Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary MFT Lens

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary MFT Lens

Mesajgönderen castrobey » Çrş Ara 27, 2017 2:05 am

1 ay önce B&H'da önsiparişle satıştaydı kereta. Şimdi çıkmış, hatta TR'ye de gelmiş. Diyatı 1850 liracık. Gavurda da 450USD zaten... hemen hemen aynı fiyat. Daha o kadar yeni ki, çok fazla kullanıcı yorumu ve inceleme bulamadım hakkında. Sony'cilerden bir - iki tüyo alabildik, genel olarak iyi diyorlar. O aralıkta Sony için (sistemi çok fazla tanımıyorum ama) 16mm 2.8 var fakat genel olarak kullanıcılar o lensten memnun değillermiş gibi görünüyor. O yüzden Sony'cilere ilaç gibi gelmiş olabilir diye düşünüyorum.

MFT sistemde o civardaki lensler gayet başarılı. Olympus 17mm 1.8 klasikler arasına girdi bile. Olympus 17'nin gölgesinde kaldığı için üzüldüğüm Panasonic 15mm 1.7 var ki, bence Olympus 17'den de başarılı bir lens. Ben açık ve net olarak daha fazla beğeniyorum kendisini. Sigma 16mm, tam bu iki lensi arasına girip oturdu. Daha henüz göremedik kendisini. Bakalım, Sony'de bulduğu gibi sağlam bir yer bulabilecek mi kendisine?

1.4 diyafram avantajı var bir kere. "Geniş açılarda açık diyaframın çok önemli değil" gibi beylik sözler etmeyelim. Zira m4/3 gövdelerin, özellikle video alanında kendilerine sağlam bir yer bulması ile, küçük sensör dezavantajının da etkisiyle, "diyafram" diye homurdanarak dolanan zombi kullanıcılar arttı. Hal böyleyken Olympus 17mm'ye göre 2/3 stopluk avantajı ile (mesela 1600 yerine 1000 ISO kullanmaya müsade edecek) özellikle videocular için çekici bir seçenek olabilir.

Lakin şöyle de bir durum var; rakibi Olympus ve Panasonic lensler, şahane optik kalitelerinin yanında hap kadarcık lensler. Mesela Olympus 17mm 1.8 boyut olarak küçücük ve sadece 120gr. Sigma 16mm ise bu çocuktan %50 daha kalın, neredeyse 3 katı uzunluğunda ve 405gr. Bence zurnanın zırt, hatta zart dediği yer de burası. Fiyatının daha pahalı olması da cabası.

Lens hakkında söylenenler, keskinliğinin tatminkar, geometrik bozulmasının düşük, CA'nın ise yok denecek kadar az olduğu yönünde. Tabii ki belirtmeden geçmek haksızlık olur; lens su ve toz korumalı olarak dizayn edilmiş. Donmaya karşı bir koruması olup olmadığı konusunda ise herhangi bir bilgiye raslamadım. Alınca derin dondurucuya koyup editlerim yazıyı :)

Resim
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary MFT Lens

Mesajgönderen biunlu » Çrş Ara 27, 2017 7:28 am

Güzel bir inceleme olmuş. Yine farklı bilgiler edindik. Elinize sağlık.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary MFT Lens

Mesajgönderen ozturert » Çrş Ara 27, 2017 2:06 pm

Bu lens aslında APSC için tasarlanmış o yüzden boyutu dev gibi. Tahminen optiği de süperdir ama ben Leica 15mm f1.7 alırdım. Bu lens bazen Sigma fiyatına bulunabiliyor.

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir