AH ŞU OLYMPUS FULL FRAME OLSAYDI…

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

yus49
Müdavim Üye

Re: AH ŞU OLYMPUS FULL FRAME OLSAYDI…

Mesajgönderen yus49 » Pzt Nis 09, 2018 7:20 pm

Yaziyi tekrar okudum direkt cumleler olmasada ffde neymis gel m43e kirpsan da nasilsa instagramda paylacan kardes ne gerek var ff’e denmis. E o zaman ne gerek var m43e cep telefonu var. Bir once ki mesajimda da soyledim olympusa calisan adam tabi ki ovecek benim demek istedigim overken baskasini yerme kendi guzelliklerini koy ortaya. Keske cenk beyde uye olsa buraya daha guzel aciklamalar olurdu diye dusunuyorum yoksa boyle arkasindan konusuyorum gibi oluyor dur bir davet edeyim ben:)

Diger yandan sensor ve lens iliskisinin cok guzel islendigi bir yazi olarak gordum ben. M43te Ff’e uygun lens uretilmedigi icin direkt olarak mekanizma m43e gore isleniyor guzel bilgi bu. Biraz okuyup arastiracak konu cikti bize de :)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Nis 09, 2018 7:35 pm

Kaç kez okudum yazıyı hatırlamıyorum. Ben hiç bir ard niyet küçümseme hissetmedim.

Cenk Bey bu işi amatörce yapanlara yazmış zaten.

İşin piri bu yazıyı okumaz bile. Amacı fotoğrafta dip detaysa full framede neymiş. Gideyim orta format alayım der.

Sen ben biz siz onlara, yani bu işten para kazanmayanlara (ki stoktan para biriktirmeye başlayan arkadaşlar bir kenara çekilsin lütfen) demiş ki
"Bence bir deneyin…"

Ve şöyle bitirmiş.

Velhasıl-ı kelam yani uzun lafın kısası…
Sevgili dostlar, fotograf makinesinin full frame, APS-C, Micro Four Thirds olması gibi noktaları çok kafaya takmamak gerekiyor. Zira teknoloji ilerledikçe bu modellerin herbiri birbirine zaman zaman üstünlük sağlayacak… Kişisel görüşüm geniş objektif seçeneği ve son teknoloji ile donatılmış Olympus makinelerden en az bir modelin bizler için uygun olduğudur
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzt Nis 09, 2018 8:58 pm

Ya şu 24x36mm garip ebadı Full Frame olarak anıyorsunuz ya helal olsun size ve şu insanlık alemine. Pul Frame o pul frame... Buna FF diyeceksek orta formata ne demek gerekecek Grand Frame mi...

Kırmayın birbirinizi reklam kokan ticari terimleri için...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

yus49
Müdavim Üye

Mesajgönderen yus49 » Pzt Nis 09, 2018 9:36 pm

Yani hocam genel isimlendirmesi o yoksa full framemis half framemis cokta sey yapmiyorum :) Ya aslinda yazinin tamamina itirazim varmis gibi algilaniyor ama oyle degil. Kismi bolumune var. Yoksa genel olarak yazi bilgilendirici bir yazi. Yazdiklarimi tekrar yazmak istememekle birlikte iki farkli kulvari kiyaslamak biraz sacma geliyor bana @karadagyan’in dedigi gibi algilayiciyi degil lensleri karsilastir o zaman olur. Kalkipta ucak motoruyla araba motorunu karsilastirmak kadar sacma bu da.

Tasinabilirlik, fiyat/performans, kalite ve ilericilikten bahsedip oveli bu sistemi kirpmaya ne gerek var tarzinda degil. Aslinda yazmadan once cok dusundum kesin tartisma yaratir diye ama bekledigim gibi bayagi bir tartisma cikmamasi sevindirici. Konu birebir konusmaya dondugunden biunlu hocamla ozelden bilgi alisverisine devam ediyoruz kalp kirmak asla yok :)

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Nis 09, 2018 9:44 pm

Linki bastan sona okuyacagim usenmeyip ;)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Nis 09, 2018 9:46 pm

Yaziyi bir kez daha okuyup bende elstiriler sunacağım. İnsallah kavga çıkar forumda. Öz m43 türkiye olarak ayrışmaya davet edecegim taraftarlarımı ;)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Cum Nis 13, 2018 4:25 pm

Yalnız o bilgide şöyle bir eksiklik var;

Nikon ve Canon'da objektifler ikiye ayrılır;
1) Full Frame için üretilmiş objektifler: Bunların ışığı topladığı alan köşeden köşeye 46mm'dir.
2) Crop Frame için üretilmiş objektifler: Bunların ışığı topladığı alan Nikon: 28mm, Canon: 27mm'dir
*[M43 sistemler köşeden köşeye 22mm'dir]

1) Nikon bir kameramız olduğunu varsayarsak; bu kameraya taktığımız full frame bir objektif, yine köşeden köşeye 46mm'lik bir alana ışığı toplar. Ancak sensörün boyutu 28mm olduğundan, görüntü kenarlarından croplanır. Mesela 24mm bir objektif taktıysak, aldığımız görüntü 36mm'ye denk gelir. Görüntü bozulmanın en çok olduğu kenar kısımlardan croplandığından, bozulması 24mm değil, 36mm gibi olur.

2) Gelelim ikinci duruma, Eğer 24mm bir DX objektifimiz var ise, bu objektifin ışığı topladığı alan sensör alanı ile aynı olduğundan, odak 1.5 ile çarpılsa dahi, bozulma 24mm'lik objektifin ürettiği bozulmadır.

Gelelim Noise meselesine;
Olympus gerçekten iso performansı ile beni etkilemiş olsa da (ki benim için bir kameradaki en önemli şeydir.) Full Frame bir kamera ile gerek detay, gerek düşük ışık performansı konusunda rakip olması mümkün değil. D850 ile ISO 12.800 veya 25.600'de, iyi bir gürültü giderme uygulayarak çok rahatça basılabilecek fotoğraflar elde ediyorum, keza Df'te de aynı şekilde.

Ayrıca büyük sensör demek, daha çok piksel, daha çok detay demek. Ayrıca piksel sayınız ne kadar çok ise, gürültü temizleme kabiliyetiniz de o kadar artar.

M43'ün, Full Frame'e oranla avantajlı olduğu bir çok özellik var. Ama bence FF'ile, FF'in güçlü noktalarında kıyaslamaya girmek doğru bir pazarlama stratejisi değil.

Ben şu an üçüncü M43 objektifimi (Olympus 40-150mm 4-5.6) da sipariş ettim.
Genişten Teleye tüm ekipman 1.5kg tutuyor. 20cm uzunluğunda bir omuz çantasına sığıyor. Sokakta yürürken şakır şakır fotoğraf çekiyorum.
Full Frame'de aynı ekipman 3.5kg tutuyor (D850 olursa 4kg). Devasa bir sırt çantasına sığıyor. Kamerayı çıkardığın anda herkes ürküyor.
Ayrıca M43 setim 5 liraya mal olurken, FF setim 15-20 liraya mal oluyor.
Vurulacaksa buradan vurulur. Yoksa fotoğraf kalitesine girilirse full frame üzer ne yazık ki..

APS-C'ye gelirsek, çok üst düzey bir kamera almıyorsan bence de gereksiz. (Ki üst düzey dediğim X-T2 veya a6500 kesinlikle değil. D500 veya 7D Mark II)
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Cum Nis 13, 2018 5:25 pm

erhanmeco yazdı:Yalnız o bilgide şöyle bir eksiklik var;

Nikon ve Canon'da objektifler ikiye ayrılır;
1) Full Frame için üretilmiş objektifler: Bunların ışığı topladığı alan köşeden köşeye 46mm'dir.
2) Crop Frame için üretilmiş objektifler: Bunların ışığı topladığı alan Nikon: 28mm, Canon: 27mm'dir
*[M43 sistemler köşeden köşeye 22mm'dir]

1) Nikon bir kameramız olduğunu varsayarsak; bu kameraya taktığımız full frame bir objektif, yine köşeden köşeye 46mm'lik bir alana ışığı toplar. Ancak sensörün boyutu 28mm olduğundan, görüntü kenarlarından croplanır. Mesela 24mm bir objektif taktıysak, aldığımız görüntü 36mm'ye denk gelir. Görüntü bozulmanın en çok olduğu kenar kısımlardan croplandığından, bozulması 24mm değil, 36mm gibi olur.

2) Gelelim ikinci duruma, Eğer 24mm bir DX objektifimiz var ise, bu objektifin ışığı topladığı alan sensör alanı ile aynı olduğundan, odak 1.5 ile çarpılsa dahi, bozulma 24mm'lik objektifin ürettiği bozulmadır.

Gelelim Noise meselesine;
Olympus gerçekten iso performansı ile beni etkilemiş olsa da (ki benim için bir kameradaki en önemli şeydir.) Full Frame bir kamera ile gerek detay, gerek düşük ışık performansı konusunda rakip olması mümkün değil. D850 ile ISO 12.800 veya 25.600'de, iyi bir gürültü giderme uygulayarak çok rahatça basılabilecek fotoğraflar elde ediyorum, keza Df'te de aynı şekilde.

Ayrıca büyük sensör demek, daha çok piksel, daha çok detay demek. Ayrıca piksel sayınız ne kadar çok ise, gürültü temizleme kabiliyetiniz de o kadar artar.

M43'ün, Full Frame'e oranla avantajlı olduğu bir çok özellik var. Ama bence FF'ile, FF'in güçlü noktalarında kıyaslamaya girmek doğru bir pazarlama stratejisi değil.

Ben şu an üçüncü M43 objektifimi (Olympus 40-150mm 4-5.6) da sipariş ettim.
Genişten Teleye tüm ekipman 1.5kg tutuyor. 20cm uzunluğunda bir omuz çantasına sığıyor. Sokakta yürürken şakır şakır fotoğraf çekiyorum.
Full Frame'de aynı ekipman 3.5kg tutuyor (D850 olursa 4kg). Devasa bir sırt çantasına sığıyor. Kamerayı çıkardığın anda herkes ürküyor.
Ayrıca M43 setim 5 liraya mal olurken, FF setim 15-20 liraya mal oluyor.
Vurulacaksa buradan vurulur. Yoksa fotoğraf kalitesine girilirse full frame üzer ne yazık ki..

APS-C'ye gelirsek, çok üst düzey bir kamera almıyorsan bence de gereksiz. (Ki üst düzey dediğim X-T2 veya a6500 kesinlikle değil. D500 veya 7D Mark II)

Hocam ben m43 ile tam kare gövdeyi bir tutmam asla, ikisinin yeri farklıdır.
Tam kare gövdenin verdiği detayı vermiyor tabii m43, ama bunu pixel pixel bakınca anlıyoruz.
M43'ün avantajı düşük ışıkta durgun nesne çekerken başlıyor, Örnek vermek gerekirse köprü, kule, tarihi binalar vs böyle bir sahnede tüm sistemeler iso ya yüklenirken 5 yönlü titreşim engelleyici ile biz 64 iso veya 200 iso kullanıyoruz.
Sizin M10 mark III de varmı bilmiyorum ama suan benim kullandığım M1 Mark II'de 50 mp modu var gayet keskin ve detay li fotoğraf elde edilebiliyor bu modda.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Cum Nis 13, 2018 5:39 pm

Kesinlikle, zaten büyük baskı almayan, fotoğraftan para kazanmayan, sadece internete veya sosyal medyaya fotoğraf yükleyen insana FF, boşa masraftan ve ağırlık dolayısıyla da eziyetten başka bir şey değil.

E-m10'da 5 eksenli titreşim önleyici var ama yüksek çözünürlük modu ne yazık ki yok. E-M10 MkIII ile, DSLR'da, titreşim önleyicili, üst düzey lensler ile elde çekim yapamadığım enstantanelere inebilmek çok etkileyici gerçekten. Ayrıca odak uzaklığı farkı dolayısıyla, gece daha açık diyaframda daha geniş net alan derinliği almak da bu durumlarda büyük avantaj.

Bakalım bekliyorum, E-M10 Mark III ile sistemdeki acemiliğimi atlatacağım, sonra E-M5 Mark III çıkarsa, belki ona geçebilirim...
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Cum Nis 13, 2018 7:31 pm

m43 sistemi ile büyük baskı da alınır, çektiğin fotoğrafla para da kazanırsın. Beceriye, sisteme, ortama vs.. göre m43 sistemi tam kareden daha iyi bile olabilir.
Sürekli aynı ISO'da ve aynı diyaframda karşılaştırmalar örnek veriliyor ama m43 ile %90 daha düşük ISO kullanacaksın. Bunun tek sebebi titreşim azaltma değil, aynı net alan derinliği için tam karede mecburen 2 durak daha kapalı diyafram kullanıyorsun ki algılayıcılar arasındaki fark daha en baştan 2 durak kapanıyor (m43'te 2 durak daha az ISO kullanma sebepli). Ortam koşulları uygunsa tam karede baz ISO (örneğin D850'de ISO64) kullanırsan tam kare biraz daha avantajlı görünse de, bu ISO değerinde zaten EM1 II ve iyi bir lens ile de ciddi boyutlarda baskı almak mümkün.
Kafamdaki en ideal set m43 ve tam kareyi beraber kullanmak. Bunu iki defa denedim ama bir süre sonra bir de bakıyorum tam kare genelde evde kalıyor çünkü m43 hem ufak hem son derece iyi fotoğraflar veriyor, şu anda tam kare gövde kullanmıyorum. Belki sürekli hareketli nesneleri çekiyor olsam (kuş, araba yarışı vs..) tam kare mantıklı olacak çünkü burada genelde hareketi dondurmak için ISO'yu yükseltiyorsun. Ve gene bu durumda büyük obektiflere katlanmak mantıklı olabilir.

Ertugrul
Üye

Mesajgönderen Ertugrul » Cum Nis 13, 2018 7:48 pm

Yeri burasımı pek bilmiyorum tam kare konusu olduğu için bir sorum var elimde 25mm 1.8 lens var m43 sistemde 50mm 3.5 mi oluyor yoksa diyafram değeri değişmiyor 50mm 1.8 olacakmı hesaplıyorum kusura bakmayın kafamı karıştırdılar.
Olympus OMD EM10 Mark II
Olympus M.ZUIKO Digital 25mm f/1.8
Viltrox jy-610 ii Flaş

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Nis 13, 2018 8:03 pm

Olympus Avrupa'nın bir anketi vardı. Doldordum, en sonda da hani ayrıca görüşleriniz falan var ise yazın kısmına 2010'da PEN E-PL1 ile başlayan Olympus ailesi oluşumuzun hikayesini yazdım. Hani "Çocuğum olacak O'nun güzel fotoğraflarını çekmek istiyorum" diye foto makinası önerisi isteyenlerden biri gibiydim ben de o zaman tam. Ankette ürünlerin fiyat bölümüne 6 derece üzerinden 4 verdim :) olacağından değil de "Olur ise OM-D E-M5 Mark III çıkar ise gövde yenilemeyi düşündüğümü yazdım :) e-posta ile dönüş yapıldı. Hikayemi çok beğenmiş falan. Artık ne derece doğru ve bana özel bir cevaptı bilmem ama işte henüz OM-D E-M5 Mark III hakkında bir bilgimiz yok ama bunu duyduğumuza memnun olduk falan demiş.

Evet ben çok az üretmeme rağmen mesela stok fotodan kazanıyorum :) Bir arkadaşım da Nikon APS-C kullanmasına rağmen kapalı mekanda yakın çekimlerde bu alan derinliği etkisi meselesinden de, 4K video sebebiyle de OM-D E-M10 Mark 3 aldı, para kazanmak için kullanıyor-üretiyor bu ekipmanı ile foto ve video.

Ertugrul yazdı:...

Valla ben enstantane olarak bakıyorum ve m43 de olsa kompakt bile olsa F1.8 ile çektiğim foto fullframe'de de aynı 1/10'da çekiliyor ise ve ben o fotoyu m43 sistemle net çekebiliyor isem, Full Frame'de ise ISO'yu arttırmadan bu enstantanede net çekemiyor isem o dedikleri sırf alan derinliği hastalığından bana ne ? Fotoğraf dünyası bu alan derinliğinden başka bir şey yoktur şeklinde bir yere saplanmış biçimde yaşamıyor. Zaten hiç anlamadım bu kadar büyük derecede öne çıkartılıp rahatsızlık derecesinde göze sokulmasını. Kesin kıskanç dış mihrakların işidir.

Bakınız burada APS-C sensörlü Fujifilm daha az ışık almış ki enstantane daha düşük mesela ;)
viewtopic.php?t=2008

Ne olacak şimdi ?! :roll:
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Ertugrul
Üye

Mesajgönderen Ertugrul » Cum Nis 13, 2018 8:27 pm

ciddibiri yazdı:Olympus Avrupa'nın bir anketi vardı. Doldordum, en sonda da hani ayrıca görüşleriniz falan var ise yazın kısmına 2010'da PEN E-PL1 ile başlayan Olympus ailesi oluşumuzun hikayesini yazdım. Hani "Çocuğum olacak O'nun güzel fotoğraflarını çekmek istiyorum" diye foto makinası önerisi isteyenlerden biri gibiydim ben de o zaman tam. Ankette ürünlerin fiyat bölümüne 6 derece üzerinden 4 verdim :) olacağından değil de "Olur ise OM-D E-M5 Mark III çıkar ise gövde yenilemeyi düşündüğümü yazdım :) e-posta ile dönüş yapıldı. Hikayemi çok beğenmiş falan. Artık ne derece doğru ve bana özel bir cevaptı bilmem ama işte henüz OM-D E-M5 Mark III hakkında bir bilgimiz yok ama bunu duyduğumuza memnun olduk falan demiş.

Evet ben çok az üretmeme rağmen mesela stok fotodan kazanıyorum :) Bir arkadaşım da Nikon APS-C kullanmasına rağmen kapalı mekanda yakın çekimlerde bu alan derinliği etkisi meselesinden de, 4K video sebebiyle de OM-D E-M10 Mark 3 aldı, para kazanmak için kullanıyor-üretiyor bu ekipmanı ile foto ve video.

Ertugrul yazdı:...

Valla ben enstantane olarak bakıyorum ve m43 de olsa kompakt bile olsa F1.8 ile çektiğim foto fullframe'de de aynı 1/10'da çekiliyor ise ve ben o fotoyu m43 sistemle net çekebiliyor isem, Full Frame'de ise ISO'yu arttırmadan bu enstantanede net çekemiyor isem o dedikleri sırf alan derinliği hastalığından bana ne ? Fotoğraf dünyası bu alan derinliğinden başka bir şey yoktur şeklinde bir yere saplanmış biçimde yaşamıyor. Zaten hiç anlamadım bu kadar büyük derecede öne çıkartılıp rahatsızlık derecesinde göze sokulmasını. Kesin kıskanç dış mihrakların işidir.

Bakınız burada APS-C sensörlü Fujifilm daha az ışık almış ki enstantane daha düşük mesela ;)
viewtopic.php?t=2008

Ne olacak şimdi ?! :roll:

Şimdi ciddi hocam ben size katılıyorum misal ev içinde özellikle akşamları 12-50 ve 14-42 lenslerimle çekim yapamıyordum çocuk fotosu olunca dahada sıkıntılıydı benim merak ettiğim doğruluğu 1.8 diyafram m43 sistemde mm gibi 2x mi hesaplanıyor yada 2.8 diyafram
M43 de 5.6 mı oluyor mantık olarak bana doğru gelmedi bunu merak ediyorum
Olympus OMD EM10 Mark II
Viltrox jy-610 ii Flaş

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cum Nis 13, 2018 8:45 pm

Ertugrul yazdı:Şimdi ciddi hocam ben size katılıyorum misal ev içinde özellikle akşamları 12-50 ve 14-42 lenslerimle çekim yapamıyordum çocuk fotosu olunca dahada sıkıntılıydı benim merak ettiğim doğruluğu 1.8 diyafram m43 sistemde mm gibi 2x mi hesaplanıyor yada 2.8 diyafram
M43 de 5.6 mı oluyor mantık olarak bana doğru gelmedi bunu merak ediyorum

Haahh !.. Milleti ne ile uğraştırıyorlar işte !.. Yok, kesinlikle F3.6 falan olmuyor işte. Onun kanıtı yukarıdaki stüdyo test fotolarındaki exif bilgileri. Aynı diyaframda m43 de olsa FF de olsa aynı ışığı alıyor sensör.

Bir de ya arkadaş... Bu neyin kafası ? Bir ara da birileri diyordu ki ama FF'de algılayıcı diyot mu ne büyük ! Hep bir büyük, bi kalın, bi iri ile derdi var nedense bu foto aleminin :lol:

Arkadaşlar ışık kalın bişey midir sizce ?! Böyle bir ağaç dalı kalınlığında mıdır mesela ! Mmm ne bileyim yada ışık 0.9 kalem ucu kadar mıdır yoksa 0.5 kalem ucu kalınlığında mıdır ?! :D

Herhalde ışığın minimum geçeceği delik mesela güneşe ince bir kağıt parçasını tutunca bile, oradaki göremediğimiz yerlerden vs. bile geçiyor. Bana göre bu işin mantığı iyi fotoğraf için ne kadar ufak 1 adet ışık ışınından o kadar ufak 1 sensör algılayıcısı sorumlu olur ise = doğru renk+ışık şiddeti algılanır = kalite görüntü olur.

Yani bir sensördeki algılayıcı farz edelim ki 4 pixel kare ama üstüne düşen ışık çok daha ince 16 pixel (fakat ışık demetinin pixelleri o kadar ufak ki sensördeli 4 pixel kare ölçüsündeki algılayıcı diyotun 1 pixel karesine 16 ışık ışını düşüyor. Sensörün 1 pixeli 16 ışık ışınından gelen rengi ve ışığın şiddetini veremiyor, ortaya karışık bir şey atıyor ve biz de fotoğrafta şahane bişi görüyoruz !.. Kafayı mı yedim ? Hadi bakalım !..
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Ertugrul
Üye

Mesajgönderen Ertugrul » Cum Nis 13, 2018 8:51 pm

Aynen hocam mantik olarak banada yanlış geliyor ama işte bilemiyorum muhakkak sensörü düşen ışık fark eder ama diyafram değişmez diye düşünüyorum
Olympus OMD EM10 Mark II
Viltrox jy-610 ii Flaş

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir