Fotoğraf eleştirmek hakkında...

Milletçe en beceremediğimiz hareket :) Eleştiriyi "kavga" etmek zannedenler bile nice. Tartışma için de aynını diyebilirim. "Tartışma : Kavga" diye bilen, düşünenler ne çok. Bize eleştirmeme, eleştirilmeme ne zaman ve nasıl öğretilmiş ise işte bunun neticesinde de aslında bu en iyi kişiye ayna tutma yolunu kapatmışız. Sanırsın ki herkes harika :) Bu bölümde önce "eleştiri" ve "tartışma" nedir bunların detaylı açıklamalarını yapmamız gerek bence. İnsanımıza bu bile faydalı olacaktır kanaatindeyim... Hepimize kolay gelsin...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Eleştirilerinizde ölçülendirme kelimelerini kullanınız. Mesela en basitinden "çok iyi, iyi, vasat, kötü, çok kötü" gibi 5 derecelendirme yapabileceğimiz Türkçe dilimizde tanımlamamız mevcut. Ayrıca bu teşhislerinizi kullanırken "SEBEP"ler belirtir iseniz eleştirilerimiz havada kalmamış olur. Kişisel zevklerinize hitap etmeyen bir görsel olsa bile bu detayı lütfen açıklayalım.
Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Fotoğraf eleştirmek hakkında...

Mesajgönderen ciddibiri » Sal May 05, 2015 10:58 am

Bu yazıyı yararlı bulduğum için paylaşıyorum...

http://www.golge-fanzin.com/default.php ... w&intid=17
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Re: Fotoğraf eleştirmek hakkında...

Mesajgönderen REİS » Sal May 05, 2015 11:16 pm

Bu konuyla ilgili geçmişte yazmış olduğum ve bir fotoğraf forumunda yayınladığım yazımı burada da paylaşmak istiyorum:

Fotoğraf Nasıl Yorumlanmalı?

Ülkemizde yayında olan forum ve diğer sitelerde fotoğrafa eleştirel anlamda bakıp altına yorum yazmak çok az sayıda insan tarafından yapılıyor.
Çoğumuz ''tebrikler..Çok güzel kare..'',''Ana sayfa başarınızı kutlarım.'',''ağabi hangi lensle çektin?'' gibi,fotoğrafçının gelişmesine hiçbir katkı vermeyen cümleler yazarız.
Yurt dışı fotoğraf sitelerinde bu iş çok daha ciddi yapılıyor. Oralarda fototoğraf yayınlayanlar,çok kere exif bilgilerini de veriyorlar.Ciddi eleştirilerden memnun kalacaklarını yazıyorlar.
Bizde de olaya böyle yaklaşan, yani eleştirildiğinde memnun kalacağını yazan fotoğrafçı sayısı gittikçe artıyor.Ama yine de büyük çoğunluk eleştiri yerine yukarıda yazdığım cümleler ve benzer ifadelerle görüş bildirmekle yetiniyor.
Peki bir fotoğrafı nasıl yorumlamalıyız?

Fotoğraf eleştirilirken kısaca aşağıda başlıklar halinde vermeye çalıştığım sıra ile görüş ve yorum yazılması faydalı olur:

1-Fotoğrafın İlk Bakışta Verdiği Duygu:
Fotoğraf ekranda verilen boyutlarda açılır.Her noktasına genel olarak bakılır.Bakış mesafeleri hafif değiştirilerek bütünü algılanmaya çalışılır.İlk bakışta size verdiği duygu not edilir.Eleştiriye başlanırken bu ilk duygular ile başlanır. Mesela ''fotoğrafınız bana çocukluğumdaki köy evimizi hatırlattı. Seyrederken sanki şu evin önünde oynayan çocuklardan biri de bendim...'' gibi bir cümleyle başlanır.

2-Teknik Eleştiri:
Yukarıdaki giriş cümlesinden sonra, pozlama süresi diyafram,ışık kullanımı vs. konularında fikir beyan edilir.''Evin tüm detaylarını verememişsiniz.Biraz daha uzun pozlasaydınız sanki daha iyi olurdu.Renkler çok güzel kullanılmış.Bu fotoda ben olsam akşam ışığını tercih ederdim...''gibi cümlelerle devam edilir.

3-Estetik Yönden Eleştiri:
Burada fotoğrafın çekim açısı, kadraj, fotoğraf içindeki objeler v.s konularında görüş bildirilir.Mesela ''Kadrajınız biraz dar.Yandaki ağacı da bütün olarak alabilirdiniz.Çocukların solunda kadraja dahil olan İnek ya tam alınmalı veya dışarda bırakılmalıydı.Açınız güzel.Bende çeksem bu fotoğraf için bu açıyı tercih ederdim.''gibi...

4-Fotoğrafda Beğenilen Veya Beğenilmeyen şeyler:
Fotoğrafın kontrastını, renk doygunluğunu, karışık veya sade olup olmadığını, seçilen objelerin doğru olup olmadığını, bunları sevip sevmediğinizi açıkça yazabilirsiniz.Bu başlık eleştirileri genelde subjektiftir.Çünkü her fotoğraf için farklı şeyler söylenebilir.Fakat yazmakta fayda vardır.Sizin aklınıza gelen fotoğrafı çekenin aklına gelmemiş olabilir.Gelecekteki çekimlerinde bunlara dikkat etmeye çalışacaktır. Mesela ''Şu kırmızı şapkalı kız çocuğunu çok sevdim.Fakat fotoğrafa dahil olan çok sayıda obje var.Bunlar biraz karışıklığa sebep oluyor'' gibi..!''Renkleri kontrastı sevdim.Kadraj iyi ayarlanarak Ev,bahçedeki çocuklar ve birkaç ağaç sanki yeterli olurdu..'' gibi..

5-Son Değerlendirme:
Genel olarak fotoğrafı nasıl bulduğunuzu sebepleri ile birlikte yazmalısınız. mesela ''Güzel bir fotoğraf..Objelerin çokluğu ve biraz kadraj hatası olmasına rağmen,seyredenin üzerinde hoş duygular bırakabiliyor.Elinize sağlık..'' şeklinde bir cümle ile eleştirilerinizi bitirebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle,herkese bol fotoğraflı günler diliyorum. 07.01.2012
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

Kullanıcı avatarı
dgncsk
Sağlam Üye
İletişim:

Mesajgönderen dgncsk » Prş Haz 04, 2015 6:14 pm

ben şahsen sınırlı fotoğraf deneyimimle, daha çok olak teknik bilgim sayesinde teknik açıdan değerlendirmeyi uygun buluyorum. alçak gönüllü olmak adına değil hakikat bu olduğu için söyleme ihtiyacı duydum. çünkü çok uzun zamandır fotoğraf çeksemde (yaklaşık 20 sene), gerçekten iyi çekilmiş fotoğraflar bulduğumda ne kadar da zayıf kaldığımı fark ediyorum. yine de duygu açısından yorum yapabilmeyi umuyorum.

yanlız hoşuma gitmeyen bir durum, özellikle eleştiri isteyen sonrada bu eleştirileri beğenmeyen sözüm ona fotoğraf sanatçısı arkadaşların tutumlarıdır. facebook grubunda elinde tabanca ile sözde vahşi bir poz veren yarı çıplak hatunun ne kadar da güzel ve alımlı olduğunu değilde tabancayı nasıl yanlış tuttuğunu eleştirdim diye tavır almışlardı :)
"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir."

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Çrş Tem 01, 2015 12:16 am

Bu başlık altında paylaşılanları genç arkadaşların da tekrar tekrar okumalarında fayda var.
Fotoğraf eleştirilerini her sitede usulen biraz kıdemli, tecrübeli veya işi bilen üyeler yapar. Veya eleştirilerin onlardan gelmesi beklenir ki, okuyanlar fotoğraf adına bir şeyler öğrensin. Eleştiri tekniği veya fotoğrafa eleştirel yaklaşım da yukarıdaki makalede anlatıldığı şekilde olur.
Bir fotoğrafa beğenmedim, kötü olmuş v.s bile yazılabilir ama biraz rencide edici olabilir. Bunun yerine, daha yumuşak tabirlerle bu duygu yine hissettirilebilir. Fotoğrafı eleştirilen kişinin teşekkürden veya çok zaruri bir açıklama varsa onu yapmaktan başka bir cevabı beklenmez. Teamül budur. Böyle davranılırsa , fotoğraf adına herkes eleştirilerden çok şey öğrenebilir.
Fotoğrafların eleştiriye açılması ve bunların ciddi anlamda teknik eleştirileri, diğer üyelere adeta bir fotoğraf atölyesi gibi faydalı olur.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

“Fotoğraflara eleştiri istekleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir