Yozgat'tan Selamlar. Fotoğraf tutkumu ve Hikayemi Okumak İsterseniz Buyurun, Hem Tanışmış Oluruz :)

Bizi yeni mi buldunuz ? Öyle ise hoş geldiniz. Kendinizi tanıtmak istiyorsanız buyrun buradan...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Yozgat'tan Selamlar. Fotoğraf tutkumu ve Hikayemi Okumak İsterseniz Buyurun, Hem Tanışmış Oluruz :)

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Nis 12, 2020 3:53 am

Herkese merhabalar arkadaşlar. Yaklaşık 10 gün önce Omd Em10 alarak aranıza katıldım. İlk defa bir fotoğraf makinesi aldım inanılmaz heyecan verici bir şey. Daha önce bir konu açmıştım ama orada aklıma takılan soruları sormuştum. Burada da kendimden bahsetmek tanışmak istedim.

Hem biraz kendimden bahsedeyim hemde gecenin gündüze gündüzün geceye karıştığı şu günlerde hazır uyku tutmuyorken birşeyler yazmış olayım... Yazı biraz uzun olabilir sabırla sonuna kadar okuyan okumayan herkese teşekkür ederim.

Fotoğraf ile yaklaşık 8 yıldır içli dışlıyım. Fotoğraflarımı şu ana kadar hep cep telefonu ile çektim.Ticari bir güdümüm olmadı hep zevk amaçlı hobi olarak çekimler yaptım. Lumia 1020, Lumia 925 gibi kamerası ile öne çıkan telefonlarla haşir neşir oldum. Hatta ilk cep telefonum dünyanın ilk 8mp kameraya sahip Sony Ericsson C905 idi. Çok havalı bi kamerası vardı halen dolabımda durur saklarım. C905 den sonra Lumia 1020 ile 2 sene zamanım geçti bayağı da güzel kareler çektim diyebilirim. Lumia telefonların bende fotoğraf açısından itici bir güç oluşturduğunu söylesem sanırım yanlış olmaz. Hem fotoğrafları çok kaliteliydi hemde fotoğraf çekmek manuel ayarları kullanmak hatta enstantaneyi kontrol etmek acayip zevkliydi. Telefondan çok compact bir makine kullanım hissi veriyordu. Bende Lumialar ile bolca fotoğraf çektim. Bir yandan da fotoğraf dergileri okudum youtube dan videolar izledim. Kuru bas çek ile yetinmeyip kendimi ne kadar geliştirebilirim diye kendi çapımda çabaladım durdum. Eli yüzü düzgün bir kaç fotoğrafta gün yüzüne çıktı bu sayede. Cep telefonu ile çektiğim bir kaç fotoğrafımı paylaşacağım yorumlarsanız ayrıca sevinirim :)

Derken bir cep telefonu olmasına ragmen kamerasını aşırı beğendiğim LG G4 e geçiş yaptım ve uzun süre kullandım ta ki işlemcisi vs arıza verene kadar. Bu telefonun kamerası zamanına göre çok çok ileri seviyedeydi bence. Ve fotoğraf çekmekten inanılmaz bi haz veriyordu ki bu telefonla çektiğim fotoğraf her zaman gözüme güzel gözükmüştür.

Böyle böyle yaklaşık 8 sene kadar fotoğrafçılık ile ilgilendim ve klişe olacak ama çevremden ısrarla bi fotoğraf makinesi alsana iyi kareler çekiyorsun vs laflarını çok duydum.

Derken içimde bir fotoğraf makinesi alma hevesi başgösteri ve kendi kendime ısrarla "ben yanımda ekipman taşıyamam iyi kameralı bir telefon işimi görüyor" dememe rağmen iç sesimin tersine odaklandım. İnternetten gelişi güzel ufak çaplı bir araştırma yaptım aynalı aynasız makineler nedir ne değildir öğrendim ve hep aynasiz makinelere baktı. Çünkü aradığım şey aynasiz makinelerdeydi. 2 sene kadar önce 500 liraya Samsung nx300 + kit lens + kutu çanta ve aparatlarını bulmuştum. Satıcı da tanıdıktı ve deneme amaçlı 1 gün alıp inceledim. 24 saat bende kaldı ve o dönem sıfır fotoğraf makinesi tecrübem ile sırf vizörü yok ve lens bulamam diye almaktan vazgeçmiştim :D Satan kişiye de bu bana telefondan farklı gelmedi hem lens de bulamam ben buna diyip vazgeçmiştim. Onun dışında elime hiç deklanşör düğmesi değmedi desem yeridir. Iyi ki vazgeçmişim.

Sonra bu sene başında Sony Nex 6 veya 7 almaya niyetlendim ama Sony A6xxx vs Nex serisi bana aşırı çirkin tasarımlı gözüküyor. Hatta arkadaşlarımdan "Tasarım mı fotoğrafı çekecek sensör mü? Sensor kalitesine bak tasarımı ne yapacaksın?" diyenler de oluyordu. Benim düşüncem saçma bir düşünce belki ama kullandığım cihazda tasarıma fazla önem veriyorum. Sonuçta içimize sinmedikten sonra isterse dünyanın en iyi cihazı olsun yine de kullanma hevesini bulamıyoruz niye çünkü aklımızda başka bir cihaz var ama sırf kağıt üzerinde verileri daha fazla diye ötekini seçmişiz. Bence insanın severek aldığı üründen alacağı verim ile bir başkasının aklıyla, tavsiyesiyle aldığı üründen alacağı verimden her zaman daha fazla.

Canon Nikon a hiç ama hiç bakmadım desem yalan olmaz sanırım. Sadece var olan Aynasız modellerine göz gezdirip çıktım. Ruhsuz birer oyuncak gibiydiler hepsi. Gözüm biraz Fuji'de takılmıştı doğrusu. Onda da özelliklere pek bakmadan yine doğrudan tasarım cezbetmişti. Özellikleri vs de bi o kadar güzel ama fiyatlarını pahalı bulduğumdan yaklaşamadım. Aslında Body leri uygun fiyata bulunuyordu ama iş lense gelince ois bulunan bir lens, ois olmayan bir lensten 2 kat pahalıydı. Body + kit lens + belki zoom belki portre derken 4 5k fiyatlara çıkıyordu masraflar. Pahalı gelince ondan da vazgeçtim.

Sonra ikinci el ürünlere bakmak için malum sitede gezinirken fotoğraf makinelerinin ana sayfasında Omd Em10 Mark 2 ilanı gördüm. O anda aşık oldum desem yeridir :lol: Yani bir tasarım insanı bu kadar mı kendine çekebilir. Retro ürünlere ayrı bir hevesimde vardır ama Omd serisini görünce beni benden aldı gerçektende.

Ardından internetten Omd üzerine bir araştırma yaptım. Özelliklerine filan baktım. Bu arada da ben Sivas da üniversitede okuyorum Sivas da ilanlara filan bakıyorum, Olympus fotoğraf makinesi bulup inceleyeceğim de öyle alacağım. Ama bir tane bile ilan yok çevremde fotoğraf ilgilenende yok. Makineyi gozumle görüp inceleme yapmamın resmen imkanı yok. İnternetten gördüklerim ile yetindim mecbur. Cografya kaderdir...

Araştırdım ettim M43 ün ne olduğunu öğrendim lenslerin bolluğunu ve f/p ürünlerini gördüm derken bütçeme en uygun olarak Omd Em10 1. nesili seçtim. Pen5 de iyiydi ama Omd serisi bence apayrı bir güzelliğe sahip. İstanbul da bir tane ikinci el temiz ürün gördüm ama ürün İstanbul'da ben Sivas'tayım. Havale yapsam dolandırılmak bir engele bakıyor. İstanbulda 2 arkadaşım vardı ikisine de gidip alır mısın dedim Corona var çıkamıyoruz hemde istikamet aşırı ters düşüyor dediler. (Arkadaşlarım Anadolu yakasında, Makine Avrupa yakasında) Haklılar tabi ki... Kara kara düşünmeye başladım. Ve benim makinenin sahibi ile görüşmem Şubat başında oldu. Şubat ortasında makinenin fiyatının uygun olduğunu görünce o dönemde de korona bu kadar sıkı değil. Subat sonunda maaşı alacağım şimdilik makineyi ayırtalım ay so sonu nasıl olsa bir şekilde aldırırım diye kapora gönderdim ayırttırdım makineyi. Satıcı sahtekar ise de yanarsa bi 40 50 lira kapora yanar dedim. Derken aksilik üzerine aksilik. Çalışıyordum işe ara vermek zorunda kaldık memlekete döndüm akrabalarımdan vefat edenler oldu cenazeydi vs derken ben satıcıya kapora gönderip 1 hafta sonra size döneceğim kaporanızı yatırdım dedim... Demez olsaydım. Bu mesajimin uzerinden Üzerinden 1 ay geçti anca dönebildim. Bana mesaj atmış ilana tekrar ekliyorum bilginize diye. Telefonum kapali mesajlardan haberim yok makine aklimdan cikmis gitmis Sivas da bile degilim. Derken sonra Sivas a döndüm tekrar aradım satıcıyı durumu izah ettim. Lafı çok uzatmayayım satıcıya dedim ki Siz İstanbuldasınız ben Sivas'ta, havale edin kargolayayım diyorsunuz ama güven sorunu var bunu nasıl aşabiliriz dedim. Bunun için yapabileceğim bir şey yok siz bilirsiniz dedi. E haklı da... Makinenin başka birine satılmasını da istemiyorum. Sonra daha önce lens vs sattım sorun olmadı dedi bende madem öyle bir iki tane tane referans numara verin arayıp görüşeyim dedim. Bi numara attı az çok güvenir gibi oldum tamam deyip ücreti havale ettim. (Bi arkadaşının numarasını verse onu arasam farkında değilim fotoğraf makinesine öyle odaklanmışım ki aklım başımda değil :D) Ne gövdeyi ne lensleri inceleme bile yapmadan gözümü kapatıp havele yaptım ve makine geldi. Makine fotoğraflarda veya videolarda görünenden farklı mı olacak daha mı büyük gelecek daha mı küçük birşey gelecek yoksa kutudan salatalık mı çıkacak hiç bilmiyorum. Parayı gönderdim gitti. Neyse ki kötü senaryoların hiç biri olmadı makine sağ salim geldi. Orjinal kutusu yoktu basit ince bir kutuya koyup göndermişti satıcı biraz o can sıkıcı oldu onun dışında problemsiz almış oldum makineyi.

Ne yalan söyleyeyim kutuyu açtım görür görmez "üff bee iyi ki almışım" dedim Makineye bakarken gözlerim ışıldıyor öyle böyle bir duygu değil abartmıyorum :D Ama kullanmayı bile bilmiyorum. Yukarda dediğim gibi elim denklanşör tuşuna değmemiş. Kurcalarken elim flasın altında ki info tuşuna değmiş ekranda info ekranı açık kalmış onu kapatamıyorum bi an makine mi bozuk acaba diye bile düşündüm. O kadar sıfırım. Neyse yanında kit lens bi de zoom lens geldi. Korondan dolayı ağız tadı ile çıkıp kullanamadım ama makine hem dışıyla hem içiyle çok fazla güzel.

Velhasıl kelam 2 aylık uzun bir macera ile Omd Em10 makineme kavuşmuş oldum. Ayarları vs çözmem zor olmadı bi haftadır kurcaladıkca kurcalıyorum bir de Zoom Tv de ki Makine Eğitimi videosunu izledim şu an makineyi büyük ölçüde kavradım diyebilirim. Geriye bol bol fotoğraf çekmek kalıyor.

Fotoğraf demişken zamanında cep telefonlarım ile çektiğim bazı fotoğrafları paylaşayım hem foruma bi renk katmış olurum hemde Em10 daha verimli kullanabilmem adına eksiklerimi belirtirseniz ona göre bir yol izlemiş olurum daha güzel olur.
Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim umarım sıkmamışımdır. Sürçi lisan ettiysem affola.
Işığınız bol olsun. Esen kalın.

Resim20190425_183602 by burakciftci82, on Flickr

Resim20190228_041204105 by burakciftci82, on Flickr

Resim2019-03-12_09-33-08 by burakciftci82, on Flickr

ResimLRM_EXPORT_20181227_172307 by burakciftci82, on Flickr

ResimLRM_EXPORT_20181227_174833 by burakciftci82, on Flickr

ResimNight by burakciftci82, on Flickr

Resim20151006_165043_HD by burakciftci82, on Flickr

Resim
Resim
Resim
Resim
( Bu Alttaki Fotografı da 2012 2013 Yıllarında Nokia C6-01 ile çekmiştim.⬇️)
Resim
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Yozgat'tan Selamlar. Fotoğraf tutkumu ve Hikayemi Okumak İsterseniz Buyurun, Hem Tanışmış Oluruz :)

Mesajgönderen ugryy » Pzr Nis 12, 2020 5:58 am

Elinize sağlık. Tam uyumadan önce bir forumu kontrol etme girişiminde bulunduğum için sadece içtenlikle hoşgeldiniz diyeceğim, makine ve lens seçimi çok iyi olmuş. Ayarlarla ilgili herhangi bir sorunuz olursa mesaj atmaktan çekinmeyin.
Olympus makinelerle ilgili Rob Trek çok güzel içerikler üretiyor onu takibe alın mutlaka. Robin Wong'u da öneririm.
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Yozgat'tan Selamlar. Fotoğraf tutkumu ve Hikayemi Okumak İsterseniz Buyurun, Hem Tanışmış Oluruz :)

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Nis 12, 2020 6:28 am

Hoş geldiniz Aileye ;)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Nis 12, 2020 2:18 pm

ugryy yazdı:Elinize sağlık. Tam uyumadan önce bir forumu kontrol etme girişiminde bulunduğum için sadece içtenlikle hoşgeldiniz diyeceğim, makine ve lens seçimi çok iyi olmuş. Ayarlarla ilgili herhangi bir sorunuz olursa mesaj atmaktan çekinmeyin.
Olympus makinelerle ilgili Rob Trek çok güzel içerikler üretiyor onu takibe alın mutlaka. Robin Wong'u da öneririm.

Hoş buldum teşekkür ederim.
Body yı ilerleyen zamanlarda Mark 2 ye güncellememe gerek var mı sizce? 20K shutter sayisi var bu biraz fazla geliyor gözüme ama tam olarak bilmiyorum kaç shutter sayısı fazlasıdır kaç olursa normaldir bilmiyorum. Ya da iki üç sene kadar kullanıp sonra mı güncelleme yapsam.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Nis 12, 2020 2:19 pm

DrOpMaN yazdı:Hoş geldiniz Aileye ;)

Hoş buldum teşekkür ederim:)

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ugryy » Pzr Nis 12, 2020 7:08 pm

burakciftci82 yazdı:
ugryy yazdı:Elinize sağlık. Tam uyumadan önce bir forumu kontrol etme girişiminde bulunduğum için sadece içtenlikle hoşgeldiniz diyeceğim, makine ve lens seçimi çok iyi olmuş. Ayarlarla ilgili herhangi bir sorunuz olursa mesaj atmaktan çekinmeyin.

Body yı ilerleyen zamanlarda Mark 2 ye güncellememe gerek var mı sizce? 20K shutter sayisi var bu biraz fazla geliyor gözüme ama tam olarak bilmiyorum kaç shutter sayısı fazlasıdır kaç olursa normaldir bilmiyorum. Ya da iki üç sene kadar kullanıp sonra mı güncelleme yapsam.

Eğer ki video çekmiyorsanız, özellikle 60fps lazım değilse hiç gerek yok bence. Shutter sayısı konusunda forumlarda okuduğum kadarıyla biraz şans işi. 20-30k civarında patlayan da olmuş, 350k'lara dayanan da olmuş :D. Düşük shutterda patlamasının daha düşük bi ihtimal olduğunu anladım. Ortalama 100k gideceğini düşünüyorum ben. Video çekmeyecekseniz güncellemeyin bence hiç. Aradaki ödeyeceğiniz fiyat farkına kendinize güzel bir lens edinin, ben o hatayı yaparak pahalı bir gövde aldım şuan lens alamıyorum an-gri-2 .
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Nis 12, 2020 7:55 pm

ugryy yazdı:
burakciftci82 yazdı:

Eğer ki video çekmiyorsanız, özellikle 60fps lazım değilse hiç gerek yok bence. Shutter sayısı konusunda forumlarda okuduğum kadarıyla biraz şans işi. 20-30k civarında patlayan da olmuş, 350k'lara dayanan da olmuş :D. Düşük shutterda patlamasının daha düşük bi ihtimal olduğunu anladım. Ortalama 100k gideceğini düşünüyorum ben. Video çekmeyecekseniz güncellemeyin bence hiç. Aradaki ödeyeceğiniz fiyat farkına kendinize güzel bir lens edinin, ben o hatayı yaparak pahalı bir gövde aldım şuan lens alamıyorum an-gri-2 .

Aynen öyle esas niyetim dediginiz gibi yapmaktan yana zaten. Fotograf makinesi almayi dusunurken aklimda mi hep iyi orta kalite bir body ve prime yüksek kalite lensteydi. Kaliteli iş gorur bir body var elimde üzerine güzel bir prime lens seti dizersem efsane olacak.
Yaza inşallah öncelikle bir tane 45mm 1.8 alma niyetim var. Imkanim olsa 75mm 1.8 alirdim ama malum öğrencilik şartlarından dolayı şimdilik 75mm 1.8 çok uzak bana.
Bir de geniş açı alırsam benim fotoğraftaki işimi görecek güzel bir setim olur elimde.
17mm 1.8 ile 12mm 2.0 arsında hangisini tercih etmeli. Daha çok manzara çekimlerinde kullanacağım ama ikiside çok yakın değerlere sahip acaba hangisini almak daha mantıklı olur bilemiyorum.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzr Nis 12, 2020 10:15 pm

Hoşgeldiniz... Detaylı, samimi, güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Keyifle okudum, keyifle izledim. flickr'ınızda Olympus öncesi fotoğraflarnıız da gayt güzelmiş, onları da gördüm. Bir "fotoğrafçı" nın daha aramıza katılmasına çok sevindim.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzt Nis 13, 2020 12:24 am

ciddibiri yazdı:Hoşgeldiniz... Detaylı, samimi, güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Keyifle okudum, keyifle izledim. flickr'ınızda Olympus öncesi fotoğraflarnıız da gayt güzelmiş, onları da gördüm. Bir "fotoğrafçı" nın daha aramıza katılmasına çok sevindim.

Samimi ve içten karşılamalarınız için çok çok teşekkür ederim hoş buldum. Böylesi güzel bir foruma katılmaktan gerçekten mutluluk duydum iyi ki varsınız.
Sizi donanımhaberde de takip ediyordum. Aynı konuyu orda da yazmıştım zaten burdan oraya kopyaladım. Mutluluk paylaştıkça çoğalıyor.
M43 leri sizin sayenizde keşfettim desem abartmamış olurum. Ordaki yazılarınızı filan bi kaç kere okudum çok faydalı makaleleriniz var. Özellikle de iyi fotoğraflar kit lenslede çekilir yazılarınız çok güzel.
Makineyi almadan önce size pm atmak aklıma geldi ama zaten ya Pen5 alacaktım ya da Em10. Em10 un tasarımı çok çok hoşuma gittiği için zaten alacağım model belliydi rahatsız etmek de istemedim.
Fotoğraflarımı beğenip fotoğrafçı olarak nitelendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Yıllarca kendi çapımda birşeyler yapmaya çalıştım şimdi de fotoğraf makinesi ile yola devam. Bakalım neler çıkacak.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

“Aramıza yeni katılan üyelerimizin mekanı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir