Laowa 7.5mm F/2

Sigma, Nokton(Voigtlander), Kowa vb. 3.parti üreticilerin m43 sistem için ürettiği ürünler hakkında...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

kahuna
Isınmaya Başlayan Üye

Laowa 7.5mm F/2

Mesajgönderen kahuna » Pzt Mar 02, 2020 12:07 am

Merhabalar,
15 gün sonra bir Helsinki seyahatim olacak.
Geniş açı bir lens düşünüyorum.
Olympus 7-14 Pro f/2.8 veya Panasonic 8-18 f/2.8-4 düşünüyordum.
Fakat Olympus'un balık gözü olması, filtre takılması problemi olması,
Panasonic'in de biraz dar ve diyafram dezavantajı olması nedeniyle Laowa'ya meyillendim biraz.
Daha önce Laowa hakında deneyimi olan arkadaş var mıdır acaba?
F/2 civarında biraz vinyet problemi çok olur mu?
Minimum ile sonsuz arası netleme halkasının mesafesinin biraz dar olması. sıkıntı olabilir belki.
Düşüncelerinizi almak isterim.
Selamlar

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Laowa 7.5mm F/2

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Mar 02, 2020 6:48 am

Laowa 7.5mm perspektif düzeltme açısından o serideki en iyi lens. Muhtemelen çok az vinyet yapacaktır. Samyang ve Panasonic olanlarının balık gözü etkisi daha belirgin.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
Florad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Florad » Pzt Mar 02, 2020 7:54 am

kahuna yazdı:Merhabalar,
15 gün sonra bir Helsinki seyahatim olacak.
Geniş açı bir lens düşünüyorum.
Olympus 7-14 Pro f/2.8 veya Panasonic 8-18 f/2.8-4 düşünüyordum.
Fakat Olympus'un balık gözü olması, filtre takılması problemi olması,
Panasonic'in de biraz dar ve diyafram dezavantajı olması nedeniyle Laowa'ya meyillendim biraz.
Daha önce Laowa hakında deneyimi olan arkadaş var mıdır acaba?
F/2 civarında biraz vinyet problemi çok olur mu?
Minimum ile sonsuz arası netleme halkasının mesafesinin biraz dar olması. sıkıntı olabilir belki.
Düşüncelerinizi almak isterim.
Selamlar
merhaba, ben de çok uzun araştırmalar sonucu almıştım ve memnunum.
Öncelikle Manuel focus kısmına takılmayın, bu açı da herşey kolay. Emin olmak için makinemdeki odak vurgulamayı kullanıyorum. Kabaca gündüz çekimlerinde f5. 6 ve sonsuz yaptığınızda çok iyi odak yakalamış oluyorsunuz. Manuel fokus halkası küçük olsa da, hassasiyeti gayet iyi.
Vignettin tabi ki bu kadar geniş açıda ve en geniş diyaframda f2.0da görülüyor. İşleme ile azaltabilirsiniz. F4. 0 da artık sanki yok gibi.
Bu lensle ilgili bir sıkıntı var o da kötü kopya sıkıntısı. O da genellikle ilk çıkanlara var. Eğer ikinci el alacaksanız, keskinliğini kontrol edin

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kahuna
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen kahuna » Pzt Mar 02, 2020 11:38 am

Bu lensle ilgili bir sıkıntı var o da kötü kopya sıkıntısı. O da genellikle ilk çıkanlara var. Eğer ikinci el alacaksanız, keskinliğini kontrol edin

Teşekkür ederim.
Ayrıca lensin iki modeli varmış sanırım Drone için ve normal. Drone için olan 20gram daha hafifmiş.
Sıfır alacağım için sıkıntı olacağını düşünmüyorum. http://www.klasfoto.com.tr 'den almayı düşünüyorum.
Fotozeynep düşünüyordum fakat fiyatı arttırmışlar. Genelde daha ucuz oluyordu.
En son kahuna tarafından Pzt Mar 02, 2020 11:53 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

kahuna
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen kahuna » Pzt Mar 02, 2020 11:52 am

DrOpMaN yazdı:Laowa 7.5mm perspektif düzeltme açısından o serideki en iyi lens. Muhtemelen çok az vinyet yapacaktır. Samyang ve Panasonic olanlarının balık gözü etkisi daha belirgin.

Teşekkürler.

Fotoaksesuar'da daha uygun fiyatlı ama hiç alışveriş yapmadım. Güvenilir bir yer midir acaba?

Kullanıcı avatarı
Florad
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Florad » Pzt Mar 02, 2020 11:59 am

kahuna yazdı:
DrOpMaN yazdı:Laowa 7.5mm perspektif düzeltme açısından o serideki en iyi lens. Muhtemelen çok az vinyet yapacaktır. Samyang ve Panasonic olanlarının balık gözü etkisi daha belirgin.

Teşekkürler.

Fotoaksesuar'da daha uygun fiyatlı ama hiç alışveriş yapmadım. Güvenilir bir yer midir acaba?
Sahibinden de Engin Süzen beyde bir tane vardı en son bir bakın isterseniz. Ben Abdulkadirden almıştım.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kahuna
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen kahuna » Pzt Mar 02, 2020 10:55 pm

Florad yazdı:Sahibinden de Engin Süzen beyde bir tane vardı en son bir bakın isterseniz. Ben Abdulkadirden almıştım.

Engin SÜZEN Bey'i tanımıyorum. Ha kezâ Abdulkadir Bey'i de tanımıyorum :)
Linkine baktığımda sıfırı ile arasında çok büyük bir fiyat farkı görmedim.O yüzden sıfırını tercih ettim.
Fotoaksesuar sitesi oldukça uygundu fakat distribütörünün zoom ithalat olduğundan emin olamadım.
Klasfoto'dan siparişi verdim.
2 güne kadar gelir. Fırsat olursa izlenimlerimi paylaşmaya çalışırım.

Not:Bu arada ben site isimlerini uluorta yazıyorum ama, yasak vs varsa düzeltebilirim.
Reklam ya da yerme amaçlı değil yani :)
En son kahuna tarafından Sal Mar 03, 2020 9:35 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Mar 02, 2020 11:52 pm

kahuna yazdı:...

Yasak yok, özgür bir platform burası :) Bence yani... Reklam amaçlı site ismi vermiyoruz, öyle ise sorun yok.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

ondokuz
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ondokuz » Sal May 12, 2020 3:59 am

Ben de araştırdım bu lensi. Kötü kopya olayı yaşanmaz ise kullanışlı olacağını düşünerekten Hepsiburada üzerinden Fotozeynep'ten satın aldım.

Daha önce 9-18mm ve m43 9-18mm kullandım.

7-14mm Panasonic olympus gövdede sorunlu gibi biraz. Fitre çok masraflı. 7-14mm Olympus pahalı ve ağır. Filtre yine problem. 9-18mm yi de kullandım yeterince. Geriye bu lens kaldı.

Henüz gelmedi. İnşallah memnun kalırım. Bu arada servisi de yok gibi görünüyor. Zoom ithalatta markalar arasında Laowa'yı göremedim.

ondokuz
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ondokuz » Cum May 15, 2020 11:21 pm

Lens geldi. Kalibrasyon sıkıntısı var. Sonsuzda net olmuyor. İnfinity noktası doğru değil. 5mm geride. O yeri de buldum aslında. Bu durumun makro performansına etkisi nedir bilmiyorum.

Otofokus olmadığı için, sorun edilecek bir şey olmayabilir. Yarın firmayla görüşüp karar vereceğim.

Köşe performansları konusunda korktuğum olmadı. Ama kötü kopya olayı var. Nette kendi düzeltenler var. Lensi açıyorlar.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt May 16, 2020 6:30 am

Laowa ve Samyang lenslerde çokca görünen bir problem. Firma ile görüşüp değiştirtme yoluna gidin
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

ondokuz
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ondokuz » Cmt May 16, 2020 2:49 pm

Değiştirme şansım yok gibi. Ya iade edeceğim, ya servise göndereceğim. Zoom ithalat. Hangisini seçeyim sizce.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Eki 13, 2021 6:44 pm

Bir hafta kadar önce almıştım bu lensi, almadan önce çok kullanıp kullanmayacağım konusunda şüphelerim vardı nitekim gerçekten çok geniş bir açı, 12mm bile manzara veya mimari fotoğraflar için bana yeterli gelirken bunun görüş açısı 12mm'den 26°derece daha geniş, tam 110°derece. Standart tak gez lensi olarak Panasonic 15mm 1.7'im var, çoğunlukla onu kullanırım anca sahilde uzun pozlamadır, belki Samanyolu fotoğrafıdır çekecek olursam Laowa'yı takarım diyordum. Lakin lensi aldıktan sonra Antalya'ya gittim 4 günlüğüne ve bütün gezinin %95'inde makinede bu takılıydı. Bu süreçte Pana 15mm ile taş çatlasın 8-10 fotoğraf çekmişimdir. Diğer lensim Sigma 30mm 1.4 de sadece portre çekmek istediğimde çantadan çıktı.

Bazı kopyalardaki kalibrasyon sorununa bendekinde rastlamadım. Lensin üzerindeki metraj değerlerinde netliği yakalayabiliyorum. Diyafram açıklığına göre değişmekle beraber f4 değerinde sonsuza odaklayınca takriben 1m ve sonrası hep odakta oluyor. (ben genelde f4 ve sonrasını kullanıyorum, güneş tepedeyken f8 veya f5.6 hatta)

Resim

Gerçek boyutlusu: https://i.imgur.com/T0WQ1PF.jpeg

Balıkgözü etkisi olmayan doğrusal bir lens bu. Fakat çoğu fotoğrafta özellikle köşelerde distorsiyon kaçınılmaz oluyor. Yukarıdaki örnek fotoğrafta da belli oluyor bu. Ancak bu kadar geniş açıda olunca ben kafaya takmıyorum o bozulmayı, evet bir nebze düzeltmek mümkün ama düzeltme işlemi de crop yapmayı gerektiriyor, o zaman da bu kadar geniş açının bir anlamı kalmıyor. Kullanması oldukça kolay ve keyifli. Fokus halkası Olympus lenslerden alıştığımız kadar yumuşak dönmüyor, hafif bir direnç var, bu da kamerayı kavrarken halkayı yanlışlıkla çevirmeyi engelliyor, o açıdan güzel olmuş. Diyafram halkasının da hissiyatı güzel, klikli değil ama her stop noktası rahatlıkla hissediliyor. Diyafram halkası bayonet kısmına oldukça yakın olmuş ama lensin boyutu nedeniyle kabul edilebilir bu durum. Dediğim gibi odaklamak da kolay, çoğunlukla sonsuza alıyorsun kafan rahatlıyor :)

Tamamen metal yapılı, hissiyatı Olympus 12mm f2 ve 17mm f1.8 lenslere benziyor. Üzerinde kendi parasoleyi geliyor ama o kullanılırsa belli bellirsiz vinyet yaptığı söyleniyor, o yüzden ben ters takıyorum, ters takılıyken filtre söküp takmaya veya CPL filtrenin halkasını döndürmeye de engel olmuyor.

Çektiğim başka fotoğraflar da var, fırsat buldukça da çekmeye devam edeceğim, örnek olması açısından çektiğim fotoğrafları buraya ara sıra atarım. Şu forumda fotoğraf paylaşımını hareketlendirelim artık biraz :lol:

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Çrş Eki 13, 2021 6:54 pm

poormansmoodyblues yazdı:

Olympus Türkiye çalışanlarından Mustafa Turan Birincioğlu’nun instagram hesabında bolca örneklerini paylaştığı ve fotoğraflarıına adeta ayıla bayılarak baktığım lens. Fotoğraf kalitesi gerçekten çok iyi. Doğrusal lens olması da parasının hakkını veriyor. Ve Mustafa hocanın bu lens ile çok çok başarılı yıldız pozlamaları vardı, onlarda muhteşemdi müsait bir zamanda bazılarını burada paylaşırım. Lensiniz hayırlı olsun daha çok örnek görmek kısmet olur inşallah, geniş açı lens kullanmayı sevmesemde fotoğraflarını seyretmek güzel oluyor :)
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Eki 13, 2021 7:10 pm

burakciftci82 yazdı:...

Teşekkürler Burak hocam. Mustafa beyin fotoğraflarına denk geliyorum instagram'da, gerçekten çok güzel fotoğraflar paylaşıyor kendisi, gerçekten çok da uygun bir lens yıldız pozlaması için. Aslında Antalya'da Çıralı'ya da gittim ama gündüz gittim, gece o taraflar oldukça ıssız oluyor Samanyolu fotoğrafları için uygun denebilecek yerler ama akşamüstü döndüğüm için yıldız pozlama deneyemedim, öyle ışık kirliliği olmayan bölgeler bulmak da zor. Daha çok deniz kenarı uzun pozlamaları denemeyi düşünüyorum, yıldız pozlaması için şehir dışı gezilerini beklemem gerekecek :)

Bu arada şu site de şurada dursun ışık kirliliğinin en az olduğu yerler için, ben de kaybedersem buradan bulabilirim.

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF

“Diğer markaların m43 sistem lensleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir