Bir kaç acemice soru ??

Flickr albümünüzden fotoğraflarınızı forum mesajlarında görünür şekilde eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Bir kaç acemice soru ??

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 01, 2016 5:04 pm

Merhaba arkadaşlar.
Henuz fotograf konusunda yolun başında biri sayılırım.Daha önceden bir fotografa bakarken hepsi aynı gorunurdu bana. Yani teknik anlamda fotografın kalitesinin farkına pek varmıyordum sanırım.Benim icin tek önemli şey fotografın ne anlattiğı idi. Fikir merkezli bakıyordum anlayacağınız. Bu yaklaşımımı korumaya çalışmakla beraber fotograflarıma bakarken daha önce farkına varamadığım bazı şeyler - ki tam olarak nasıl tanımlanır onu da bilemiyorum - beni rahatsız etmeye başladı. Öncelikle amacım bunların ne olduğunu,neden daha önce farkına varamadığımı ve bunların - bu rahatsız edici 'şeylerin' - onleyebilir şeyler olup olmadığını öğrenmeye çalışmak. Bu konuda yardıma ihtiyacım var malesef. Buyrunuz bir örnek üzerinden gidelim :

Resimcloud-6130130 by Mehmet A. Çiçek, on Flickr

Buyrunuz öerneğimiz bu. Şimdi öncelike ön plandaki Fluence'in arka tamponunun sol alt kismi ile cade arasindaki sınır sanki kaybolmuş. Bir iç içe geçmişlik var. Benzer durum - yada ben öyle sanıyorum - soldaki ağacın duvara yakın kısımlarında, yapraklarında da var. Sonra bulutlarda aynı şey. Bu arada aynı tamponun sağ tarafında tuhaf bir yeşillenme de var. Tüm bunlar nedir bir fikrim yok.Bu arada büyütüp resme öyle bakmanızı rica ediyorum.

Sebebi hakkında bilgisi olan var midir?
Saygilar

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Bir kaç acemice soru ??

Mesajgönderen Ubeyd » Cum Tem 01, 2016 6:04 pm

Fotoğrafı çektiğiniz mod nedir? Herhangi bir sanat filtresi uygulayarak mı çektiğiniz yoksa standart ayarlardaki jpeg mi? Yahut raw çıktısı mı?
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Re: RE: Re: Bir kaç acemice soru ??

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 01, 2016 7:04 pm

Ubeyd yazdı:Fotoğrafı çektiğiniz mod nedir? Herhangi bir sanat filtresi uygulayarak mı çektiğiniz yoksa standart ayarlardaki jpeg mi? Yahut raw çıktısı mı?

Merhaba.
Raw cektim. P modunda. Herhangi bir filtre yok. Hava ruzgarliydi ve estanteneyi yeterince hizli tutabilmek icin isoyu yukseltmistim. Ondan olabilir mi acaba ?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 01, 2016 7:11 pm

Bu arada sahne zor sayilirdi. Zira gozyuzunun belli bolgeleri yogun isik aliyordu ancak yeryuzu - fotografini cektigim kisim - bulutlardan dolayi karanlikti. Pozlamayi bulutlardan aldim. Zira amacim bulutlari cekmekti. Light room ile golgeleri actim. Cok isik alan kisimlar negatif poz telefisi uyguladim. Biraz doygunluk keskinlik vs ile oynadim.
Saygilar

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cum Tem 01, 2016 10:43 pm

Hocam bu fotografi ne zaman ve hangi lens ile cektiniz? Insanlar uzun kollu giyinmisler ve yagmur sonrasi aksam ustu gibi ... Kaldirim kenarlarindaki yesil otlar araclarin kenarlarinda yesil tonlar olusturmus. Galiba kullandiginiz programda bazi ayarlari fazla yapmis gibisiniz. Fotografin ham halini de gormek lazim gibi...

İso, enstantene hızı, pozlama degeri ve diyafram degerini de gorsek daha dogru cevaplar bulabiliriz.....
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Mesajgönderen dgncsk » Cum Tem 01, 2016 10:52 pm

pozlama az, iso çok. poz düzeltmesi yapılınca hatalar ortaya çıkmış.
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 01, 2016 11:17 pm

karadagyan yazdı:Hocam bu fotografi ne zaman ve hangi lens ile cektiniz? Insanlar uzun kollu giyinmisler ve yagmur sonrasi aksam ustu gibi ... Kaldirim kenarlarindaki yesil otlar araclarin kenarlarinda yesil tonlar olusturmus. Galiba kullandiginiz programda bazi ayarlari fazla yapmis gibisiniz. Fotografin ham halini de gormek lazim gibi...

İso, enstantene hızı, pozlama degeri ve diyafram degerini de gorsek daha dogru cevaplar bulabiliriz.....

Hocam bu degerler flickerda gorunmuyor mu ? Link oranin linki. Bakip yaziyom : lens 12-50 . f:5.6 estantene :1/500 iso:1600.

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 01, 2016 11:19 pm

dgncsk yazdı:pozlama az, iso çok. poz düzeltmesi yapılınca hatalar ortaya çıkmış.

Benimde suphelendigim o. Yani yeryuzu karanlikti. Golgeleri actim light roomdan. Iso 1600 ama gece de degil hani. Yukarida cekim degerlerini yazdim. Golgeler acilinca boyle seyler olabiliyor mu ?

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 01, 2016 11:21 pm

Bu arada hava kapali, saat aksama dogru 6 civari. Ruzgarli serin bir havaydi.

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 01, 2016 11:23 pm

Bir de 1600 isoda evde bip bip kullaniyorum. Boyle bozulmalar olmuyir.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cum Tem 01, 2016 11:34 pm

Iso 800 enstantene 1/250 - 1/125 arasında olsaymış kumlanma ( noise) bu kadar bariz olmazmis. Ruzgarda sallanan agacların fırca darbesiyle cizilmis gibi görünmesindeki en büyük etken bu. Ayrica sag taraftaki yavru agzi binanın en ust kısmında da bu yesillesme olmus. Bazen raw islerken yada jpeg islerken bir yeri parlatıp diger tarafı karartırken bu tür bozulmalar ortaya cikabiliyor..

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 01, 2016 11:40 pm

karadagyan yazdı:Iso 800 enstantene 1/250 - 1/125 arasında olsaymış kumlanma ( noise) bu kadar bariz olmazmis. Ruzgarda sallanan agacların fırca darbesiyle cizilmis gibi görünmesindeki en büyük etken bu. Ayrica sag taraftaki yavru agzi binanın en ust kısmında da bu yesillesme olmus. Bazen raw islerken yada jpeg islerken bir yeri parlatıp diger tarafı karartırken bu tür bozulmalar ortaya cikabiliyor..

Eger bu sekilde olabiliyorsa ondandir. Cunku golgeleri acmak, gokyuzundeki cok isik alan yerleri kapatmastim. Ruzgardan dolayi isoya yuklenmistim. 1600 isonun bunlara yol acabilecegini hic bilmiyirdum. Evde homojen aydinlatma oldugudan olsa gerek 1600 isoda bu sekilde bozuk olmuyor fotograflarim. Tesekkur hocam. Ben yine de biraz deneme yapacagim bakalin golgeleri daha az acinca ne oluyor vb ...

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Tem 02, 2016 12:38 am

İso nun yüksek olması o belirttiginiz yesil renklere dogrudan etki eder mi bilemiyorum ama agaclardaki fırca darbesi ile boyanmış gibi bir etki yaratmış olması kesin..

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Tem 02, 2016 12:50 am

Böyle bir ayarda çekip, bu kadar yüksek işlemeye tabi tutuyorsak fotoğrafı zaten ben bu tür çekimler için "Performans" fotoğrafı sınıfına koymam. Kendi fotoğraflarım için böyle düşünüyorum. Eğer hani performans (diyorum hani paylaşacak, gösterecek türde foto) amaçlı bir fotoğraf çekiyor isem ISO 1600 mesela ancak test amaçlı çıktığım değerdir. Onun haricinde mecbur isem ve o fotoğrafı zaten kendi özel arşivim için çekiyor isem çıkarım ISO 1600 (Belki bugüne kadar 4-5 kez 3200).

Bu fotoğrafın kaç iso vs. ile çekildiği bilgisi nerede :) Photoshop'ta işlerken belki de Save As(Farklı kaydet) ile kaydetmediniz, öyle yapmayınca exif bilgileri gidiyor. Flickr'ın bir kusuru olmayabilir yani.

Bu sahne arkadaşların dediği gibi 1/250 - 1/125 perde hızlarında da çekilebilirdi. Yapıyor musunuz bilmem, ben eğer çok beğendiğim bir manzaraya rastlarsam 2-3 farklı ayarda fotoğrafını çekiyorum.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cmt Tem 02, 2016 3:28 am

ciddibiri yazdı:Böyle bir ayarda çekip, bu kadar yüksek işlemeye tabi tutuyorsak fotoğrafı zaten ben bu tür çekimler için "Performans" fotoğrafı sınıfına koymam. Kendi fotoğraflarım için böyle düşünüyorum. Eğer hani performans (diyorum hani paylaşacak, gösterecek türde foto) amaçlı bir fotoğraf çekiyor isem ISO 1600 mesela ancak test amaçlı çıktığım değerdir. Onun haricinde mecbur isem ve o fotoğrafı zaten kendi özel arşivim için çekiyor isem çıkarım ISO 1600 (Belki bugüne kadar 4-5 kez 3200).

Bu fotoğrafın kaç iso vs. ile çekildiği bilgisi nerede :) Photoshop'ta işlerken belki de Save As(Farklı kaydet) ile kaydetmediniz, öyle yapmayınca exif bilgileri gidiyor. Flickr'ın bir kusuru olmayabilir yani.

Bu sahne arkadaşların dediği gibi 1/250 - 1/125 perde hızlarında da çekilebilirdi. Yapıyor musunuz bilmem, ben eğer çok beğendiğim bir manzaraya rastlarsam 2-3 farklı ayarda fotoğrafını çekiyorum.

O dediginizden bol bol yapiyorum da nedense daha onceden fark edemiyordum butur kusurlari. Yani genel anlamda farkedemiyirmusum :) Nasil oldu bilmiyorum ama son zamanlarda butur seyleri farkeder oldum. Bu fotografta eski aslinda, birkac gun once farkina vardim butur tuhafliklarinin. Birde save as degilde export ile jpg ceviriyorum. Farki var midir bir arastirmam lazim.

“Yeni başlayanlara tavsiyeler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir