Piyasalar Neden Bu Kadar Durgun Sorunsalı

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
Forumda “Yeni kayıtlı kullanıcı” üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar(5 mesaj) bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir.
Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Re: Piyasalar Neden Bu Kadar Durgun Sorunsalı

Mesajgönderen webbie » Sal Tem 02, 2019 5:01 pm

dgncsk yazdı:her durumda baştan yada sonra iki bayram arası olacağı için geçersiz önermedir :)

az önce sony objektiflere bakıyordum, 6 ay önce dolar çok daha yüksekken 950 1000 tl gibi paraya alınan aynasız FF kit lensi ,1250 tl ilanlarda. olay nedir şimdi? dolar düşmüşken.

Bu soruya, şu soruyla cevap vermek doğru olur;
Aramızda, tek bir kişi var mıdır ki, doların önümüzdeki aylarda yükselmeyeceğini, ekonomik krizin daha da derinleşmeyeceğini, işsizliğin artıp ve belki de sırayı bize getirmeyeceğini düşünsün?

Bu sorunun cevabı, iki bayram arasının denk geldiği aralığı önemsizleştirecektir.

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Sal Tem 02, 2019 5:40 pm

dolar 7tl olduktan sonra piyasa buna göre fiyatladı zaten, şuanki 5,20 ye inmesi, 6.15e çıkması, tekrar 5.50 olması gibi ara hareketlerin hiç bir etkisi yok maalesef :(

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Tem 02, 2019 10:55 pm

Malum sitede bazı malum kişiler aynı lensi elinde 3-4 tane varmış gibi ilana koyuyorlar. Biri 500 diğeri 475 öteki 450 tl den ;) Yine malum kişiler sahte yada başka hesaplarla satış yapıyorlar. Ama şunda var ki alıcı da bazen kerizlik yapıyor. Aynı lensi benden pahalıya satan birinden alıyorsa kerize keriz denir yada ben başkasından pahalıya satıyorsam ve benden alıyorsa kerize yine keriz denir....

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Tem 03, 2019 12:04 pm

karadagyan yazdı:..

Aslinda dunyada tum sanal ortam saticilarinin uyguladigi strateji budur. Ozellikle e-bay, aliexpress yada Alibaba da asilinda o kadar cok satici yok. Bir saticinin her urun altinda neredeyse 4-5, konuya gore 10-15, toplamda neredeyse 20-30 ayri kullanici adi altinda urun satiyorlar. Ornegin aliexpress cesitli zamanlarda promosyon fiyat uygulamasi yapiyor. Ayni satici hem promosyon fiyati ile hem de promosyona girmemis bir cok fiyattan ayni urunu farkli yada ayni kullanici adi altinda satiyor.

Diger bir konu da bir saticinin alici yorumlari kotu ise hemen o satici yeni sifirdan ikinci satici tanimliyor. Posta gecikmesi yada postada kaybolma, postada tasinirken urunun zarar gormesini alicilar satici ustune yiktiklari icin saticilar da bir den fazla satici kullanici hesabi var. Yani yorumlari okudugunuz da iyi sandiginiz bir saticinin gecmis de cok temiz olmayabilir.

Sonuc olarak internette alis veris yapmayi iyi bilmekte yetmiyor satin aldiginiz platformunu da iyi tanimaniz gerekiyor. Aliexpress den cok ucuza aldim sandiginiz bir urunun inanin daha ucuzu var ve aliexpress bazen bu ucuz fiyatli urunleri filtreleme yaptiginizda getirmiyor karsiniza. En az 10 kere bu olay ile karsilatim. e-bay yada Aliexpress den urun alirken iyice incelemeden satin almamak gerekiyor.

Bir de ikinci elde insanlarin pahaliysa var bir hikmeti, ucuzsa vardir bir illeti diye de dusunuyor olabilirler.

.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

tkcn13
Müdavim Üye

Mesajgönderen tkcn13 » Çrş Tem 03, 2019 10:40 pm

Piyasalar böyle durgunken malum sitede ayda yılda bir uygun fiyatlı m1 m2 düştü oda adam mesajlara cevap vermeyince almaya yetisemedim maalesef.
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş Tem 04, 2019 12:39 am

tkcn13 yazdı:Piyasalar böyle durgunken malum sitede ayda yılda bir uygun fiyatlı m1 m2 düştü oda adam mesajlara cevap vermeyince almaya yetisemedim maalesef.

Biz aldık :) Arkadaşım E-M5MarkII kovalarken E-M1MarkII yakaladı. Yine forumda kaldı...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

tkcn13
Müdavim Üye

Mesajgönderen tkcn13 » Prş Tem 04, 2019 9:28 am

DrOpMaN yazdı:
tkcn13 yazdı:Piyasalar böyle durgunken malum sitede ayda yılda bir uygun fiyatlı m1 m2 düştü oda adam mesajlara cevap vermeyince almaya yetisemedim maalesef.

Biz aldık :) Arkadaşım E-M5MarkII kovalarken E-M1MarkII yakaladı. Yine forumda kaldı...

Hayırlı olsun o zaman:)
Olympus m1 mark2
Laowa 7,5 mm f:2
Olympus 12-40mm f:2.8
Sigma 56mm f:1.4
Olympus 50mm f:1.8
Olympus 75-300mm

nocebo
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen nocebo » Prş Tem 04, 2019 11:30 am

Sıfır fiyatına ürün satmaya çalışan uyanıklarla dolu malum siteler. Bazıları bakın sıfırı 3400 lira diye internetteki herhangi bir siteden referans da veriyorlar. Siz "bak ama ben 2900 liraya buldum" dediğinizde de "o zaman oradan al" klişesi başlıyor. Bu ilan fiyatlarını gören vatandaş da benimki onunkinden daha temiz o zaman benimki de 100 lira fazla eder diye düşündüğü için aşırı şişirilmiş bir piyasa oluşuyor. Gerçekten ikinci el piyasasına uygun olan ürün de saniyesinde bitiyor yetişemiyorsunuz. Geçen haftalarda favorilerime eklemiş olduğum bir m5 mark II'nin 3000 liraya düştüğü bilgisi geldi telefonuma henüz ilana bu neymiş diye bakamadan satıldığını gördüm. M1 mark II'yi görmeme rağmen bütçemi aştığından alamadım zaten.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Eki 27, 2019 7:40 pm

Yeni üyelerimiz çok fazla bu sıralar; üye olduklarında onlara bizim forumumuzda her şeyi olması gereken normal fiyatlardan bulur ve satın alır diye telkinde bulunuyoruz; yada en azından ben öyle yapıyorum.

Örneklendireyim; Olympus Yetkili Bayisi bir lensi (atıyorum) 2000 liraya satıyor; bu adam dükkan işletiyor, adam çalıştırıyor, devlete vergi veriyor, belediyesine harç yatırıyor; bunun üzerine para kazanmaya çalışıyor günümüz şartlarında. Biz oturduğumuz yerden onlardan daha fazla para kazanıyoruz; inanmayan araştırsın, telefon açsın sorsun.
Peki -yukarıda konuştuk bir sürü şey- vaktiniz varsa okuyun; hatta vaktiniz yoksa da okuyun çünkü yararınıza olacak çok şey var özellikle yeni üye olan, m43 sistemi tanımayan yeni arkadaşlar.

İkinci el fiyatları neye göre belirleniyor; biz belirliyoruz! Evet biz belirliyoruz. Çünkü m43 Sistemin türkiyedeki tek ve en köklü platformuyuz. İnsanlar bize güveniyor; yönlendiriyor veya alma diyoruz. Bunu dürüstçe yapan birkaç arkadaşım var ve ben de bu konuya azami önem veriyorum.

Şimdi biz kalkıp da satacağımız ürünler için S.hibinden gibi sitelerden referans alamayız; bu etik olmaz. Olmamalı...

Kendi kitlemizi korumalıyız; koruyamazsak m43 Sistem ikinci eli ÖLÜYOR arkadaşlar; Öldürüyoruz...

İthalatçı garantili/yetkili bayi fiyatlarının yarısına çıkmayan fiyatlar kullanmaya gayret etmeli ve forumda S.hibinden gibi platformların linklerinin paylaşılmasını engellemeliyiz. Aksini yaparsak ne m43 Sistemin; ne de bu forumun geleceği olmayacak.

Kendimize zarar vermemizin önüne geçmeliyiz...

Sayın YÖNETİCİ arkadaşlarım bunu değerlendirip karar altına almasında yarar olacak görüşündeyim.

Sevgi ve saygılar.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Sal Eki 29, 2019 6:27 pm

İkinci el fiyatları neye göre belirleniyor?

En sonda söylediğimi başta söyleyeyim. Forumtr'nin kurucusu benim eski arkadaşım. Mesela onlar beşiktaşta felan buluşurlar arasıra. Ekşi sözlük yazarları da buluşur.
Benim tavsiyem biz de ayda yılda bir buluşup değişik konularda sard-ı kelam edelim. Örneğin bu ekipmanların ikinci el fiyat aralığını tavsiye niteliğinde yazalım. Birine birşey lazım oldu mu satın almaz ödünç alır. Biri yurt dışından bir şey getirecekse arkdaşlardan isteyenler varsa onlara da aynı kargoda bir şeyler ekler.

Benim naçizane kriterim ikinci el ekipmanın fiyatının Amerika sıfır fiyatının üstünde olmaması. Yurt dışından da alsan garantisi yok gibi, burdan ikinci el de alsan garantisi yok.

Amma velakin bazı vakalar var ki şartları değiştiriyor.
1-Acil bir iş çıktı o anda ekipmana ihtiyacın var, piyasadan bulabildiğin bir ürünü fiyatına çok bakmadan yüksek fiyattan aldın ve iş bittikten sonra fazla ekipmanları tekrar camiaya dağıtmak istiyorsun. İşte bu durumda çuval karışıyor. Tamam elli yüz zarar etmeye herkes razı ama fark açılınca bu sefer satan satmama yoluna gidiyor.

2- Çeşitli sebeplerle dar veya zor zamanlar geçirenler elindeki ekipmanı hızlı satmak için mecburen zarara katlanıyor ve değerinin çok altında veriyor. Bu da kısır döngüyü başlatıyor. Örneğin o 2000 liralık ürünü bin liraya ilana koyunca o ürünün rayici 1000 lira oluyor. Daha diğeri 1300 liraya satamıyor. Niye? Çünkü piyasası öldü.

Oly 45mm böyle, kimi aciliyetten 1000 liraya satıyor, ama sıfırını 2000 liraya alan da tertemiz lensi yarı fiyatına vermeye kıyamıyor. Oly 75mm böyle Oly 12-40 böyle mesela ben 2500 liraya oly 12-40 gördüğüm için ölsem 3 bin lira vermem o lense.

3- Gövde teknolojisi eskiden çok hızlı değişiyordu, Allah'tan şimdi artık biraz yavaşladı. Zamanında 2500 lira olan panasonic gf serisi şimdi 250 lira.

4- Tabi bunları hep temiz, sıfıra yakın kondisyondaki ekipmanlar için söylüyorum. Örneğin lensi helikoptere takıp kıyım geçirtmiş veya makineyi dağ tepe kullanmışsa ona zaten alıcı karar verir.

O yüzden önerim sıfıra yakın çok temiz ürünleri Amerika fiyatından satılması konusunda satanı veya alanı burada uyarabiliriz. Tesiri nasıl olur bilemem.

Ama asıl önerim başta söylediğim gibi biz de ayda yılda bir buluşup değişik konularda sard-ı kelam ederiz. Örneğin bu ekipmanların ikinci el fiyat aralığını tavsiye niteliğinde yazarız. Birine bir şey lazım oldu mu satın almaz;ödünç alır. Biri yurt dışından bir şey getirecekse arkdaşlardan isteyenler varsa onlara da aynı kargoda bir şeyler ekler. Hatta m43 sistem üretici ve dağıtıcılarıyla organize olmuş kullanıcılar olarak muhatap oluruz. Fotoğraf veya video workshopları atelyeleri düzenleriz.

Bunlar fotoğraf sanatının ve fotoğraf sanatçısının gelişmesi, yaptığı işten haz alması hatta para kazanması için elverişli ortamlar oluşturur.
Ne dersunuz?

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Eki 29, 2019 6:39 pm

Deruz ki; bir yapılanma söz konusu ;)

Bekleyin lütfen, güzel haberler ile döneceğiz...

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Sal Eki 29, 2019 6:55 pm

@DrOpMaN fiyatlara kayyum mu atanacak yoksa :D
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Eki 29, 2019 7:35 pm

Damper16 yazdı:@DrOpMaN fiyatlara kayyum mu atanacak yoksa :D

Kıyyım atıyoruz :D
Moda ya....

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal Eki 29, 2019 9:58 pm

Te Le'yi dolara şeyliyccöğüz en dekz miydi ne işte , biz öyle bir "forum" uz ki bi forum bir de yer for !.. Anaforum, girdabım :)
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

“Üyelerin 2.el ilanları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir