Fotoğraf eleştirileri-ANA KONU

Milletçe en beceremediğimiz hareket :) Eleştiriyi "kavga" etmek zannedenler bile nice. Tartışma için de aynını diyebilirim. "Tartışma : Kavga" diye bilen, düşünenler ne çok. Bize eleştirmeme, eleştirilmeme ne zaman ve nasıl öğretilmiş ise işte bunun neticesinde de aslında bu en iyi kişiye ayna tutma yolunu kapatmışız. Sanırsın ki herkes harika :) Bu bölümde önce "eleştiri" ve "tartışma" nedir bunların detaylı açıklamalarını yapmamız gerek bence. İnsanımıza bu bile faydalı olacaktır kanaatindeyim... Hepimize kolay gelsin...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Eleştirilerinizde ölçülendirme kelimelerini kullanınız. Mesela en basitinden "çok iyi, iyi, vasat, kötü, çok kötü" gibi 5 derecelendirme yapabileceğimiz Türkçe dilimizde tanımlamamız mevcut. Ayrıca bu teşhislerinizi kullanırken "SEBEP"ler belirtir iseniz eleştirilerimiz havada kalmamış olur. Kişisel zevklerinize hitap etmeyen bir görsel olsa bile bu detayı lütfen açıklayalım.
amanism
Müdavim Üye

Fotoğraf eleştirileri-ANA KONU

Mesajgönderen amanism » Pzt Kas 16, 2015 12:54 pm

Arkadaşlar fotoğrafta asıl önemli olanın eksikler üzerinde konuşmak olduğu malum. Bu başlık altında paylaşacağımız fotoğrafların eleştirileri amaçlanmaktadır. Böylece daha iyi fotoğraf çekimlerine doğru yol alınacağı söylenebilir. Benim fotoğraflarımı çekinmeden eleştirebilirsiniz. Aşağıya ilk foto yüklüyorum. Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
ResimGiresun Limanı by Fatih Aman, on Flickr

goodie
Üye

Re: Fotoğraf eleştirileri-ANA KONU

Mesajgönderen goodie » Pzt Kas 16, 2015 5:20 pm

Ben eleştiri yapacak seviyede değilim ama amatör olduğumuza göre birbirimize yardımcı olabiliriz herhalde. Fotoğraf güzel olmuş ama bence daha iyi olabilirdi. Bu fotoğrafta gökyüzü biraz fazla parlak olmuş. Gökyüzüne göre pozlama yapılıp gölgeler açılabilirdi. Ya da aydınlık ve karanlık bölgelere göre 2 fotoğraf çekilip hdr tarzı bir işlem uygulansa daha güzel olabilirdi. Bir de soldaki boş alandan ziyade biraz daha sola geçilip gemi soldan alınsa arka plan fotoğrafa daha dahil olurdu. Tabi mekanı bilmeden eleştirmek kolay. Bu tür şeyler her zaman mümkün olmuyor. Mesela sola daha fazla gitme imkanınız olmayabilir.

Bir tane de ben ekleyeyim. 2 hafta önce öylesine çekilmiş bir fotoğraftı ve bugün fotoğraflar arasında dolaşırken görüp yayınlamaya karar verdim.

ResimNovember 3 by VYC Majoris, on Flickr

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Sal Kas 17, 2015 12:45 pm

Eleştiri için teşekkürler. Sizin fotoğrafınız da güzelmiş. Arka plan biraz gözü yoruyor ama ilginç bir kompozisyon olmuş.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Sal Kas 17, 2015 8:53 pm

goodie yazdı:

Aşağıdaki fotoğrafınız ile ilgili bir kaç yorum yapmak istedim.1-Çeşmenin solundaki şekil beni asıl konudan uzaklaştırdı dikkatimi devamlı o yöne çekiyor belki fazla baktım ondanda olabilir.O şekil gözükmeyecek bir şekilde fotoğraf kırpılıp ,yeni akmış su damlaları silinip sadece o yuvarlak su damlasına biraz parlaklık ve keskinlik verilse daha iyi olacağını düşündüm.2-Aslında o ikinci akan sıralı su damlaları biraz daha net ve fotoğraf büyük olsa seri bir şekilde ve sıralı olması da ilginç olabilirmiş bunun çekimininde zor olduğunu ortada.Asıl bahsetmek istediğim birinci seçenekte yazdığım şekilde olsaymış güzel olan bu fotoğrafı daha da güzelleştiriceğini düşündüm.
ResimNovember-2 by VYC Majoris, on Flickr

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Sal Kas 17, 2015 11:38 pm

Haklısınız daha güzel olabilirdi ama kompozisyon için pek vaktim yoktu ve bu çıktı ortaya. Ayrıca orası turist yoğunluğunun çok yüksek olduğu bir yer olduğu için arka plandaki yolda kimsenin olmadığı bir anı yakalamak için bekledim ve çok kısa bir sürede çekim yaptım. Dediğiniz şekilde düzenledim ama oldu mu bilmiyorum. Orijinal hali şu anda yanımda olmadığı için flickr'dakini kırptım ve biraz daha küçüldü fotoğraf :)

Resim

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Çrş Kas 18, 2015 12:53 am

goodie yazdı:

Yok fotoğrafın kırpılmış hali gözüme bir garip gözüktü kırpılmadan o şekil ağaçtan başka yerden piksel alınarak clone stamp tool ilede kapatılabilir uğraştırır birazcık.(uğraşıp yapmanıza gerek yok fikir sadece) Kırpılmamış hali daha iyi fakat damla bence iyi olmuş.

Bende demin bir fotoğraf yükleyecektim istediğim yer tam kenardaydı kırptım kırptım fotoğrafın dörtte üçü gitti ,zaten ışık yetersizdi,birde kenarda olunca iyice küçüldü parlaklığı açtım rengiyle oynadım netlik yok fotoğraf rezil oldu,yükleyemedim.Baştan başka birşey düşündüm sonradan hoşuma gitmedi şimdide istediğim yer fotoğrafın en kenarında kaldı.Şimdi olsam o kareyi ortalardım da neyse geçti tabi.Fotoğrafta aşağıda.Bu fotoğrafın başka versiyonu var onu yükleyecem artık.
Balık Beklerken
Resim

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Çrş Kas 18, 2015 11:58 am

Godie: Fotoyu kırpınca netlik azaldı. İkinci halindeyse arka plan fluluğu artmış ve ilginç olmuş. Ama bence ilk haliyle kalsın.
Olym: Fotoğrafınızın konusu güzelmiş. Tabi ki aşırı kırpınca netlik problemi oluşması doğaldır. Ancak fotoğrafta konu varsa insan netliğe falan takılmıyor pek. Onun için "ne çektiğimiz, ekipmandan önce gelir" diyoruz zaten.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Çrş Kas 18, 2015 4:04 pm

Dediğiniz gibi yaklaştıkta bulanıklık artmış gibi geliyor. Ağaçtaki şekil kapatılabilir kırpmadan. O aklıma gelmedi. Bu arada ben fotoğrafın flickr'daki halini indirip kırptım. Sanki kırptığım durumdaki renkler biraz soluk gözüküyor. Halbuki hiç renklerle falan oynamadım. Göz yanılması mı acaba? :shock:

@Olym fotoğraf güzelmiş. Tabi ortalayıp, daha güzel bir kompozisyonla çok etkileyici olabilirdi.

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Çrş Kas 18, 2015 5:00 pm

amanism yazdı:Olym: Fotoğrafınızın konusu güzelmiş. Tabi ki aşırı kırpınca netlik problemi oluşması doğaldır. Ancak fotoğrafta konu varsa insan netliğe falan takılmıyor pek. Onun için "ne çektiğimiz, ekipmandan önce gelir" diyoruz zaten.

Evet haklısınız,konu iyi ise netlik önemli değil gerçekten.Bu fotoğrafın çözünürlüğü falan da çok düştüğü için yüklemedim.Buna benzer başka fotoğraf yükledim fakat bunun tadını vermedi.
goodie yazdı:@Olym fotoğraf güzelmiş. Tabi ortalayıp, daha güzel bir kompozisyonla çok etkileyici olabilirdi.

Aslında tam 75mm 1.8 lik fotoğraftı güzel çıkardı eminim.Yukarıda da bahsettiğim gibi hata yaptım,dediğiniz gibi ortalamam gerekiyordu.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Prş Kas 19, 2015 4:14 pm

Yeni foto... Sinop İskelesi...Dramatik Ton... Eleştirileri bekliyorum...
ResimSinop-İskele by Fatih Aman, on Flickr

Olym
Müdavim Üye

Mesajgönderen Olym » Prş Kas 19, 2015 5:47 pm

amanism yazdı:

Fotoğrafınızı çok beğendim,dramatik ton sade ve çok güzel.Elinize sağlık.

goodie
Üye

Mesajgönderen goodie » Prş Kas 19, 2015 8:01 pm

Çok güzelmiş gerçekten. Elinize sağlık. Amcaya yaklaşıp 1 poz daha aldınız mı acaba? Öyle de güzel bir fotoğraf daha çıkardı herhalde.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Cum Kas 20, 2015 10:01 am

Teşekkürler arkadaşlar. Amcaya yaklaşıp bir poz daha aldım ancak bu sefer amcanın kafası ile geminin alt tarafındaki büyük siyah alan üst üste bindi ve iyi olmadı.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Cum Ara 18, 2015 11:28 am

Samyang 7.5mm f 3.5 balıkgözü...
ResimOLYMPUS DIGITAL CAMERA by Fatih Aman, on Flickr

“Fotoğraflara eleştiri istekleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir