Herkese Merhaba.!

Bizi yeni mi buldunuz ? Öyle ise hoş geldiniz. Kendinizi tanıtmak istiyorsanız buyrun buradan...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
MicroFaunaMacro
Isınmaya Başlayan Üye

Herkese Merhaba.!

Mesajgönderen MicroFaunaMacro » Çrş Eki 16, 2019 1:33 pm

Aranıza Manisa'dan katılıyorum.
Adım Edib. 30 yaşındayım.
Asıl ve birincil hobim tropik deniz canlıları ( Mercanlar, balıklar, eklem bacaklılar, kabuklular vb. ) Deniz Akvaryumu Hobisi.
Görsele her zaman merakım vardı fakat Fotoğraf makineleri lensler çok uzak olduğum konular ve çevremde yönlendirecek tanıdıklarım olmadığı için bir türlü cesaret edemiyordum. Deniz canlılarına ait fotoğraf çekimlerimi üst segment telefonlar ile icra ediyordum ta ki makro tutkusu başlayana, daha minik noktaları görmek isteyene kadar.

İlk makine deneyimim 2-3 hafta yaklaşık 700 kare, TG5 ile oldu. Gerçekten mükemmel diyebileceğim bir cihaz fakat makro keskinliği beni tatmin etti diyemeyeceğim çünkü benim fotoğraflamak istediğim yaşam formları toplu iğne başı kadar olup yakınlaştıkça ve zoom yaptıkça keskinliğin gitmesi ile cazibesini kaybetti. ( Ellerim biraz titriyor bununda etkisi büyüktür. )

Daha ne yapabilirim diye düşünürken kendimi araştırma yapıyor olarak buldum ve mft sistemlere takılı kaldım.
Forum içinden, 10 m2 aldım ve lens olarak ta sanırım 1-2 güne kadar gelmiş olur yine forum içinden olympus 30mm aldım diyebilirim.

Yukarıda bahsettiğim gibi minimal canlıların fotoğraflarını zorlanmadan nasıl çekebilirim? Nasıl daha büyük fotoğraflar elde edebilirim? Nasıl daha keskin sonuçlar alabilirim? Hangi hafıza kartını almalıyım? Uzatma tüpü ile uzaktan fakat istediğim noktaya daha yakın fotoğraflar çekebilir miyim?
Önerilerinize, yönlendirmelerinize açığım.

Kusura bakmayın çok uzattım ne yapmak istediğimi vurgulamak ve tutkumu anlatmak istediğim için böyle oldu affınıza sığınıyorum :roll:
En son MicroFaunaMacro tarafından Çrş Eki 16, 2019 1:37 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

emirhan
Üye

Re: Herkese Merhaba.!

Mesajgönderen emirhan » Çrş Eki 16, 2019 1:36 pm

Hoşgeldiniz..
Canon FTbN + Canon FDn 50/1.4 + OM-D M10 Mark 1

Kullanıcı avatarı
MicroFaunaMacro
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen MicroFaunaMacro » Çrş Eki 16, 2019 1:48 pm

emirhan yazdı:Hoşgeldiniz..

Hoş gördüm hocam merhaba :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Eki 16, 2019 1:52 pm

Tekrar hoş geldiniz :)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
MicroFaunaMacro
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen MicroFaunaMacro » Çrş Eki 16, 2019 2:04 pm

DrOpMaN yazdı:Tekrar hoş geldiniz :)

Henüz foruma dahil olmadan, mail yolu ile sorularımı yanıtsız bırakmayan size çok teşekkür ederim hocam. Merhaba hoş gördüm hocam :D

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Eki 16, 2019 6:28 pm

Hoşgeldiniz, keyifli fotolar çeker ve paylaşırsınız umarım.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Eki 16, 2019 7:14 pm

Hoşgeldiniz. Sizin için 30mm yerine 60mm macro daha cazip olabilir, 60mm biraz daha uzaktan çekim yapma imkanı tanır. 30mm daha çok yiyecek içecek, ürün fotoğrafları ve yakın çekimde ürkütme riski olmayan objeler/canlılar için uygun bir açı sanki. Fakat bu demek değil ki 30mm sizi mutlu etmez, odaklaması 60mm'den daha hızlı, büyütme oranı da daha fazla olan bir makro lens 30mm. 60mm'ye göre daha ufak olması da yine bir avantaj.

Keskinlik için iyi lens, iyi ışık, düşük noise, yüksek enstantene, makineyi daha az titretme gibi konular önemli. Ama Olympus makro bir lens ve yine Olympus gibi titreşim önleyicili bir gövde kullanıyorsanız bunların birçoğuna sahip oluyorsunuz zaten. Yapmanız gereken ekipmanınızla olabilecek en düşük ISO'da ve güzel ışık koşullarında fotoğraflar çekmek. Lightroom gibi yazılımlarla keskinleştirme, noise azaltma gibi özellikleri de kullanabilirsiniz.

Daha çok fotoğrafa yönelik çalışacağınızı, videoyla pek ilginiz olmadığını düşünürsek 80-85MB/s bir hafıza kartı yeterli olur sizin için. Şu mesela fazlasıyla yeterli olacaktır size:

https://www.amazon.com.tr/dp/B07DJ7WRJ8 ... PDb5DXSWBN

Kullanıcı avatarı
MicroFaunaMacro
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen MicroFaunaMacro » Prş Eki 17, 2019 10:57 pm

ciddibiri yazdı:Hoşgeldiniz, keyifli fotolar çeker ve paylaşırsınız umarım.

Hoşbulduk hocam inşallah güzel kareler yakaladıkça paylaşırım. Makineyi henüz bu gün elime aldım şu an alışabilme çabasındayım :)

Safaks
Üye

Mesajgönderen Safaks » Prş Eki 17, 2019 11:00 pm

Hoşgeldiniz hocam. Bende yeni m10mkii alarak yenilerdenim. Umarım güle güle iyi günlerde kullanırsınız cihazınızı.
Olympus Omd Em10 mark II ,M.Zuiko Digital 14‑42mm F3.5‑5.6 II R, M.Zuiko Digital ED 40‑150mm F4‑5.6 R , M.Zuiko Digital 45mm F1.8 , Samyang 8mm 3.5 cs i fisheye , Jüpiter-37A 135mm f / 3.5 m42
İnstagram : http://www.instagram.com/safaksahins
Flickr : https://www.flickr.com/photos/90007069@N07/

Kullanıcı avatarı
MicroFaunaMacro
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen MicroFaunaMacro » Prş Eki 17, 2019 11:08 pm

poormansmoodyblues yazdı:Hoşgeldiniz. Sizin için 30mm yerine 60mm macro daha cazip olabilir, 60mm biraz daha uzaktan çekim yapma imkanı tanır. 30mm daha çok yiyecek içecek, ürün fotoğrafları ve yakın çekimde ürkütme riski olmayan objeler/canlılar için uygun bir açı sanki. Fakat bu demek değil ki 30mm sizi mutlu etmez, odaklaması 60mm'den daha hızlı, büyütme oranı da daha fazla olan bir makro lens 30mm. 60mm'ye göre daha ufak olması da yine bir avantaj.

Keskinlik için iyi lens, iyi ışık, düşük noise, yüksek enstantene, makineyi daha az titretme gibi konular önemli. Ama Olympus makro bir lens ve yine Olympus gibi titreşim önleyicili bir gövde kullanıyorsanız bunların birçoğuna sahip oluyorsunuz zaten. Yapmanız gereken ekipmanınızla olabilecek en düşük ISO'da ve güzel ışık koşullarında fotoğraflar çekmek. Lightroom gibi yazılımlarla keskinleştirme, noise azaltma gibi özellikleri de kullanabilirsiniz.

Daha çok fotoğrafa yönelik çalışacağınızı, videoyla pek ilginiz olmadığını düşünürsek 80-85MB/s bir hafıza kartı yeterli olur sizin için. Şu mesela fazlasıyla yeterli olacaktır size:

https://www.amazon.com.tr/dp/B07DJ7WRJ8 ... PDb5DXSWBN

Hoşbulduk hocam. 30mm seçme sebebim büyütme oranının yüksek oluşu. Fotoğraflarını çekeceğim canlılar mercan türleri olacak büyük oranda bu sebep ile hareket endişem olmayacak. Tabii en önemlisi şu an cihazı tanıma menüyü çözme adımındayım. İnanıyorum ki sizler ve forum sayesinde kısa sürede istediğim kareleri yakalamaya başlarım.

Kullanıcı avatarı
MicroFaunaMacro
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen MicroFaunaMacro » Prş Eki 17, 2019 11:13 pm

Safaks yazdı:Hoşgeldiniz hocam. Bende yeni m10mkii alarak yenilerdenim. Umarım güle güle iyi günlerde kullanırsınız cihazınızı.

Merhaba hocam sizde hoşgeldiniz :) umarım sizde kısa sürede güzel kareler yakalarsınız :)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cum Eki 18, 2019 8:32 am

Hoş geldiniz.

Makine menüsü için belki linklerde işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

Yeni üyelere faydalı linkler.

viewtopic.php?f=31&t=2733&p=19516&hilit=Yeni+üyelere#p19516
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
MicroFaunaMacro
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen MicroFaunaMacro » Cum Eki 18, 2019 5:09 pm

azulceleste yazdı:
MicroFaunaMacro yazdı:

Foruma hoş geldiniz :)
Menü kullanımı konusunda bilgim ölçüsünde yardımcı olmaya çalışırım. Bir çoğu için menüde gezinmek külfet gelse de benim zevk aldığım bir konudur (zevk aldığım konuya bak, fakir zevki) Tahmin edeceğiniz üzere m10ii menüye yabancı değilim ;)
Su altı fotoğrafçılığı, benim ve genel olarak forumun yabancı olduğu bir dal. Fotoğraflarınızla bizleri de o derinliklere götürürseniz memnun oluruz. Hadi ben nefesimi tuttum, hmmm!

Merhaba hocam en zevkli kısmı bu olması lazım. Bence kullanılacak ekipman ne kadar iyi tanınır ise o kadar verimli sonuçlar alınır diye düşünüyorum. Makine üzerinde olan simgeler olsun terimler olsun şu an bu nüansları anlamaya çalışıyorum henüz çok uzak olduğum bir alan ama zaman ile araştırma ve yardımlarınız yönlendirmeleriniz ile umuyorum çok güzel kareler yakalayacağım tabii ki bunun sonucu sizler ile ne elde ettiğimi paylaşmak olacak :D

Kullanıcı avatarı
MicroFaunaMacro
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen MicroFaunaMacro » Cum Eki 18, 2019 5:10 pm

biunlu yazdı:Hoş geldiniz.

Makine menüsü için belki linklerde işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

Yeni üyelere faydalı linkler.

viewtopic.php?f=31&t=2733&p=19516&hilit=Yeni+üyelere#p19516

Hoşbulduk hocam şu an kendimi altın bulmuş bir madenci gibi hissettim. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Detaylıca hepsini okuyacağım.

“Aramıza yeni katılan üyelerimizin mekanı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir