M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

ardabaranburcak
Üye

Re: M43 Ölüyor mu? Öldü mü? Küllerinden tekrar doğdu mu?

Mesajgönderen ardabaranburcak » Çrş Ara 27, 2017 7:53 am

m43 sistemde fiyatların pahalı olduğunu söyleyenler ya piyasayı araştımıyor ya da lensleri benzer başka sistem lensleriyle karşılaştırımyor. Yaklaşık bir sene önce ikinci elde E-M5 12-50 ikilisini aldım ve ihtiyaçlarımı karşılıyor. Portre ve makro alanlarında da manuel lenslerle takviye yapıyorum. Bana göre aynasızların genelinin hatrı sayılır bir faydası da manuel lens esnekliği. Tabii ki ben de 12-40 veya 75mm isterim ama bütçe yeterli olmayınca yapacak bir şey yok. Ayrıca eminim ki başka sistemlerde(özellikle de SLR sistemlerinde) bu ihtiyaçları karşılamak için çok daha büyük bir bütçe gerekli.

CompactLens
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen CompactLens » Prş Ara 28, 2017 11:32 am

Çok tutarlı bulmadım bu eleştiriyi. Gramajlardan bahsedip hafiflikten dem vurmuşsunuz ama EM10II ve 14-42EZ kitiyle boynumda asılı iken montumun fermuarı kapalı halde vapura yetişmek için koşabiliyorum. Bunu Sony APS-C ile de yapabilirsiniz belki. Ancak Olympus 14-42EZ, 12, 17, 45 gibi geniş yelpazede objektif seçeneğiniz olmaz.

FF konusuna gelirsek, A7II sadece portre çekiminde kullanıyorum! Sebebi ise sığ alan derinliği. Bu çekimler önceden planlı oluyor ki cihazı yanıma alıyorum. Dolayısıyla o gün çanta taşımak zorundayım. Sony A7 serisini sadece body ebatlarına bakarak kıyaslama yapmak hata olur. Sadece 28 ve 35 hariç olmak üzere FE önekli lenslerin hepsi ne küçük ne de hafif.

Bahsettiğim kıyaslamayı Nikon sırasıyla D610+85mm1.8 Sony A7II+55mm1.8 ve Olympus EM10II+14-42EZ olmak üzere yan yana koyup göstermeye çalıştım. İhtiyacınızı doğru teşhis edebilmeniz dileğiyle...

Resim
Resim

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Prş Ara 28, 2017 2:15 pm

CompactLens yazdı:Çok tutarlı bulmadım bu eleştiriyi. Gramajlardan bahsedip hafiflikten dem vurmuşsunuz ama EM10II ve 14-42EZ kitiyle boynumda asılı iken montumun fermuarı kapalı halde vapura yetişmek için koşabiliyorum. Bunu Sony APS-C ile de yapabilirsiniz belki. Ancak Olympus 14-42EZ, 12, 17, 45 gibi geniş yelpazede objektif seçeneğiniz olmaz.

FF konusuna gelirsek, A7II sadece portre çekiminde kullanıyorum! Sebebi ise sığ alan derinliği. Bu çekimler önceden planlı oluyor ki cihazı yanıma alıyorum. Dolayısıyla o gün çanta taşımak zorundayım. Sony A7 serisini sadece body ebatlarına bakarak kıyaslama yapmak hata olur. Sadece 28 ve 35 hariç olmak üzere FE önekli lenslerin hepsi ne küçük ne de hafif.

Bahsettiğim kıyaslamayı Nikon sırasıyla D610+85mm1.8 Sony A7II+55mm1.8 ve Olympus EM10II+14-42EZ olmak üzere yan yana koyup göstermeye çalıştım. İhtiyacınızı doğru teşhis edebilmeniz dileğiyle...

Resim
Resim

Gayet yararlı bir görsel olmuş, teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Ara 28, 2017 11:14 pm

CompactLens yazdı:Çok tutarlı bulmadım bu eleştiriyi. Gramajlardan bahsedip hafiflikten dem vurmuşsunuz ama EM10II ve 14-42EZ kitiyle boynumda asılı iken montumun fermuarı kapalı halde vapura yetişmek için koşabiliyorum. Bunu Sony APS-C ile de yapabilirsiniz belki. Ancak Olympus 14-42EZ, 12, 17, 45 gibi geniş yelpazede objektif seçeneğiniz olmaz.

Resim
Resim
Fakat bir eksiklik var. Sony a7ii ve 50mm ikilisini 7500 tl ye, nikon d610 ve 85mm yi 8500 tl ye olympus em1 m2 olympus 45mm ile 8500 tl ye alabiliyoruz....evet birisindr kütle agirlik ve titresimden kazaniyoruz digerlerinde yüksek iso ve dinamik aralıktan kazanç elde ediyoruz...Sahsen bunlardan birinin alacak olsam amator kullanici olarak olympus em1m2 ve 45mm yi tercih ederdim. Ama sizinde belirttiginiz gibi cekim vs gibi durumlarda nikon d610 önceligim olurdu. "İş üstündeyken pilim bitsin istemezdim". :)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Ara 28, 2017 11:26 pm

Birsey daha eklemek istiyorum. Olympus 12-40, 75mm, 40-150pro,12-100,25mm f1.2,45mm f1.2' 17mm f1.2 ve em1/em1mii boynunda takılı vapura kosan var mi ? Fiziksel olarak mümkün ama psikolojik olarak değil. Kim üzerinde 10bin tl lik ekipmanla koşar ki...:) taşınabikirlik isteyen pen serisi yada panasonic gx serisine baksın..Gerisi laftan ibaret kalıyor...

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

CompactLens
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen CompactLens » Cum Ara 29, 2017 12:08 am

Amaç ebatı küçültmekse ona Sony den daha fazla imkan tanıyor Olympus. Kastettiğim buydu. Şunu da ilave edelim ki iki sistemde de titreşim engelleyici gövdede mevcut, haliyle de kriter olmaktan çıkıyor. IBIS kimsenin vazgeçmek istemeyeceği bir özellik. Dolayısıyla amaç hem ebattan kazanmak hem de mıknatıslı sensör ile çalışmak.

Diğer bir mesele de bütçe herkes için farklı bir konu olduğu için değinmek istememiştim. Madem siz bahsini açtınız, FF aynasız ISO başarımından söz edeceksek EM1II kıyaslamasını A7RII ile yapmanız daha uygun olur kanaatindeyim.

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cum Ara 29, 2017 4:11 am

Resim

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cum Ara 29, 2017 4:25 am

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

mav1li
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen mav1li » Cum Ara 29, 2017 5:19 am

Lensleri büyüklük ve ağırlık olarak karşılaştırken f değerine göre değil t değerine göre bakın. 25mm 1.2 lensin t değerine iyi bakın!

Artı gövdeleri karşılaştırken algılayıcı farkından dolayı dinamik aralık, iso ve çözünürlük farkını hesaba katıp öyle lens karşılaştırması yapın. Birisi yukarıda 50mm 1.8 lensli aynalı gövde ile 14-42 3.5-5.6 lensli m43 gövdeyi karşılaştırmış. :) Bu kadar tarafsız olmayın. :) O 14-42ez lensle çektiğin foto cep telefonundan hallice oluyor.

Hemen diyeceksiniz Olympus'un titreşim önlemesi çok iyi. Evet çok iyi haklısınız. Sadece sabit nesneleri çekerken etkili oluyor. Dünya yerinde durmuyor. Siz sabit dursanız bile çektiğiniz kişi/nesne hareket ediyor. Bu yüzden kullanım alanı kısıtlı kalıyor. Tele lens ile gövdedeki titreşim engelleme verimsiz oluyor.

M43 hiç mi iyi yanı yok. Birçok iyi yanı elbette var. Fiyattan dolayı artık beni cezbetmiyor. 25mm 1.8 45mm 1.8 gibi nispeten ucuz lenslerin bile sıfır/ikinci el fiyatlarını görünce ister ister göz tam kare gövde ve lenslere kayıyor. Çünkü sabit odaklı lens kullanırsanız tam kare lensleri çok aşırı büyük olmuyor(istisnalar ve tele hariç). Yukarıda birçok örnek gösterdim.

Bu büyüklük karşılaştırması yapanlara soruyorum. Ayda kaç gün gövde yanınızda oluyor? Suya dayanıklılar gövdesi olanlar siz hiç yağmur altında planlı çekim yaptınız mı?

Aynalı gövde + 17-50 yerine em-5 + 12-40 bile olsa o makina bir süre sonra evde kalıyor. Hiç küçük ve hafif gövde masalı anlatmayın. Çoğumuz makinaları evde bırakıyoruz.

Kablosuz flaş tetikleme, hss vs. kısmına hiç girmiyorum. Çünkü Olympus hariç yok. Olympus'un fiyatları da tahmin ettiğiniz gibi sudan ucuz!!!

Kısacası m43 algılayıcılı sisteme bu kadar para vermek istemiyorum.

Bu arada elimde kalan Em5+ 12-50 + grip + Nissin 466 satılık. Var mı M43 sevdalısı bir babayiğit?

Kullanıcı avatarı
REİS
Müdavim Üye

Mesajgönderen REİS » Cum Ara 29, 2017 8:54 am

salih yazdı:
REİS yazdı:Ben APS-C, FF, M4/3 birçok sistemde dolaştım. Her sistemin kendine göre eksi ve artıları var.
Şu an E M1 , Leica 12-60mm, Olympus 75mm ve 30mm macro kullanıyorum. Leica 8-18mm ve Leica 25 f/1.4 ü de satın alıp seti tamamlamak istiyorum. Belki biraz ucuzlarsa E M1 mark II veya Panasonic DC G9 ile elimdeki gövdeyi değişebilirim.
Bu ekipman benim beklentilerimi karşılıyor.
M10 II veya III gövde ile de aynı fotoğrafları çekebilirsiniz.
Tercih, bütçe, zevk ve beklentilerinize göre şekillenmeli.

Hocam, bildiğim kadarı ile leica 8-18 turkiyede yok.
Peki neden olympus 7-14 2.8 pro değilde leica 8-18 ?

Panasonic 7-14 kullandım. Çok güzel bir lenstir. Birçok inceleme sitesinin tam not verdiği bir lenstir.
Benim maksadım, odak mesafesini biraz uzatarak, bir çok işimi görmesini sağlamak. Leica lenslerde, farklı bir fotoğraf tadı var. Keskindirler ama keskinlik fotoğrafta sırıtmaz. Aşırı dijital algı bırakmaz. Biraz nostaljik bir hava vardır. 12-60 ta da ben bunu hissettim. Biraz da farklı bir lens kullanmak, merakımı gidermek gibi bir sebebim de var.
Fujifilm X-T4
XF 16mmF1.4, XF 23mm f/2, XF 35mm f/2,, XF 90mm f/2
XF 10-24mm f/4, XF 18-55 f/2.8-4, XF 55-200 f/3,5-4.8

http://www.flickr.com/photos/yildizkan

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Cum Ara 29, 2017 5:48 pm

mav1li yazdı:...

Ben hala daha iddianızın havada kaldığı kanaatindeyim. Mesela büyüklük karşılaştırması yapanlara soruyorum demişsiniz. Bu sizin m43 sisemi yererken yaptığınız karşılaştırma yahu! "m43 siistem gövdeleri büyüyor" diye başladığınız eleştiriyi küçük olsa ne olur yanınızda mı taşıyorsunuz sanki" diye devam ettirmek sizce de saçma olmamış mı? Bu arada evet, ben bakkala giderken bile yanımda taşıyorum makinemi ve evet, yağmur altında planlı çekim yapıyorum. Ayrıca su ve toza mukavemetli gövde denince aklınıza sadece yağmur altında fotoğraf çekmenin gelmesi de sizin hayal gücünüzün zayıflığından kaynaklanıyor kanımca. Mesela ben mutfak ortamında kullanıyorum makinemi ve buhar ve tozdan (un vs) ayrıca su sıçramasından korkmadan yapabiliyorum işimi. Mesela modelli çekimlerde çok kullanılan fabrikadan, atölyeden bozma mekanlarda ya da stüdyo olarak kullanılan eski okul vs gibi mekanlarda nasıl tozlu bir ortam olduğunu hiç bilmediğiniz açıkça anlaşılıyor yazdıklarınızdan. Bilmemek ayıp değil ama bilmeden ahkam kesmek için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef!

Eğer E-M5 (bakın, 750 liraya bile bulunabilen bir makineyi örnek verdim) ve 14-42 lens (bu da çöp lens!) ile çekilen fotoğrafların, cep telefonu ile çekilenden hallice olduğunu da iddia ediyorsanız, kusura bakmayın ama ben de sizin fotoğraf çekmeyi bilmediğiniz iddiasında bulunacağım. İddianızda ısrarcıysanız, ben de ısrarcıyım, haberiniz olsun.

"Tele lens ile gövdedeki titreşim engelleme verimsiz oluyor" ne demek, onu da hiç anlamadım. Esas tele lensler ile çok kullanışlı olan bir özellik zira. 200mm manuel bir lensi gövdenize takıp fotoğraf çekin bakalım IS kapalıyken. Bırakın fotoğraf çekmeyi, netleme yapamazınız yahu!
Tabii ki titreşim engelleme hareketsiz kadrajlarda işe yarıyor. Ben, karanlık ortamda, hareketli objelerin olduğu ne gibi durumlarda fotoğraf çekmek zorunda kaldığınızı merak ettim açıkçası? Yine kendimden örnek vereyim; şu paylaştığım fotoğraf, hareket eden modelin durduğu anı yakalayıp (ki ben ana fotoğrafçı değildim, model bana göre pozisyon almıyordu, başka bir fotoğrafçının çekimi esnasında aradan yakaladım, flaş, ışık vs kullanmamın imkanı yoktu falan filan) çekilmiştir. Yazılı olmayan kural "shutter, min. 1/fokal mesafe olmalıdır" der. Lens 75mm, yani mesafe 150mm. Exif bilgilerine bakabilirsiniz. Üstelik bu gövde E-M1. Bu 1/8'in, şu anda kullandığım E-M1 m2'deki karşılığı (+1.5 stop) ise 1/3.

ResimYeşim Özcan Design - Sonbahar - Kış 2018 by Engin Süzen, on Flickr

Siz hala daha "IS ne kadar avantaj yaratıyor ki?" diye sorguluyorsanız, cep telefonu ile devam edin bence yolunuza.
Bu arada IS'li ya da IS'siz, dünya hiç durmadan dönüyor. Fotoğrafçının olayı o anı durdurmak zaten. IS bu konuda inanılmaz yardımcı oluyor.

Kablosuz flaş tetikleme, HSS, lenslerin transmisyon değerleri gibi şeylerdn bahsediyorsunuz, bu konularda profesyonel beklentileriniz var ve E-M5 ile 12-50 kullanıyorsunuz. Bu da bana şaka gibi geliyor kusura bakmazsanız.

M43 sisteme bu kadar para vermek istememek, hatta "bedava olsa almam" bile demek en doğal hakkınız. Buna kimsenin söyleyecek sözü yok. Gidip istediğiniz sistemi tercir edersiniz. Lakin siz "Olympus sistem makineleri FF'den büyük, IS pratikte çok işe yarar bir şey değil" gibi boyunuzu aşan ve gerçeklerle bağdaşmayan iddialarda bulunmuşsunuz.
Test sitelerinin ağzı ile sistem yarıştırmaktan vazgeçip, bir an önce gerçek hayatın içine dönmenizi dilerim.

NOT: Eğer hala iddialarınızda ısrarcıysanız, "bugüne gelindiğinde ise Panasonic ve Olympus tam kare gövdelerden ağır ve büyük gövdeler piyasaya sürüyor" iddanızı ispatlayarak başlayın lütfen. O gövdeler hangi gövdeler, çok merak ediyorum.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cum Ara 29, 2017 7:27 pm

Sayın mav1li, o lenslerin istatistiklerinin takılı olduğu gövdelere göre oluşturulduğunu tam kavramadınız sanırım. Dxo gibi siteler belli sensör oranlarına göre inceleme ve istatistikleri yazarlar. Yani Olympus'tan daha kötü optik kaliteye sahip lens bile Sony'de daha iyi gözükecektir. Sony a7RII 42mp'lik bir full frame, bunu 2.1'e böldüğümüzde 20mp bir m4/3 sensör yapar. Ne ilginç, E-M1 Mark 2'de öyle. Snapsort sonuçlarına göre de fotodiyot boyutlarının 11.2 µm² (E-M1 Mark 2)'e 20.4 µm² (Sony A7RII) olduğunu unutmayalım ayrıca. Bu tarz inceleme siteleri genelde (bildiğim ve araştırdığım kadarıyla) bu detaylara göre oluştururlar lens (takıldığı gövdeye göre) karşılaştırmalarını. DXO'da aynı lensi farklı gövdeler ile deneyin ve bakın istatistiklerine ve görün bakalım değerler değişiyor mu, değişmiyor mu? Hem ben bunları sadece DXO için söylemiştim. Lensleri (ve gövde etkilerini) geçtim, farklı segment makineleri nasıl karşılaştırabildiniz anlamış değilim. Diğer iddialarınıza bir yorum yapmayacağım zirâ Engin hocam yeterince anlatmış zaten. M4/3 algılayıcıya bu kadar para vermek istemiyorum demişsiniz, halkböyleistiyor.com'daki Öztürert hocamızın Olympus E-M1 Mark 2 hakkında yazdığı o incelemeyi bir okuyun (özellikle Olympus E-M1 Mark 2 dedim çünkü Dxo'da lenslerin incelemesinde gövde olarak Sony a7RII'nin karşısına onu koymuşsunuz.) Sonra gelin oradaki özelliklerin başka hangi makinelerde olduğunu bir anlatın bana ve ardından söyleyin m4/3 o kadar ediyor muymuş? Olsa bile performanslarını görüyoruz. Segmentler farklı, elbette Sony'nin de avantajları var ama dezavantajları da var segment farklılıklarından dolayı. Hiçbir makine/sistem mükemmel değil sonuçta, makineler kullanım amaçlarına göre üretilir. Kullanım amacınıza hitâp etmiyor diye bir makineyi ya da sistemi kötümsemeniz garip bir durum bence.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Ara 29, 2017 7:36 pm

Bu bakış açısını paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Elbette sizin paylaştığınız tarzda inceleme sonuçları da kimisi için öncelikli olacaktır. Fakat ne FF ve ne de M1 Mark II ve dengi 5.000 TL ve üzeri paraları + lensleri ile 8-10.000 liraları verebilecek tüketicinin %3'ü ancak bulabileceğini zannediyorum. Bu forumda 400 üyede 2-3 kişide mi ne M1 Mark II var işte. Haydi forumu ölçü kabul etmeyelim diyelim ve zaten bu nedenle %3 dedim foruma baksam %1'i bulmuyor. Yoksa bütçelerimiz ortalaması yıllık dahi 10.000 TL. olsa fotoğraf hobimiz için sanırım bu %3'lik oran %10'a rahat çıkardı ve de çok daha fazla insan "tam kare" gövde tecrübesi yaşamayı isterdi.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Ara 29, 2017 7:44 pm

Esat Sanlav yazdı:...

O paralara salt foto kalitesi önemli, bütçem de 10.000-20.000 TL. arası. Verdik sana 20.000 TL. hangisini alırsın ? İşin de foto çekmek olacak. Seni şirketin tanıtım yüzü için fotoğrafçı olarak aldık :)
Bence m43'ün OM-D E-M1 Mark II'sine o kadar para vermek istememekte gayet haklı bu durumda. O gövdeye göre de örneklediği pro lensler vs. ile. FF + megapixel = işte gördüğünüz lenslerin kalitede fark atışı vs. gibi avantajları varken gidip de param olduğu halde kendimi dar alana (20mp. ve 3'te 1'i gücünde ISO başarımı, dinamit aralık, TNT ve C4 gibi çeşitli patlayıcılar) :lol:
Ne yani şirketimiz Afrika savanalarında çita avda fotosu çekimine turist götürmüyor. Bize ne o hızdan. Bize ürünlerimizi ve şirketimizi, çalışanlarımızı en detaylı ve net biçimde gösterecek bir fotoğraf ekipmanları ve fotoğrafçı lazım.

Bence sistem yada model kötüleme gibi bir olay yok burada. Kişisel olarak ve konunun gelişinde de işte EZ kit lens ile öbür sistemde alakasız bir lensin kıyaslanması gibi detaylara karşılık olarak farklı bir bakış açısı getirmiş arkadaşımız. Bence çok da iyi yapmış.

Hatta M1 Mark 2'nin o göz boyayan hızlarının ben Dünya genelinde de %1 tüketiciye hitap edebileceğini tahmin etmekteyim. Kaç kişidir o hızlarda bir şeyleri fotoğraflamak isteyen ki ? Siz hiç M1 Mark II almış olup da bu yeteneklerini kullanan bir tane Türk fotoğrafçısı gördünüz mü ? ! Kullansa da ömrü boyunca bence normal bir kullanıcı bu özelliklerini 1000'de 1 oranda falan kullanacaktır. "Live composite" , "focus bracketin", "focus stacking" özelliklerini toplam shutter sayınıza bakarak oranlarsanız kaç kere kullandığınızı söyleyebiliyorsunuz ? 1000'de 1 ?
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Ara 29, 2017 7:55 pm

Hatta M1 Mark 2'nin o göz boyayan hızlarının ben Dünya genelinde de %1 tüketiciye hitap edebileceğini tahmin etmekteyim. Kaç kişidir o hızlarda bir şeyleri fotoğraflamak isteyen ki ? Siz hiç M1 Mark II almış olup da bu yeteneklerini kullanan bir tane Türk fotoğrafçısı gördünüz mü ? ! Kullansa da ömrü boyunca bence normal bir kullanıcı bu özelliklerini 1000'de 1 oranda falan kullanacaktır. "Live composite" , "focus bracketin", "focus stacking" özelliklerini toplam shutter sayınıza bakarak oranlarsanız kaç kere kullandığınızı söyleyebiliyorsunuz ? 1000'de 1 ?

Dolayısı ile bir fotoğraf makinasının temel işi olan "FOTOĞRAF ÇEKMEK" konusunda en sade ce basit biçimi ile bunu daha iyi yapanı bence her zaman ön sıradaki tercih olmalıdır.

Ancak,
X fotoğrafçının hobisi ve işe de dönüşmüş bir bölümü işte ne bileyim kuş ve vahşi yaşam fotosu işi, öyle saniyede bilmem kaç kare, ufak-hafif ve kalite tele lensler lazımdır alır. Benim gibi 40-150'nin bile gereksiz bir tele olduğunu yaşadığı hayattan deneyimleyerek bizzat görmüş adam naapsın M1 Mark II'yi ? Fakat ver bana Sony A7 2-3-5 R falan işte seneye ne çıkar ise... 40 mp. fotoyu %50 ufaltıp sana göstereyim, M1 Mark II topraktan çıkmış solucan gibi çırpınır karşısında :)
-
-

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir