M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

CompactLens
Isınmaya Başlayan Üye

Re: M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

Mesajgönderen CompactLens » Cmt Ara 30, 2017 10:39 am

mav1li yazdı:Lensleri büyüklük ve ağırlık olarak karşılaştırken f değerine göre değil t değerine göre bakın. 25mm 1.2 lensin t değerine iyi bakın!

Artı gövdeleri karşılaştırken algılayıcı farkından dolayı dinamik aralık, iso ve çözünürlük farkını hesaba katıp öyle lens karşılaştırması yapın. Birisi yukarıda 50mm 1.8 lensli aynalı gövde ile 14-42 3.5-5.6 lensli m43 gövdeyi karşılaştırmış. :) Bu kadar tarafsız olmayın. :) O 14-42ez lensle çektiğin foto cep telefonundan hallice oluyor.

Hemen diyeceksiniz Olympus'un titreşim önlemesi çok iyi. Evet çok iyi haklısınız. Sadece sabit nesneleri çekerken etkili oluyor. Dünya yerinde durmuyor. Siz sabit dursanız bile çektiğiniz kişi/nesne hareket ediyor. Bu yüzden kullanım alanı kısıtlı kalıyor. Tele lens ile gövdedeki titreşim engelleme verimsiz oluyor.

M43 hiç mi iyi yanı yok. Birçok iyi yanı elbette var. Fiyattan dolayı artık beni cezbetmiyor. 25mm 1.8 45mm 1.8 gibi nispeten ucuz lenslerin bile sıfır/ikinci el fiyatlarını görünce ister ister göz tam kare gövde ve lenslere kayıyor. Çünkü sabit odaklı lens kullanırsanız tam kare lensleri çok aşırı büyük olmuyor(istisnalar ve tele hariç). Yukarıda birçok örnek gösterdim.

Bu büyüklük karşılaştırması yapanlara soruyorum. Ayda kaç gün gövde yanınızda oluyor? Suya dayanıklılar gövdesi olanlar siz hiç yağmur altında planlı çekim yaptınız mı?

Aynalı gövde + 17-50 yerine em-5 + 12-40 bile olsa o makina bir süre sonra evde kalıyor. Hiç küçük ve hafif gövde masalı anlatmayın. Çoğumuz makinaları evde bırakıyoruz.

Kablosuz flaş tetikleme, hss vs. kısmına hiç girmiyorum. Çünkü Olympus hariç yok. Olympus'un fiyatları da tahmin ettiğiniz gibi sudan ucuz!!!

Kısacası m43 algılayıcılı sisteme bu kadar para vermek istemiyorum.

Bu arada elimde kalan Em5+ 12-50 + grip + Nissin 466 satılık. Var mı M43 sevdalısı bir babayiğit?

Aynalı gövdenin o fotoğrafta ne işi var sizce? Yazılanları anlamamak için zorlamışsınız, meseleyi netleştirelim. Sizin sürekli dönen dünyanızda fotoğrafınıza konu olan ve durmayıp hareket eden nesnelerinizi telede verimli bir titreşim engelleme performansına sahip sistemle çekecekmişsinizya hani, hangi seti ne kadara aldığınızı sonradan buraya muhakkak yazın olur mu?

Sony A7II ve 55 f/1.8 çok başarılı, Nikon ile yaptığın işi yapabiliyor. İki sistem arasındaki boyut farkını anladığınıza göre, Olympus EM10II ve 12-42EZ ikilisi ise daha da kompakt halde, omuzda montun altında varlığı belli bile değil. Bu firmayı sistemi yermek veya övmek değil ki. Kendim kullanıyorum, kendi cihazlarımın fotoğrafını koydum. İkisinin de yeri ayrı. Esat hocamın belirttiği üzere sınıfları bile ayrı. Bu yüzden ihtiyacınızı belirleyerek işe başlamanızı önerdim.

Ayrıca DXO sayısal sonuçlarına bakarak fotoğraf kalitesi konuşmak tecrübesizliktir. Bahsettiğiniz 50mm f/1.8 Macro ve 14-42EZ lenslerin ikisini de kullanmış biri olarak söylüyorum. Sistemden gelen alan derinliği ve makro kabiliyeti haricinde kit lensin geri kalır yanı yok!

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Fotoğraf makinesi hemen hergün üzerimde. Yanıma almadan çıktığım gün sayılıdır. Zaten bu yüzden M43!

Hemen yukarıda Salih Bey’in son cümlesi açıkça durumu özetliyor aslında, üstüne söz söylemeye gerek kalmıyor.

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cmt Ara 30, 2017 4:22 pm

Bu başlıktaki finalimi yapıp, sanal olarak kendim için kilitleyeyim başlığı ve son mesajımı yazayım; ben m4/3 sistemin öldüğüne ikna oldum ve elimdeki tüm ekipmanı satıp başka bir sisteme geçme kararı aldım. Böyle büyük, ağır ve işe yaramaz bir sistemden kurtulmama vesile olan herkese de teşekkür ederim.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cmt Ara 30, 2017 5:29 pm

salih yazdı:75 mm ile sony 70-200 f4 karşılaştırmak son derece komik olmuş:)
2 sini yanyana koyarak bir kütle farkına bakın bence :)
Canon ve nikon olarak 5 tane gövde (nikon d3100 nikon d5000 nikon d7000 nikon d7200 canon 6d)kullandım,özellikle nikon olarak bahsettiğiniz sigma 17-50 nikon, 70-300 nikon, 14-24, nikon 50 mm f1.4, nikon 18-200 vs vs kullandım.
Tosun gibi bir çanta ile çok dolaştım ve her urun gibi misal m43 bunlarada zam geliyor kir farkından dolayı.
Şöyle birşey demek istiyorum şuan ufacık bir çanta ile geziyorum 12-100 makina üzerine takılı ve üç ayak yanıma almadan geziyorum, dediginiz gibi dunya donuyor ama biz elde 5 sn çekim yapiyoruz ;)bana göre sistem budur.

Titreşim engelleme sisteminin efektifliği yerine lensin büyüklüğünden bahsedeceğinizi bildiğim için bilerek o lensi koydum. :D Size kötü bir haberim var. Apsc + Sigma 105mm titreşim engellemede buna yakın sonuçlar veriyor. Hemde sizin 75nin 3(yazıyla üç)te bir fiyatına. Hsm olanı ise yarı fiyatına!!!

Toplam ağırlık daha fazla ama gelin fiyatlardan bahsedelim.

Em5 + 75 4.000tl
Apsc + Sigma 105mm seçeğinizi lense(hsm veya değil) ve gövdeye göre 1500-2000 arası :D

Aradaki farkı verecekseniz hemen şu seti alıyorum.
E-m1.2 + 17 1.2 + 45 1.2 + 75 + 300mm

75mm ve titreşim engelleme sistemi çok iyi argümanından başka neyi kaldı m43ün?

Şu 5nlik karelerden birkaç tane alabilir miyiz? Tam çözünürlükte! 5sn,8s elde çekim yaptım diyenlere baktım. Bulanıktı hep!

Olympus "6.5 durağa kadar" diyor.

30mm çekildiği var sayıyorum.

1/30
1/15 1 durak
1/8 2
1/4 3
1/2 4
1sn 5
2sn 6
4sn 7 durak

1/12
1/6
1/3
2/3
4/3
8/3
16/3

24mm den hesaplarsak 5.3sn 7 durak yapıyor. Görelim şu geliştirdiğiniz Olympus teknolojisini... İçini açıp ne gibi müdahaleler yaptınız? Söyleyin bizde yapalım.

Laboratuar testlerinde 1sn den sonra elde kabul edilebilir sonuç elde edememiş imaging-resource.com.

Bu lensin ve gövdenin sadece ve sadece 12.000 tl olduğunu da yazın.

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cmt Ara 30, 2017 5:34 pm

castrobey yazdı:Bu başlıktaki finalimi yapıp, sanal olarak kendim için kilitleyeyim başlığı ve son mesajımı yazayım; ben m4/3 sistemin öldüğüne ikna oldum ve elimdeki tüm ekipmanı satıp başka bir sisteme geçme kararı aldım. Böyle büyük, ağır ve işe yaramaz bir sistemden kurtulmama vesile olan herkese de teşekkür ederim.

Ben size örnekler yazıyorum. Gösterin m43ün daha iyi olduğu yanları! Niye hemen kaçıyorsunuz?

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cmt Ara 30, 2017 5:40 pm

castrobey yazdı:
İddiam zaten m43 sistemin ölmediği değil... "öldü" ya da "ölüyor"a gerekçe olarak "sistem makineleri artık DSLR'dan daha ağır ve pahalı", "lensler daha büyük ve kütleli" gibi gerekçelerin gösterilmesiydi. Mesela uzun zamandır 45mm 1.8'im var ve ara ara tartıyorum, ağırlığı hiç değişmedi.

Siz daha okuduğunuzu anlamadan aynı şeyi yazıp duruyorsunuz. Açın tekrar tekrar okuyun birinci mesajı!!! Dslr nerde geçiyor gösterin bizlere.

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cmt Ara 30, 2017 5:52 pm

Buradaki bazı kişilerin yanlı olması başka birşey fakat kimsenin bu iki fotoya itiraz etmemesi başka.

Resim

Resim

Tepki çekmemek için gözlerinizi kapamaya devam edin.

Adam ez kit lensle aynı fotoğrafın yanında Dslr+85 ve Sony tam kare+55 koymuş büyüklük farkını göstermiş. Bu ikisi senin kit lensinle aynı sonucu mu veriyor?

Sunduğunuz argüman bile yalan!

Eğer bu ikisinin gerçekten aynı sonucu verdiğine emin isen çok yanlış yerdesin.

Anlayana!
Resim
En son mav1li tarafından Cmt Ara 30, 2017 6:08 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cmt Ara 30, 2017 5:58 pm

https://mirrorlesscomparison.com/micro- ... bilisation

Şu incelemede amca 20sn elde çektim diye foto atmış. :)

Bizim 5sn elde çekim oranımız %100 e çok yakın demiş. Üstüne bunu koymuş ama bulanık! :)

Resim

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cmt Ara 30, 2017 6:52 pm

Kullanım amaçları farklı diyoruz kaç kere, anlaşılan sizde gözlerinizi kapamaya devam ediyorsunuz. Bu ikisinin aynı sonucu verdiğini düşünüyorsan yanlış yerdesin diyorsun, zaten aynısını ben Sony A7RII ve Olympus OM-D E-M1 Mark 2 için de demiştim. Bu demek değildir ki bu durum başka makineler için geçerli değildir diye.. Mesaj kirliliği yapmayın lütfen, eski mesajları okuyup öyle yorum yapın. Neyse, elde 5 saniye gibi uzun pozlama çekim performanslarını pek incelemediğiniz belli, 2. kez söylüyorum halkböyleistiyor.com'daki Olympus OM-D E-M1 Mark 2 incelemesini okuyup öyle gelin buraya...

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Cmt Ara 30, 2017 7:38 pm

Sana bişey diyim biz daha doğrusu ben diyim seni ciddiye alarak konuşmaya çalışıyorum ama üslubun dalga geçer gibi bu yüzden cevap vermek istemiyorum.
Kafan güzelmiş güle güle kullan :)

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cmt Ara 30, 2017 9:24 pm

salih yazdı:Sana bişey diyim biz daha doğrusu ben diyim seni ciddiye alarak konuşmaya çalışıyorum ama üslubun dalga geçer gibi bu yüzden cevap vermek istemiyorum.
Kafan güzelmiş güle güle kullan :)

5sn yalan oldu yani...

O zaman bende elde 10sn çekiyorum. Ama üslubunu beğenmedim örnek göndermeyeceğim.

Uslüb arıyorsan hakkımda yazılanları oku. Yazanların üslubu çok güzel.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Ara 30, 2017 11:20 pm

Objektif olmak gerekirse mavi1 li arkadasın biraz fazla ve yer yer kabaca elestirildiğini görüyorum ve yine mavi1 li arkadaşın da gerildigi icin nükteli göndermeler yaptığını görüyorum ki aslında bu m43forumun ruhuna ters. Dün elimdeki seti yok edip bir süre fotograf cekmeme kararı aldım çünkü al-sat muhabbetine fazla kapılıp fotografın devrimci olması gercegini kapitalizmin dolandırıcı gercegine teslim ettiğimi düsünmeye basladım. Bu arada 3-5 ay sonra yine m43 sistem ekipman alacağım belki ama asla bu ekipmana 1500 tl den fazla vermeyeceğim. 24mp pentax k3 ile boy ölçüsecek m43 makina ne var ? Sadece em1m2! Yada pana g9 gh5 gibi en üst seviye aletler sadece. Kıyas dogru mu peki ? Tabi ki degil :) Hersey zevk ve amaca göre bicimlenmeli tüketim kültüründe bence. Kücük ve hafif istiyorasan m43 giris ve orta seviye gövdeler ve pana 20mm olym 25mm gibi açık diyframlı lensler. Ben baskı alacağım isoyu korkmadan 600-800 lerde kullanacağım.diyorsan da pentax k3 nkon 7200 canon 80d vs alacaksın. Cok paran varsa orta format olur, tam kare olur vs vs. Eklemek istiyorum ki m43 pro govde ve lensleri o parayı hakediyor mu bilemiyorum...

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir