M4/3 sistem ve crop factor karmaşası

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: M4/3 sistem ve crop factor karmaşası

Mesajgönderen castrobey » Pzt Ağu 07, 2017 1:38 am

ozturert yazdı:Aslında video konusu DSLRlarda da karışık, aynı mantıkla... Canon 5DMarkIV'te 35mm f1.4L ile 4K video çekersen artık o 35mm açısı kalmıyor, açı daha da daralıyor.
Firmalar lens satarken "eşlenik" konusunu kendi ürettikleri makinelerdeki ya da hedef sistemlerde algılayıcılardaki "fotoğraf" çekerkenki çarpanı düşünerek veriyorlar. Her konuyu, her koşulu düşünüp "şu durumda açısı şöyle olur, şu durumda böyle olur" demek biraz zor. Bak yukarıda tam kare örneği de verdim.

...
Hocam, bu konuda ziyadesiyle haklısınız lakin o sistemlerde algılayıcı boyutları hep aynı ve karışıklık çıkma ihtimali sadece 4K video modunda söz konusu olabiliyor. Aynı durum, 4K'da m4/3 sistem için de söz konusu zaten. Bu görmezden gelinecek, hatta bahsini ederek genel kullanıcının kafasını bulandırmaya değmeyecek bir mesele. Aslında istisnai durumlar Sony'de ve Canon'da da var. Sony'de FS100, FS700 gibi modeller E-mount lensleri kullanıyorlar ama sensörlerinin alanları APS-C'den biraz daha farklı. Benzeri bir durum, Canon'da da C100, C300 gibi modeller için de söz konusu. Yine de mevcut kullanıcılılar içinde, yüzdelik payda neredeyse kendine yer bulamayan, özel durumlar bu markalar için. MFT lens mount'unu kullanan sistemlerde ise, bizim kullandıklarımızla aynı sensörü kullananların olmasının yanısıra, hiç azımsanmayacak sayılarda, farklı sensör boyutu ile üretilen (super16, super35) makine var.
Lensin açıklamasına 35mm eşleniğini yazmak şart mıdır mesela? Eğer şartsa, firmalar bu durumun, lenslerin kendi sistemleri ile kullanıldığında bu sonuçları vereceğine dair bir ibare eklemeleri bu denli zor mudur? Öylesi daha doğru olmaz mıydı acaba? Bizim forumda konuştuğumuz makineler hep Panasonic ve Olympus. Belki de söylediklerim bu yüzden tırmalıyor herkesin kulağını.
Hata olarak bahsettiğim şeyi sadece Panasonic ve Olympus değil, 3. parti lens üreticileri de ısrarla yapıyorlar. GH5 ve E-M1 öncesinden bahsediyorum. SLR-Magic satışlarının yüzde kaçını Olympus veya Panasonic makinerin kullanıcılarına yapmıştır ki, hala inatla lenslerinin FF karşılığının odak uzaklığıX2 olduğunu iddia etmektedir?
Israrla savunduğum şey, lensin değil, sensörün krop çarpanından bahsedilebileceğidir. Diğer sistemlerdeki -önemsiz sayılıp gözardı edilebilecek birkaç istisna dışında- sensör boyutları hep aynı olduğu için, ürettikleri lenslerde de FF eşleniği vermeleri gayet doğaldır. MFT'nin bu açıdan sistemler içinde özel bir durumu olduğunu düşünüyorum. Aslında ben düşünmüyorum, eldeki dataları işleyince bu sonuç çıkıyor.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Pzt Ağu 07, 2017 1:57 am

WinterH yazdı:m 4/3 sistemi 2x crop çarpanına sahiptir, bu sistem için üretilen lenslerin de, temel olarak bu çarpana göre 35mm eş değerlerinin verilmesi beklenen durumdur, faydalı durumdur, doğru durumdur.

Bizler, onlar vs bir durum yok, eğer ben m4/3 bayonete sahip video çevrelerinde kullanılan makinelerden birini alırsam, sensörünü vb araştırarak alırım, ve lenslerin mm değerlerini çarparak sonucu elde ederim.

Sonuçta sistemin çok büyük kısmı Panasonic ve Olympus aynasız fotoğraf makinesi kullanıcıları, lenslerin çok büyük kısmı, fotoğraf amacıyla, temel olarak bu makineler göz önünde bulundurularak tasarlanıyor ve pazarlanıyorlar.

17mm lensin 35mm karşılığı 34mm dir, bu kadar sade olay, standart dışı boyutta sensör üreten makinelerin kullanıcıları da, bu sistemleri edinirken araştırıp ona göre hareket etmeli.

Bir de ozturert'in yukarıda söylediği gibi, DSLR makineler de video kaydederken lensin görüş alanının kaydadeğer bir kısmını kırpıyorlar, en azından dikey eksende. Orada bile tam olarak tutmayabiliyor değer.

Bu birden fazla sisteme lens üreten üçüncü parti üreticilerin DSLR lenslerinde de çok farklı değil, Canon ASPC çarpanı 1.6 iken, diğer markalarda 1.5, özellikle tele lenslerde kaydadeğer farklar olabiliyor ama, genelde 35mm eşdeğeri farklı belirtilmiyor bildiğim kadarıyla onlarda bile.

...
Hocam ben neresini tam olarak anlatamıyorum bilemedim ama sizin bahsettiğiniz 2x çarpan, aynen söylediğiniz gibi 4/3" sensör boyutundaki makineler için geçerli. MFT lens mountunu kullanan ve sensör boyutu 4/3'ten farklı makinelerin olduğunu, hatta çok fazla olduğunu söylüyorum.
Aynı şey sizin - benm için de geçerli; biz de makinemizi araştırarak aldık ve değerleri çarparak elde edebiliyoruz. Çünkü makinemizin (lensimizin değil) 2x krop çarpanlı olduğunu biliyoruz. Herkes makinesini biliyorsa, farklı makinelerde farklı krop çarpanları veren lensin açıklamasına "2x" yazmanın mantığını anlamıyorum işte.
Lenslerin büyük bir kısmının fotoğraf amacı ile tasarlanması konusunda büyük yanılgı içinde olduğunuzu düşünüyorum. Şu anda film, reklam, dizi vs sektörlerinde ne kadar çok kullanıldıklarını bilseniz, bunları söylemezdiniz, eminim.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Ağu 07, 2017 10:44 pm

Enteresan bir konu :) Bu 2x yada x2 carpan faktörü malesef makina kullanıcılarını degil de makina fanatiklerini korkutan bir durum. Bir tam kare kullanicısı zannediyor ki m43 objektiflerle sanki igne deligi açısı elde ediyorlar. Çogu kullanıcı ezber bakıyor olaya. Nihayetinde ben x2 krop faktörden gayet memnunum. Özellikle manuel lensleri kullanırken, birde bu lensler makroysa 1:1 büyütme vermesi süper bir avantaj. Üretici lense yada bayonete ne yazar ne yazmaz bu onların pazar stratejisini bağlar. Video konusuna gelince, cep telefonlarında da video moduna gecince croplama oluyor. Tam kare makinalarda da bu durum yaşanıyor. Genis plan kullanan tam kare alsın dar açı ve tele seven videocularda m43 makineleri tercih etsinler bence...

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir