m4/3 Sistem Değişikliği Yapanların Tecrübeleri

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Re: m4/3 Sistem Değişikliği Yapanların Tecrübeleri

Mesajgönderen dgncsk » Prş May 18, 2017 12:28 pm

pentax ın yeni makineleri müthiş. odak hızı ve liveview performansı iyi değil ancak geniş optik pentaprims vizör ve acaip keskin sensör anlatılmaz yaşanır. m43 ün bence en büyük başarısı jpeg çekerken ortaya çıkıyor. özellikle isyahbeyazda süper çok yüksek isolarda. aynı film gibi.
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Prş May 18, 2017 12:34 pm

dgncsk yazdı:pentax ın yeni makineleri müthiş. odak hızı ve liveview performansı iyi değil ancak geniş optik pentaprims vizör ve acaip keskin sensör anlatılmaz yaşanır. m43 ün bence en büyük başarısı jpeg çekerken ortaya çıkıyor. özellikle isyahbeyazda süper çok yüksek isolarda. aynı film gibi.

Teşekkürler :)
Pentax'ın da Jpeg'leri iyidir; ben renklerine bayılıyorum.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

WinterH
Üye

Mesajgönderen WinterH » Prş May 18, 2017 1:11 pm

Biraz para biriktiğinde, bir sonraki sistemim Pentax olacak çok büyük ihtimalle.

Aslında K-1 istiyorum ama, uzuuuunca bir süre çok pahalı kalacak gibi buralarda. Neyse, acelem de yok zaten :).

Konuya gelirsem de, Panasonic-Oly arası bir tecrübem olmadı, çünkü ben aynasız sistem almaya karar verdiğimde, benim için önemli özellikler Olympus'da var, Panasonic'te yoktu. Şimdi bir miktar değişmekle birlikte durum, genele vurursak hala geçerli sayılabilir.

Şöyle ki:
- Gövde de IS olması
- Sensörlerin, en azından o dönem için Panasonic'ten daha başarılı olması
- Aynasız sistemler içinde, o zaman için en iyi AF sistemine sahip oluşu
- İlerisi için lens seçeneklerinin geniş ve iyi olması (tabii bu Panasonic'ten ziyade, diğer aynasız sistemlere karşıydı)
- "Sağlam" gövdeler, rahat kullanım.

Ana tercih sebeplerim oldu. Panasonic lenslerini Olympus'te kullanak üzerine bir başlık vardı, bana göre biraz abartıp kılı kırk yarma durumu bu çekince, en azından benim denediklerim içinde... 14mm 2.5 lensim var, biraz da Panasonic 14-42'yi denedim. Otomatik optik düzeltmeyi tam yapmayabiliyor, bazen de (çok nadir) vizör/ekran kafayı yiyip bembeyaz bir görüntü gösterebilyior ama çok nadir dediğim gibi. Optik olarak keskinlik ve kontrast anlamında gayet başarılı Panasonic 14mm lensim Olympus gövdelerde, benim için önemli olan da bu. Belki JPEG çekim için farkedebilir makinenin optik düzeltme ya da renk / ton, CA düzeltmeleri ama, ben RAW üzerinden gittiğim için benim için fazla bir önemi olmuyor.

Olympus'un JPEG'leri de tabii çok beğeniliyor ama, yukarıda dediğim gibi ben RAW çekip ama az ama çok kendi istediğim yönde düzenlemeyi tercih ediyorum.

Son olarak bir de, Panasonic ürünlerinin Türkiye'de genel olarak pahalı olması var tabii.

SLR sistemlere karşı neden Olympus diyecek olursak da, temel olarak taşınabilirlik benim için. Bir gövde ve iki-üç lens, bir sırt çantası ve oldukça ciddi ağırlık anlamına geliyor SLR sistemlerde. Olympus'ta ise, iki pancake lens ve bir gövdeyi, çanta dahi almadan geniş cepleri olna bir pantolonun ceplerinde taşıyarak istediğim yere gidebiliyordum! Bir de, en azından hareketsiz konuları çekerken netleme isabetliliği. SLR sistemler evet genel anlamda daha hızlı, ve hareketli konularda daha başarılı bir netleme sistemine sahipler ama, bazen gövdeden gövdeye, lensten lense şaşmalar, uyumsuzluklar vb olabiliyor, AF fine tuning imkanı veren bir makinede oturup tek tek ayarlamaya uğraşmak, olmayan bir gövdede de şansımıza küsmek gerektirebiliyor bu durum. Aynasız sistemlerin kontrast bazlı netleme sistemi, en azından netlediği zaman yüzde 99 doğru netliyor. Bunu da bir deneyip tecrübe etmek istemiştim, ve genel anlamda olumlu bir tecrübe oldu gerçekten bu konuda da.

Son olarak bir de adaptörle kullanılan manuel lens merakı durumu var tabii, m4/3 sistemde neredeyse her lensi adapte etme imkanı var, ve gövde içi titreşim önleme özelliği sayesinde tüm manuel lensler bir anda IS özelliği kazanıveriyor :).

Bu bakımdan, aynasız sistem olarak Olympus tercihim, 2013 yılından beri beni üzmedi diyebilirim. Şimdi yine aynasız sistem alacak olsam, büyük ihtimalle yine Oly alırım, belki Fuji'yi de değerlendirebilirim ama genelde pahalıca biraz o taraf sanki... Tabii full frame Sony aynasızlar var ama, o konuda eski kafalı gelecek belki ama, tekrar FF alacağım zaman yine SLR tercih edeceğim. Biraz kurcalama ve çekme şansım oldu A7 serisinden hatırlamadığım bir modeli ve tahmin ettiğimden fazla beğendim ama, yine de nedense Sony çekici gelmiyor bana.

Bu arada, Olympus ve Pentax'da ortak olan pek çok sevdiğim yan var:
- Sağlam gövdeler yapıyor olmaları (metal kasa, az ya da çok hava koşullarına dayanıklılık vb)
- Hızlı olarak çekim ayarlarını değiştirebilmeye yönelik, ele güzel oturan, "fotoğrafçı için tasarım" yolundan giden makineler yapmaları
- Gövde içi titreşim önleme sistemine sahip oluşları
- Pek çok lensin rahatça adapte edilebilmesi sisteme
flickr : https://www.flickr.com/photos/wh83/

Ekipman :
OM-D EM5, PEN E-P3, Olympus 14-42 II R, Panasonic 14mm 2.5, Olympus 75-300 II, Walimex 7.5mm /3.5 fisheye, Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm 2.4, Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm 3.5, Pentax-M 50mm 1.4, Meyer Optik Oreston 50mm 1.8, Pentacon 100mm 2.8

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Prş May 18, 2017 1:20 pm

Olympusun 16mp tüm makinelerinde sensör %95 aynı, dinamik aralık ve iso başarısı aynı kalitede, haliyle sadece makinelerdeki teknik özellikler değişmiş oluyor.
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Prş May 18, 2017 10:26 pm

DrOpMaN yazdı:
daniska yazdı:...

Teşekkür ederim.

M5 de sizi tatmin etmeyen ne vardı M10 II tercih ettiniz; son sistemlerden biri olduğu için mi. M5 II de olabilirdi? Finans ile alakalı bir durumsa cevap vermeyebilirsiniz; beni işin teknik boyutu ilgilendiriyor ;)

Sevgi ve saygılar.

Gec gelen cevap icin kusura bakmayin seyehatteyim pek internete bakamiyorum.
Soruya acik verecegim. Oncelikle doyumsuzluk diyebilirim. Sonra almama en buyuk sebep denk geldi diyebilirim. Bir arkadasim sifir 12-40pro aliyordu, onunla bir olup govde lensi bir aldik, govde cok daha uyguna gelmis oldu(su anki ikinci ellerden ucuza nerdeyse).

Em5 ile arasinda ne fark var? Em5te tus dizayni kotu, Wifi yok ve bunun gibi basit teknolojik farklar.
Em5mk2 neden degil? O sekildeki ekranlar bana cok kullanissiz geliyor. Hafif alt hafif uste dondurmek icin komple yana almalisiniz, pratik degil bence. Bunun disinda em10mk2 ye gore benim dusuncem %50-60 fiyat farkini hakedecek bisey yok arada.

Em5 ayni zamanda bu sisteme ilk adimim ve alisip alismayacagima emin olamadigim icin fazla para yatirmadan gerekirse az zararla satip sistemden cikabilmem icin en iyi secenekti.

Baska merak edilen olursa butun seffaligimla yanitlarim. Saygilar

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Pzt Haz 05, 2017 10:35 am

Her ne kadar olympus iyi olsa da sanırım şu aralar f/p olarak sony A6000 insanları çok cezbediyor. Bir noktadan sonra özellikle kesme yapanlar için megapixel olayı da önemli bence ve burada sony 24 mp ile öne çıkıyor. Sanırım bir çok sistemden sony sisteme yönelim oldu. Ne dersiniz?

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Sal Haz 06, 2017 1:22 pm

Ben A6000'i sattım. Hoşuma gitmedi bir türlü. MP isteyen için önemlidir belki ama kaç kullanıcının o kadar kesmeye ihtiyacı var tartışılır. Hatta A6000'i satıp çok daha uygun fiyata Nex7 aldım, sırf elde bir Sony olsun diye.
Dandik lens ve 24MP yerine kaliteli lens ve 16MP tercih ederdim. A6000'e 18-55 ya da 16-50mm takıyorsan 16MP'e göre avantajını baştan öldürdün zaten.
İhtiyacı doğru belirlemek önemli. 24MP'ye gerçekten ihtiyaç var mı onu düşünmek lazım. Lazımsa lazımdır, ona laf yok.
Ek olarak, her fotoğrafa %100 yaklaşıp bakıyorsan fotoğrafın tamamını kaçırıyorsun demektir. Kötü kadraj, kötü konu, kötü renkler ve tonlama, kötü pozlamaya dikkat etmek daha doğru geliyor bana. m4/3'teki algılayıcılar 20 sene ve daha önceki tüm herşeyden (orta ve büyük formatı saymazsak) daha iyiyse iyi fotoğraf çekmek için önünde engel yok demektir.

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Cmt Haz 17, 2017 2:15 pm

Ben fotoğrafa Pentax K7 ile başlayıp uzunca bir süre K5 kullandım ve sonra Fujifilm aynasız sisteme geçtim.
Bir sistem içerisindeki neredeyse tüm lensleri denemek gibi bir tutkum var. Dolayısıyla Pentaxta edindiğim birçok lens artık bana ağır gelmeye başlayınca aynasız sistemlere geçtim.
Fujinin birçok lensini deneme fırsatım oldu. Hatta o sırada pentax da duruyordu. Bazılarını mukayese ettim. Mesela fuji 35mm f/1.4 ile Pentax 43mm f/1.8 limited JPEG lerini karşılaştırdım ve Pentaxın çok daha iyi olduğunu gördüm. Fuji lensler genel olarak kaliteli ancak biraz çabuk toz aldıklarını söylüyorlar. Biraz da pahalı.
Haliyle hem pentaxı hem Fuji seti sattım.
M4/3 sisteme daha pentaxtayken Panasonic GX1 alarak geçiş yapmıştım. Lenslerin küçüklüğü, lens çeşitliliğinin bolluğu beni cezbetmişti.
Sonra OMD E M1, M10, M10 II, M5, EPL 6, EM2 gibi, M4/3 sistemin birçok gövdesini kullanma fırsatım oldu.
Sonra yine Fuji aşkı tuttu. X-T1, 18-135mm, 56mm aldım. Birbirlerine benzemiyorlar ama, Olympus 75mm ile 56mm yi mukayese ettim. Bizim 75mm nin daha iyi olduğunu gördüm. Tabii ki Fuji seti yeniden sattım.

Yahu bu Sony aynasız FF sistemi pek övüyorlar bir de bunu deneyeyim diye Sony A7 II ve imzamdaki lensleri aldım.
Ne yazık ki iki aydır bu sete sahibim ama tecrübemi iletecek kadar kullanma fırsatım olmadı. Ramazan sonrası inşallah bu sistemle ilgili görüşlerimi de yazma imkanı bulurum.

Şimdi gelelim genel mukayeseye:
En sağlam gövdeleri Olympus ve Pentax yapıyor. İkisinin gövdesinde de titreşim önleme özelliği var. Menüler kullanıcı dostu. Dosya numaralama pentax da daha güzel. İki gövde de dış etkenlere dayanıklı.
Fuji sensörleri kendine has pixel dizilimine sahip ve OLPF filtreleri yok. Renkler ve netlik güzel. Fuji gövde yapıları çok da sağlam mış intibaı vermiyor.
Sony FF aynasız gövdeler Pentax ve Olympus kadar sağlam yapılı değil. Menülerini beğenmedim. Bazı menüler ile kulağı arkadan tutarcasına zorlanıyorsunuz. Tabii ki Sony FF sensörün ve Zeiss objektiflerin avantajını kullanıyor. Kendi G serisi objektifleri de üst seviyede. Aynasız ama maalesef birkaç prime lens hariç, hem yeni tele prime lensler, hem de zoom lensler hatırı sayılır ağırlıkta ve irilikte. İyi lensler çok pahalı. Ayrıca Zeiss olmasına rağmen en çok kullanmamız gereken 24-70 mm F/4 lensi de pek beğenmedim.

Pentaxın ürettiği renkler ve fotoğraflardaki derinlik hissi ve bazı lensler ile elde edilen 3D etkisi kullandığım hiçbir gövdede yoktu. Limited lenslerin verdiği o nostaljik, insanı rahatsız etmeyen keskinlikte, kontrastı güzel fotoğrafları unutamadım.

Fujinin gövdelerindeki Retro tasarımın kullanıcıları cezbettiği inkar edilemez. Prime lensleri ile güzel işler çıkarılabilir.

Olympusun AF hızı, doğru ve hızlı netlemesi, dokunmatik ekranları,kullandığı yüksek teknoloji, sağlam gövdeler, küçük ve çeşidi bol lensler bir çok kişi için tercih sebebi oluyor. Peki nesi eksik? Maalesef fotoğraflar flat görünümlü ve bir yığılma etkisi olduğunu görüyorsunuz. Sokak fotoğrafları hariç, APSC ve FF sistemlerin verdiği fotoğrafı elde edemiyorsunuz.

Ben Sony ye rağmen Olympustan kopamadım. Tüm seti satmıştım. M1 gövdeyi ve yeni çıkan Panasonic Leica 12-60mm f/2.8-4 lensi alarak yedekte tutuyorum. Bu lens herhalde Türkiyede bir tek bende var. İlk denemelerimde sonuçlarını çok beğendim.
Kısmet olursa bu yeni Leica zoom lensle ilgili görüşlerimi ve Olympus 12-40 pro ile karşılaştırma sonuçlarını da ileride sizlerle paylaşırım.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Cmt Haz 17, 2017 3:04 pm

REİS yazdı:...

Yunus Bey,
Değerli tecrübelerinizi zaman ayırarak paylaştığınız için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

Pentax kullanmadım ama Sony, Fuji ve Oly tecrübelerimle tespitlerinizin çoğuna katılıyorum.

Zaman bulunca ben de detaylı bir kıyaslama yazmak istiyorum.

Ben de Olympus setimi satıp Fujiye geçtim. Zamanla olympus özlemi beni geri çağırdı ve tekrar ikinci makine olarak bir M10 mark2 aldım. Şu an satmamak için kendimi frenliyorum. Nedenine gelince, bir sisteme alıştıktan sonra yeni bir sistemde acemilik yaşıyor ve tam performans alamıyorsunuz. Eskiden gözüm kapalı kullandığım m43 sistemde şu an zorlanıyorum. O yüzden bir sistemi değerlendirirken acele etmemek lazım. Önce sisteme alışıp sonra değerlendirmek doğru.

Son olarak başlığa uygun bir tecrübemi paylaşayım. Son gezimde iki sistemimde çantada, bir köprü üzerine çıktım, tripodumu kurdum ve gece düşük ISOda uzun pozlama ile manzara çekeceğim. Köprüden araç geçtikçe köprü sallanıyor. Gece başarımı daha yüksek olan Fuji ile net bir kare alamadım. Çıkardım Olympusu elimde çektim ve titreşimsiz kareler aldım. Ama sabit zeminlerde ise Fuji ile nefis kareler çektim. Her gövdenin kendince üstünlükleri var.

Selamlarımla
Mevcut sistem: Fujifilm X-T30 + XF 16-80mm

allroad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen allroad » Sal Ara 31, 2019 3:13 pm

Merhaba,

Konu cok eski olsa da ben de yazmak istedim. DSLR kullanmaya 2005 de nikon D70s ile basladim (daha once slr kullaniiyordum). Sonrasinda da nikon D200, d90 D300. gibi focal carpanli bodyler kullandim. Lens lerim de genelde keskinligi ile un salmis modellerdi ve hep nikon kullandim.Yaklasik 2 sene once kizim dogduktan sonra tum ekipmanimi satip, daha tasinabilir sisteme gecmek icin Olympus Om-d E m10 Mark II ve 12-40 pro ile M4/3 e gecis yaptim. Lakin gectigim gunden beri pismanim. Ne eski keskin fotograflari elde edebildim ne de bir turlu kullanima kontrol tuslarina alisabildim. Bir de tabi kaliteli olsun diye 14-42 ez yerine 12-40 pro alinca o kadar da pratik olmadi benim icin. o kadar alisamadim ki body hala 3600 shutter da.

Makinenin isik alma kabiliyeti hic bir zaman hosuma gitmedi. devamli iso arttirmak ve green li fotograflar elde ediyordum.

Ve gecen hafta 12-40 pro yu sattim. simdi body yi satmaya calisiyorum. Ve sonrasinda hedefim Nikon full frame bir govdeye gecmek olacak. Belki de Olympus body yi satmayip, ikinci el uygun bir ez lens bulursam elde tutabilirim diye dusunuyorum.

Benim hikayem de bu :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Ara 31, 2019 3:20 pm

2019'un bombası :)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli

allroad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen allroad » Sal Ara 31, 2019 3:45 pm

DrOpMaN yazdı:2019'un bombası :)

Oyle mi oldu? :))

Zamaninda @ciddibiri bana cok yardimci olmustu. Ama alisamadim iste ne yapayim? :)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Ara 31, 2019 4:00 pm

allroad yazdı:

Zamaninda @ciddibiri bana cok yardimci olmustu. Ama alisamadim iste ne yapayim? :)

Bugün çarşıya çıktım; çok sık yapmam. Herkesin kendine göre bir akraba, dost, arkadaş kitlesi var doğal olarak. Enteresandır; kiminle alışveriş yaptıysam, dükkanının kapısında sohbet ettiysem herkes birbirine "İyi Noeller" diyordu.

Şaşırdım önce; sonra bastı kafam... Demek ki yeni Türkiye bu; yeni islam bu; demek istediğim; alışmak gerek...

Siz de bir kuralı yıktınız; belki de olması gereken bu... Ben de alışamamış hissettim kendimi :)

allroad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen allroad » Sal Ara 31, 2019 4:17 pm

DrOpMaN yazdı:
allroad yazdı:

Bugün çarşıya çıktım; çok sık yapmam. Herkesin kendine göre bir akraba, dost, arkadaş kitlesi var doğal olarak. Enteresandır; kiminle alışveriş yaptıysam, dükkanının kapısında sohbet ettiysem herkes birbirine "İyi Noeller" diyordu.

Şaşırdım önce; sonra bastı kafam... Demek ki yeni Türkiye bu; yeni islam bu; demek istediğim; alışmak gerek...

Siz de bir kuralı yıktınız; belki de olması gereken bu... Ben de alışamamış hissettim kendimi :)

Ben dayatmalardan on yargilardan nefret ederim. Degisikliklerden de korkmam. Mutlu noeller ya da mutlu yillar kisiye gore degisir, zoom halkasini saga mi donsun sola mi donsun bu. Onemli olan ahlakli insanlara denk gelmek, yeni turkiye de bu zor iste. Ama suan en azindan M43 denedim ve bana gore degilmis diyorum. Belki' de nikon fx in yaninda seyahatlerimde tutacagim bir makine olacak olympus. Lakin hic bir zaman guvenip, benim icin cok onemli olan cekimlere bulasmayacagim bir makine olarak da kalacak. Saygili ve sevgisiz bir iliskiydi bizimkisi. Ulke de fikir ayriliklarinda olmasi gerektigi gibi.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Ara 31, 2019 4:32 pm

allroad yazdı:...

İyi bir yaklaşım. Eğer bir karar varsa ortada, onun sebepleri olduğu gibi; sonuç ve etkileri de kaçınılmaz olacaktır. (Kendimden paha biçtim)

Sevgi ve saygılar; İyi ve mutlu yıllar herkese :) Yabancı takipçilerimiz için de İyi Noeller.

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir