Merhaba M43 ailesi

Bizi yeni mi buldunuz ? Öyle ise hoş geldiniz. Kendinizi tanıtmak istiyorsanız buyrun buradan...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Merhaba M43 ailesi

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Şub 28, 2018 5:20 pm

Öncelikle hepinize saygılar, selamlar.

Aslında birkaç aydır üyeyim foruma, birkaç arkadaşla mesajlaşmamız da oldu, hatta karadagyan arkadaşımızla keyifli bir alışveriş de gerçekleştirdik ama alınık batarya aradığımı belirten yorum dışında bir şey yazmamıştım. Artık mümkünse yazmak, tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. Zira doğrusunu isterseniz 4 ay öncesine kadar lensi değiştirilebilir bir makine kullanmamıştım, her şey çok yeni benim için.

Ekipman olarak EM10 Mark II almıştım sıfır olarak. İkinci el piyasasının oldukça uygun ve birçok makinanın sıfır temizliğinde olduğunu görünce biraz pişmanlık oldu gibi ama taksitle almak zorunda kaldığımdan başka bir çarem de yoktu. İkinci el 12-50mm bir kit lens alarak onunla başladım ama 12-40mm'ın cazibesinin beni de çekmesi uzun sürmedi ve ilk fırsatta (karadagyan sağolsun) 12-40'a geçiş yaptım. Bunun dışında babamın yaklaşık 40-45 yaşındaki Nikon F2'sinden kalan Nikon 50mm f/1.4 ve Vivitar 24mm f/2.8 lenslerim de var, adaptörle onları da kullanıyorum. Gerçi Vivitar 12-40'a geçtikten sonra rafa kalktı ama Nikon'u düşük ışık ortamında kullanmaya çalışıyorum yine. Şu an başka bir ekipman düşüncem yok. Sadece Aliexpress'ten aldığım muadil bataryalar geçen Efes ziyaretimde beni ters köşe yaptıklarından ötürü (iki muadil batarya da gün boyu tam dolu göstermesine rağmen makina bir anda kapandı, şarjı çok az olan orijinal bataryayla günü bitirmek zorunda kaldım) bir ara 1-2 tane orijinal batarya almak istiyorum. Bir de Manfrotto Pixi Evo alacağım en kısa zamanda.

Ekipman konusu bir yana baya bir bilgisizim, daha Focus Stacking, Bracketing nedir, nasıl kullanılır, Timelapse nasıl çekilir oralara giremedim bile çünkü hala hevesle olabildiğince (işim ve hava şartları el verdiğince :D ) çok fotoğraf çekmeye çalışıyorum, makinanın diğer hünerleri ilk hevesi attıktan sonra eğilmem gereken konular gibi geliyor. Hatta Diyafram öncelikli, Enstantane öncelikli modları bile kullanmıyordum bir süre öncesine kadar, manuel modda poz telafisini hep 0.0'a denk getirip öyle çekiyordum ama diyafram öncelikli modda kullanmaya çalışıyorum artık, vizörden gördüğüme daha yakın, daha doğru pozlama değerlerinde çekmişim gibi geliyor. Bunları sizleri de takip edip tavsiyeler aldıkça geliştirebileceğimi umuyorum.

Zaten birçoğunuzu takip ettiğim bir flick adresim var: https://www.flickr.com/photos/141196243@N02/ Dürüst olmak gerekirse makina almadan önce siyah-beyaz romantizmi bana komik gelirdi, renkli veya siyah-beyaz olmasının fark yaratmayacağı sokak ve mimari fotoğrafları dışında kullanılmasını anlamsız bulurdum ama galiba bütün yeni başlayanlar gibi ben de siyah beyaz hevesine kapıldım biraz, fotoğraflardan da anlayabileceğiniz üzere. Bunun sebebini de kendimce şöyle düşündüm: çektiğim fotoğraftan yeterince memnun olmuyorum ama içten içe güzel olmasını da istiyorum ve siyah beyaz yaparsam sanki o fotoğrafın eksikleri nötrleniyor, hele bir de bonus olarak %10-15 civarında grain eklendiğinde oluşan o eski fotoğraf efekti, fotoğrafın netlik-keskinlik konusundaki kusurlarını da kısmen örtbas ediyor. Bu anlayış beni biraz siyah-beyaz kolaycılığına yöneltti gibi ama makinaya hakim olup kompozisyon konusunda kendimi geliştirdikçe bundan kurtulabilirim diye umuyorum. Bu konudaki tavsiyelerinize de muhtacım.

İlk mesaj için çok uzun oldu kusuruma bakmayın. Yazdıklarınızı ilgiyle takip ediyorum, makineden memnun olmak bir yana, forumu takibe aldıktan sonra M43 sistemine geçtiğim için bir kez daha sevindim çünkü burada gayet samimi ve yapıcı bir ortam olduğunu gözlemledim. Canon alsaydım belki bir Canon forumunda binlerce birbirini tanımayan üye arasında kaybolacaktım, burada ise kişisel etkileşime girmek, bilgiler, tavsiyeler almak çok daha mümkün. Bunun için sizlere teşekkürler.

Hepinize tekrardan saygılar, sevgiler. Artık ben de aranızdayım ;)

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Re: Merhaba M43 ailesi

Mesajgönderen keynowski » Çrş Şub 28, 2018 6:13 pm

Hoşgeldiniz, iyi forumlar...
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

yus49
Müdavim Üye

Mesajgönderen yus49 » Çrş Şub 28, 2018 6:21 pm

Hosgeldiniz ekipmaniniz cok guzel. Bol bol izmir fotografi gormek dilegiyle:)

Kullanıcı avatarı
amasseia
Müdavim Üye

Mesajgönderen amasseia » Çrş Şub 28, 2018 6:48 pm

Hoş geldiniz. Burası güzel bir aile...
https://www.flickr.com/photos/162118719@N03/

Olympus E-PL5 Mirrorless+ M.Zuiko 14-42mm+ M.Zuiko 40-150mm + Olympus mcon-p01 macro converter
Kodak Z990 Max Schneider-Kreuznach 28-840m IS
Zenith 12 CD+ Helios 44-5 mc 58m
***Vanguard Biin 21LC
***Slik Compact ii

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Şub 28, 2018 7:03 pm

keynowski yazdı:Hoşgeldiniz, iyi forumlar...

Teşekkür ederim, hoşbulduk.

yus49 yazdı:Hosgeldiniz ekipmaniniz cok guzel. Bol bol izmir fotografi gormek dilegiyle:)

Teşekkürler, ekipmandan çok memnunum, İzmir'de fotoğraf için sayısız güzel köşe var, fırsat yaratmaya çalışıyorum ama hava biraz diş gösteriyor son zamanlarda :)

amasseia yazdı:Hoş geldiniz. Burası güzel bir aile...

Teşekkürler hoşbulduk, her aile bireyleri ile güzel ;)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Şub 28, 2018 7:24 pm

Hoş geldiniz aramıza :)

Nickiniz çok sevdiğim bir gurup ve şarkıyı hatırlattı.
Barclay James Harvest “Poor Mans to Moodyblues”
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Şub 28, 2018 7:36 pm

DrOpMaN yazdı:Hoş geldiniz aramıza :)

Hoşbuldum, teşekkürler. Nicki tamamen o şarkıdan ilhamla belirledim zaten, benim için de çok anlamlı bir parça. Grup da keza öyle. Bu arada sizin avatarınızda da ZZ Top grubundan biri olduğunu fark etmiştim, yanlış görmediysem tabii :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Şub 28, 2018 7:40 pm

poormansmoodyblues yazdı:

Hoşbuldum, teşekkürler. Nicki tamamen o şarkıdan ilhamla belirledim zaten, benim için de çok anlamlı bir parça. Grup da keza öyle. Bu arada sizin avatarınızda da ZZ Top grubundan biri olduğunu fark etmiştim, yanlış görmediysem tabii :)

Evet, avatar Billy Gibbons

BJH çok “dini bütün” bir guruptur parçalarında -ki bende ZZ Top gibi bütün albümleri var- İncil ayetlerinden çok sayıda görmek mümkün. Mesela “Hymn”
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Şub 28, 2018 7:48 pm

DrOpMaN yazdı:
poormansmoodyblues yazdı:

Evet, avatar Billy Gibbons

BJH çok “dini bütün” bir guruptur parçalarında -ki bende ZZ Top gibi bütün albümleri var- İncil ayetlerinden çok sayıda görmek mümkün. Mesela “Hymn”

Evet Hymn de sevdiklerimdendir, Berlin konserleriydi yanılmıyorsam bir kaydında seyircilere vokal aralarında "yeah" çektiriyorlardı çok etkileyiciydi o kayıt. Ben pek "dini bütün" değilim ama severim :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Şub 28, 2018 7:50 pm

Ben de...

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Şub 28, 2018 8:26 pm

Bende :) hosgeldiniz..

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Şub 28, 2018 10:36 pm

karadagyan yazdı:Bende :) hosgeldiniz..

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hoşbulduk hocam, selamlar :)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş Mar 01, 2018 8:46 am

Hoş geldiniz.

Yeni üyelere faydalı linkler.

viewtopic.php?f=31&t=2733&p=19516&hilit=Yeni+üyelere#p19516
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Prş Mar 01, 2018 1:01 pm

biunlu yazdı:Hoş geldiniz.

Yeni üyelere faydalı linkler.

viewtopic.php?f=31&t=2733&p=19516&hilit=Yeni+üyelere#p19516

hoşbulduk, teşekkür ediyorum linkler için :)

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Prş Mar 01, 2018 2:27 pm

Hoş geldiniz siz yine erken geldiniz galiba, ben uzun süre bekledikten sonra sahibinde.com üzerinden ubeyd e msj atmıştım aktivasyon için :)

“Aramıza yeni katılan üyelerimizin mekanı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir