Ucan kus, bocek cekimi

Nasıl çektim, nasıl çekilir, nasıl çekmiş, hekimden sorma-çekenden sor demişler !.. Sorgu odasına hoş geldiniz !..

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Ucan kus, bocek cekimi

Mesajgönderen maccek » Prş Tem 26, 2018 10:58 am

Merhaba arkadaslar. Tamam biliyorum zaten m43 butur atraksiyonlar icin pek de uygun degil. Bugun sabah kirlangic cekmek icin epey cabaladim. Yine cicege konmak uzere olan bocek cekiyim oda olmadi. Yani demek istedigim hic olmadi. Imzamda ekipmanlarim var. Butur cekimler yapabilmek icin ne yapmam gerektigi ile ilgili tavsiyeye ihtiyacim var. Ne S, ne C nede af tranking hic biri ise yaramadi.
Selamlar

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Re: Ucan kus, bocek cekimi

Mesajgönderen keynowski » Prş Tem 26, 2018 11:42 am

Bu tür fotoğraflar çekmek her sistem için zor ama m43 sistem için daha zor. Kırlangıç, net fotoğraf yakalaması çok zor bir kuş. Çiçeğe konmak üzere olan böcek de öyle. http://m43turkiye.com/viewtopic.php?f=43&t=161 burada yazdıklarım belki işe yarar. Ama m43 sistem uçan kuşu yakalamada bir DSLR kadar güvenilir değil bence.
Bir de kırlangıç için enstantane değeri 1/4000sn civarı olmalı, ama yine de net yakalamak zor...
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Prş Tem 26, 2018 12:05 pm

keynowski yazdı:Bu tür fotoğraflar çekmek her sistem için zor ama m43 sistem için daha zor. Kırlangıç, net fotoğraf yakalaması çok zor bir kuş. Çiçeğe konmak üzere olan böcek de öyle. viewtopic.php?f=43&t=161 burada yazdıklarım belki işe yarar. Ama m43 sistem uçan kuşu yakalamada bir DSLR kadar güvenilir değil bence.
Bir de kırlangıç için enstantane değeri 1/4000sn civarı olmalı, ama yine de net yakalamak zor...
Soyle soyliyim, lensin en acik diyafram degeri 2.8 de iken 1/8000 estantene yuksek geliyordu. Makine daha duauk enstantane degerine duamuyorsu. Buna ragmen cekemedim. Kirlangicla da cok yakinimdaydi. Bocek bile cekemedim. Hepsi bulanik cikmis cunku odaklayamamisim. Odagi hep kacirmisim. Cesitli odak noktalari secmeme ragmen olmadi. C-af traking faciaydi. Oysa em1 govdeyi secme bedenlerinden birisi surekli odak takibi ve izlemesi idi. En ucuz govde ne olmalidir? Mesela 70d yetiyor mu? 5d m2 falan daha iyi olabilor mi?
Saygilarimla

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Tem 26, 2018 12:37 pm

maccek yazdı:.

Ben bu konuda 70D' den çok memnunum. Bir ara kırlangıç yakalamaya çalıştım. Birkaç tane yakaladım da. Canon 70-80D, 7D Mark II, Nikon D7200, D500 bunlar bu iş için en uygun APS-C sensörlü makinalar. En iyisi D500, sonra 7D Mark II. Tam karede D5, 1DX II. Sonrasında ise D850, 5D Mark IV, 5DSR en çok tercih edilen makinalar bildiğim ve gördüğüm kadarıyla. (Gördüğüm kadarıyla kuşçular arasında çoğunlukla yüksek görüntü kalitesi hıza tercih ediliyor. Yani D5 ve 1DX Mark II' den ziyade D850 ve 5DSR ya da 5D Mark IV tercih ediliyor. Ben tam kare gövde kullansam (tabi 500-600mm lensim olsa) ben de görüntü kalitesini tercih ederdim.
Sonuç olarak kuş çekerken elimde E-M1 yerine 70D olması o kuşu yakalamam konusunda, bana daha çok güven veriyor.
ResimRed-rumped Swallow by keynowski, on Flickr
ResimSwift by keynowski, on Flickr

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş Tem 26, 2018 1:06 pm

M10m2 sessiz modda 1/16000 enstantaneye çıkıyor. Aynısını m1 de yapmalı.

Ayrıca m1 diğer m43 gövdelerden odaklama konusunda daha başarılıdır. 2 farklı sistem kullanır. Buna rağmen istediğinizi vermiyorsa keynowski hocam gerekeni yazmış.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

yus49
Müdavim Üye

Mesajgönderen yus49 » Prş Tem 26, 2018 2:10 pm

Otomatik odak yapiyorsunuz sanirim. Otomatik odakta odaklanma cok sikinti bir durum. Kus cekimini bilemeyecim forumun kuslardan anlayan ustadi keynowski gayet guzel aciklamis, ancak bocek,cicek gibi makro fotograflari manuel netlemek daha basarili sonuclar verir. Cektiginiz fotograflari gorebilir miyiz degerlere gore konusalim.

Edit; flickrda zaten takibimdeymissiniz:) onceki fotograflari referans alirsam cicek bocek fotograflariniz cok temiz sikinti goremedim hic. Son yuklediklerinizden ucan bir kelebek cekmeye calismissiniz sanirim, bence ucan kelebegi birakin duran kelebegi cekmek bile cok zor kac yildir ceker dururum( bozulan hard disk icindekiler dahil) dogru duzgun kelebek fotografi cekemedim cunku sabah erken saatlerde cekmek gerekiyor diger turlu cok hareketliler.

Em-1 odak konusunda cok basarili aslinda. Benimde alma sebeplerimden biri sensoruydu. Dedigim gibi ustad kus hakkinda gerekenleri yazmis zaten bende hic denemedim, ama makro cekimlerde cok basarili alet ki zaten sizde basarili kullanmissiniz.

Edit2: havalar sicak ben olayi cok baska anlamisim siz ucan kacani sormussunuz ben durani anlatiyorum anlatirken de alla alla zaten guzel cekiyor arkadas diye icimden konusuyorum:) daha once keynowskinin yazilarindan hatirladigim kadariyla ki kendisi yine belirtmis m43 sistem kus fotograflama icin uygun degildi. Daha da ortaligi bulandirmadab kayboluyorum ben:)

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Prş Tem 26, 2018 4:13 pm

biunlu yazdı:M10m2 sessiz modda 1/16000 enstantaneye çıkıyor. Aynısını m1 de yapmalı.

Ayrıca m1 diğer m43 gövdelerden odaklama konusunda daha başarılıdır. 2 farklı sistem kullanır. Buna rağmen istediğinizi vermiyorsa keynowski hocam gerekeni yazmış.
Hocam iste obje hareketli degilse gayet iyi, olayin icine hareket girince orda sıkıntı bașlıyor. Sorun perde hizindan ziyade odak takibinde gibi.
Saygila

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Prş Tem 26, 2018 4:22 pm

keynowski yazdı:...

Hocam sizin calismalarinizi biliyor ve hayranlikla izliyorum bir cok arkadasimiz gibi. Tecrubelerinizi aktardiginiz icin cok tesekkur ediyorum. Hemen pes etmeyecegim, zira daha 2 gun oncesine kadar kelebek te zor konuydu benim icin, sukur artik az bucuk yakaliyorum ki benim icin suan icin yeterli. Ancak kafamda bir konu belirlendikten sonra onu bir turlu pratige gecirememek benim acimdan can sıkıcı. Eger sorun bende ise kendimi geliatirmek icin gerekeni yaparim, yapiyorum. Ancak binlerce lira yatirdigim sistem en azindan kiyisindan kosesinden dahi olsa her isi becerebilmelidir diye dusunuyorum. En iyisini yapmak zorunda degil ancak mutavazi beklentilerimi karsilayabilmelidir. Ilerki zamanlarda eger hala bir gelisme kaydedemezsem inerinizi dikkate alip 70d'ye yonelme olasiligim malesef yuksek gorunuyor. Daha agir sistemi goze alabilirim, eger kafamdakileri gerceklestirmeye daha cok yaklasacaksam. Tesekkurler.. Selamlar

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Prş Tem 26, 2018 4:25 pm

yus49 yazdı:...

Hocam sukredin, benim gibi ucan kus yada ucan bocek cekicem diye bu Izmir gunesinin altinda cebellesmedini. Sizinkisi cok masum :)
Sygiyla...

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Prş Tem 26, 2018 10:03 pm

Ben de teşekkür ederim hocam. Eğer kuş ve/veya aksiyon tarzı fotoğraflar çekmek istiyorsanız bence m43 sisteme hiç yatırım yapmayın. Ben bu tarz fotoğraflar için DSLR kullanıyorum. Diğer amaçlar içinse m43 sistem kullanıyorum. Bugün sıfırdan sistem kursam yine benzer ekipmanları alırdım. (Kullandığım lensler kesin aynı olurdu. Kuş, yaban hayat, yarı makro için Canon 100-400mm is II, makro için Olympus 60mm f2.8 macro, genel kullanım için Olympus 12-40mm f2.8 pro) Gövde olarak tercihim 80D ve E-M1 Mark II olurdu. Kuş, yaban hayat için ister istemez ağır ekipmanlar taşımak gerekiyor. M43 sistem de kullansanız 2kg civarı (en az) ağırlık taşıyacaksınız. Belki Pana 100-400mm alırsanız 1.5kg civarı toplam ağırlık olur ama elde edilecek sonuçlar göze alındığında ben 4kg bile taşırım. :) (Şuanki ekipmanlar 70D+100-400mm 2300gr civarı)
Selamlar...

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 27, 2018 12:02 am

keynowski yazdı:

Ben de teşekkür ederim hocam. Eğer kuş ve/veya aksiyon tarzı fotoğraflar çekmek istiyorsanız bence m43 sisteme hiç yatırım yapmayın. Ben bu tarz fotoğraflar için DSLR kullanıyorum. Diğer amaçlar içinse m43 sistem kullanıyorum. Bugün sıfırdan sistem kursam yine benzer ekipmanları alırdım. (Kullandığım lensler kesin aynı olurdu. Kuş, yaban hayat, yarı makro için Canon 100-400mm is II, makro için Olympus 60mm f2.8 macro, genel kullanım için Olympus 12-40mm f2.8 pro) Gövde olarak tercihim 80D ve E-M1 Mark II olurdu. Kuş, yaban hayat için ister istemez ağır ekipmanlar taşımak gerekiyor. M43 sistem de kullansanız 2kg civarı (en az) ağırlık taşıyacaksınız. Belki Pana 100-400mm alırsanız 1.5kg civarı toplam ağırlık olur ama elde edilecek sonuçlar göze alındığında ben 4kg bile taşırım. :) (Şuanki ekipmanlar 70D+100-400mm 2300gr civarı)
Selamlar...

Hocam izninizle bir sorum olacak. Macro icin neden m43? Mesela 7d m2 yanina 100mm f2. 8 L macro neden degil?

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Cum Tem 27, 2018 7:20 am

maccek yazdı:Hocam izninizle bir sorum olacak. Macro icin neden m43? Mesela 7d m2 yanina 100mm f2. 8 L macro neden degil?

Öncelikle DSLR tercihim 7D M2 yerine sensöründen dolayı 80D olurdu. 100mm L lens , muhtemelen Oly 60mm makro lensten biraz daha iyi sonuçlar verir. Ama arada 2 kattan fazla fiyat farkı var. Bence buna değmez. Daha da önemlisi ben makro çekerken %99 LCD ekran kullanıyorum. Ama DSLR ‘ da LCD ekrandan çekim çok zor. Vizörden çekerken de böcek, çiçek çekerken duruma göre yere yatmak gerekiyor. Ayrıca E-M1’ in gövdede focus stacking, focus bracketing gibi makroda çok işe yarayan özellikleri de cabası. Makroda m43 kullanmanın bana göre 2 olumsuz tarafı var. Biri pil ömrü. LCD ekran kullandığım için zaten kısa olan pil ömrü daha da kısalıyor. Diğeri çekim mesafesi. Daha uzaktan çekim yapabilmeyi isterdim. DSLR ‘ da biraz daha uzaktan çekim yapabiliyoruz. Ama Oly 60mm ile en fazla 40cm uzaktan çekim yapabiliyoruz. Bu sebeplerden dolayı ileride daha iyi pil ömrü olan bir m43 gövde ve 100mm üzeri bir m43 makro lens çıkarsa elimdeki m43 ekipmanı değiştirebilirim.

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 27, 2018 5:12 pm

keynowski yazdı:...

Tesekkurler hocam ayrintili aciklamalariniz icin. Bir kac gune kesinlesir ancak sanirim 70d 'ye yonelecegim. Diger govdelere gore fiyati da uygun. Yatirimi daha cok lense yapacagim,eger canona gecersem.
Saygilar

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Cum Tem 27, 2018 7:38 pm

Bu fotografimda tam olmasada istesigime biraz olsun yaklasabildim. Tabii bocek oldukca yavaslamisti ve ben de perde hizini iyice arttirmak icin diyaframi en acik duruma ve isoyu arttirdim. Sonuc tam istedigim gibi olmasada ehh iste diyebiliyorum.

https://flic.kr/p/29sEfzJ

Kullanıcı avatarı
maccek
Müdavim Üye

Mesajgönderen maccek » Pzt Ağu 06, 2018 11:56 pm

Arkadaslar yeni konu acmak istemedim.
Ben canon 7d m2 ve sigma 150-500mm lens edindim. Bunlarla kus cekmek istiyorum. Bugun deneme sansim oldu ve sonuc facia :) Fotograflarin hepsi titrek cikmis. Tek yol uc ayak midir ? Eger oyleyse hangi uc ayagi onerirsiniz ?

Sent from my iPad using Tapatalk

“Fotoğraf çekme teknikleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir