Stok Fotoğrafçılığı

Flickr albümünüzden fotoğraflarınızı forum mesajlarında görünür şekilde eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Damper16
Müdavim Üye

Re: Stok Fotoğrafçılığı

Mesajgönderen Damper16 » Prş May 14, 2020 5:51 pm

Razer yazdı:Uzun süredir foruma giremedim. Mazur görünüz. Malum, hayat meşgalesi.

Ben de konuya bir güncelleme getireyim. Şu ana kadar son 1 yıldır yalnızca Shutterstock ile çalıştım. 3 haneli rakamlara henüz ulaşamadım maalesef. Nasıl bu kadar para kazanıyor bazı insanlar cidden şaşılası. Nasip tabi :)

Bir çok insan günlük, haftalık ve aylık milyonlarca ile ifade edilebilecek rakamlar da fotoğraf, vektör, illüstrasyon yüklüyorlar ve bu da maalesef pastada ki payı azaltıyor.Shutter stock Facebook grubuna girip daha fazla detay sahibi olabilirsiniz.Benim gözlemlerime göre pes etmeden sürekli yükleme yapmak ve portföyünüzü genişletmek :)
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Prş May 14, 2020 5:59 pm

Damper16 yazdı:
Razer yazdı:Uzun süredir foruma giremedim. Mazur görünüz. Malum, hayat meşgalesi.

Ben de konuya bir güncelleme getireyim. Şu ana kadar son 1 yıldır yalnızca Shutterstock ile çalıştım. 3 haneli rakamlara henüz ulaşamadım maalesef. Nasıl bu kadar para kazanıyor bazı insanlar cidden şaşılası. Nasip tabi :)

Bir çok insan günlük, haftalık ve aylık milyonlarca ile ifade edilebilecek rakamlar da fotoğraf, vektör, illüstrasyon yüklüyorlar ve bu da maalesef pastada ki payı azaltıyor.Shutter stock Facebook grubuna girip daha fazla detay sahibi olabilirsiniz.Benim gözlemlerime göre pes etmeden sürekli yükleme yapmak ve portföyünüzü genişletmek :)

Evet o gruba üyeyim. Madem öyle, yüklemeye devam.
Web Sitem: Japonya Notları
Flickr Adresim: GC
Gövde: Olympus M43
Lens: 17mm, 14-45mm

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş May 14, 2020 6:28 pm

Evet corona günlerinde insanlar evde çok daha fazla iş ürettiklerinden sanırım bizim gibi amatörlerin işi iyice bitti :) Evini stüdyo haline sokan adamlar var. Evinde 1 odesı stüdyo olanlar var. Zamanında işe yatırım yapmış. Adamlar günde 100 stüdyo fotosu çekiyor biz evde bir doğru düzgün ışık bile yok, 2-3 foto çekmek için çırpınıyoruz. Haliyle kırıntılar bize, ekmekler onlara :)
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Cum May 15, 2020 10:36 am

ciddibiri yazdı:Evet corona günlerinde insanlar evde çok daha fazla iş ürettiklerinden sanırım bizim gibi amatörlerin işi iyice bitti :) Evini stüdyo haline sokan adamlar var. Evinde 1 odesı stüdyo olanlar var. Zamanında işe yatırım yapmış. Adamlar günde 100 stüdyo fotosu çekiyor biz evde bir doğru düzgün ışık bile yok, 2-3 foto çekmek için çırpınıyoruz. Haliyle kırıntılar bize, ekmekler onlara :)

Bu konuda efsane Shutterstock'taki Africa Studio adlı kişi olsa gerek. Birçoğu stüdyo çekimi olmakla birlikte yaklaşık 1 milyon 310 bin tane fotoğraf satıyor.

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Cum May 15, 2020 10:38 am

Razer yazdı:
ciddibiri yazdı:Evet corona günlerinde insanlar evde çok daha fazla iş ürettiklerinden sanırım bizim gibi amatörlerin işi iyice bitti :) Evini stüdyo haline sokan adamlar var. Evinde 1 odesı stüdyo olanlar var. Zamanında işe yatırım yapmış. Adamlar günde 100 stüdyo fotosu çekiyor biz evde bir doğru düzgün ışık bile yok, 2-3 foto çekmek için çırpınıyoruz. Haliyle kırıntılar bize, ekmekler onlara :)

Bu konuda efsane Shutterstock'taki Africa Studio adlı kişi olsa gerek. Birçoğu stüdyo çekimi olmakla birlikte yaklaşık 1 milyon 310 bin tane fotoğraf satıyor.

Hocam siz de durumlar satışlar nasıl
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Cum May 15, 2020 10:46 am

Damper16 yazdı:
Razer yazdı:

Hocam siz de durumlar satışlar nasıl

Benim 600 küsür fotoğrafım şu an satışta. 3 haneli rakamlara ulaşamadım maddi getiri olarak henüz. Altı yüz fotoğrafı altı bin yaparsam belki daha fazla hareketlilik sağlayabilirim. Günde 20 satış hedefim var. Bakalım nasip.

Siz de durumlar nasıl hocam?

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Cum May 15, 2020 10:49 am

Ben daha yeni açtım ele avuca gelecek kadar fotoğrafım yok ama yüklüyorum.Henüz satış olmadı portföyü büyütmek ve bol fotoğraf olması şart ama
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
mrhalit
Üye

Mesajgönderen mrhalit » Cum May 15, 2020 11:25 am

Benimde EyeEm ve Shutterstock'ta hesabım var. İlk satışımı bu hafta shutterstock'ta yaptım. Belirli aralıklarla yüklemeye devam ediyorum. Ama benim anladığım 1000-1500 fotoğraf yüklü olması gerekli ki kazanç getirsin yoksa kazanç ayda 0,25€ ile devam edecek gibi. :D :D :D
sistemler :
* Fujifilm X-t3 /////// Fujinon XF35mmF1.4 R
* Olympus OM-D E-M10 Mark II ////// Olympus 14-42 II R (Gümüş)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Önceden kullandım,
* Olympus 12-40 F2,8
* Olympus 75mm F1,8
Instagram: https://www.instagram.com/fotomehal/

Shutterstock: https://www.shutterstock.com/tr/g/Erdzhan+Alit+Ismail?rid=263852968

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Cum May 15, 2020 11:50 am

mrhalit yazdı:Benimde EyeEm ve Shutterstock'ta hesabım var. İlk satışımı bu hafta shutterstock'ta yaptım. Belirli aralıklarla yüklemeye devam ediyorum. Ama benim anladığım 1000-1500 fotoğraf yüklü olması gerekli ki kazanç getirsin yoksa kazanç ayda 0,25€ ile devam edecek gibi. :D :D :D

Katılıyorum. Maalesef gerçek bu :D
Ben ayda ortalama $5 kazanıyorum diyebilirim. Bunu günde $5 yapmaya çalışıyorum ama henüz başarılı olamadım. :)

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Cum May 15, 2020 12:44 pm

mrhalit yazdı:Benimde EyeEm ve Shutterstock'ta hesabım var. İlk satışımı bu hafta shutterstock'ta yaptım. Belirli aralıklarla yüklemeye devam ediyorum. Ama benim anladığım 1000-1500 fotoğraf yüklü olması gerekli ki kazanç getirsin yoksa kazanç ayda 0,25€ ile devam edecek gibi. :D :D :D

Oo halit hocam hayırlı olsun,hangi kareyi sattınız bu arada ? :D
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
mrhalit
Üye

Mesajgönderen mrhalit » Cum May 15, 2020 3:48 pm

Damper16 yazdı:..............

Sağol aslında hiç beklemediğim bir satış oldu. Öylesine koyduğum yapay bir çiçek resmiydi. Aslında 20 fotoğrafım vardı, satılınca ben bile çok şaşırdım :D :D :D Çin'li biri aldı fotoğrafı. Bu virüs zamanında kim foto alır demeyin yüklenin. delirtmeyinleyn

https://www.shutterstock.com/tr/image-photo/red-leafy-flower-has-big-leafes-1707272149
sistemler :
* Fujifilm X-t3 /////// Fujinon XF35mmF1.4 R
* Olympus OM-D E-M10 Mark II ////// Olympus 14-42 II R (Gümüş)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Önceden kullandım,
* Olympus 12-40 F2,8
* Olympus 75mm F1,8
Instagram: https://www.instagram.com/fotomehal/

Shutterstock: https://www.shutterstock.com/tr/g/Erdzhan+Alit+Ismail?rid=263852968

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum May 15, 2020 4:13 pm

mrhalit yazdı:...

Şu an 2200 fotoğrafım yüklü shutterstock'da ve aylık satışım 3-5 $ ortalama. Nadiren bazı fotolarımın 1 satışından 5-8 $'lık ödeme alıyorum ! Fakaat, benden az fotosu olan ama çokca yemek, tatil, giyim fotoları çekmiş olan bir arkadaşımın aylık geliri 7-10 $ arasında. Ayrıca arkadaşım 10-15 saniyelik içecek,yiyecek hazırlama videoları da çekiyor ve bazen 1 videodan 20-30 $ lık kazanç elde ettiği oluyor. 100 küsür videosu var. 3-4 ayda bir böyle video satışı oluyormuş. Fotoğraf biraz hamallık gibi, video çekmek çok daha iyi, az çek ayda 10 video yükle daha çok kazanabilirsin.

Adobe en az kazandıran. -kötü
GettyImages de nerede ise ShutterStock kadar kazandırıyor - iyi
Eyeem'e çok geç başladım ama orada satışlar çok az fakat işte 1 satılmı mı shutterstock'un 1 aylık satışına bedel olabiliyor :)
DepositePhotos - Tık yok belki 2 senedir !.. - Çok kötü
DreamsTime - Adobe'nin bir tık altında - kötü satıl
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Cum May 15, 2020 5:05 pm

ciddibiri yazdı:

Şu an 2200 fotoğrafım yüklü shutterstock'da ve aylık satışım 3-5 $ ortalama. Nadiren bazı fotolarımın 1 satışından 5-8 $'lık ödeme alıyorum ! Fakaat, benden az fotosu olan ama çokca yemek, tatil, giyim fotoları çekmiş olan bir arkadaşımın aylık geliri 7-10 $ arasında. Ayrıca arkadaşım 10-15 saniyelik içecek,yiyecek hazırlama videoları da çekiyor ve bazen 1 videodan 20-30 $ lık kazanç elde ettiği oluyor. 100 küsür videosu var. 3-4 ayda bir böyle video satışı oluyormuş. Fotoğraf biraz hamallık gibi, video çekmek çok daha iyi, az çek ayda 10 video yükle daha çok kazanabilirsin.

Eyeem'e çok geç başladım ama orada satışlar çok az fakat işte 1 satılmı mı shutterstock'un 1 aylık satışına bedel olabiliyor :)

Hocam nasılsın görüşmeyeli? Umarım herşey yolundadır. Sağlığın sıhhatin yerindedir.

Shutterstock'a video yükledim kaç kez ama her seferinde reddedildi. Cidden çok keskin ve net, yüksek çözünürlüklü videolar istiyorlar. Ben kabul ettiremedim benim videoları.

Bu arada Eyeem hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Genel hatları ile nasıldır? Shutterstock ile kıyaslandığında özellikle.

Şimdiden teşekkürler :)

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Cum May 15, 2020 5:20 pm

Razer yazdı:
ciddibiri yazdı:

Hocam nasılsın görüşmeyeli? Umarım herşey yolundadır. Sağlığın sıhhatin yerindedir.

Shutterstock'a video yükledim kaç kez ama her seferinde reddedildi. Cidden çok keskin ve net, yüksek çözünürlüklü videolar istiyorlar. Ben kabul ettiremedim benim videoları.

Bu arada Eyeem hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Genel hatları ile nasıldır? Shutterstock ile kıyaslandığında özellikle.

Şimdiden teşekkürler :)

Ciddihocamın tavsiyesi üzerine bende Eyeeme üye oldum ve birkaç fotoğraf yükledim.Eyeem'in en büyük avantajı çoğu fotoğrafınızı kabul ediyor oluşu ve partnere seçilen fotoğrafları Aynı zaman da getty imageste satmaya çıkarıyor oluşu.Satılan fotoğraflarınızdan elde ettiğiniz kazanç fotoğraf başına 25 dolar olarak biliyorum
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
Razer
Üye

Mesajgönderen Razer » Cum May 15, 2020 5:26 pm

Fotoğraf başına sabit getiri 25 Dolarsa çok çok iyi. Peki en az ne kadar birikmiş olmalı kazandığımızı çekebilmek için?

“Yeni başlayanlara tavsiyeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir