Herkese Selamlar :)

Bizi yeni mi buldunuz ? Öyle ise hoş geldiniz. Kendinizi tanıtmak istiyorsanız buyrun buradan...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

skaraoglan
Isınmaya Başlayan Üye

Herkese Selamlar :)

Mesajgönderen skaraoglan » Çrş Haz 29, 2022 5:49 pm

Merhabalar,ben Süleyman Karaoğlan.Gaziantep'te diş hekimliği öğrencisiyim.Aranıza katıldığım için çok memnunum.M43 sistemlere yeni olduğum gibi fotoğrafçılığa da çok yeniyim.Önceden sadece telefonla fotoğraf çekerdim ancak artık daha da kaliteli fotoğraflar(ya da "an"lar) çekmeyi istiyorum.Buradaki büyüklerimin fikirlerine sıkça ihtiyaç duyacağım gibi.(Sıkça da öğrenmek için başınızı ağrıtacağım :lol: )Tavsiyelerinize her zaman açığım.

Şimdilik gövde olarak Olympus PEN E-PM2 alabildim sarı siteden.Okuduğum fakülte(ki ne zaman bir ihtiyaç çıkartacağı belli olmuyor),içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar dolayısı ile bu cihazı alabildim.Temel amacım gezdiğim,gittiğim veya bulunduğum yerlerde amatör fotoğraflar çekmek.Bu sokakta gezerken ya da kırda,ormanda yürürken dikkatimi çeken herhangi bir şey olabilir.

Yukarıda belirttiğim durumum içerisinde ise ne ikinci elde ne de sıfır lens bulamamaktayım.Benim için lens önerileriniz(örn. başka marka lensi çevirici ile kullan gibi,ne olursa yani :D ) varsa iletebilir misiniz? Uygun fiyatlı olması elbette ilk şartım çünkü durumum belli..

Yazan yazmayan herkese teşekkür etmekle birlikte,eğer ki bu isteğimin yeri burası değilse herkesten de çok özür dilerim.

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Re: Herkese Selamlar :)

Mesajgönderen webbie » Çrş Haz 29, 2022 6:24 pm

Hoşgeldin Süleyman.

Sana hızlıca bir tavsiye vereyim ama detaylarını sen araştır lütfen.

Diş hekimliği okurken, muhtemelen dolar bazında ve gün içerisinde zaten bulunduğun ortamı fotoğraflayarak para kazanabilirsin.

Önce, Getty veya iStock gibi sitelere bir göz gezdir ve diş hekimliği ile ilgili fotoğrafları ve videoları incele. Ardından, bir diş hekiminin ya da uydu sektörlerin ihtiyaç duyabileceği fotoğrafları ve videoları düşünüp (Bunu en iyi sen bilebilirsin) kendini o alanda geliştirmeye çalış.

İnanmayabilirsin ama bir tanıdığım tek bir ataş fotoğrafından her ay en az 40-50 dolar kazanıyor. Bir başkası ise, tesisatçının kalorifer havasını aldığı 10 saniyelik videoyla muhtemelen 1.000 dolardan fazla kazandı. Yani hem hobin olsun hem de elindeki imkanı kullanarak para kazan diyorum.

Haydi kolay gelsin :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Haz 29, 2022 6:43 pm

Hoş geldiniz, keyifli forumlar diliyorum.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Çrş Haz 29, 2022 7:34 pm

webbie yazdı:Hoşgeldin Süleyman.

Diş hekimliği okurken, muhtemelen dolar bazında ve gün içerisinde zaten bulunduğun ortamı fotoğraflayarak para kazanabilirsin.

Önce, Getty veya iStock gibi sitelere bir göz gezdir ve diş hekimliği ile ilgili fotoğrafları ve videoları incele. Ardından, bir diş hekiminin ya da uydu sektörlerin ihtiyaç duyabileceği fotoğrafları ve videoları düşünüp (Bunu en iyi sen bilebilirsin) kendini o alanda geliştirmeye çalış.

İnanmayabilirsin ama bir tanıdığım tek bir ataş fotoğrafından her ay en az 40-50 dolar kazanıyor. Bir başkası ise, tesisatçının kalorifer havasını aldığı 10 saniyelik videoyla muhtemelen 1.000 dolardan fazla kazandı. Yani hem hobin olsun hem de elindeki imkanı kullanarak para kazan diyorum.

Webbie hocam selamlar, verdiğiniz tavsiye bir altın değer niteliğinde,stok siteleri ortalama 1.5 sene önce sistemsel bir değişikliğe gittiler ve kullanıcılar arasında bir level durumu oluşturdular her yıl level olarak resetlenen bu durum da kullanıcılar çok mağdur oldu maalesef, portföyünde 10.000 fotoğraf bulunduran bir kişi ile 10 fotoğraf bulunduran bir kişi sene başında aynı seviyede oluyorlar ve fotoğraflar 10 cent gibi komik rakamlarla satılıyor, bende bir hevesle stok fotoğrafçılığa başladım ama zamanımın bu kapitalist düzenden daha değerli olduğuna karar verdim :D
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Haz 29, 2022 7:55 pm

Damper16 yazdı:

Webbie hocam selamlar, verdiğiniz tavsiye bir altın değer niteliğinde,stok siteleri ortalama 1.5 sene önce sistemsel bir değişikliğe gittiler ve kullanıcılar arasında bir level durumu oluşturdular her yıl level olarak resetlenen bu durum da kullanıcılar çok mağdur oldu maalesef, portföyünde 10.000 fotoğraf bulunduran bir kişi ile 10 fotoğraf bulunduran bir kişi sene başında aynı seviyede oluyorlar ve fotoğraflar 10 cent gibi komik rakamlarla satılıyor, bende bir hevesle stok fotoğrafçılığa başladım ama zamanımın bu kapitalist düzenden daha değerli olduğuna karar verdim :D

Kesinlikle haklısınız. Özellikle komisyon oranları, köle ticaretini akla getiriyor. Benim toplam 25 tane kadar fotoğrafım Getty’de ve ara sıra, birer tane satılıyor ama gelen para benim işime yarayacak miktarda değil. Ancak dikkatimi çeken, satılan fotoğraflarımın genelinin, bir arkadaşımın saç ekimi sırasında midem bulanarak çektiğim ve o yüzden de pek umursamadığım fotoğraflar olması. Süleyman kardeşimize de bu yüzden tavsiyede bulundum. Herkesin ulaşamayacağı, uzman gözüyle görebileceği çekimler yapabilme imkanı varken, değerlendirmemesi hata olur.

Biz ancak çiçek-böcek çekip, birbirimize hava atalım; parayı öğrenci kardeşimiz kazansın :)

skaraoglan
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen skaraoglan » Çrş Haz 29, 2022 8:08 pm

Çok teşekkürler hocam,çok haklısınız.Ben zaten pandemide eğitimin aksamasından çok çektim.Pratikleri video izleyerek öğrenmek zorunda kaldık.İşleri biraz daha kavrayıp özgüven kazanırsam meslek için tutorialımsı videolar çekicem.

skaraoglan
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen skaraoglan » Çrş Haz 29, 2022 8:13 pm

webbie yazdı:
Damper16 yazdı:

Kesinlikle haklısınız. Özellikle komisyon oranları, köle ticaretini akla getiriyor. Benim toplam 25 tane kadar fotoğrafım Getty’de ve ara sıra, birer tane satılıyor ama gelen para benim işime yarayacak miktarda değil. Ancak dikkatimi çeken, satılan fotoğraflarımın genelinin, bir arkadaşımın saç ekimi sırasında midem bulanarak çektiğim ve o yüzden de pek umursamadığım fotoğraflar olması. Süleyman kardeşimize de bu yüzden tavsiyede bulundum. Herkesin ulaşamayacağı, uzman gözüyle görebileceği çekimler yapabilme imkanı varken, değerlendirmemesi hata olur.

Biz ancak çiçek-böcek çekip, birbirimize hava atalım; parayı öğrenci kardeşimiz kazansın :)

Hahahah
Abi dur zaten canımızı çıkarıyorlar klinikte,ordan geleni de malzeme parasına yatırıcaz muhtemelen :lol:
Şakası bir yana eğer varsa tavsiyeleriniz alabilir miyim?Örneğin başka bayonete sahip lensi çevirici ile tak vs. yani naçizane tavsiyeleriniz..

Kullanıcı avatarı
webbie
Müdavim Üye

Mesajgönderen webbie » Çrş Haz 29, 2022 8:40 pm

Açıkçası, benim tavsiyem bayonet ve farklı bir sisteme ait lensler kullanmak yerine, 45mm ya da bütçen el veriyorsa 60mm ile başlayıp, para kazandığın takdirde 12-40mm’ye geçiş yapman olacak.

Türkiye’de herkes her şeyi şu anda çok pahalıya satmaya çalıştığı ve bundan dolayı da kısır döngü oluştuğu için, görece ucuz olan 45mm lens çoğu işini görecektir diye düşünüyorum ama şimdi düşününce, 25mm de olabilir gibi geldi. Diğer arkadaşların yorumlarına da bakalım.

skaraoglan
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen skaraoglan » Çrş Haz 29, 2022 8:58 pm

webbie yazdı:Açıkçası, benim tavsiyem bayonet ve farklı bir sisteme ait lensler kullanmak yerine, 45mm ya da bütçen el veriyorsa 60mm ile başlayıp, para kazandığın takdirde 12-40mm’ye geçiş yapman olacak.

Türkiye’de herkes her şeyi şu anda çok pahalıya satmaya çalıştığı ve bundan dolayı da kısır döngü oluştuğu için, görece ucuz olan 45mm lens çoğu işini görecektir diye düşünüyorum ama şimdi düşününce, 25mm de olabilir gibi geldi. Diğer arkadaşların yorumlarına da bakalım.

Anladım hocam tavsiyelerinizi dikkate alacağım,çok teşekkür ederim.Sarı sitede araştırmaya devam. :lol:
Ben de diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum bence şu piyasa da başlayacaklar ya da geçiş yapacaklar için çok yararlı olur bu tavsiyeler.

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Çrş Haz 29, 2022 10:12 pm

Hahahah
Abi dur zaten canımızı çıkarıyorlar klinikte,ordan geleni de malzeme parasına yatırıcaz muhtemelen :lol:
Şakası bir yana eğer varsa tavsiyeleriniz alabilir miyim?Örneğin başka bayonete sahip lensi çevirici ile tak vs. yani naçizane tavsiyeleriniz..[/quote]
Çeviricilerden ziyade sistemin lenslerini kullanırsan daha fazla verim alırsın bence öncelikle elinde bulunan gövdeye gidecek en güzel lens webbie hocamın dediği gibi 45mm f1.8'dir ancak benim naçizane tavsiyem klinik ortamında da çekimler yapacağın için 30mm f3.5 macro(boyutu küçük daha işlevsel)yada 60mm f2.8 macro bulundurman senin lehine olacaktır.12-40 f2.8 pro efsane ve özel bir lens ancak senin elinde ki minik gövde de çok abes duracaktır, ergonomi olarak zorlanabilirsin.Bir sonra ki aşamada ise en az bir omd-m1 ve 12-40 almanı tavsiye ederim nedeni ise high resulation mode ile dergilere kapak olabilecek fotoğraflar çekebilecek olman.
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Çrş Haz 29, 2022 10:13 pm

Damper16 yazdı:Hahahah
Şakası bir yana eğer varsa tavsiyeleriniz alabilir miyim?Örneğin başka bayonete sahip lensi çevirici ile tak vs. yani naçizane tavsiyeleriniz..

Çeviricilerden ziyade sistemin lenslerini kullanırsan daha fazla verim alırsın bence öncelikle elinde bulunan gövdeye gidecek en güzel lens webbie hocamın dediği gibi 45mm f1.8'dir ancak benim naçizane tavsiyem klinik ortamında da çekimler yapacağın için 30mm f3.5 macro(boyutu küçük daha işlevsel)yada 60mm f2.8 macro bulundurman senin lehine olacaktır.12-40 f2.8 pro efsane ve özel bir lens ancak senin elinde ki minik gövde de çok abes duracaktır, ergonomi olarak zorlanabilirsin.Bir sonra ki aşamada ise en az bir omd-m1 ve 12-40 almanı tavsiye ederim nedeni ise high resulation mode ile dergilere kapak olabilecek fotoğraflar çekebilecek olman.[/quote]
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

skaraoglan
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen skaraoglan » Prş Haz 30, 2022 2:50 am

Damper16 yazdı:
Damper16 yazdı:Hahahah

Çeviricilerden ziyade sistemin lenslerini kullanırsan daha fazla verim alırsın bence öncelikle elinde bulunan gövdeye gidecek en güzel lens webbie hocamın dediği gibi 45mm f1.8'dir ancak benim naçizane tavsiyem klinik ortamında da çekimler yapacağın için 30mm f3.5 macro(boyutu küçük daha işlevsel)yada 60mm f2.8 macro bulundurman senin lehine olacaktır.12-40 f2.8 pro efsane ve özel bir lens ancak senin elinde ki minik gövde de çok abes duracaktır, ergonomi olarak zorlanabilirsin.Bir sonra ki aşamada ise en az bir omd-m1 ve 12-40 almanı tavsiye ederim nedeni ise high resulation mode ile dergilere kapak olabilecek fotoğraflar çekebilecek olman.
[/quote]
Anladım hocam çok teşekkür ederim,45mm f1.8 benim de çok istediğim bir lens.Galiba paramı onun için biriktireceğim.Uygun fiyatlı bulabileceğim bir yer var mı ya da forumda satan arkadaşlar oluyor mudur?

“Aramıza yeni katılan üyelerimizin mekanı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir