Olympus Gövdelerde Panasonic Lens Kullanırken OIS

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Soru

Mesajgönderen ozturert » Cum Kas 17, 2017 4:42 am

Abdülkadir haklısın. Mesela 12-32'deki titreşim azaltmayı EM1 II'de kapatamıyorum bu yüzden gövdedekini kapatıyorum mecburen. Gerçi lensteki de kötü değil ama EM1 II'dekini sürekli kullanmak istiyor insan :)

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum Kas 17, 2017 10:54 pm

Aslında Panasonic lenslerde bulunan OIS özelliğinin Olympus gövdede çalışıp çalışmadığının değil, Olympus gövdede (E-M1 Mark II) dual IS destekleyip desteklemediğinin sorulduğunu düşünüyorum. Zira zaten OMD serisinin diğer makineleri ile lensteki OIS'i açıp gövdedekini kapatmak dünyanın en saçma şeyi olurdu diye düşünüyorum. Tam değerini bilmemekle birlikte, daha güçlü olan Power OIS dahi 2, bilemediniz 3 stop etkilidir. Yine yanlış bilmiyorsam, lens üzerindeki IS'in sadece 2 eksende etkili olması lazım. Yani Panasonic'in IS'i en iyi lensini bile bu özelliği ile Olympus (OMD serisi) gövdede kullanabilmek için gövdedeki IS'i (serinin en kötüsü E-M10, o da 3 eksen ve yine yanlış hatırlamıyorsam 3 stop etkili) kapatmak büyük saçmalık olurdu.
Soru eğer benim tahmin ettiğim gibi "Panasonic lensler, Olympus E-M1 Mark II ile Dual IS destekler mi?" ise cevap HAYIR o zaman.

Doğru cevaplar, doğru sorulara muhtaçtır.

NOT: Sadece bu başlıkta değil, forum genelinde gördüğüm ve beni oldukça rahatsız eden birkaç detayı -yeri gelmişken- tenkit edeyim dedim. Öncelikle başlık açarken uygun kategoriyi seçmek, "bence" her kullanıcının dikkat etmesi gereken bir şey. Mesela bu başlığın "Olympus m43 lensleri" değil, "Panasonic sistem lensleri" kategorisi altına açılması gerekirdi. Başlığın "soru" olması da çok anlamsız. Başlıklara göz gezdirirken, konunun ne olduğunun en azından genel hatları ile belli olması gerekir. Başlık dediğiniz şey de tam olarak budur zaten. Buranın hem sorularımıza anlık cevap aradığımız, hem de ortak katılımla oluşturmaya çalıştığımız bir veritabanı sayesinde, ileride bize veya yeni m43 kullanıcılarına karşılaştıkları sorunlarda yardımcı olabilecek bir bilgi kaynağı olduğunu unutmamamız gerek. Onun için bu doğru kategori ve anlaşılabilir başlık konularının ziyadesiyle önemli olduğunu düşünüyorum.
Bir de şu dilbilgisi kuralları mevzuu var. En az demin söylediğim diğer iki konu kadar önemli benim nazarımda. "Mecbur muyum arkadaş?" diyenler olabilir aranızda. Onlara da cevabım evet... köküne kadar mecbursunuz arkadaşlar.
Başınızı ağrıttım, kusura bakmayın.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cum Kas 17, 2017 11:04 pm

@castrobey arkadaşımızın yazdığı bu iletinin teknik kısmını bilmiyorum ama "NOT" kısmında yazdıklarına kesinlikle katılıyorum. Özellikle de dilbilgisi kısmı bence de çok önemlidir ve bir zorunluluktur. (Bkz. 1000' i aşkın ileti yazmışım; tamamında yazım kurallarına ve Türkçe kelime kullanma konusuna özen göstermişimdir.)
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Olympus Gövdelerde Panasonic Lens Kullanırken OIS

Mesajgönderen Ubeyd » Cmt Kas 18, 2017 12:35 am

Başlığı konumuza uygun hale getirdim :)
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Kas 18, 2017 4:26 am

Ne güzel ben de oturduğum yerden neler öğreniyorum sayenizde ;)

castrobey yazdı:...

Teşekkür ederim... Bizi önce biz eleştirir isek bence bizim yararımıza olur. Bu açıdan teşekkür ettim.

Ubeyd yazdı:...

Teşekkür ederim, düzeltme için...
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Pzr Kas 19, 2017 1:03 pm

castrobey yazdı:Aslında Panasonic lenslerde bulunan OIS özelliğinin Olympus gövdede çalışıp çalışmadığının değil,

Bir de şu dilbilgisi kuralları mevzuu var. En az demin söylediğim diğer iki konu kadar önemli benim nazarımda. "Mecbur muyum arkadaş?" diyenler olabilir aranızda. Onlara da cevabım evet...

%150 katılıyorum

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Re: Olympus Gövdelerde Panasonic Lens Kullanırken OIS

Mesajgönderen Razer » Cum Mar 01, 2019 4:40 pm

Konuya farklı bir detay getireyim. Belki bazı arkadaşlarımızın işine yarayabilir.

Ben Olympus gövde + Panasonic OIS lens (üzerinde açma kapama butonu var) kombinasyonunu kullandığım zaman, eğer ki Panasonic OIS'i açarsam (ki bu durumda hem gövdedeki hem de lensteki OIS açık oluyor) bataryamın normalden daha çabuk bittiğine şahit oldum.

Fotoğraf kalitesi biraz daha net oluyor gibi sanki bu şekilde. Ama yine de lensteki OIS özelliğini fazla kullanmıyorum. Gövdenin kendisi yeterli diye düşünüyorum. Kendi gözlemim bu şekilde.
Web Sitem: Japonya Notları
Flickr Adresim: GC
Gövde: Olympus M43
Lens: 17mm, 14-45mm

“Panasonic m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir