Olympus'tan 7 adet "Tam Kare" sistem lens patenti !..

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Olympus'tan 7 adet "Tam Kare" sistem lens patenti !..

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Ağu 01, 2018 12:03 am

N'oluyor 7 lens ile ciddi bir biçimde "Tam kare" sisteme giriş yapılır. Kaç sene Canon'un EOS-M aynasızında 7 lens olmadan devam etmişti. Eğer bu iş doğru ise ki olabilir de... Gidişat feci olabilir.

Çünki !.. Olympus görüyor ki kanımca 2.000 $'lık gövde yapıyorum 1.000 $'lık lensler yapıyorum ve insanlar alıyor. Öyle ise ben bu fiyatlara FF gövde ve lensler de yaparsam gideri olur hem de daha bi olur !..

https://www.43rumors.com/the-seven-full ... y-olympus/

Ouu feci bişi !..
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Re: Olympus'tan 7 adet "Tam Kare" sistem lens patenti !..

Mesajgönderen Esat Sanlav » Çrş Ağu 01, 2018 12:25 am

Merakla bekliyoruz artık.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Ağu 01, 2018 1:23 am

Ufak bir m43 govde ile ufak bir lens alip olympusin tam karesini bekleme isin giriyorum o halde. Her ay 50 tl kenara atarsam iki sene de 1200 tl yapar bunda demek oluyor ki 6 sene sonra bir tam kare olympus alabilirim ;)))
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Çrş Ağu 01, 2018 7:48 am

Kötü bir gelişme, pek mutlu etmedi beni açıkçası.
Demek ki Fujiciler böyle hissediyorlarmış. Yıllarca "Büyük sensöre ne gerek var ya?" diyerek insanlara APS-C kamera sattılar, sonra gidip orta format çıkardılar. Şimdi o müşterilerini sırayla tanıtıma çağırıp, orta format satmaya çalışıyorlar. Eski müşterileri şu an ihanete uğradıklarını düşünüyorlar, o nedenle Fujifilm'den bir kaçış var.

Bir de şunu irdelemek lazım tabi; Neden Fuji Full Frame üretmedi de, Orta Format üretti? İki nedeni var;
1) FF'de Nikon-Canon-Sony gibi orijinal ve yan sanayii onlarca lensi olan oturmuş sistemler var. O segmentte yeni bir sistem çıkarıp onlarla kapışmak oldukça zor.
2) Fujifilm teknolojik açıdan bu üç dev firma gibi "öncü" değil. Kameralarında hiç bir teknolojik yenilik sunamıyor. Oysa FF pazarı, kamera endüstrisinde rekabetin en yüksek olduğu pazar.

Olympus'un en azından 2. maddede eli Fujifilm'e göre daha güçlü, teknolojik açıdan yenilikler sunabilen bir firma. Eğer önümüzdeki 1-2 sene içerisinde; Nikon ve Canon'un DSLR sistemleri bıraktığı bir dönemde piyasaya girerse, 1. maddedeki dezavantajını da minimize eder.

Ancak Olympus'un FF sistemine geçişi demek, firma kaynaklarının ikiye bölünmesi ve M43 sistemin önemini kaybetmesi anlamına gelecektir. Bundan böyle yeni teknolojiler OM-D E-M1 serisinde çıkmak yerine FF satabilmek için, FF kameralarda müşteriye sunulacaktır. Lens yatırımı da FF'e kayacaktır.

Bu arada 7 patent var ama bunlardan 3 tanesi üretilir. 24mm,35mm,50mm f/1.4 lensler. Diğerlerini üretmek anlamsız. Zoom lens pantentleri önemli. M43'deki 12-100mm f/4 aralğınında, aynı kalitede bir zoom lens çıkartırlarsa müthiş olur.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Ağu 01, 2018 9:00 am

ciddibiri yazdı:..

Ayni sitede Olympus un yeni bir format sensorlu bir fotograf makinasi uzerinde calistigini yazmisti.
Ust duzey ozellikte ve ust duzey kalitesinde bir makina v.s seklinde. Assagida link te okuyabilirsiniz.

https://www.43rumors.com/ft5-confirmed- ... arly-2019/

Ama benim merak ettigim asil konu 1.600 - 2.000 USD ye OMD M-1 Mk 2 yi satan bir firmanin
tam kare bir fotograf makinasini nasil bir fiyattan satisa sunar konusu. Tabii Nikon ve Canon firmalarinin
2018-2019 yillarinda satisa sunacagi aynasiz tam kare urunlerinin fiyatlarida onemli bir belirleyici unsur.

Erhan Beyin endiselerine katiliyorum. Her firmanin bir kapasite kabiliyeti vardir. Bu kapasite kabiliyetini
hangi urunune daha cok odaklanarak veriyorsa o urun kalite ve ozellik olarak one cikar.
Su anda Olympus OMD M1 serisinde bu kapasite kabiliyetini kullanmakta . Ama ileride daha ust duzey
bir urun cikarttiginda bu sefer kapasite kabiliyeti daha onem verdigi urune kayacak bir onceki
urunun onemi (ister-istemez) azalacaktir. Her ne kadar kurumlar bunun oyle olmadigini idda etse de ornek olarak
OMD M1 ilk versiyonuna hala yazilim destegini surdurdugunden anlaya biliriz. Cunku OMD M1 modeli
su an Olympus icin en ust duzey urun konumundadir.

Her firmanin ust segmenti o firmanin kalite konusunda prestij urunu oldugu gercegini degistirmez.
Insanlarin sirketlerin urettigi urunlerini tercih etme konusunda ilk baslarda hangi urunu alirsa alsin
hayallerindeki hedefi o firmanin urettigi en ust duzeydeki prestij urunune bir gun sahip olma amaci
(ruyasi) vardir (sifir yada ikinci el) .

Bence Olympus sektorde yasamak icin M43 un kendisine yetmiyecegini anladi (idrak etti)
ve bu yuzden de yeni planlama(lar) yaptigi ortada .Bu planlamalari 2018-2019-2020 yillarinda muhakkak
gorecegiz. Umarim hic kimse hayal / kalp kirikligina ugramaz.

Kendi acimdan sunu goruyorum ki ; 2019 - 2020 yillari fotograf sektoru konusunda , araba sektoru konusunda
cok ama cok konusulacak yeni urunler gorebilecegimiz ve tercihlerimi belirleyici urunlerin gelecegi gunleri gorecegiz.
En son sgtab1 tarafından Çrş Ağu 01, 2018 2:58 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Ağu 01, 2018 10:52 am

sgtab1 yazdı:
ciddibiri yazdı:..

Ayni sitede Olympus un yeni bir format sensorlu bir fotograf makinasi uzerinde calistigini yazmisti.
Ust duzey ozellikte ve ust duzey kalitesinde bir makina v.s seklinde. Assagida link te okuyabilirsiniz.

https://www.43rumors.com/ft5-confirmed- ... arly-2019/

Ama benim merak ettigim asil konu 1.600 - 2.000 USD ye OMD M-1 Mk 2 yi satan bir firmanin
tam kare bir fotograf makinasini nasil bir fiyattan satisa sunar konusu. Tabii Nikon ve Canon firmalarinin
2018-2019 yillarinda satisa sunacagi aynasiz tam kare urunlerinin fiyatlarida onemli bir belirleyici unsur.

Erhan Beyin endiselerine katiliyorum. Her firmanin bir kapasite kabiliyeti vardir. Bu kapasite kabiliyetini
hangi urunune daha cok odaklanarak veriyorsa o urun kalite ve ozellik olarak one cikar.
Su anda Olympus OMD M1 serisinde bu kapasite kabiliyetini kullanmakta . Ama ileride daha ust duzey
bir urun cikarttiginda bu sefer kapasite kabiliyeti daha onem verdigi urune kayacak bir onceki
urunun onemi (ister-istemez) azalacaktir. Her ne kadar kurumlar bunun oyle olmadigini idda etse de ornek olarak
OMD M1 ilk versiyonuna hala yazilim destegini surdurdugunden anlaya biliriz. Cunku OMD M1 modeli
su an Olympus icin en ust duzey urun konumundadir.

Her firmanin ust segmenti o firmanin kalite konusunda prestij urunu oldugu gercegini degistirmez.
Insanlarin sirketlerin urettigi urunlerini tercih etme konusunda ilk baslarda hangi urunu alirsa alsin
hayallerindeki hedefi o firmanin urettigi en ust duzeydeki prestij urunune bir gun sahip olma amaci
(ruyasi) vardir (sifir yada ikinci el) .

Bence Olympus sektorde yasamak icin M43 un kendisine yetmiyecegini anladi (idrak etti)
ve bu yuzden de yeni planlama(lar) yaptigi ortada .Bu planlamalari 2018-2019-2020 yillarinda muhakkak
gorecegiz. Umarim hic kimse hayal / kalp kirikligina ugramaz.

Kendi acimdan sunu goruyorum ki ; 2019 - 2020 yillari fotograf sektoru konusunda , araba sektoru konusunda
cok ama cok yeni urunler gorebilecegimiz ve tercihlerimi belirleyici urunlerin gelecegi gunleri gorecegiz.
konusulacak urunleri gorecegimiz
Ve bunlara sahip olamayacağımız günler olacak :)
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Çrş Ağu 01, 2018 11:41 am

Şu an Amerika'da

OM-D E-M1 Mark II: 1.600 dolar
Canon 6D Mark II: 1.600 dolar
Nikon D750: 1.700 dolar
Sony A7 III: 2.000 dolar

Olympus da Nikon ve Canon gibi bir görece düşük çözünürlüklü ekonomik, bir yüksek çözünürlüklü premium kamera çıkarmaya kalkarsa E-M1 ne olacak gerçekten kestirmesi güç. Belki de E-M1 modeli artık var olmayacak veya var olacak ama 1.200 dolar civarlarına düşürülüp özellikleri kırpılacak.

Eğer doğrudan yüksek çözünürlüklü tek bir model çıkarırsa;

Sony A7R III: 3.000 dolar
Canon 5D Mark IV: 3.100 dolar
Nikon D850: 3.300 dolar
Pentax K-1 Mark II: 1.900 dolar

Bu defa da fiyatlandırma olarak iki segmentin arasını seçmeli. 2.000-2.500 dolar gibi bir fiyat biçmesi mantıklı olacaktır. Bu da ÖTV'si, KDV'si filan bize yine 15-16 bin liralara gelir anlamına geliyor.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Prş Ağu 02, 2018 1:22 pm

Dolar 5'ı geçti....
Yanı öyle 2000 papel'den bahsederken biraz daha dikkat etmek lazım ;)

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Prş Ağu 02, 2018 1:27 pm

Açıkçası böyle gederse, hem maddi hemde zaman ayıramadığım için, bütün pahalı ekipmanı satıcam.
Dolar euro uçuyor...
Bu yüzden em10 m2 gövdem 3 ana lensim kalacak gerisi şut:)
Belki ucuz bir pl5 alırım :D

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Prş Ağu 02, 2018 3:16 pm

Bazı detaylara dikkat çekmek isterim, evet belki de m4/3 için daha az ürün üretmeye başlayabilirler ama ff için üretecekleri lens çeşidinin m4/3 kadar genişlemesi uzun bir zaman alacaktır, dolayısı ile m4/3 gövde üretimine de ona göre dikkat edeceklerdir.

Şimdi biraz daha ileri gidelim, diyelim ki kaynakların %40'ı m4/3'e ve %60'ı da FF'e bölündü, her iki sisteminde lens çeşitleri birbirine yakın sayıda oldu diyelim. Bu durumda yine de m4/3 sistem önemini kaybetmez, peki neden? Çünkü bir çok insanın FF alacak durumu olmayacak ve aynı özelliklere sahip bir makine almak isteyecek. Bu durumda her özelliği aynı olan ama FF değilde m4/3 bir makine tercih etmiş olacak, Olympus buna dikkat edecektir. Örnek veriyorum: EF-M1 diye FF Olympus var diyelim buna bütçesi yetmeyecek olan, daha hafif makine isteyen ve aynı özelliklerini isteyen birisi, EF-M1'in M4/3 versiyonu olan E-M1'i isteyecektir. Bu sadece üst segmentler için geçerli değil, aynı strateji alt segmentler içinde geçerli olacaktır (böyle bir strateji yapmalarını umarak).

Hepsini bir kenara attım. FF Olympus'lar geldi, m4/3'ler sizin düşündüğünüz gibi daha az tercih edilmeye başladı. Ee o zaman ne olmuş yani? Bu makineleri millet tercih ediyor diye almıyoruz, bizler araştırıp kendimize en uygun olarak bu makineleri gördüğümüz için alıyoruz. FF Olympus'lar gelince elimizdeki m4/3 makineler daha mı kötü olacak? Tabii ki hayır. Şuanda mevcut m4/3 kameralar eminim bir çoğunuza fazlasıyla yetiyordur.

Ben açıkçası FF haberine sevindim çünkü daha da geniş kitlelere ve daha çok avantajlara sahip olacaklar. Kimin neyi tercih edeceği insanlara kalmış. Şimdi diyeceksiniz ki insanların tercih ettiklerine göre üretim yapıyorlar, o zaman size şunu sorayım: Makineler her gün teknolojik olarak gelişmeye devam ediyor, peki ya siz kaç bin senede ne kadar evrimleşiyorsunuz? Şu ana kadar çıkmış olan m4/3 makinelerin kıymetini bilin. En kötü ihtimalle bile eminim 10-15 tane daha çok iyi m4/3 gövde çıkacaktır.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Ağu 02, 2018 5:41 pm

Henüz net birşeyler yok ortada sanki... Bitçesi yetmeyenin pek bu işlerde de işi olmuyor gibi. Benim azıyla yetinen ileri amatör olarak tanıdığım insan %10'u bulmaz. 2'nci el de olsa üst seviye birşey kullanayım falan diyor çoğunluk.

Bence aynasız FF pazarı bomboştu, bir tek Sony vardı ki Olympus teee kaç sene evvelsinden gövdede 5x IS'i bu bir sürü yazılımsal özellikleri fotoğraf alemine kazandırmış. Bu yeteneklerini FF gövdeye koysaydı Sony'yi çoktan sollardı. Zaten ayrıca da lens üretiminde de daha başarılı diye görüyorum ben Olympus'u.

Artık US $ oldu 5 TL. ve daha gideri var bunun. FF'yi geç mevcut piyasadaki makinalar+lensler ile giriş seviyesi bir set dizmek bile baya ciddi bütçe gerektirir. Öyle görünüyor ki 3-4'üncü el pazarlarında mutluluğu arıyacağız artık !..
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Prş Ağu 02, 2018 9:15 pm

Bence Olympus FF gövde de geç bile kaldı. Mevcut makinelerdeki özelliklere sahip FF çıkarsaydı, belki de şuan Sony aynasız FF'te rakipsiz olmazdı. Bu saatten sonra işi zor ama yine de insanların aklını çelecek bir makina çıkaracaklardır. Mükemmel bir makina çıkarsalar bile TR'de sabit fikirli fotoğrafçılar kolay kolay almazlar. Sirkecide 30 tane fotoğrafçı varsa 25'i Olympus markasına ön yargılı. Pazarlama ve tanıtım sürecinde Zoomithalata büyük iş düşecek. Hayaller hayaller:) Bakalım kaç sene sonra göreceğiz.

Kullanıcı avatarı
beler
Isınmaya Başlayan Üye
İletişim:

Mesajgönderen beler » Pzr Ağu 05, 2018 3:42 pm

m4/3 olympusun aynasız modelleri ile artık özdeşleşmiş durumda olsa da böyle bir gelişmeyi görmek isterim. Olur da gerçekleşirse sonynin tahtı fena sallanacaktır. Hem düşük bütçeli video işleri için tek seçenek gibi görünen a7s2 ye rakip olacağından piyasa belki biraz ucuzlar.
Olympus OM-D E-M10 Mark II (silver)
Olympus 17mm f/1.8 Lens + Hood (silver)
Manfrotto Mk Compact Action Tripod (white)

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir