M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

Mesajgönderen mav1li » Pzr Ara 24, 2017 12:36 am

2008 yılında büyük ve ağır dslr kameralara alternatif olarak doğan m43 sistemi aradan geçen 10 yılda en büyük argümanlarından ciddi derece uzaklaştı.

Bugün gelinen noktada benim için m43 devri kapanmıştır.

O yıllarda 400gram civarında ağırlık ve küçük boyutları ile öne çıkan gövdeler, küçük boyutlu ve hafif lensler ile dslr gövdelerin ağır olmasından yakınan fotoğraf sevdalılarına tekrar fotoğrafa bağlanmak için bir umut olmuştu.

Bugüne gelindiğinde ise Panasonic ve Olympus tam kare gövdelerden ağır ve büyük gövdeler piyasaya sürüyor. Üstelik bu gövdelere amatör için çok yüksek mebla olan 2000$ gibi fiyatlar istiyorlar.

Büyük kütleli ve pahalı gövdelerin yanına yine büyük kütleli pahalı lenslerin de çıkması işin tuzu biberi oldu. Memnun olduğum m43 sisteminden soğumaya başladım.

M43 ün dslr makinalara göre 3 artısı vardı.
1.Küçük ve hafif gövde
2.Küçük ve hafif lens
3.Uygun fiyat

Geçen zaman içinde aşağıdaki m43 seti kurmak yerine altındaki Sony seti kurmayı tercih eder hale geldim. İki setin birbirlerine karşı artısı eksisi olmasına rağmen artık Sony set ciddi derece ağır basıyor.
Bu sebeplerden dolayı eminim aranızda benim gibi m43 sistemini sorgulamaya başlayanlar vardır.

E-m1
14mm 2.5
25mm 1.8
45mm 1.8
60mm makro

A7r veya A7 II
28 f2 veya 35 mm 2.8
50 2.8 makro
85mm 1.8

Devam edecek...

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Re: M43 Öldü mü? Ölüyor mu? Küllerinden doğacak mı?

Mesajgönderen castrobey » Pzr Ara 24, 2017 1:59 pm

mav1li yazdı:2008 yılında büyük ve ağır dslr kameralara alternatif olarak doğan m43 sistemi aradan geçen 10 yılda en büyük argümanlarından ciddi derece uzaklaştı.

Bugün gelinen noktada benim için m43 devri kapanmıştır.

...

Eğer kusura bakmazsanız, söylediklerinizi biraz ezbere söylenmiş gibi buldum, biraz da haksız. "400 gr civarında ağırlık" demişsiniz, ki sistemdeki birçok makine hala bu ağırlıklarda. E-M5 serisi, E-M10 serisi, Pen serisi, GX serisi, GF serisi hep bu ağırlıklarda zaten. Tamam M1m2 575gr ama madem ağır geliyor, onu almayacaksınız o halde. Sistemde nisbeten ağır ve büyük makinelerin de olması, sistemdeki küçük makinelerin var olduğu gerçeğini yok kılmıyor. Ki "tam kare gövdelerden ağır gövdeler" tanımlaması da gerçeklerden uzak. Zira "ağır" dediğinizi m4/3 sistem makinesinde benzer özelliklerde bir DSLR, hem ağırlık, hem de hacim olarak daha büyük oluyor m4/3 sistemdeki benzerinden. Mesela E-M1 Mark II'yi (Olympus m4/3 makineler içinde en büyüğü ve en ağırı) hangi FF makine ile kıyaslayıp, daha ağır olduğu yargısına vardınız, gerçekten merak ettim?

Sistemde 2000$'a satılan makine var diye sisteme genel olarak pahalı yaftası yapıştırmak da hatalı. Bugün uzun uzun yazdım; 1/4 fiyatına E-M10 Mark II var ve taş gibi makine. Ülker, Godiva markalı çikolatasını pahalı fiyatla satıyor diye genel olarak "pahalı" diye nitelendirebileceğimiz bir marka olmaz. Çikolatalı goreti de, pötibör bisküvisi de yine aynı fiyattan satılıyor. Anlatabiliyor muyum?

Lenslere "büyük kütleli ve pahalı" demişsiniz. Yine bu söylediğinize de katılmıyorum. Evet pahalı ve sistemdeki diğer lenslere göre büyük kütleli lensler var ama diğer sistemlerin benzer özelliklerdeki lensleri ile kıyaslandığında yine hafif ve küçük kalıyorlar. Sistemdeki en büyük ve ağır lenslerden biri olan ve benim bile "bunu taşımak bana eziyet" diyerek elimden çıkarttığım 40-150 Pro 760 gramken, Canon'daki benzeri 70-200 2.8 onun net 2 katı ağırlığında. Ayrıca hala daha üretilen (ve gayet popüler olan) 12mm, 17mm, 25mm v3 45mm gibi prime lensler, 30mm ve 60mm macro'lar falan gayet küçük, hafif ve jilet gibi keskinler. Pro serisi lenslerin bu saydığım lenslerden daha ağır olmaları, sistemi genel olarak büyük, ağır ve taşınabilirliği düşük kılmıyor. Adı üstünde; Pro serisi. Profesyonel kullanıcı hedeflenerek üretilmiş ürünler. Bu serideki ürünlerin aynı kulvarda oldukları diğer sistem lensleri asla daha hafif ve küçük değiller. Demin bir örnek verdim, bir tane daha vereyim. Olympus 12-40 2.8 Pro 382 gramken, Canon'daki benzeri 17-55 2.8 645 gram. Üstelik weather sealed değil ve daha pahalı. 12-40'ın çok daha üstün (istediğiniz karşılaştırma sitesine bakabilirsiniz, Dxomark birine 16, diğerine 25 puan vermiş mesela) bir lens olduğu gerçeğini de gözardı etmeyelim.

Tabii ki m4/3 sistemi sorgulayın, en doğal hakkınızdır ama "neden pahalı gövdeleri var" ya da "neden ağır lensleri var" soruları, sistemi sorgulamak için çok havada sorular. Yukarıda anlattığım gibi ucuz gövdeler ve hafif lensler hala mevcut. Tercihinizi onlardan yana kullanmanıza hiçbir engel yok.

E-M1 Mark II, 12-40, yanında 5 tane de prime lensle set hazırlayıp bir çekime gidiyorum, çantam 2 kilogram. Yanımda benzer seti kurmuş FF kullanıcısı bir fotoğrafçı daha oluyor, bavulla geliyor resmen. Birine ya da bir şeye vururken adil olmakta fayda var.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Ara 24, 2017 2:22 pm

M43 ölmüyor da yerine/yanına 1” sensörlü makineler geliyor. Muazzam tele avantajları ile adından söz ettirecek gibi geliyor bana.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
keynowski
Üye Budur

Mesajgönderen keynowski » Pzr Ara 24, 2017 2:30 pm

Castrobey +1
m43 sistemde her zevke hitap eden gövde ve lensler var bence. İsteyen hafif ve küçük set kurabilir. İsteyen de daha ağır ama pro bir set kurabilir. (Daha ağır ama DSLR' den daha hafif yine). Ben kendi adıma belki bir gün tek m43 olarak bir set kurabilirim. Ama beni engelleyen 1-2 konu var. Kuş çektiğim için m43 sistemin doğru odaklama ve odak takibi konusunda DSLR' ların gerisinde olması (belki E-M1 Mark II bu konuda tatmin edici olabilir, bilmiyorum). Daha da önemli olan kuş için en ideal lens olan 300mm f4 pro' nun keskinlik ve bokeh kalitesi benim için soru işaretidir. 300mm f4 pro fiyatına 400mm f4 pro olsaydı; keskinlik ve bokehi Olympus 75mm f1.8 gibi olsaydı kuş için de m43 kullanırdım. ( varsın gövde 1 kg, lens de 2 kg olsun :) )
Canon 90D, Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS II USM

Instagram: kulukaya80

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Pzr Ara 24, 2017 3:54 pm

keynowski yazdı:Castrobey +1
m43 sistemde her zevke hitap eden gövde ve lensler var bence. İsteyen hafif ve küçük set kurabilir. İsteyen de daha ağır ama pro bir set kurabilir. (Daha ağır ama DSLR' den daha hafif yine). Ben kendi adıma belki bir gün tek m43 olarak bir set kurabilirim. Ama beni engelleyen 1-2 konu var. Kuş çektiğim için m43 sistemin doğru odaklama ve odak takibi konusunda DSLR' ların gerisinde olması (belki E-M1 Mark II bu konuda tatmin edici olabilir, bilmiyorum). Daha da önemli olan kuş için en ideal lens olan 300mm f4 pro' nun keskinlik ve bokeh kalitesi benim için soru işaretidir. 300mm f4 pro fiyatına 400mm f4 pro olsaydı; keskinlik ve bokehi Olympus 75mm f1.8 gibi olsaydı kuş için de m43 kullanırdım. ( varsın gövde 1 kg, lens de 2 kg olsun :) )

Zaten yergi olmasın demiyorum. Yerilecek yerini sonuna kadar yerelim, yerden yere vuralım. Ben de böyle bir yer gördüğümde acımadan vuruyorum. 2. el ürünler veya sistem tavsiyesi için arayanlara da söylüyorum; adam profesyonel video prodüksiyonu ile uğraşacak, "bendeki E-M1'e bulaşma, git GH5 al" diyorum. Geçen gün burada bir arkadaş sordu, 120fps ağır çekim yapması gerekiyormuş, Sony al dedik. Kuşçu ararsa, direkt olarak sizi hedef gösteriyorum mesela :)

Odak takibine hiç ihtiyacım olmuyor. Fotoğrafta olmuyor, videoda da hep MF kullanıyorum zaten. Kıyaslayacak farklı sistem tecrübesine de sahip değilim açıkçası. M1m2'nin doğru odaklama konusunda üzmediğini gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ama. Tele konusu biraz sıkıntılı ve az seçenekli sistemde. Kuşçu işini layığıyla görebilecek (görecek demiyorum) Olympus 300mm var, belki bir de Panasonic 100-400. Lakin fiyatlara bakıyorum, 10.000TL. Yuh demekten alamıyorum kendimi.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
kamilburak35
Müdavim Üye

Mesajgönderen kamilburak35 » Pzr Ara 24, 2017 4:14 pm

küçük makine isteyen biri icin pen serisi çok iyi ve ucuz bence. kaliteside gayet tatminkar. ben daha yuksek kalite istiyorum diyen biri de biraz boyut dezavantajina katlanmak zorunda. Kaldi ki m43 sistemin pro serisi de diğer sistemlere göre o kadar büyük değil.

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Pzr Ara 24, 2017 5:32 pm

Fiyat/performans ürünü olarak M10 M II ve 12-40 pro fazlasiyla ufak,hafif ve fotoğraf kalitesi olarak cok iyi.
Ihtiyacı olmayan EM 1 mark 2 almasın gitsin Em10 veya EM 5 alsin veya pen serisi baksın.
BU makinalara 17 mm, 25 mm, 45 mm lensler takılıp, gayet de ufak,ucuz ve kaliteli bir set olur
Ben 2. el olarak bir A7R II almayı düşünüyordum ve 70-200 f4 lensi görünce bunu ben nerede taşıyacağım ve makinada biri gördüğünde ne tepki verecek dedim.
Hediye olarak EM1 MARK II ve 12-100 f4 pro geldi ve şuan tek dediğim şu "başka hiçbir şeye ihtiyacım yok" oldu.

Kullanıcı avatarı
kamilburak35
Müdavim Üye

Mesajgönderen kamilburak35 » Pzr Ara 24, 2017 5:48 pm

salih yazdı:Hediye olarak EM1 MARK II ve 12-100 f4 pro geldi ve şuan tek dediğim şu "başka hiçbir şeye ihtiyacım yok" oldu.

O ne güzel bir hediyedir öyle fotoicinharikabirgun

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Pzr Ara 24, 2017 7:22 pm

kamilburak35 yazdı:
salih yazdı:Hediye olarak EM1 MARK II ve 12-100 f4 pro geldi ve şuan tek dediğim şu "başka hiçbir şeye ihtiyacım yok" oldu.

O ne güzel bir hediyedir öyle fotoicinharikabirgun

Ayda tahminen 15-17 bin tl den kurtardım ama :)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzr Ara 24, 2017 7:29 pm

salih yazdı:...

Arkadaşınız zevk sahibi bir insanmış. :D

Şuan başka bir şeye ihtiyacım yok diyebilmek büyük şans.

İyi günlerde, keyifle kullanın.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Pzr Ara 24, 2017 7:53 pm

biunlu yazdı:
salih yazdı:...

Arkadaşınız zevk sahibi bir insanmış. :D

Şuan başka bir şeye ihtiyacım yok diyebilmek büyük şans.

İyi günlerde, keyifle kullanın.

Teşekkür ederim hocam,daha iyileri sizin olsun insallah.

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Pzr Ara 24, 2017 11:51 pm

Ben böyle lafları arada görüyorum. Tam kare sistem ile m43'ü karşılaştırmak bile m43'e bir iltifat :)

Büyük lens ya da gövde çıkınca ufak olanlar çöpe mi gitti? Kaldı ki "büyük" dediğin lenslerin %90'ı APSC ve tam kare eşleniklerinden ufak.

DPReview ve onun gibi zırtapoz siteler yayıyor bu lafları, ve etkili de oluyorlar.

m43'te 2000 Dolara orta seviye DSLR boyutunda EM1 II olduğu gibi 550 Dolar'a 4K video çeken ufacık muhteşem EM10 III veya neredeyse kibrit kutusu büyüklüğünde Panasonic GM5, GF9 gibi aletler de var. Ben GM5 ve 12-32mm'yi neredeyse gömlek cebinde taşıyabiliyorum, al sana boyut avantajı. 12-40mm f2.8 lens optik olarak yeni 24-70mm f2.8ler kadar iyi ama kütle ve boyut olarak onların 3'te birinden az. Panasonic 14-140mm f3.5-5.6 OIS lens neredeyse DSLRlardaki 18-55mm kit lens kadar, daha ne olsun :)

Yani m43 size hemen her seçeneği veriyor. En gelişmişini istersen orta boy DSLR'a mecbursun, o kadar teknolojiyi nereye sokuşturacaklar?

Ama bu bir seçenek olayı. Tam kare cazip geliyorsa elbette onu seçersin.

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Pzt Ara 25, 2017 12:57 pm

Ben APS-C, FF, M4/3 birçok sistemde dolaştım. Her sistemin kendine göre eksi ve artıları var.
Şu an E M1 , Leica 12-60mm, Olympus 75mm ve 30mm macro kullanıyorum. Leica 8-18mm ve Leica 25 f/1.4 ü de satın alıp seti tamamlamak istiyorum. Belki biraz ucuzlarsa E M1 mark II veya Panasonic DC G9 ile elimdeki gövdeyi değişebilirim.
Bu ekipman benim beklentilerimi karşılıyor.
M10 II veya III gövde ile de aynı fotoğrafları çekebilirsiniz.
Tercih, bütçe, zevk ve beklentilerinize göre şekillenmeli.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Pzt Ara 25, 2017 4:26 pm

REİS yazdı:Ben APS-C, FF, M4/3 birçok sistemde dolaştım. Her sistemin kendine göre eksi ve artıları var.
Şu an E M1 , Leica 12-60mm, Olympus 75mm ve 30mm macro kullanıyorum. Leica 8-18mm ve Leica 25 f/1.4 ü de satın alıp seti tamamlamak istiyorum. Belki biraz ucuzlarsa E M1 mark II veya Panasonic DC G9 ile elimdeki gövdeyi değişebilirim.
Bu ekipman benim beklentilerimi karşılıyor.
M10 II veya III gövde ile de aynı fotoğrafları çekebilirsiniz.
Tercih, bütçe, zevk ve beklentilerinize göre şekillenmeli.

Hocam, bildiğim kadarı ile leica 8-18 turkiyede yok.
Peki neden olympus 7-14 2.8 pro değilde leica 8-18 ?

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Pzt Ara 25, 2017 10:36 pm

Biraz alakası olacak ama Olympus 7-14mm f4 SHG isteyen olursa 7 Ocak'ta Türkiye'deyim, getiririm. Sitemde kısaca incelemiştim.

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir