AH ŞU OLYMPUS FULL FRAME OLSAYDI…

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

AH ŞU OLYMPUS FULL FRAME OLSAYDI…

Mesajgönderen biunlu » Pzr Nis 08, 2018 9:18 pm

Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: AH ŞU OLYMPUS FULL FRAME OLSAYDI…

Mesajgönderen ciddibiri » Pzr Nis 08, 2018 9:20 pm

Bakalım...
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
Tlgcvslr
Isınmaya Başlayan Üye
İletişim:

Mesajgönderen Tlgcvslr » Pzr Nis 08, 2018 10:38 pm

biunlu yazdı: ''

Açıkçası soru işaretlerimin tam cevabını bulduğum bir yazı olmuş. Bizimle paylaştığın için teşekkür ederim hocam. Teknolojinin gelişmesiyle ürün yelpazesi de çoğalıyor. Haliyle insanın önüne ne kadar seçenek sunarsan, seçmekte o kadar çok zorlanıyor. Makineler değil, insan fotoğraf çeker. Onlar sadece bir aracı baktığınızda.
Ekipmanlar:
Nikon Coolpix S9400
Toshiba 32 Gb Sdhc Class 10 High Speed Prof+Blister
Flickr adresim: https://www.flickr.com/photos/152815628@N02/
Blog'um https://tlgcvslr.blogspot.com.tr

Alınacaklar;
Olympus OMD EM10 Mark II 12-50mm Lensli Kit Silver / Alınacak
Sd kart kutusu / Alındı
Ugreen 3.0 Kart okuyucu / Alındı
9H Temperli cam koruyucu / Alındı
SanDisk Extreme Pro SD Kart 16 Gb / Alınacak
Toshiba Canvio Alu 2TB 2.5" Siyah Taşınabilir Disk / Alınacak
Manfrotto MTPIXIEVO-BK 2 Section Pixi Mini Table Top Tripod Siyah / Alınacak

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Pzt Nis 09, 2018 11:28 am

Yazı boyunca "full frame", "full frame'i", "full frame'e", "full frame'li" okumaktan gözüm ağrıdı :)
Eşlenik kısmını anlayamadım ama m43 dostu bir yazı olduğundan çok da şeyetmedim :)
Bununla ilgili ilginç ve güzel bir yazı: https://admiringlight.com/blog/full-frame-equivalence-and-why-it-doesnt-matter/

yus49
Müdavim Üye

Mesajgönderen yus49 » Pzt Nis 09, 2018 1:00 pm

Yani ben bu yazida daha cok bir reklam gordum. Full frame kotu mu yahu? Simdi hangimize bir nikon d5 ya da canon 5d mark iv verilse aa yok kardes full frame tu kaka diyip istemeyiz? ( tasinabilirligi bir kenara birakirsak). Evet her sistemin belli avantajlari dezavantajlari olabilir. Yazida anladigim kadariyla genis aci uzerinde durulmus ee full frame sadece genis aci cekmek icin mi aliyor sanki? Yok mu baska avantaji. Yani ben sunu soyle goruyorum bir yerde ferrari duruyor diger tarafta toyota. Toyota saticisi ferrari almak isteyene bak bu da 200km hiz yapiyor o da gel bunu al gereksiz o diyor. Ayni kulvarlar mi? Full frame gereksiz mi gercekten? Fotograf hobisiyle ugrasanlarin hepsi sanatci degil ne yazik ki. O an ki cekim kosullarinda her kadraji duzgun ayarlayamiyoruz. Kesme ihtiyaci duymayan kac kisiyiz ? Evet bir apartman boyutunda baski almiyoruz ama kalitede azalmayi da gorebiliyoruz keserken. Full frame ovmuyorum burada. Bir araba parasina dizilen setleri ovmuyorum. Ama yani camur atmamakta gerekmez mi ? İsoya gelirsek dedigini yaptim siteye girdim 5d mark iv ve em1 mark ii karsilastirdim. Dusuk isoda fark cok net degil ama yuksek isoda bariz ustunlugu var 5dnin.

Cogumuza kimi sebeplerden cekici geldigi icin m43 sistemde degil miyiz zaten. Bir tarafi karalayarak kotuleyerek yapilan reklamlardan hazetmiyorum ben. Hepimiz ciddiyi taniyoruz az cok onun sayesinde gecti bazilarimiz bu sisteme. Neden? Hangi konuda gorduysem bilimsel olarak kanitlar su su sebeplerden su daha onde diye hic camur attigini gormedim. Oyle her konuda m43 tavsiye ettigini de gormedim. İhtiyaca yonelik konustu hep. O da reklam yapti bu sistemin guzel taraflarini gostererek( maddi kaygiyla degil) ama camur atarak degil dogru olanda bu tarz bir yaklasim. Yoksa ilerleyen yillar m43 yayilirsa canikon fanatikligine benzer bir fanatiklik gelisebilir. Ben full frame ve m43 sistemin ayni kategoride degerlendirilmesini bir hata olarak goruyorum. Farkli kulvarlar vesselam.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Nis 09, 2018 2:10 pm

FF ve m43 elbette kıyaslanmaz. Farklı etaplarda kosan iki yarısmacı gibi oluyor ;) Ama lensleri kıyaslarsın o baska....

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 09, 2018 2:16 pm

Full frame e kötü demiyor aslında, aps-c sensörlülerin çok da matah olmadığını anlatmaya çalışmış.

Benzeri durumları bende çok yaşıyorum. Fotoğraf çevrem çok geniş ama aynasız kullanan tek kişi var oda a6000i kit ile kullanıyor. Ben anlatamıyorum arkadaşlara, hatta hiç anlatmıyorum artık, farklı olmak hoşuma gidiyor. :)

Bana diyor ki:
Ya fotoğraflarına bayılıyorum. Ne kullanıyorsun?
Olympus.
Aa ne kadar güzel insan yanından ayırmaz valla. Aps-c mi?
Yok 2x.
Haa tamam, güzel makineymiş. Kolay gelsin.

Cenk Bey bu hususa bir açıklık getirmek istemiş bence.

flickrr / 500px
web adresim:

yus49
Müdavim Üye

Mesajgönderen yus49 » Pzt Nis 09, 2018 2:38 pm

Cenk erdisin yazdiklarina katilmakla birlikte benim hissettigim nokta o oldu. Yazdiklarini anliyorum bazi noktalarda zorunluluk hissedebilir oturup pentaxin su ozelligi daha iyi diyecek hali yok adamin bu isten para kazaniyor ovecek tabi.

Bir diger husus @biunlu sizin degindiginiz gibi insanlar ezbere yasadiklari icin her seye karsi onyargililar. Bence sizde aa apsc mi full degil mi aa sony mi olsun canim idare eder diyip gecin cokta sey yapmamak lazim diye dusunuyorum :)

o_an
Müdavim Üye

Mesajgönderen o_an » Pzt Nis 09, 2018 3:47 pm

Yazıda bir bölüm var, 1.5-1.6 çarpanlı gövdelerde oluyor m43 olmuyor gibisinden, bu bölümü anlayamadım. Mantık olarak 1.5-1.6 da olan 2 de de olur az yada çok,

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Pzt Nis 09, 2018 4:15 pm

o_an yazdı:Yazıda bir bölüm var, 1.5-1.6 çarpanlı gövdelerde oluyor m43 olmuyor gibisinden, bu bölümü anlayamadım. Mantık olarak 1.5-1.6 da olan 2 de de olur az yada çok,

Tam kare sensör,de 24 mm karşılığı apsc sensörde çözülmemiş gibi anladım.
M43 sistemde 12mm tam olarak tam kare' de 24mm tekabül ediyor.
M43'de sorun olmuyor yani.
En son salih tarafından Pzt Nis 09, 2018 4:18 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Pzt Nis 09, 2018 4:17 pm

o_an yazdı:Yazıda bir bölüm var, 1.5-1.6 çarpanlı gövdelerde oluyor m43 olmuyor gibisinden, bu bölümü anlayamadım. Mantık olarak 1.5-1.6 da olan 2 de de olur az yada çok,

Evet o bölüm biraz karışık geldi bana da. Olympus'un lenslerinde geometrik bozulma az mı demek istemiş ki ne?

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Pzt Nis 09, 2018 4:19 pm

ozturert yazdı:

Evet o bölüm biraz karışık geldi bana da. Olympus'un lenslerinde geometrik bozulma az mı demek istemiş ki ne?

Bende ilk öyle anladım ama sonra tam kare de 24 mm tekabül eden bir apsc lens yok demek istediğini anladım.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 09, 2018 5:02 pm

Aynen söyleşide ff'nin tam yarısı olduğu için full frame gibi davranıyor demişti.

flickrr / 500px
web adresim:

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Pzt Nis 09, 2018 5:33 pm

Tam kare gibi davranmak nedir acaba. m43'le ilgili bir derdim yok, benim siteyi okuyanlar bilir ama bu lafı açmak lazım biraz sanki. Leica 25mm ve Canon 50mm'yi yanyana koyunca fotoğraflar birebir aynı çıkmıyor.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 09, 2018 6:06 pm

Ben zaten Cenk Bey bu yazıyı yazmadan söyleşide duyduğumda sizlere nedir, ne değildir diye danışmıştım.

Yani tam kare gibi davranması hususu şu imiş.

Örnek objektif 9-18 üzerinden konuşalım.

18 mm de çekim yaptığınızda kenar köşe bozulmalarını tam kareler gibi 18mm den yapıyor. Aps-c ler 9mm üzerinden yapıyormuş. Zaten yazının neredeyse tamamı bu husus ile alakalı. Anlaşılmayacak bir şey yok.

Yine Aps-c lerde 50mm 1.8 portre objektifi 80 küsur mm gibi davransa da persfektif yığılmasını 50mm gibi yapar. M43 te 45mm portre objektifi taktığınızda persfektif yığılmasını 90mm üzerinden yapar diyordu.

Siz full frame'i geçin, m43 candır dediğini nerede okudunuz arkadaşlar?

Herşey bir yana adam Olympus Uluslararası Marka Temsilcisi tabiki m43'ü savunup övecek.

Buradan ekmek yiyor.

Ben abartı görmedim.

flickrr / 500px
web adresim: