceksen bafa gölü/ Kapıkırı köyüne gün batımına doğru mutlaka uğra derim, harika kareler yakalarsın.

Milette tiyatro harici bir şey yok zaten. Ama tiyatro çok sağlam.

Profilimde saydığınız tüm rotanın fotoğrafı olacaktı. Belki Şirinceleri koymamışımdır.

Benim köyümün şarkısı filmi var vizyonda. O filmde o köyde(kapıkırı) çekilmiş. İzlerken çok keyif aldım.

Entelköy efeköye karşı filmi de burada çekilmişti.

Bu arada bizim de Davutlarda ev var. Belki yazın bir buluşma düzenleriz.

ResimKapıkırı by Bi Ünlü, on Flickr

ResimKöy by Bi Ünlü, on Flickr

ResimLast Castle by Bi Ünlü, on Flickr

ResimBafa Lake by Bi Ünlü, on Flickr

ResimDemir by Bi Ünlü, on Flickr

ResimCar by Bi Ünlü, on Flickr

Resimmiletos theater by Bi Ünlü, on Flickr

ResimBafa Lake Panorama by Bi Ünlü, on Flickr
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Nis 11, 2018 1:06 am

Benim em1 data kablosuyla pc yr bagliyken sarj oluyor. En azindan ekranda sarj olduguna dair bir ibare cikiyor. Yada ben mi öyle sanıyorum ki ;)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Çrş Nis 11, 2018 1:21 am

Yok henüz Olympuslar buna imkan vermiyor.

Bu arada çok geçmiş olsun diyeyim. Elimde o şarj aletinden olsaydı size kargo ile yollardım :)
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Nis 11, 2018 1:46 am

Ben de unuttum bir kere ama çok geç kalmadan fark edip tren istasyonundan eve taksi ile gidip alıp geri dönebilmiştim. Biraz erken gitmenin avantajı olmuştu bu bana.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
elendil79
Üye
İletişim:

Mesajgönderen elendil79 » Çrş Nis 11, 2018 12:50 pm

poormansmoodyblues yazdı:........

Geçmiş olsun Her Türk Gencinin Başına gelmiştir diye tahmin ediyorum
Daha Kötüsü de var kartı bilgisayarda unutmak (bu sebeple cüzdanımda 8'lik kart taşıyorum)
Pili şarj makinasında unutup makina ile çıkmak (geçen hafta işyerinde)
Oluyor böyle telaş anlarında, Kafada "şunu şöyle yaparım sonra buraya geçerim" derken basit ama önemli şeyleri unutmak.

35MMUTLU35 yazdı:Öncelikle geçmiş olsun. Belki forumdan bu bölgelerde bulunan bir arkadaş varsa sarj desteği yapabilir.

Kendi adıma bir iki cümle edecek olursam, aynasızları küçük ve taşınabilir olduğu için seçiyoruz. Artık aynasızların usbden sarj edilmesi şart. M10 I ve II kullandığım günlerde sarj aletinin gereksiz büyüklüğü rahatsız ediyordu. Şimdi GX7 mII ve X-T20 kullanıyorum. Her iki cihazım da USBden sarj oluyor. Sarj aleti yanımda değilse idare edebiliyorum. Umarım tüm aynasız üreticileri bunu standart hale getirir.

Kesinlikle katılıyorum USB şarj olayı çok pratik olur.
Şarj aleti + kablo (çok uzun) çantada ağırlığıyla değil ama kapladığı yer anlamında sinir ediyor.

USB'den şarj makinayı kalınlaştırıyor mu acaba desem çok etkilemiyordur, şimdilerde SONY'de USB şarj desteği koymaya başladı gdiye hatırlıyorum, darısı bizim M43 tayfasına.
Olympus OM-D EM-10 Mii
Panasonic DMC-G5
Panasonic 100-300MM
Panasonic 14-140MM
Panasonic 20mm F/1.7
Olympus 45MM F/1.8
Minolta MC 58MM F/1.4
Lowepro Passport sling Bag
Olympus Retro Bag ,15mm f/8.0 body cap
http://www.instagram.com/elendil79
https://500px.com/elendil79

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Nis 11, 2018 3:16 pm

biunlu yazdı:...

hocam tavsiyenize uyup kapıkırı'ya da uğradım. hatta şu an bizzat orada, göl kıyısındaki restoranda oturuyorum. müthiş bir huzur ortamı var ve manzara şahane. yalnız hem hava puslu ve güneş yok hem de erken dönmek istiyorum, gün batımına kalamayacağım. bafa'yı düşünüyordum ama uğrasam da böylesi güzel bir manzara bulmayı beklemiyordum, öneriniz için çok teşekkürler :)

doğanbey üzerinden geçtim ama uğramak aklımdan geçmedi. dönüş yolu da zıt bir istikamette kalıyor, bir dahaki sefere inşallah.

milet'i de çok beğendim, dediğiniz gibi tiyatrosu özellikle efes'e kıyasla daha görkemli, neredeyse tamamen de ayakta duruyor.

elendil79 yazdı:...

teşekkürler, siz de baya bir muzdarip olmuşsunuz bu durumdan, darısı başımaymış :)

ubeyd yazdı:...

sagolun hocam, eksik olmayın. daha uzun kalacak olsam evden isterdim altı üstü 100 km mesafe ama onun bile gelmesi 1 gün sürecek zaten. bir dahakine inşallah eksiksiz geleceğim :)

karadagyan yazdı:...

hocam usbden şarj olsa da fark etmez, usbyi bilerek almadım zaten. ben laptobun kart okuyucusundan aktarıyorum bilgisayara, sadece tv'ye bağlarken kullanıyorum kabloyu.

ciddibiri yazdı:...

dolaba koyduğum peynir zeytin falan vardı, onu hatırlayıp geri döndüm 5dklık yoldan ama sarj aletini almadığımı 10 saat sonra fark etmiştim, iş işten geçti haliyle :D

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Pzr Nis 15, 2018 8:33 am

Benim de başıma benzer bir olay gelmişti. Seyahatimin ortasında cihazın şarjı bitti. Yedek bataryam da yok. Ne yapsam ne etsem derken gözüme bir yer ilişti. Girdim ellerinde orjinal batarya varmış. Aldım çıktım. Sonra geziye kaldığım yerden devam.
Web Sitem: Japonya Notları
Flickr Adresim: GC
Gövde: Olympus M43
Lens: 17mm, 14-45mm

“Eğlenceli şeyler(Fotolar, fıkralar, karikatürler, yaşadığınız olaylar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir