Foto blog ve pwingo

Diğer fotoğraf arşivleme ve düzenleme yazılımları hakkında güncellemeler, yeni programlar, sorunlar ve çözümleri...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
Rhodium
Isınmaya Başlayan Üye

Foto blog ve pwingo

Mesajgönderen Rhodium » Sal Ara 29, 2020 1:17 am

Merhabalar, tam olarak konu başlığını nereye yazacağımı kestiremedim. Ancak bir bilgi ve rehber olsun diye sizinle paylaşayım istedim.

Bildiğiniz gibi web platformlarında blog oluşturmak istediğinizde çoğunlukla Wordpress kullanırız. Ancak ben daha farklı bir içerik oluşturma programından bahsedeceğim. Adı pwingo. Bu script, aynı Wordpress gibi bir altyapı ancak tamamen fotoğrafçılar için düşünülmüş. Wordpress blog ve daha fazlası olduğu için çok karışık kodlar içeriyor. Ve çoğunluğu fotoblogerlar için gerekli olmayabiliyor.

Benim wordpress tabanlı blog sitem:
https://www.gumuspara.com

Bu siteme bir wordpress eklentisi ile galeri eklemekten yerine, pwingo yu kurdum.
https://www.gumuspara.com/galeri
Bu adresteki script wordpress değil pwingo alt yapıda.

Siz tabi isterseniz kendi adresinize direkt Word Press olmadanda pwingoyu kurabilirsiniz.

Özelliklerinden bahsedeyim:
Cpanelden direkt kurulabiliyor.
Açık kaynak lisanslı ve ücretsiz.
Türkçe
Herhangi bir kod bilgisi olmadan kullanabileceğiniz ölçüde basit

Birden fazla kullanıcı ile kullanılabiliyor.
Albümler ve fotoğraflar olarak listeleme yapıyorsunuz. Örneğin bir resim birden fazla albümde olabiliyor.

Sanırım 200 e yakın eklentisi var. İletişim formu, panorama fotoğrafçılık, seo, sosyal medya gibi bir çok eklenti var.
45 e yakın teması var.

Bununla neler yapabilirsiniz:
Foto paylaşmak amaçlı kendi deponunuzu oluşturabilirsiniz.
Fotoğraflarınız için bir blog sitesi oluşturabilirsiniz.
Yada benim yaptığım gibi mevcut blog siteniz üzerinde bir alt galeri olarak kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki resmi pwingo script üzerinden kendi sistemden paylaşıyorum:
Resim

“Corel Paintshop, Gimp, ACDSee, Zoner.photoStudio ve diğerleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir