Aziz Nesin 1993'te şöyle demiş...

Felsefe ve edebiyat konularında paylaşımlar... Kafayı kullanın, yorun ve anadiliniz ile bunları paylaşın !.. m43 forum felsefe ve edebiyatı tavsiye eder !

Moderatörler: Esat Sanlav, biunlu, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 7628
Kayıt: Pzt Nis 06, 2015 6:57 pm
İletişim:

Aziz Nesin 1993'te şöyle demiş...

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Haz 19, 2015 10:46 am

Bana göre, Türk insanının gittikçe daha koyu, gittikçe daha aşırı Müslümanlaşmasının baş nedeni, gittikçe daha çok günah batağına saplanması, gittikçe daha çok haram yemesidir. İnsan, günahını, işlediği haramı başkalarından saklayabilir, ama kendinden saklayamaz; kendisi bilir günahkar olduğunu. Günah işledikçe kendi suçundan, Tanrı’nın cezalandırmasından, cehennemde yanmaktan korkusu artar. İşte o zaman kurtuluşu aşırı, koyu dindar olmakta bulur. Daha çok günah işledikçe, Tanrısını daha çok memnun etmeye çalışır. Allah, cahiliye Araplarını sapıklıktan kurtarmak için İslam’ı göndermemiş midir? Bütün günahkarlar, Allah’ın bağışlayıcılığına sığınırlar, kendi kurtuluşları için.

Türkiye’de ahlaksızlık, günah, haram, suç, sistemin gereği olarak gittikçe arttığından, Allah’ı memnun etmek için günahlarından arınmak isteyenlerin Müslümanlığı, aşırılığı da artmıştır.

Yurtdışındaki Türk işçileri, ellerinde bile olmadan daha çok günah işlediklerine inandıklarından, o büyük günahtan kurtulmak için, Türkiye’de olduklarından daha da aşırı müslüman olmayı gereksinirler.

Büyük sermayenin, dünyadaki günahlarının kefaretini ödemek amacıyla iyilik vakıfları kurmaları, sevap işlemeleri, öbür dünyaya gidince cennette güzel manzaralı, çarşıya pazara yakın, ama gürültüden uzak bir parsel -hem de büyükçe- kapmak için değil de niçindir? Gerçek Müslüman oldukları için mi? Gerçek Müslümandılar da, bu denli haramı, günahı, hırsızlığı, yasal yolla vergi kaçakçılığını ve en önemlisi bu vahşi sömürüyü nasıl işlediler ve hala işliyorlar ve daha da bu gidişle çok işleyecekler…

Bu konuda benim düşüncem bu. Siz nasıl isterseniz öyle düşünün, yeter ki düşünün…”

- Aziz Nesin

"Yine Düşünmek" başlıklı makalesinden, 22 Ağustos 1993; bu makale için bkz. Aziz Nesin, "Bir Tutam Aydınlık", Adam Yayınları, 1994.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - http://m43turkiye.com/viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

“Felsefi ve Edebi konular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir