Makinelere yeni geçecek bir çaylaktan selamlar. HER TÜRLÜ YARDIM MEMUNİYET VE MİNNETLE KARŞILANIR :D

Bizi yeni mi buldunuz ? Öyle ise hoş geldiniz. Kendinizi tanıtmak istiyorsanız buyrun buradan...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
SorrowOcean
Isınmaya Başlayan Üye

Makinelere yeni geçecek bir çaylaktan selamlar. HER TÜRLÜ YARDIM MEMUNİYET VE MİNNETLE KARŞILANIR :D

Mesajgönderen SorrowOcean » Cum Kas 30, 2018 5:43 pm

Selam tüm fotoğraf tutkunları üstatlara ve dostlara. Antalya'dan Emre ben. 43 yaşındayım.
Tutkun olduğuma emin olabilecek kadar uzun (6 yıl) zamandır cep telefonunda fotoğraf çektikten sonra; özellikle amiral gemisi telefon fiyatlarının tırmanması ile yılda 1 sırf daha iyi kameralı çıktı daha üst modele geçip 2500-3000tl saçmaktansa 4-5 yıl kullanabileceğim bir makine almak mantıklı gelmeye başladı.
İlk hevesle araştırmaya başladığımda eos 200d ye doğru meyletmişken dh'de okuduklarım ve aldığım yönlendirmelerle aynasızlara doğru dönüş yaşadım. OLY omd 10 m2 hemen her tecrübeli kullanıcının önerisi oldu bütçe aralığıma göre.
İşin açıkçası s7 edge ile yakaladığım (3rd party applicationların da yardımıyla) netlik ve keskinliği bir kaç adım öne çıkarmayı umuyorum ama bir yandan da benzer yada daha düşük bir netlik almaktan endişelenmiyor da değilim.
Uzun yıllar boyu PC Donanım ve cep telefonu alanında ki hobimin ne kadar araştırma ve öğrenmeye yönelik olduğunu bildiğimden kısa sürede yeterli seviyede makine beceresi kazanacağımdan eminim. Korkum makineyi kullanamamak değil. Mevcut cep telefonu çekimlerimden yeterince iyi fark elde edememek ve bu farkı elde edebilmek için bütçemin üzerinde harcamalar yapmak zorunda olduğu gerçeğiyle yüz yüze gelmek.
Cihazı ikinci el almayı düşünüyorum. Yine ihtiyacım olacak lensleri de ikinci el temin etmeyi düşünüyorum.
Fotoğraf çekim yelpazem oldukça geniş:
Doğa (dağ-deniz-orman)
Çiçek Makroları
Canlı hayvan ve böcek
Yelpaze bu kadar geniş olunca ihtiyacım olan keskin ve netliği verecek lenslerinde çok olacağını biliyorum. Her türlü yardım ve yönlendirmenize açığım.
Uzun yazımı okuyan olur mu hele yeni başlayan kısmına bakan olur mu bilmiyorum ama sağolun :)
Canon Eos 200D
18-55 Kit lens
EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM Lens
50mm f/1.4 Lens

Damper16
Müdavim Üye

Re: Makinelere yeni geçecek bir çaylaktan selamlar. HER TÜRLÜ YARDIM MEMUNİYET VE MİNNETLE KARŞILANIR :D

Mesajgönderen Damper16 » Cum Kas 30, 2018 5:52 pm

Hocam öncelikle seçiminiz için tebrikler bir kaç ay öncesine kadar bende fotoğrafçılık yoluna girdim ve sağolsun forumda ki bilgili kişiler gerekli açıklamalarla yardımcı oldular. Omd m10 mark2 başlangıç için gayet donanımlı bir makine,benim de ilk tercihim bu makineden yana olacaktı lakin olympusun amiral gövdelerinden ilk makine olan omd e m1 1800 2000 arası ikinci ellerde mümkün temiz bulabilirsiniz gerçekten şahane makine(bende omd e m1 sahibiyim)
Lense gelecek olursa bütçede imkanınız varsa 12 40 f2.8 pro genel manada bütün isteklerinize cevap niteliğinde bir lenstir.(şahsi kanaatimce)
Onun haricinde ikinci elde 17mm f1.8 de gerek metal yapısı gerek manuel netlemesiyle sevdiğim kullandığım lenstir.Tavsiye ederim
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
SorrowOcean
Isınmaya Başlayan Üye

Re: Makinelere yeni geçecek bir çaylaktan selamlar. HER TÜRLÜ YARDIM MEMUNİYET VE MİNNETLE KARŞILANIR :D

Mesajgönderen SorrowOcean » Cum Kas 30, 2018 6:07 pm

Teşekkür ederim öncelikle karşılaştırma ve araştırmalar sırasında m1'in cezbediciliğini iliklerime kadar hissetsem de bütçem aklını başına al dedi :) baktığım ilanlarda hiç 1800 e temiz m1 e denk gelmedim gerçi
Keyifli ve sizi mutlu eden nice çekimler diliyorum.
İşin açıkçası tek lens ile tüm aktif kullandığım alanlarda tatminkar çekim yapabilirsem kesinlikle çok memnun olacağım elbette. Ancak 12 40 f2.8 pro ikinci ele baktığımda 2.800-3.000 civarı rakamlar görüyorum :D body ile birlikte bütçemi aşacağı kesin. İşin açıkçası ayırdığım bütçe 2500 tl maksimum. cep telefonu upgrade için ayırdığım kaynağı buraya aktarmayı düşündüm. Alacağım tüm ekstralar (piller - tripod çanta hafıza vs ) yi düşününce daha yukarısına çıkmak zor olacak benim için :/
Canon Eos 200D
18-55 Kit lens
50mm f/1.4 Lens

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Cum Kas 30, 2018 6:11 pm

Hocam o zaman m10 mark2 ikinci elde sahibinden de bulabilirsin denk gelmişti bana yine bir bak derim,sanırsam bir kaç temiz m1 de var sahibinden de.
Naçizane fikrime gelirsem setin şu şekilde olabilir m10 mark2 + ya oly 45mm f1.8 ya 25mm f1.8 yada 17mmf1.8
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
SorrowOcean
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen SorrowOcean » Cum Kas 30, 2018 6:51 pm

çok teşekkür ederim. Hepsine bakıyorum :)
Canon Eos 200D
18-55 Kit lens
50mm f/1.4 Lens

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Kas 30, 2018 7:00 pm

Harika bir giriş! Hoş geldiniz aramıza.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Kas 30, 2018 7:36 pm

Hoş geldiniz.

Size önerim en az m10 m2 ve 12-50mm yönündedir.

12-50, canon-nikon 18-55 lerininden çok çok daha üstündür. Hem daha geniş açı, hem daha tele imkanı sunar. Yalıtımlıdır. Harika bir malzeme kalitesi vardır. Üzerindeki macro modu harika iş çıkarır. Ne yapın edin bir 12-50mm kapmaya bakın.

Forumdonanımda şöyle bir ilan var. Aklınızda olsun.
https://mobile.donanimhaber.com/satilik ... -135631110
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
SorrowOcean
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen SorrowOcean » Cum Kas 30, 2018 8:46 pm

DrOpMaN yazdı:Harika bir giriş! Hoş geldiniz aramıza.

teşekkürler
hoş buldum :)
Canon Eos 200D
18-55 Kit lens
50mm f/1.4 Lens

Kullanıcı avatarı
SorrowOcean
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen SorrowOcean » Cum Kas 30, 2018 8:54 pm

biunlu yazdı:Hoş geldiniz.

12-50, canon-nikon 18-55 lerininden çok çok daha üstündür. Hem daha geniş açı, hem daha tele imkanı sunar. Yalıtımlıdır. Harika bir malzeme kalitesi vardır. Üzerindeki macro modu harika iş çıkarır. Ne yapın edin bir 12-50mm kapmaya bakın.

Hoş bulduk teşekkürler seçeneklerim arasında verdiğiniz ilan :)

Bir şey daha sorabilirmiyim yağmurda çekim için nasıl yapıyoruz ?
Canon Eos 200D
18-55 Kit lens
50mm f/1.4 Lens

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Kas 30, 2018 8:57 pm

Yağmurda çekim için sadece objektif yeterli değil gövdeninde yalıtımlı olması gerekiyor. Ama en basitinden poşete delik açıp objektif dışarı çıkarılabilinir.
Yine bunun için AliExpress te birçok basit düzenek mevcut.
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
khantheroth
Sağlam Üye

Mesajgönderen khantheroth » Cum Kas 30, 2018 11:07 pm

SorrowOcean yazdı:

Merhaba, size ozel mesaj gondersim. Olympus omd m10 m 2 ile ilgili olarak. Selamlar.
"Be the change you want to see in the world"

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Kas 30, 2018 11:43 pm

Hoşgeldiniz... Megapixel her zaman akıl çelen bir detay olsa da OM-D E-M10 Mark 2'nin 5 eksenli IS'i ve diğer yetenekleri megapixel farkından çok daha yararlı olacaktır, siz de göreceksiniz fakat işte kıyaslama yapacak bir durumunuz olmayacak belki. Bir arkadaşım Nikon'dan OM-D E-M10 Mark 3'e geçti. Almasını önermediğim halde :) Gitmiş kendisi mağazada denemiş. "Nerede öyle elde ISO 200'le F3.5'larda 1/20 , 1/30 ile elde net foto çekmek benim Nikon ile" demişti. Ben de şaşırmıştım. Ne de olsa 1/20 , 1/30 bence çok düşük enstantaneler değil bence.

Hayırlı olsun, güle güle kullanın... Ben de 12-50 EZ lensi öneririm. Açı ve özellikleri ile çok güzel bir lens.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
yldrm
Üye

Mesajgönderen yldrm » Cmt Ara 01, 2018 1:22 am

Ben de yeni başladım. Hasbel kader oly m10 m 2 aldım. Ve bir kursa başladım. 20 kişilik sınıfta şunu gördüm. Eğitici çoğu konuyu anlatırken bu özellik sizin makinenizde olmaya bilir. Çünkü sizin makineniz giriş seviyesi. Ama hocam bende var. Bu en az 5-6 kez oldu. Ve ben o zaman anladım ki ben gerçekten başlangıç için harika bir cihaz seçmişim. Bu arada bahsedilen cihazlar giriş seviyesi DSLR makineler.
M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ Pancake
M.ZUIKO DIGITAL 17mm 1:1.8
SD Card : Sandisk Extreme Pro 64 gb
Çanta: Think Tank Mirrorless Mover 10

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Ara 01, 2018 2:26 am

yldrm yazdı:....

E-M10MarkII mükemmel makinedir; kullanıp daha fazlasını keşfettikçe şaşıracaksınız ;) Ben ona "Küçük E-M1" diyorum... Başlangıç için güzel tercih, kutlarım...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
SorrowOcean
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen SorrowOcean » Cmt Ara 01, 2018 10:04 am

khantheroth yazdı:
SorrowOcean yazdı:

Merhaba, size ozel mesaj gondersim. Olympus omd m10 m 2 ile ilgili olarak. Selamlar.

Selamlar özel mesaj kutuma baktım ama boş durumda?
Canon Eos 200D
18-55 Kit lens
50mm f/1.4 Lens

“Aramıza yeni katılan üyelerimizin mekanı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir