Alınık OM-D E-M10 Mark III + Günlük Lens + DOF için Prime Lens

Her türlü ekipman ihtiyaçlarınız için konu açabileceğiniz bölüm. Gövde, lens, filtre vb.

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
DİKKAT!
“Yeni kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil üyeler, “Kayıtlı kullanıcı” grubuna dahil olana kadar (5 mesaj), bu başlıkta sadece okuyucu iznine sahiptir. Standart yetkilere hızlıca sahip olmak için dilerseniz tanışma bölümünde kendinizden bahsedebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Alınık OM-D E-M10 Mark III + Günlük Lens + DOF için Prime Lens

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Şub 02, 2019 12:21 pm

Em1 mark II için ne desem yalan olur, öteki arkadaşlar yorum yapar bu konuda. Shutter konusunda ise hem mekanik hem elektronik shutter var. Mekanikte shutter ömrü var tabii (tam olarak kaç bilmiyorum) ama electronic shutterda çekerseniz daha uzun ömürlü olacaktır haliyle. Fakat full elektronik tabii bunlar, perde ömrü dolmadan başka bir şeyleri bozulabilir aletler hepsi.

Kullanıcı avatarı
Sinope
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Sinope » Pzr Şub 03, 2019 11:41 pm

Merhaba,
Öncelikle hoşgeldiniz m43 ailesine. Sigma 30 mm f1.4 kullanıcısı olarak kesinlikle öneririm. 56 mm olanına geçiş yapacaktım. Uzun incelemelerden sonra keskinlik olarak geride kalan bir lens 56 mm Sigma. Pek tavsiye etmem. Hem portre hem macro ikisi bir arada Olympus 60mm f2.8 macro lenside inceleyebilirsiniz. Keskinlik ve macro konusunda sizi mutlu eder. Bütçenize göre en uygun iki lens geniş açı olarak 17 mm f1.8 ve portre olarak 45 mm f1.8 dir. Bütçeniz uygun olduğunda 12-40 f2.8 pro ve 40-150 f2.8 pro alırsınız.
Olympus EM1Mk2
Olympus 17mm f1.2
Olympus 45mm f1.2
Olympus 60mm f2.8

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Çrş Şub 06, 2019 9:34 pm

Merhabalar hoş geldiniz,
Öncelikle 2. El olarak em1 m2 gövde olarak 1 ilan var oda zaten sıfır emsali bir ürün gördüğüm kadarı ile.
Küçük kızınızı Allah bağışlaşın :) ev ortamında olduğu için 45 mm çok dar kalır, hatta 30 mm bile dar kalabilir. Ev ortamında kullanmak için en ideali 17 mm benim görüşüm.
Sigma 30 mm gelirsek hattori hanzo kılıcı kadar keskin ve hızlı bir lens, bende em1 m2 de kullanıyorum aşırı memnunum hatta şuan elimde 17 ve 30 var 17 yi satıcam... 30 dan vazgeçemiyorum :)
Günlük olarak tartışmasız olarak 12-40 almanız olacaktır. Bütçe müsaitse tabiki.
Okuduğum kadarıyla forum sakinleri bütün detaylı bilgileri vermişler, em1 m2 ile ilgili sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Çrş Şub 06, 2019 9:42 pm

Şunu da eklemek isterim 60 mm macro ve odaklaması yavaştır.
45 mm daha hızlı odaklar.

Kullanıcı avatarı
ysoyipek
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen ysoyipek » Çrş Şub 06, 2019 10:00 pm

salih yazdı:Merhabalar hoş geldiniz,
Öncelikle 2. El olarak em1 m2 gövde olarak 1 ilan var oda zaten sıfır emsali bir ürün gördüğüm kadarı ile.
Küçük kızınızı Allah bağışlaşın :) ev ortamında olduğu için 45 mm çok dar kalır, hatta 30 mm bile dar kalabilir. Ev ortamında kullanmak için en ideali 17 mm benim görüşüm.
Sigma 30 mm gelirsek hattori hanzo kılıcı kadar keskin ve hızlı bir lens, bende em1 m2 de kullanıyorum aşırı memnunum hatta şuan elimde 17 ve 30 var 17 yi satıcam... 30 dan vazgeçemiyorum :)
Günlük olarak tartışmasız olarak 12-40 almanız olacaktır. Bütçe müsaitse tabiki.
Okuduğum kadarıyla forum sakinleri bütün detaylı bilgileri vermişler, em1 m2 ile ilgili sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Çok teşekkür ederim bilgi için.

12-40/2.8 ve 30/1.8 aldığımda body için maalesef elimde pek bir nakit kalmıyor. Sanırım mecburen M10 MIII almak zorunda kalacağım.

Evladın ne olduğunu hep anlatırlardı ama yaşamadan anlamak mümkün değilmiş. Teşekkür ederim iyi niyetiniz için.

Genel kullanım için 12-40/2.8 için,
Portre için 30/1.8 cidden güzelmiş netten bol miktarda inceleme yaptım.

Burada sorun makro ve ürün fotoğrafçılığı için lens. 60/2.8 güzel bir tercih olur gibi görünüyor ama bütçe yetmiyor. Sizce 60/2.8 portre için nasıl bir sonuç verir. 120mm dar olacaktır ama sanırım idare edilebilir. Sizin fikriniz nedir bu konuda.

Diğer bir merak konusu ise M1 MII de 50/80mp jpg/raw çekimi özelliği ürün fotoğrafları için çok güzel bir özellik. Ama focus stacking aynı anda takriben yapmayacaktır. M10 MIII de bu özellik var mı?

Teşekkür ederim.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Çrş Şub 06, 2019 10:14 pm

Sigma 30 mm f1.4 bu arada 1.8 değil, formumuzda bolca örnek görebilirsiniz...
60 mm bence dar kalır 55 mm vivitar macro lensi günlük kullanan bile var forumda :)
Bu arada sizin yerinizde olsam temiz bir em1 alırdım mark 1 yani em10 m2'den ve m3'den daha iyi olur kendi görüşüm.

“Alınık ekipman” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir