Olympus, yığılmış sensör teknolojisinin yakında gelmeyeceğini söyledi

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Haz 12, 2019 4:05 pm

Imaging Resource Olympus yoneticileri ile yaptigi roportaji duyurdu. Çok teknik odaklı bir röportaj.

İşte bazı önemli bilgiler:

E-M1X için neden daha yüksek çözünürlüklü bir panel kullanmadınız?

Elbette sektörde daha yüksek çözünürlüklü paneller olduğunu biliyoruz. Ancak, aynasız kameranın EVF panelinin en iyi performansını seçtiğimizde, yenileme hızı ve panel kalitesi - renk veya parlaklık açısından - bu yönlerden, bu paneli daha yüksek çözünürlüklü bir model seçtik.

Micro Four Thirds’in çözme gücünü ne kadar zorlayabilirsiniz ve görüntü kalitesindeki iyileştirme işleminizin büyük bir kısmı lens teknolojisi veya yazılım ve görüntü işlemede ek iyileştirmeler etrafında olacak mı?

Şu anda, bu yönlerden en iyi dengemiz 20 megapiksel. Öte yandan, tipik manzara çekenler daha fazla çözünürlük istiyor. Spor çekenler veya hareketli konularda değil; sadece manzara fotoğrafçıları 20 megapikselden daha fazla çözünürlük istiyor. Bana göre, bu tür bir talebin cevabi, bildiğiniz gibi, yüksek çözünürlük için çoklu çekim teknolojisini sunuyoruz.

E-M10, E-PL serisi ve PEN-F. Bütün bu çizgiler devam edecek mi?

Söylemesi gerçekten zor. Bize sormak istersen söyleyebileceğimiz tek şey “Yorum Yok” ya da başka bir şey.

Yığılmış sensörler fikri Olympus ile nerede duruyor?

Genellikle, bu temel teknolojilerin gerçek bir ürün olması için zamana ihtiyacı vardır. Görüntüleme ürünlerimiz veya tıbbi ürünlerimiz için geliştirilip geliştirilmediğini bilmiyorum, ama evet, bu temel bir gelişmedir veya (inceleme) araştırmadir.

https://www.43rumors.com/olympus-says-t ... uIJNfpNoo4

Imaging Resource posted this interview with Olympus managers. It’s a very tech oriented interview. Here are some key info:

Why you didn’t use a higher-resolution panel forthe E-M1X?

Of course we know there are higher resolution panels in the industry. But when we choose the best performance of the the mirrorless camera’s EVF panel, in terms of the refresh rate, as well as the panel quality — the color or brightness — on those aspects, we chose this panel as better than a higher resolution model.

How much can you push the resolving power of Micro Four Thirds, and will a lot of your continued improvement in image quality be around lens technology, or additional improvements in software and image processing?

At this moment, our best balance of those aspects is at 20 megapixels. On the other hand, typical landscape shooters are asking more resolution. Not from sports shooters or for moving subjects; just landscape photographers are asking for more resolution than 20 megapixels. To me, answering that kind of demand, as you know we offer the multi-shot technology for high resolution.

E-M10, E-PL series and PEN-F. Will all of those lines be continued?

It’s really difficult to say. If you want to ask us, all we can say is “No comment” or something.

Where does the whole idea of stacked sensors stand with Olympus?

Usually, these fundamental technologies need time to become a real product. I don’t know [whether it’s developed for] our imaging products or medical products, but yeah, that’s a fundamental development or research.

.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Re: Olympus, yığılmış sensör teknolojisinin yakında gelmeyeceğini söyledi

Mesajgönderen erhanmeco » Prş Haz 13, 2019 1:54 pm

Yani hiç bir şey dememiş kısaca :)
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Haz 13, 2019 4:10 pm

erhanmeco yazdı:Yani hiç bir şey dememiş kısaca :)

Benim bu soylesiden cikardigim 20 MP sensor ile yola devam ve yeni bir sensor ufukta 2 yil icinde gorulmuyor, M5 Mk3 geliyor ama E-M10, E-PL serisi ve PEN-F serilerinin uretimi bitti yada bitecek. :)

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Haz 13, 2019 7:07 pm

Evet 20mp en az 2 yıl daha gider bence de ama şu DAVAR ! yani şu davar işte,o davar var ya :p dişi davar... Muaviyenin devesiydi o ama davar değildi di mi ? Şey, öte yandan da Sony'nin 31 iydi 31 iyi rakam ama 32 miydi ne megapixel m43 sensör geliştirdiği haberi 2 aydır falan fırıldak gibi her yerde dönüyor. Eğer öyle bir şey cidden 2020'de mesela ürün olarak üretilir ise herhalde o sensörü omdem1 mark III.5'tan IV'da falan görürüz 1500 $ olur ve asla alamayız falan yani zaten o saatlerde herhalde Sony a6600, a6700'ler de 35-40 mp. leri görür, neblem fiyaltar da güzelleşir böyle orta seviyelerde yani 800-1000 $ dolaylarında baya sağlam gövdeler gelir. Oly'nin işi zor sırf ufak sensör ve acayip yetenekleri kalacak. Onlardan hi-res sensör şift'i bile çok nadir kullanıyorum. Dol ayısı ile işimiz zor :) En iyisi mi ben yol erken iken dönüş yolları arayayım :p Eski Nikon'cu ve daha da eski Canon'cuyum ne de olsa :lol: Bize her yol fotoğraf.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Prş Haz 13, 2019 8:48 pm

Ben Olympus yöneticilerinin yerinde olsam bu saatten sonra OMD serisiyle uğraşmam, sırf Pen serisine yönelirim. Hatta mümkünse en küçük gövdeleri, E-PM ve E-PL serisini aktif tutmaya çalışırım. Sony bir FF gövde çıkarıyor E-M1 Mark II’den küçük. Fiyatı desen daha ucuz. O zaman sensörü küçük tutmanın manası ne? Kim niye alsın artık bu fiyatlara OMD gövdeleri?

Yap abi bir E-PM3. Elinde analog lens olanlar 250-300 dolara alıp bununla kullansınlar o lensleri, hem hafif hem de ucuza. PM2 zaten ilginçtir sistemin iso başarımı en iyi birkaç gövdesinden biriydi. ISO’yu, dinamik aralığı, IS’i geliştir. 10 fps ardışık, 40Mp Hi-Res çekmeyiversin, gerek yok. Görünümünü biraz estetik hale getir, hiç değilse 1 tane ayar tekeri koy. Belki büyük satışlar yakalamazsın ama yağında kavrulursun. Mobil kameraların gelişimi de çok büyük bir sorun değil, çünkü fotoğraf çekmek bir zevk işi ama fotoğrafı cep telefonuyla çekmek zevkli değil, istediği kadar fotoğraf kaliteleri yükselsin. Bu işi zevk için yapanları her türlü safına çekersin ama büyük gövdelerle, 4 haneli fiyatlarla o iş yaş artık Olympus için.

Flickr’da takip ettiğim Tayvanlı bir Olympus marka elçisi vardı Ricardo adında, forumda da paylaşmıştım hatta sayfasını. Adam tüm M43 gövde ve lensleri kullanmış bir tip, muhtemelen maaşlı bir marka elçisi ama görüyorum son zamanlarda birçok fotoğrafı Sony FF gövdelerle çekilmiş. Senin marka elçin bile Sony kullanıyor, bir şeylerin değişmesi gerekiyor Olympus tarafında.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Haz 13, 2019 8:55 pm

ciddibiri yazdı:...

Siz galiba``Sony Working 34MP M4/3 Format Sensor`` haberini hatirliyorsunuz. Yukaridaki soyleside Olympus yetkilisi fazla cozunurluluk isteyen HI-RES modu kullansin diyor (bizde bu var v.s.). 16 MP den 20 MP gecmek icin Olympus neredeyse 5 yil bekledi. Bir anda 34 MP`e atlama yapmaz yada yapamaz sanirim :mrgreen:

M43 un elinde bir tek govde ustundeki IS ve video performansi kaliyor (kalacak). Cunku henuz FF IBIS konusu sensorun cussesinden ve agirligindan M43 deki kucuk ve hafif sensor gibi verimli degil. Fiyat konusu enteresan su an yeni Canon EOS RP asya tarafinda govde + adaptor 1.200 USD den 1.000 USD indi. TAX FREE 930 USD.

Ben 2 yil yeni bir makina almayip kenarda oturup, cayimi yudumlamayi ve beklemeyi tercih ediyorum. Nasil olsa elimdeki makinan cekim omru 60.000 cekim, ben daha 20.000 lerdeyim. Canon yolculugum IBIS olmadan olmaz diye hayal ediyorum. :mrgreen: Dusunuyorum oyleyse varim demis adam degil mi :roll:

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Haz 13, 2019 11:59 pm

azulceleste yazdı:
sgtab1 yazdı:Ben 2 yil yeni bir makina almayip kenarda oturup, cayimi yudumlamayi ve beklemeyi tercih ediyorum. Nasil olsa elimdeki makinan cekim omru 60.000 cekim, ben daha 20.000 lerdeyim. Canon yolculugum IBIS olmadan olmaz diye hayal ediyorum. :mrgreen: Dusunuyorum oyleyse varim demis adam degil mi :roll:

Makinenizin perde ömrünün 60000 olduğunu nasıl öngördünüz? Sıkça seri çekim yapan biri olarak en fazla 6 ay içinde bu rakama ulaşırım :shock:, elimi sakınmam lazım sanırım

Merhaba ,
Olympus OMD M5 ler saglikli olarak kullanilirsa 100.000 - 120.000 cekim omru rivayeti var. Video + Fotograf 120.000 sayisi dusunulecek olunursa ben 60.000 video icin 60.000 de fotograf olarak dusunuyorum. Mekanik bir ayna sistemi olmasada IBIS sonucta mekanik bir aksam ve ustelik mekanik bir perde de var. :mrgreen:
Ama bunu belki de bu forumda daha bilgili arkadaslara sormak lazim dpreview sitelerinde 100.000 diyen de gordum 150,000 yazanida gordum. :roll:

emirhan
Üye

Mesajgönderen emirhan » Cum Haz 14, 2019 12:46 am

sgtab1 yazdı:
azulceleste yazdı:
sgtab1 yazdı:Ben 2 yil yeni bir makina almayip kenarda oturup, cayimi yudumlamayi ve beklemeyi tercih ediyorum. Nasil olsa elimdeki makinan cekim omru 60.000 cekim, ben daha 20.000 lerdeyim. Canon yolculugum IBIS olmadan olmaz diye hayal ediyorum. :mrgreen: Dusunuyorum oyleyse varim demis adam degil mi :roll:

Makinenizin perde ömrünün 60000 olduğunu nasıl öngördünüz? Sıkça seri çekim yapan biri olarak en fazla 6 ay içinde bu rakama ulaşırım :shock:, elimi sakınmam lazım sanırım

Merhaba ,
Olympus OMD M5 ler saglikli olarak kullanilirsa 100.000 - 120.000 cekim omru rivayeti var. Video + Fotograf 120.000 sayisi dusunulecek olunursa ben 60.000 video icin 60.000 de fotograf olarak dusunuyorum. Mekanik bir ayna sistemi olmasada IBIS sonucta mekanik bir aksam ve ustelik mekanik bir perde de var. :mrgreen:
Ama bunu belki de bu forumda daha bilgili arkadaslara sormak lazim dpreview sitelerinde 100.000 diyen de gordum 150,000 yazanida gordum. :roll:

Videoda elektronik perde kullanılmıyor mu? Video ömürden götürüyor mu? Sonuçta mekanik birşey yok.
Canon FTbN + Canon FDn 50/1.4 + OM-D M10 Mark 1

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Haz 14, 2019 1:04 am

emirhan yazdı:...
sgtab1 yazdı:...
azulceleste yazdı:...

O görmemiş 60.Bin'i bence olasılık olarak bir varsayımda bulunmuş sanırım.

Videoda elektronik perde kullanılmıyor mu? Video ömürden götürüyor mu? Sonuçta mekanik birşey yok.
Evet video'da asla böyle denk şekilde paylaşılamaz o perde ömrü... Elektronik perde olmasa dahi anlık öyle fotodakıi gibi f2.2 iso 400 falan gibi her seferinde perde hareketi ile oluşmuyor video. 1 ilk çekime başladığı an açılır perde, en son çekim bitene kadar 1 perde ömrü yer. Ömrümü yedi bu video var ya ;) diyemez bir perde de sanırım.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Haz 14, 2019 7:14 am

ciddibiri yazdı:
emirhan yazdı:...
sgtab1 yazdı:...
azulceleste yazdı:...

O görmemiş 60.Bin'i bence olasılık olarak bir varsayımda bulunmuş sanırım.

Evet video'da asla böyle denk şekilde paylaşılamaz o perde ömrü... Elektronik perde olmasa dahi anlık öyle fotodakıi gibi f2.2 iso 400 falan gibi her seferinde perde hareketi ile oluşmuyor video. 1 ilk çekime başladığı an açılır perde, en son çekim bitene kadar 1 perde ömrü yer. Ömrümü yedi bu video var ya ;) diyemez bir perde de sanırım.

Benim bildigim denklansore her bastigimizda 1 adet cekim sayiliyor. Ben cekim adedi olarak degil de denklansore basma sayisi olarak algiladim bu shutter life durumunu. :D
Ben aslimda video cekmiyorum makinamda ama esim video kayidinda kullaniyor. :mrgreen: Fakat internette okudugum kadari ile video cekmek sensor isindigindan dolayi daha cok yiprandigi soyleniyordu. Belki de bu aynali makinalarin sensoru icindir ,

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Cum Haz 14, 2019 11:09 am

Bildiğim kadarıyla Olympus kameraların shutter ömürleri 100.000.
Nikon ve Canon APS-C DSLR kameralarında da bu rakam 100.000'dir. Full Frame DSLR kameralarında ise 150.000-400.000 arasındadır. (Nikon D850: 200.000, Nikon D5: 400.000)
Full Frame aynasızlarda ise bu rakam 200.000-500.000'dir. (Sony A7III: 200.000, Sony A7RIII: 500.000)

Ancak bu shutter ömrünü doldurduğunda kamerayı çöpe atacağımız anlamına gelmiyor.
Öncelikle bu shutter ömrü nasıl belirleniyor o önemli. Adamlar birden çok kamerayı alıyorlar (10-20 neyse artık). Sürekli olarak fotoğraf çekiyorlar. Shutter'ı ilk kilitlenen kamerada ömrü belirliyorlar. 100-150 bin shutter ömürlü kameraları 300.000 kullananlar gördüm mesela.

Ayrıca shutter kilitlendi veya dağıldı diyelim 150-250 dolara değişiyor, çok büyük dert değil. (Sensöre zarar vermediği sürece)
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cum Haz 14, 2019 12:41 pm

erhanmeco yazdı:..

Erhan bey

bilgi icin cok tesekkur ederim

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir