HandeVision IBELUX 40mm f/0.85

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

HandeVision IBELUX 40mm f/0.85

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cum Ara 07, 2018 11:14 pm

Çin menşeli Shanghai Transvision ve Alman menşeli IB/E Optics firmalarının ortak üretimi Handevision adında bir lens markası varmış. Önceden sadece Fujifilm, Sony ve Leica'nın aynasız sistemleri için lens üreten bir üreticiymiş Handevision. Hakkında pek bir bilgi bulamadım; ne Wiki makalesi, ne de bir internet sitesi. Ancak ürettikleri bir lens var ki şu anda gezegenin en geniş diyaframlı lensi sanırım: IBELUX 40mm f/0.85

Fuji, Sony ve Leica için üretilen bu lens aynı zamanda Micro Four Thirds sistemi için de aynı özelliklerle üretilmiş.

Odak uzaklığı: 40mm (FF eşleniği 80mm)
Optik: 8 grupta 10 optik eleman (içbükey ön element sayesinde minimum CA ve maksimum keskinlik veriyor denmiş)
Diyafram: f:0.85 > f:22 (10 bıçaklı dairesel)
Görüş açısı: 41,3°
Min netleme mesafesi: 0.75m
Netleme: Manuel (250 derece dönebilen manuel fokus halkası)
Büyütme: 1:20
Boyutlar: 128 x 74mm
Ağırlık: 1,2 kg (Abov!)
Filtre çapı: 67mm

Fiyat: $2,079

Sistemin en ağır gövdelerinden biri olan E-M1MarkII'den dahi 2 kat daha ağır ve manuel bir lens, fiyatı da ateş pahası. FF sistemler neyse de böyle kompakt bir sistem için fantezi bir lens gibi duruyor. Yani kompaktlığıyla cazibe kazanmış bu sisteme geçen bir kişi neden 1,2 kiloluk bir lensi taşısın ki? Hadi ağırlık sorun değil diyelim, o kadar açık diyaframa yani o kadar çok ışığa ihtiyaç duyan biri neden ışık konusunda daha verimli sistemler dururken M43 sistemine geçsin en başta?

Buraya linkini koyduğum Steve Huff'ın incelemesinde de belirttiği gibi video için üretildiği aşikar ama bu durum da fantezi bir lens olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Zira derdi "ışık" olan bir videocu da EM1 Mark II ve bu lense toplam 3700 dolar bayılmak yerine, 3000 dolara Sony A7SII ve Voigtlander 40mm f/1.2 alıp çok daha rahat bir şekilde işini görecektir ve taşıdığı Sony set diğerinden 750 gram daha hafif olacaktır. O halde bu lensi kim niye alsın? Birinin gerçekten "işini görmek" için bu lensi almayacağı ortada bence.

Bu arada bu tip açık diyaframlı lenslerin de en açık diyafram değerinde ne denli soft oldukları da malum.

Yine de Meyer-Optik'ler gibi bu lensi de dışlamayalım, bulabildiğim birkaç örnek fotoğrafı koyuyorum. Bahsettiğim o soft'luk daha ilk fotoğraftan itibaren ben buradayım diye bağırıyor zaten.

ResimWaiting for a song by Matthias Stiefel, on Flickr

ResimWhen my father was a child by Matthias Stiefel, on Flickr

ResimForgotten thoughts from the past by Matthias Stiefel, on Flickr

ResimPEN E-P1、IBELUX 40mm F0.85 by koichi ito, on Flickr

ResimPEN E-P1、IBELUX 40mm F0.85 by koichi ito, on Flickr

ResimGx8 y handevision ibelux 40 f0'85 by Ezequiel Moreno, on Flickr
En son poormansmoodyblues tarafından Cum Ara 07, 2018 11:32 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: HandeVision IBELUX 40mm f/0.85

Mesajgönderen karadagyan » Cum Ara 07, 2018 11:27 pm

Bu tür lensler sisli puslu kısa kış günlerinde yada yan ışık alan kapalı mekanlarda sinematik çekimler için belirli bir müsteri kitlesine hitap ediyor olmalı. İlk piyano fotografında piyanoyu soguktan yüzü bem beyaz olmuş bir adam calarken videosu cekilse drakulanın evinde cekilmiş derim ben ;)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Ara 08, 2018 12:31 am

Sığ alan derinliğinin de ürkütücü bir etkisi oluyor zaten bazı fotoğraflarda sanki dikkatinizi çekmeyen o flu bölgelerden bir anda beklemediğiniz bir şey çıkacakmış gibi, Drakulalı bir filme gidecek bir lens diyebiliriz o halde, zaten bütçeyi de anca öyle denkleştiririz :)

Bu arada Sony gövdeyle çekilmiş olsa da lensin "daha normal değerlerdeki" keskinliğini görmek açısından güzel bir örnek, üstelik A6000 gibi orta seviye bir makineyle çekilmiş:

ResimF1.4, Handevision IBELUX 40mm F0.85- ISO 100-1-500 s 109 by https://SonyAlpha.blog, on Flickr

Zum yapıp, hatta daha yüksek çözünürlüklü halini açıp büyütünce o kadar da gömülecek bir lens olmadığı ortaya çıkıyor :D

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cmt Ara 08, 2018 8:56 am

poormansmoodyblues yazdı:Ancak ürettikleri bir lens var ki şu anda gezegenin en geniş diyaframlı lensi sanırım: IBELUX 40mm f/0.85

Bu dünyada üretilen en açık diyaframlı lens Carl Zeiss Super-Q-Gigantar 40mm f/0.33'dir.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Ara 08, 2018 10:28 am

Esat Sanlav yazdı:Bu dünyada üretilen en açık diyaframlı lens Carl Zeiss Super-Q-Gigantar 40mm f/0.33'dir.

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Ben de inceleme ararken şu sitenin oyununa geldim sanırım:

http://www.photographyreview.com/review ... 40mm-f0-85

Burası da “en hızlu seri üretim lens” demiş gerçi :)

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir