Merhabalar

Bizi yeni mi buldunuz ? Öyle ise hoş geldiniz. Kendinizi tanıtmak istiyorsanız buyrun buradan...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Ubust
Yeni Üye

Merhabalar

Mesajgönderen Ubust » Prş Haz 23, 2016 1:10 am

Merhabalar Herkese
Fotoğraf ile uğraşmak 1,5-2 senedir aklımdaydı.Önceden manuel ayarlı compact makine kullanımım vardı.Arada arkadaşların D7000'inini 650d'sini arada kullanıyordum ama kendim hiç alıp uğraşmak istemedim.Olympus yaz kampanyası olunca m43'leri düşündüm.Sonra da kendimi em10 mark ii ile buldum.Zaten turuncu forumda ciddi bey'e özelden bir-iki soru sormuştum.
Hayırlısı olsun bakalım yolun başındayız.Amatör amatör başınızı ağrıtacağız artık ;)

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Merhabalar

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Haz 23, 2016 1:57 am

Ubust yazdı:Merhabalar Herkese
Fotoğraf ile uğraşmak 1,5-2 senedir aklımdaydı.Önceden manuel ayarlı compact makine kullanımım vardı.Arada arkadaşların D7000'inini 650d'sini arada kullanıyordum ama kendim hiç alıp uğraşmak istemedim.Olympus yaz kampanyası olunca m43'leri düşündüm.Sonra da kendimi em10 mark ii ile buldum.Zaten turuncu forumda ciddi bey'e özelden bir-iki soru sormuştum.
Hayırlısı olsun bakalım yolun başındayız.Amatör amatör başınızı ağrıtacağız artık ;)

Hoşgeldiniz... Hayırlı olsun OM-D E-M10 Mark II'niz. Umarım sizi memnun eder ve birlikte hem yeni birşeyler öğreniriz ve hem de bir de sizin pencerenizden Dünya'mızın farklı güzelliklerini seyretmenin keyfini yaşarız.

Makinaya alışmak çok önemli bence. Mesela benim en uzun süreli kullandığım makinam PEN E-PL3'üm oldu. Şu ana kadar bana göre çektiğim en iyi fotoğraflarım da PL3'üm ile oldu !.. Belki görsel kalite olarak M10 ile daha iyi fotoğraflar çektim ama PL3'le belki çok daha fazla zaman geçirdiğim için onunla çektiğim gibi fotoğraflar çekemediğimi sanıyorum!.. PL3 sanki vücudumun bir parçası, uzvum gibi olmuştu. Tabi bunda bir etken de ilk 2 yıl sadece kit lens ile kullanmış olmamın da bir etkisi olabilir. Lens tak-çıkar, dolayısı ile 2'inci + 3'üncü lens taşıma, duruma göre onu değiştirme vb. için düşünme ve zaman harcama olmayınca sanki "Benim adım Hıdır elimden gelen budur" u kabul edip hep daha iyisi için daha dikkatli olmak gereğiyle belki daha kaynaşmıştım. Tabi bir yandan da bu hobimizin ötesinde yaşamımızda geçen zaman ile değişen bir çok koşul da etkiliyor. Beni en çok ateşleyen "Güzel bir şeyler ortaya çıkartabilmek umudu" ve bunun getirdiği bir heyecan şimdilerde o eski harını kaybetmiş gibi. Bakalım, şu günlerde yine fotoğraf çekme frekansım arttı, o heyecanı yine yakalar mıyım göreceğim. Bu fotoğrafçılık hobisinin bana göre en güzel yanı çok farklı insanı bir ortak konuda çıkarsız bilgi paylaşımı alanında buluşturması. Gerçek yaşamda bu kadar çok insanla bu kadar güzel bir ilişkiyi bu kadar uzun süre götürebilmek çok zordur. Bu bakımdan da fotoğraf hobisinin beni ulaştırdığı en güzel şey bu kadar çok insanın görüp-bizzat tanımadıkları insanlara güvenip samimiyetle hep güzeli paylaşma çabalarıdır. Bazı forumlarda fotoğraf hobimden evvel biglisayar donanım konularında çok zaman geçirdim ama böyle samimiyet, böyle güzel paylaşımlar, dostluklar falan hiç olmamıştı. Ben fotoğrafın "sanat" olup olmadığı konusunda kararsızım mesela amma bu açıdan bakınca fotoğraf hobisinin insanların güzel şeyleri görmek, bakmak ve bu güzellikleri paylaşmak isteğini doğurduğu ve arttırdığını gördüm. Dolayısı ile içimizde güzelliğe bir yönelime de kapılar açtığından bu anlamda bir yaşam tarzı sanatı olabilir diye düşünüyorum. Birkaç yıl olmuştur mesela, bir paylaşılan fotoğrafta kişi öyle çok özel olmayan bir çiçeği belli ki fotoğraftan oracıkta yaşadığı gövdesinden kopartıp parmakları arasında tutarak yakın çekim yapmış !.. O an o kare bana çok acayip gelmişti. O çiçeği kopartmadan fotoğraflamak da mümkündü elbette ki ve kendimi tutmadım paylaşan kişiye bu düşüncemi yazmıştım. Kişi de "Ben kopartmadım arkadaşım koparttı" şeklinde bir savunma yapma gereği hissetmiş, böyle cevap yazmıştı :roll: . Bugün tesadüfen yolumun üstünde karşıma çıkan bir kirpiyi fotoğraflarken aklımda "Nasıl bu güzelliği ürkütüp-rahatsız etmeden fotoğraflarım" ilk düşüncemdi. Belki abartılı gelebilir size ama 4 kare fotoğrafladıktan sonra her gün yaşam alanlarını mahvetmemize rağmen yaşama savaşı veren bu canlıdan uzaklaşırken teşekkür ettim, hala bizimle olacak gücü olduğu için ! Nasıl ki "insan" bir model olsa, izin istesek yapacağımız gibi veya ücretli fotoğrafını çeksek... Öğrendim ki bilinçli olmadan bu fotoğraf hobisi insana "canlıların önemini ve onlara saygı duymayı" da zaman içerisinde gizli gizli öğretiyormuş. Tabi muhakkak herkese aynı etkiyi vermiyordur ama böyle de bir potansiyeli var bu hobinin.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Ubust
Yeni Üye

Re: Merhabalar

Mesajgönderen Ubust » Prş Haz 23, 2016 3:25 am

Hoşbulduk ciddi bey
Dediğiniz gibi alete alışmak ve onu bir uzuv gibi kullanmak aletin teknik özelliklerinden daha önemli bir mevzu.Beni m43'e yönlendiren de dslr makinelerin uzvum olamayacak kadar büyük görmem galiba.Ayrıca tecrübeleriniz ve temennileriniz çok güzel.Umarım herkes fotoğraf konusunda aynı hassasiyete ulaşır :)

“Aramıza yeni katılan üyelerimizin mekanı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir