45mm f1.8 aranıyor

Her türlü ekipman ihtiyaçlarınız için konu açabileceğiniz bölüm. Gövde, lens, filtre vb.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Re: 45mm f1.8 aranıyor

Mesajgönderen desandör » Prş Haz 07, 2018 9:18 pm

erhanmeco yazdı:Hakikaten piyasa enteresan bir hale geldi;
Ben al-sat yapmıyorum ama al-sat olayı iyidir, piyasayı canlı tutar. Al-Sat yapanlar sayesinde (Üç-beş kayba bakmadan), satmak istediğinde satabilirsin, almak istediğinde alabilirsin.

Son dönemde fiyatlandırmada sıkıntılar var, ama bu hemen hemen her mal için geçerli. Olympus'tan örnek vermek gerekirse;
PRO serisi lensler, daha özel ve kupon olduklarından her zaman normal lenslere göre daha fazla kaybeder, çünkü bunlara talep daha azdır ve fiyatı yüksek olduğundan ikinci elde riski daha yüksektir. Mesela biri 4 aylık 25mm 1.2 satıyor, 4.000-TL fiyat çekmiş. Sıfırını şu an geri ödeme ile 4.200 liraya alabiliyorsun. O lensin ederi 3.000-3.250-TL bandıdır.

Ama 45mm 1.8 derseniz, 1.450-TL'lik lensi de 650-TL'ye almayı beklemek pek gerçekçi bir yaklaşım değil. Geçen sene dolar 3 liraydı, şimdi 4.5 lira, enflasyon var, zamlar var vs.. vs.. 45mm f1.8 daha yaygın bir lens olduğundan gerçekçi ikinci el değeri 750-1.000-TL bandıdır.

25mm'yi koyan benim.

yus49
Müdavim Üye

Mesajgönderen yus49 » Prş Haz 07, 2018 10:00 pm

Al sat konusu biraz garip bir konu bana gore. Ticaretini yapanlari bir kenara birakiyorum, ozellikl forum icinde bulunan arkadaslar her konuda yardimci oluyor, ondan almasan bile her turlu bilgiyi verebiliyor yok kardesim benden almiyorsan seninle iki saat konusamam demiyor. Telefonda bir saat konustugum arkadaslarda var sagolsunlar.

Bir diger konu al sat isi yapmayan kullanan, denemek isteyen, o ekipmana isi dusen kesim. Bunlardan biri de benim. Cogu zaman elimde hic nakit olmuyor, get isine yanasilmiyor veya baska turlu bir sikinti oluyor, nakit avansla, borc harcla aliyorum. Su anda ki tum ekipmanimi da bu sekilde aldim hiiiic trink param olmadi. Ee simdi ben 1000 liraya lens aliyorum ama bana maliyeti kargosuyla faiziyle 1150-1200 lira. Ne yapacagim 900e mi satacagim? Ya da o zamanki piyasasi 1000 liraymis ama satmak istedigim zaman 1300 lira olmus. E ben bu lensi sattim bir daha almak istesem sattigim fiyattan alamam ki. aldigim fiyata satmam bana zarar ettirmez mi? Cogu zaman aldigim urunu satiyorsam zararin yarisini karsilasin mantigindayim ben. Ticaretini yapan adam da mecbur kar edecek sonucta elindeki nakit parayi o ekipmana yatiriyor. Ornekler verilmis zaten bir malin sifirinda fiyat artisi varsa ikinci elinde de olur. Salliyorum ticaretini yapanlar nakitlerini dolara yatirsa daha cok kar ederdi.

Malesef hepimiz kapitalist sistemin icerisinde birer carkiz, donmeye devam etmek zorundayiz. Bu sisteme ne kadar karsi olursan ol yikmaya calisirsan calis ama hala o sistemdesin. Ayakta kalmak istiyorsan kuralina gore oynamak zorundasin.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Prş Haz 07, 2018 10:18 pm

desandör yazdı:
Ben al-sat yapmıyorum ama al-sat olayı iyidir, piyasayı canlı tutar. Al-Sat yapanlar sayesinde (Üç-beş kayba bakmadan), satmak istediğinde satabilirsin, almak istediğinde alabilirsin.

Son dönemde fiyatlandırmada sıkıntılar var, ama bu hemen hemen her mal için geçerli. Olympus'tan örnek vermek gerekirse;
PRO serisi lensler, daha özel ve kupon olduklarından her zaman normal lenslere göre daha fazla kaybeder, çünkü bunlara talep daha azdır ve fiyatı yüksek olduğundan ikinci elde riski daha yüksektir. Mesela biri 4 aylık 25mm 1.2 satıyor, 4.000-TL fiyat çekmiş. Sıfırını şu an geri ödeme ile 4.200 liraya alabiliyorsun. O lensin ederi 3.000-3.250-TL bandıdır.

Ama 45mm 1.8 derseniz, 1.450-TL'lik lensi de 650-TL'ye almayı beklemek pek gerçekçi bir yaklaşım değil. Geçen sene dolar 3 liraydı, şimdi 4.5 lira, enflasyon var, zamlar var vs.. vs.. 45mm f1.8 daha yaygın bir lens olduğundan gerçekçi ikinci el değeri 750-1.000-TL bandıdır.

25mm'yi koyan benim.

Hayırlı uğurlu olsun, bana göre biraz ekstrem bir fiyat belirlemişsiniz. Sanırım kaybetmeden, aldığınız fiyata satmak istediniz. Geri ödeme kampanyasının bitmesini beklemek daha doğru bir strateji olabilirmiş. Umarım dilediğiniz şekilde gider...
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Prş Haz 07, 2018 10:32 pm

erhanmeco yazdı:
desandör yazdı:

25mm'yi koyan benim.

Hayırlı uğurlu olsun, bana göre biraz ekstrem bir fiyat belirlemişsiniz. Sanırım kaybetmeden, aldığınız fiyata satmak istediniz. Geri ödeme kampanyasının bitmesini beklemek daha doğru bir strateji olabilirmiş. Umarım dilediğiniz şekilde gider...

Ben de geri ödeme kampanyası bittiğinde koymayı düşünüyordum. Fakat ilanda belirttiğim gibi arkadaşa lens getirtme fırsatım oldu. Hatta ekstrem bir durum olmadığı sürece satmayı bile düşünmüyordum. Ama satmadan da daha çok ihtiyacım olan lensi alamayacağım için koymak zorunda kaldım. Muhtemelen temmuz sonunda 4000tl bu lens için ucuz sayılacak. Ben kaç tane zam geleceğini tahmin bile edemiyorum. 4000tl'ye satılmasını ben de beklemiyorum. Ama 1.5-2 ay sonra muhtemelen 4000'in bile üzerine satılabilir. İlginçtir ki 4-5 kişi mesaj attı. Ben bu kadar bile beklemiyordum.

Kullanıcı avatarı
simsekmakkuin
Üye

Mesajgönderen simsekmakkuin » Prş Haz 07, 2018 11:37 pm

Alsatçılarla bi derdim yok , sonuçta ticaret. Benim demeye çalıştığım m43 sistem ikinci el ticareti için çok küçük bir sistem. Mesela bi Lens ne kadar el değiştirirse fiyatı o kadar artıyor.
Piyasada olmayan ürüne manasız fiyat yükleyenler de var , bir lira para kazandırmam inşallah onlara.
Anıl hocam yanlış hatırlamıyorsam siz geçen ay sıfır 12-50 yi 625 gibi fiyata koymuştunuz sattınız sanırın. Ben de ikinci elini geçen hafta zar zor 550 liraya sattım. Şuan piyasada 12-50 yi tek başına satan yok diye 750 liralık ikinci el bir ilan açılmış. Ne diyim ki...

Kullanıcı avatarı
webtekno
Yeni Üye
İletişim:

Mesajgönderen webtekno » Cum Haz 08, 2018 3:04 am

herkeze merhabalar elimde 45.mm1.8 var satıp 75.mm almayı düsünüyorum fakat yazılanları görunce fiyat verirken yanlıs anlasılmada olmasın ben 950 liraya almıstım 2 el olarak ufak tefek kullanım izleri mevcut parasaryde var 900 liraya satabilirim
saygı sevgiler hepinize
iambirofesyonel

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum Haz 08, 2018 3:51 am

Bu konuda konuşmayı hiç istemiyorum aslında ama forumda genel olarak konuşulan bu "2. el fiyatları yükseldi" temalı konuşmaları gereğinden çok anlamsız buluyorum. Neden?
"Satan zorla mı satıyor" kısmını geçtim. Bu konuya hiç girmek istemiyorum. Anlamlandıramadığım bir-iki şey var sadece. Onlara değineceğim.
Mesela, üzerinde çok konuşulduğu için Olympus 45mm'yi esas alalım. İşte bir zamanlar 500 liraymış fiyatı. Eeeee? O zaman sıfır fiyatı 799TL'ydi, şimdi oldu 1549TL. Haydi onu da geçtim. Durumdan şikayetçi olan arkadaşlarımdan biri o zaman 500TL'ye 45mm almıştı, bugün de satacak diyelim. 500TL'ye mi satar acaba? Mesela bir arkadaş (hem de forum içi satış ve ticari değil) kapakları dahi olmayan Panasonic 14mm için 600 TL istemiş. Biraz adil düşünmeye davet ediyorum hepinizi.
Satıcı dediğin, bu sıfatı haiz adamın amacı kar etmektir. Mesela aranızda öğretmenler var, memurlar var, esnaf var, tüccar var. Kimse bedava yapmıyor işini... zira fatura gerçeği diye bir şey var. Ben "bu ay çocukların bilgilerini bedava vermek istiyorum" deyip maaşını almayı reddeden öğretmen görmedim mesela. Siz gördünüz mü?
"Satıcı kazansın ama şu kadar kazansın" diyenlere rastlıyorum bazen. Bunu yapan arkadaşların yaptığının hadsizlik olduğunu net olarak belirteyim. Mesela ben "öğretmen (örnek meslek, öğretmen arkadaşlarımın ellerinden öperim) kazansın ama ayda 1500TL kazansın, yeter" desem, aynı hadsizliği ben de yapmış olurum. Anladığım kadarı ile isteniyor ki, bir şey soracağım zaman satıcıya sorabileyim, ihtiyacım olan şeyi ondan temin edebileyim, gerektiğinde takas ile elimde bulunan ve işime yaramayan ürünü de kendisine verebileyim, zamanını alıp ürün deneyebileyim, karşılaştırayım, hem de güvenilir olsun, başım ağrımasın, tüm bunları almak için -mümkünse- bir bedel ödemeyeyim. O işler öyle olmuyor işte arkadaşlar. Öyle oluyorsa siz yapın, ben sizden alayım vallahi.

Satıcı olmayan (kullanıcı) arkadaşlar tarafından, forum içi alınan ürünlerin, çok kısa süreler içinde, kimi zaman üstlerine %30-40 eklenrek satıldığına defalarca şahit olduğum için gönül rahatlığı ile söylüyorum; iğneyi kendinize batırın, çuvaldız için bilahare konuşuruz.

Saygılar, sevgiler.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Haz 08, 2018 8:32 am

Yanlış yapılan iki şeyi söyleyeyim size :) konunun içine ettik ama, en azından yukarıda tutuluyor.

1- Fiyatları biz belirlemeliyiz. İlan verecek herkes Sa..... ile adlandırılmış malum siteye bakıyor ilk. Orada herkes istediği fiyatı yazıyor, kimin kaça sattığını biliyor muyuz. Bilmiyoruz. Türkiye’nin en büyük m43 forumuyuz, sektördeki her şeyi biz belirlemeliyiz. Şu anki uygulama stabil değil, Bu birinci yanlış!

2- Satış ilanları kişi bazında açılıp içinde bir veya birden fazla ürün listelenmekte. Hepimiz bunu yapıyoruz ben dahil. Bir ürünün ilan sayfası olmalı (Board) ilgili tüm ilanlar o konu altında verilirse ürün temizliğine göre artı eksi değer kontrolü sağlanmış olur.

Önerim: Konu ile ilgili olduğu için yazayım. 45mm f/1.8 satılık ilanları aynı konu içinde toplanırsa, alacak kişi o konuya girip her sayılık 45mm için direkt iletişim kurma imkanına sahip olur; İlan da kaçırmamış olur. Satıcısıyla özelden iletişime geçer ürünü alır. Bu platformu sayın yöneticilerimiz kısa bir çalışmayla bir iki günde oluşturabilir. Toplamda kaç ürün var ki. Böylelikle Alınık ilanlarının da önü alınmış olur; insanlar aradıklarını bulamadıkları için satan bana ulaşsın düşüncesiyle alınık ilanı veriyorlar. Bölüm düzenli olsa hiç gerek yok.

Sayın Yöneticilerimizin dikkatine.

Konu sahibinden özür dileyerek; saygılar.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
simsekmakkuin
Üye

Mesajgönderen simsekmakkuin » Cum Haz 08, 2018 9:25 am

Panasonic 14mm yi satan benim. Ben satmadan önce forumda konu dahi açtım , satan hiç görmedim ederi nedir diye. Görenler görmüştür , ederi şudur desin gelsin alsın isteyen. Ama ben bazı insanlar gibi PİYASADA TEK SATAN BENİM BEN BELİRLERİM diyipte şişirmedim fiyatı. Duyduğum fiyatı yazdım. Kaldı ki 45mm dolar kurundan etkileniyor da benim 14mm lensim neden etkilenmiyor ?? :D Yoksa zloty ile mi geliyor benim lens türkiyeye. 45mm nin sıfırı ile aynı fiyat 14mm ? Neden birinin ikinci eli 800-1000 arası problem yok da , benim (kapakları dahi olmayan) 14mm için 600 fazla ? 2015 yılında konu açılmış , 400 lira civarıymış fiyatı. 2015 yılında 45mm nin ikinci eli ne kadardı , şimdi ne kadar ? Enflasyon , döviz , devlet, dış mihraklar hep 45mm ye vuruyor heeep :D

Kullanıcı avatarı
simsekmakkuin
Üye

Mesajgönderen simsekmakkuin » Cum Haz 08, 2018 9:37 am

Şu konu daha da büyümeden kilitleyelim ,yoksa 45mm daha da etiket olcak ve sıfır fiyatına satılcak. Kilitlenebilir.

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Cum Haz 08, 2018 10:45 am

Arz talep meselesi Ömer bey biraz da. 12-50mm nin sıfırına 1999 TL yazmış dükkanlar, kim gidip alır? Çünkü o lens kit lens, kit olarak alınca 800 900 e geliyor. 14mm de zamanında kit olarak verildi, hatta komiklik şu ki, gf3 ile kit fiyatı 14mm nin tek fiyatından daha ucuzdu :)

Kimse 14mm nin fiyatından şikayetçi değil, isterseniz 1000 yazın, em5 e hala 1500 lira yazan da var, dilin kemiği yok, oraya o fiyatı yazmak değil önemli olan, satılıyor mu o fiyata mesele o.

Konuyu kilitlemek için sebep ne ki, ne güzel dertleşiyoruz :)
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Kullanıcı avatarı
simsekmakkuin
Üye

Mesajgönderen simsekmakkuin » Cum Haz 08, 2018 12:08 pm

Bence de güzel oluyor, heyet gibi böyle , hani haberler oluyor ya “Merkez bankasının hamlesiyle dolar sert çakıldı !!!” onlara benziyecek bu gidişle.
“45mm f1.8 aranıyor konusunun hamlesiyle 45mm sert çakıldı !!!!” gibi şeyler olursa ne güzel olur değil mi :D
Bizim zaten paramız yetmez :D , lens etiket olur fiyatları artar ve alıcılar bana kalayı basar diye tırsıyorum.
14mm olayına gelince , vallahi ben hiç biyerde ilan görmediğim için forumda konu bile açtım ederi ne kadar diye. Gf ilanlarına bile baktım hani gövde ile kaça geliyor diye , hiç bi gf de göremedim lensi.Gf3 ile zamanında kit geldiğini biliyorum ama o zamanlar kaça geliyordu , ikinci eli sıfırı neydi hiç bilgim yok. Lensi asla satmazdım çok beğendim ama yaz okuluna gidicem para lazım :D Bu arada 45mm webtekno hocamızdan alındı , bana değil he arkadaşa.

Kullanıcı avatarı
webtekno
Yeni Üye
İletişim:

Mesajgönderen webtekno » Cum Haz 08, 2018 12:28 pm

ben 45 mm sattım forumdan alan arkadasa hayırlı olsun insallah
iambirofesyonel

o_an
Müdavim Üye

Mesajgönderen o_an » Cum Haz 08, 2018 12:49 pm

Bende şuraya takıldım, kapakları olmayan 14 mm neden 600 TL etmesin ki? Kapak dediğiniz ne kadar 25+25 elli TL midir? Aşağı yukarı, hadi 100 TL olsun sıfırı ne kadardı bu lensin? 2000 TL eee...

adam sıfır aldı kapakları ve kutuyu kaybetti diyelim Ne yani 600 TL istemeyecek mi 2000 liralık lense... veya sıfır ve aldı bir gün kullandı satmak istedi 1500 lira yazdı 2000 liralık lense, hop birader sen napıyorsun mu diyeceğiz. Adam 2000 lira saymışşşş.

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum Haz 08, 2018 2:28 pm

Girizgahı uzatmadan madde madde yazayım:
Öncelikle Olympus 45mm'nin fiyatı, Panasonic 14mm'nin fiyayından %50 daha pahalı, onu bir açıklığa kavuşturalım. Panasonic'in TR'de varlığı yok zaten. B&H fiyatlarına bakarsak birinin 267, diğerinin ise 399$ olduğunu görebiliriz. Kendi lensini 600TL'ye satan bir kullanıcının, o lensle aynı durumdaki bir 45mm'nin 900TL olmasına tepki vermesini anlamsız buluyorum o yüzden. Tabii ki istediğiniz fiyata satabilirsiniz, mal sizin. Hatta evet, ben de tam aynı şeyi söylüyorum; sadece 45mm özelinde değil, tüm ekipmanların fiyatları içinde yaşadığımız ekonomik şartlara göre şekilleniyor. 14mm için 600TL asla pahalı değil bence de ama "Olympus 45mm 900 TL olmamalıydı çünkü geçen sene 600TL'ydi" diyen biri 14mm'ye 600TL fiyat koyuyorsa, onun lensi de 600TL'ye pahalı. Çünkü Olympus 45mm'nin 600TL olduğu dönemde Panasonic 14mm de 400TL'ydi. Anlatabildim mi acaba?

Gelelim 12-50'ye. Durum net olarak beni işaret ettiği için buna da cevap verme ihtiyacı duydum. Bu lensin yurtdışı sıfır fiyatı hep 499$'dı, hala da öyle. Pahalı mı? Bence pahalı. Alır mıyım o fiyata? Hayatta almam... neyse. Zoom İthalat uzunca bir süre kit harici bulundurmadı bu lensi stoklarında. Geçtiğimiz günlerde TR'ye de geldi ve 1999TL'den girdi stoklara. Bir ürünün fiyatını talep belirler arkadaşlar. Mantıklı düşünün; bir talep var ki bu fiyattan satılıyor, değil mi? Mesela şöyle söyleyeyim; kısa bir süre önce bu lensten, bir TV stüdyosuna 8 adet verdim. EZ olması sayesinde, bir stüdyo içindeki 4 ayrı kamerayı (BlackMagic Studio 4K), kontrol masası üzerinden, zoom özelliği ile kontrol edebimenize olanak veren bir lens olduğu için, o sektörde çok rahat yer bulabiliyor kendine mesela. O yüzden "o fiyatı etmez" derken "bence" şerhi koymakta fayda var. Anlatabildim mi?

Bir de şu "konuyu kilitleyelim" olayından aşırı rahatsızım. Aranızda beni bilenler de vardır, bilmeyenlerde. Bilmeyenler eski post'larıma bakabilir. Forumda olma amacım bildiklerimi burada paylaşmak, yeni bir şeyler öğrenmek ve yardıma ihtiyacı olanı görünce el uzatmaktı. Bu "konuyu kilitleyelim" mentalitesi yüzünden forumdan soğudum, uzaklaştım. Forum... adı üstünde forum yahu. Tabii ki tartışılacak. Sıkışınca hemen konular kilitlenirse, o şikayetçi olduğumuz Türkiye'nin durumundan pek farkımız kalmaz. Tartışmaktan korkmayın arkadaşlar.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

“Alınık ekipman” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir