Nikon Z'yi de görünce Tony d-slr'ların sonu geldi demiş

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Nikon Z'yi de görünce Tony d-slr'ların sonu geldi demiş

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Ağu 25, 2018 10:10 am

:) Gerçi pek takip etmediğimen bilmiyorum. Yakınlarda evvelce de bu şekilde şeyler söylemiş olabilir ama bana ne ! Ben günümüz Türkiyesinde herkeşlerin yaptığı gibi sanki doğduğundan beridir biliyormuum gibi 1 tek konuşmasından ne halt olduğuna dair kanıya varıp bu adamı böyle kabul eder ve tanıtırım !.. Üstelik çok şanslıyım çünki kaç kişi ingilizce bilecek, geçmiş videolarını izleyecek ve de benim bu dediğime ve kendisi hakkındaki düşünceme itiraz edecek karşı kanıtlar sunabilecek. Muhaha ! Velhasıl motorsikleti alan püsküldarı geçti... Yaşam tarzımız bu...

https://www.youtube.com/watch?v=mYYaQz83etY

En çok da Nikon'a üzüldük ama be. Canon tee kaç seneden beri EOS-M serisi ile kör/topal bişeyler yapıyordu. En son 2017'de falan da güzel köfteler çıkarttı. 2019'da falan artık iyice aynasız pazarında farkını ortaya koyar Canon.

Nikon ile artık yıllardır aynasızlara yan gözle ve hatta kem gözle bakan muhafazkar d-slr fanatikleri de teknolojinin S.S. kanunları gereği değişime uyum sağlayacaklar. Zaten yeni gelen fotohobist kitle de çok daha fazla oranda aynasıza yönelecek. Galiba 2020'de ciddi bir kitlesel fark olacak aynasızların kullanım oranında artış olarak.

Acaba bu arada tüketiciyi uzun süre d-slr sistemlerde inatlaşarak sömüren Canon ve Nikon konusunda hiç fanatikleri "Yahu bunca yıl neyi beklediler ?" gibisinden taptıkları markalarına eleştirel bir bakış atabiliyorlar mı ? !

Geçenlerde m43 sistem aynasızlar 10'uncu yılını kutlamıştı ! :o

10 yıl geriden gelerek ne yaptı Nikon ? J serisi vardı ama onun hiçbir zaman 1" sensör ile orta ve ileri amatör, profesyonel fotoğrafçı kitlesine hitap edemeyeceği belliydi. Yani bence J ile herkese Joke(şaka) yaptı ama en kötü Joke(şakayı)'u kendisine yaptı Nikon.

https://blog.fotozeynep.com.tr/2018/08/ ... n-tanitti/

Yol haritasından da görüleceği üzere zaten Nikon d 2020'ye anca aynasız sisteminde kaydadeğer bir müşteri potansiyeline ulaşabileceğini öngörmüş gibi.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Nikon Z'yi de görünce Tony d-slr'ların sonu geldi demiş

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Ağu 25, 2018 10:33 am

Bir de bunu yapmış Tony

Nikon Z6 & Z7 full-frame mirrorless camera preview (vs Sony a7 III & a7R III, Nikon D750 & D850 özellik karşılaştırması falan)

https://www.youtube.com/watch?v=1iPghlbiszs
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Cmt Ağu 25, 2018 1:09 pm

Ben en çok aynasız makinelere burun kıvıran Canon ve Nikon kullanıcılarını merak ediyorum. Hepsi tükürdüğünü yalayacak. Muhtemelen seneye hepsinin elinde bir aynasız makine olur.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Ağu 25, 2018 4:19 pm

Nikon'un tam kare aynasız hamlesinin düşünülenin aksine Sony'e yarayacağını düşünüyorum ben, Canon'un bu rekabete dahil olması hakeza. Zira bu DSLR devleri de geleceğin daha hızlı, daha kompakt, daha teknolojik olan aynasızlarda olduğunu gördü ve burada da güçlü bir pozisyon almak durumundalar. Bunun için de ellerindeki ar-ge, know-how gücünü de aynasız sistemlere kanalize etmek durumunda kalacaklar. Bu da DSLR'ı, yani Sony ile halen rekabet edebildikleri alanı arka plana itmek, yavaş yavaş terk etmek demek, yepyeni bir sisteme neredeyse sıfırdan entegre oluyorsun sonuçta.

Nikon ve Canon'un yapacakları yeni lenslerin AF ve keskinlik konularında onlarca senelik lüks lens serileriyle aynı kaliteyi yakalayabileceğinin garantisi yok. Zaten ilk etapta lens parkı son derece dar olacak. Bu aşamada yeni bir sistem kuracak pro kullanıcı hangisini tercih eder? Henüz 3 tane lens opsiyonu olan (süper geniş açı, telefoto, balıkgözü, makro vs yok) Nikon'u veya aşağı yukarı o seviyede bir çıkış yapacak Canon'u mu, yoksa 5 senedir aynasız tam kare gövde üreten, kendi lenslerinin yanı sıra üçüncü parti üreticilerin de lens üretmeye başladığı (balıkgözünden süper telefotoya) ve en önemlisi pazarda ikinci el modelleri de bulunabilen Sony'i mi? Açıkçası ben de sadece tek bir konuda uzmanlaşan markaları, beyaz eşya markalarından daha önde görüyordum ama bu kural, özellikle de elektronik alanında yıkıldı sanki. Öyle olsaydı Motorola, Nokia gibi markalar mobil telefon alanında hala öncü konumda olurdu; Kodak, Minolta gibi markalar fotoğraf sarf malzemesi üretimine yönelmek zorunda kalmazdı. En iyi argeyi yapan, dönemine göre en doğru stratejileri uygulayan firmalar zirveye oynuyor, isterse aynı zamanda buzdolabı üreticisi olsun.

Nikon olsun, Canon olsun, hatta Olympus olsun, neredeyse bir asırlık optik üreticileri olabilirler ama aynasız tam kare kulvarında Sony'nin tam 5 yıl gerisinde kaldılar. Kimseye bağımlılığı olmayan, kendi sensörünü ve lensini kendi üreten, hatta Zeiss ve Sigma gibi lens konusunda uzmanlaşmış firmaların da lens ürettiği Sony FE sistem'i Canikon yakalamaya çalıştıkça Sony farkı açacaktır diye düşünüyorum. Tabii aynasızın da ötesinde yeni bir teknolojiye Sony yerine Canikon öncülük etmezse.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Ağu 25, 2018 8:09 pm

Dun Japon ve Cin li turistlerin ellerinde Canon M50 (ozellikle video cekenlerde M50) cok popular oldugunu gordum. (arastirinca da asagidaki haberi buldum) Oran olarak soyle soyleyeyim 2 yada 3 sene once Japon turistlerde Fuji, Olympus, Canon, Panasonic, cep telefonu, Casio siralamasi su anda Canon, cep telefonu , Olympus , Fuji oldugunu gozlemledim. Kompakt sinif sifirlaniyor sanirim. Su anda Canon M50 600 USD civari free shop magzalarinda. Eski Canon lensi olan adaptorle kullaninca son cikan xxxD, xxD modellerinden daha iyi islemcili ve daha iyi AF li , daha iyi video kaydeden bir cihaza sahip oluyor. Bunlari neden yazdim. Seyahatlerimde ucak bekleme salonunda elinde fotograf makinasi olanlar ile bazen sohbet ederim. Canon kullanicilarinin % 70 lik bolumunde marka sadakati var. Bu yuzden ben Canon nun siradan bir FF le bile piyasaya girse Sony ve Nikon nun onune gececegine inaniyorum. Sony nin dez avantaji lens fiyatlari ve lens cesitliliginin olmamasi. Yukarida yazdigim gibi musterilerinin sadakati Canon 1 senede 2 adet urunle (M5 ve M50) aynasiz Japon pazarini ele gicirdi. Haber asagidaki link te.

Canon is Already #1 in Mirrorless Cameras in Japan
https://petapixel.com/2018/08/01/canon- ... -in-japan/

Update: Nikkei reports that in the system camera market, Sony now has a 13.3% market share compared to Canon’s 49.1% and Nikon’s 24.9%. (via sonyalpharumors).
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Cmt Ağu 25, 2018 9:56 pm

FF aynasızda Canon ve Nikon ikisi de Tony denen arkadaşı geçecek. Çünkü ikisi de insanlarda fotograf firması olarak kodlanmış durumda. Tony tam öyle değil.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Ağu 27, 2018 5:10 pm

Northrup'ların incelemelerini severim. Herkesin yarım ağızla değinip geçtiği şeylerin gerçekten üstünde duruyorlar.

Ancak, piyasanın aldığı şekli biraz değinmek gerekir. Türkiye genelinde tüm markaların distribütörleri ile yüksek düzey veya çalışan bazında ilişkisi bulunan ve Amerika-Avrupa piyasalarını takip eden bir insan olarak rahatça belirtebileceğim bir durum var.

Öncelikle Sony'den önce; Nikon ve Canon piyasa devleri olarak rekabet halindeydiler. Her ne kadar fanatikleri birbirlerine sıklıkla sataşsa da, firmalar birbirlerine karşı asgari bir centilmenlik düzeyinde durdular. Sonra piyasaya Sony girdi. Sony'nin piyasada kendisine yer edinebilmesinin tek yolu vardı, agresif reklam. Hem tv-gazete-dergi reklamlarına büyük paralar harcadılar, hem de bu tür blogger ve vloggerları kafalayıp, kendi ekipmanlarını övdürüp, Canon ve Nikon ekipmanları yerden yere vurdurdular.

Düzenlediğimiz İzmir Fotoğraf Fuarı'nda dahi, sunuma katılan Nikon-Canon-Olympus-Fuji marka elçileri, kullandıkları kameraları anlatıp överken, Sony'den katılanlar işi bambaşka boyutlara taşıdılar. İnsanlara ağır işlenmiş fotoğraflar gösterip; "Bunları Sony'den başka bir kamera ile çekemezsiniz." dediler.

Ne yazık ki Sony tanıtım konusunda kirli oynayan bir firma, Tony ve diğer Vlogger'lar o trene binmiş gidiyorlar. Nikon Z6-Z7'nin daha duyurulduğu andan itibaren, sistematik şekilde çok ağır eleştirilere maruz kalmasını ben buna bağlıyorum. Herkes Z7'nin, D850'nin aynasız formu olduğunu ve D850'nin piyasadaki en iyi iki gövdeden biri olduğunu kabul ediyor (Northruplar şimdi "D850'nin aynasız formu gibi hissettirmiyor." diyerek o noktadan vurdular), ancak yine de sayfa sayfa kötü diye yazı yazıyorlar.

Nikon tam olarak hazır olmayan bir kamera ile basın karşısına çıkmakla büyük hata yaptı. Buna söyleyecek bir şey yok. Netleme sistemi de sorunlu gözüküyor. Ancak çözülmeyecek bir şey de değil. Nikon ilk defa böyle bir sistem kullanacak, bu nedenle A7R III kadar başarılı olmasını da beklememek lazım. Ama Sony, A7R III'e gelene kadar, (bana göre) çok başarısız iki model çıkardı. Nikon 3-0 geriden başlıyor mücadeleye, bu gerçeği kabul etmeden Z sistemine hiç kimsenin yatırım yapmaması gerekir.

Canon'un, Sony ile daha iyi mücadele edebilecek bir aynasız çıkartma ihtimalini daha yüksek buluyorum.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Ağu 27, 2018 5:46 pm

erhanmeco yazdı:...

PL1'den Olympus'un da ilk zamanlarda Af konusunda ne feci olduğunu bizzat yaşayarak tecrübe etmiş birisiyim. Canon EOS M'de de bunu gördük. Bu AF konusunda mühendislik vs. demek ki boş işler, yapa yapa öğreniyorlar mühendisler de demek ki. d-slr konusundaki maziyi bilmiyorum ben ilk çıktıklarında AF konusunda Canon ve Nikon d-slr'ları da gayet mümkün ki bugünki gibi hızlı netleyemiyorlardı. Yani bir emekleme süreci var her markada gördük. Kimsenin ürettiği ilk seri "iyi" bile denilebilecek düzeyde değildi bence ama işte insanların bir kısmı da yeniliğe daha çok şans verdiğinden ilerleme yavaş da olsa oluyor. Yoksa çoğumuz tutucu olsak ille de d-slr desek Nikon daha çoook dururdu. Bence Nikon'a gelen eleştirilerde biraz da böyle hani Nikon'cu olup da "Yahu bu saate kadar neredeydin aynasızı alan Üsküdar'ı geçti be Nikon" diye üzülerekten kızar biçimde bi eleştiri yapıyor. Bence bu ilk nesil Nikon Z7 ve Z6 alanın da işi zor. İncelemeler gelsin gerçi öyle daha net konuşuruz ama muhakkak hasta içinde makas, sargı bezi vs. gibi bişeyler unutmuşlardır :) Sonra firmware vs. ile bir-iki tık itelerler, alanın elinde patlamasın falan diye. Yağ sıçratma olmaz herhalde aynasızda :lol: Bir de eğer Sony gibi zırttırı-pırttırı kısa aralıklarla gövde çıkartmaz ise bence durum şöyle bir hale döner "Nikon zaten aynasız pazarına geç girdiğinden, piyasa tümüyle aynasıza doğru erozyona uğrarken, Nikon'a gönülden bağlı kemik kitle içinden bile ufak ufak kopmalar olurken Nikon artık sadece bu çekirdek kitleye ve bazı ezberlerinde "Nikon ve Canon" markası kaznımış yeni kullanıcılara mal satabilir. Zaten d-slr pazarında bile Canon ile aralarında pazar payı olarak ciddi fark vardı. Bu farkın aynasız pazarında daha büyük olacağı ortada.

Bir de pek bahsedilmiyor ama tüm fotoğraf makinası üreticilerinin foto makinaları aşırı derecede geri zekalı yazılımlara sahip ürünler ! ! ! Hani şu cep tellerde smart sıfatı var ya, bir de alem olmuş A.I. , otomobiller kendi gidiyor, microsoft'un ve google'un yapay zekaları ürettikleri insanlardan ötelere gidince fişini çekiyorlar falan :) Sen gel bu devirde hala zeka özürlü dile değil zekası sıfır aletler üretip 3-5 bin dolar iste !

Bence Japon fotoğraf üreticileri birleşmez ise ileride Çin mobil üreticileri ve Android OS hepsinin işini bitirebilir. Çünki profesyonel olmayan 500 $ ve üstü foto makinası kullanıcısı için mevcut tüm sistemlerin "Eeeh yeter böyle hobinin de sömürüsü" diyeceği bir an gelebilir. Mesela benim çok kereler gelmiştir. Ona lens al buna lens al şuna lens al. Kendime şaşırıyorum 2017/2018'de 1 kit lens 2 manuel lens ve adaptörüden öte gidemeyecek bir bütçe ile zar-zor ve ağzım sulanarak :) bu hobiyi sürdürürken doğal uyumlu 1 prime , 1 makro ve 1 de tak-gez almışım. Şimdi almaya kalksam benim için tam ifadesi ile "Yazık" dedirten bir rakam. Elimde çıkış yılı 2015 Mart'ı olan giriş seviyesi bir akıllı telefon "Lumia 640 LTE" var. Zaman zaman bu aletle çektiğim fotolara bakınca diyorum ki "Bu fiyata, bu boyuta, bunun yaptığı iş, şu kadar lense, şu fiyata şunun yaptığı iş ile kıyaslanır ise bence Lumia 640 LTE daha başarılı !" , ha bir de madem öyle orta seviye bir smart phone :) kullansak demek ki bu oran çok daha mobilden yana olacak. Bunu "Amatör, kompakt'tan daha iyi foto kalitesi için üst düzey bir sisteme geçmiş kişi olarak söylüyorum". Yoksa elbette ki ileri amatör için bu dediğimin hiç anlamı olmaz ve beni de herhalde anlamaz bile. "Ne diyor bu cahil ? diyebilir :o Yaklaşık 5-6 senedir de epey forum vs. ortamında insanlar sordu etti, önerdik, önerdiğimi alanlar oldu, çoğundan olumlu geri dönüşler aldım. Birçoğundan gördüğüm de bu d-slr yada aynasızları alıp da aynen dediğim gibi sürekli yanında taşıdığı ve benimkinden iyi de bir smart phone'u olanların d-slr'larını kullanmadığına şahit oldum. Ölye bir hal olmuş ki en amatörü için bile "Aynasız yada d-slr ciddi fotoğraf işi için alınıp-taşınılacak ekipman, cep tel günlük yaşamda 7/24 seninle olacak olan." :) Hatta yakında öyle bir şey olacak ki , bu cep tel ile foto makinası uyumlu yazılımlar yüzünden cep tel sanki dijital fotoğraf makinasını domine eden bir konuma bile gelecek. Yani foto makinası cep telimizin altında çalışacak :)

Ben yıllar önce Olympus'a bir fikrimi yazmıştım. Bu smartphone'lar bu kadar coşmamışken...
foto makinalarının vizörleri kablosuz yani wi-fi özellikli gövde ile iletişim halinde ve sök-tak olacak. Onu istediğimiz zaman gövdedeki vizör alanından çıkartığ kart misali gözlük camına asıcaz yada yapıştıracağız. Oradan direk objektif nereyi görüyor ise makinaya hiç bakmadan, icabında sırtıma çevirip yürürken arkamdaki manzarayı bile görüp foto çekebilecektim. Yani öyle döner LCD ekran vs. ne ki !.. Tabi şimdi benzer görevi bu akıllı teller yapacak gibi görünüyor.
-
-

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzt Ağu 27, 2018 6:29 pm

Aynasızlar ilk çıktıklarında, herkes netlemelerine küfrediyordu. EVF'lerine küfrediyordu. Çoğu insan, "tutmaz bu ya, resmen rezillik." diyordu. Şunu unutmamak lazım, yeni bir teknoloji çıktıktan sonra mutlaka gelişiyor. Şu an EVF'ler de, netleme hızları da oldukça iyi.

Cep telefonları kompakt kamera pazarını zaten yok ettiler. Öyle bir pazar kalmadı. Sadece su ve darbeye dayanıklı modeller var. Cep telefonları dayanıklılıklarını arttırdıkları takdirde, o pazarı da bitirecekler.

Samsung, kamera pazarını Sony'ye terk etmekle büyük hata yaptı. Yaptığı kameralar başarısız değildi, sadece piyasada tutunabilmeleri için sabretmeleri gerekiyordu. Ama bir alana elini atıp, doğrudan başarıya ulaşmaya alıştıkları için, çabucak pes ettiler. Yoksa akıllı aynasız kameralara bizi en çok yaklaştıracak firma Samsung'tu.

Yine de Samsung geçen mart ayında bir açıklama yaptı; "Sensör piyasasını Sony'ye bırakmayacağız." diye. Ama kamera endüstrisine sensör üretirler mi, yoksa akıllı telefonlarla mı sınırlı kalırlar orası meçhul.

Her zaman belirttiğim bir şey var; kamera işi yatırım işi. Benim gibi Nikon ekipmana yatırım yapmış olanlar, Z6 ve Z7'den gitmeye devam edecekler. Ben şu an 10 lensimi satsam, Sony'de 4 lens alabiliyorum. Değer mi? Kesinlikle değmez. Zaten şu an (bana göre) piyasadaki en iyi kameraya sahibim (D850). Ama şu an sıfırdan ekipman kuruyor olsam (hoş şu sıralar sıfırdan FF aynasız kurmazdım ama, illa kuracaksam) tercihim Sony'den yana olurdu. Özellikle A7 III müthiş bir kamera. Daha önce hiç Nikon kullanmadığım için sevebilirdim bile belki. Ya da sevmesem de kullanırdım...

Zaten Nikon'un yapıp da, Sony'nin yapamadığı, en başta Nikon'u, Nikon yapan şeyler de var. Mesela kullanışlı gövde, zengin lens seçeneği, renk bilimi, daha doğal görünen gürültü vs.. gibi. Zaten o sayede Nikon, Sony ile aynı sensöre sahip kameralardan testlerde daha başarılı sonuçlar veriyor. (Mesela A7R vs D800) Benzer şeyler Canon için de söz konusu.

Bunlara çok takılmamak lazım; Nikon vs. Canon vs. Sony her zaman olacak. Canon yarın Sony'den iyi bir aynasızla çıkabilir. Nikon'un bir sonraki modeli ikisinden de iyi olabilir. Bu markalar en tepeye oynayan devler. Z6 ve Z7'nin kötü bir kamera olarak piyasaya çıkma ihtimali çok düşük, sadece zayıf yanları olabilir.
Av. Erhan Meço (İzmir)

Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Ağu 27, 2018 6:49 pm

erhanmeco yazdı:...

Evet... O kişilerden biriydim !..

Bu güzel sohbet için teşekkür ederim.
-
-

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Pzt Ağu 27, 2018 8:54 pm

İstedikleri kadar elestirsinler ben inanıyorum ki nikon z serisi deli gibi satacak. Çünkü yenilik lazım artık. Olympus ve panasonic birbirini tekrar eden gövdeler çıkartıyor ve dusunsenize 4k ceken em10 m3 4k cekemeyen em10 m2 den 1000 tl daha pahalı. Epl 8 epl9 aynı makinalar. Em1 m2 yi em1 den 4mp den daha cok daha iyi yapan ne var ? Bence hiç...olympus ff çıkarmazsa dukkanı kapatabilir. Panasonic elbette çıkartır boş durmaz. Hatta pentax bile yapabilir ki yoksa koca marka çöp olacak. Nikon biraz da canon'a zarf attı hamlesini bekliyor. Z8 in ar-ge calismaları coktan baslamistir hazırdır. Kim biliyordu iki adet aynasız tam kare nikon geleceğini. Rüzgar dursun Canon da duyurur yeni tam kare modelini. Hatta olympus bile ima edebilir kullanıcı kitlesini elde tutmak için.
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt Ağu 27, 2018 9:08 pm

Dedikodulara gore Canon FF aynasiz makinasini piyasayasa cikartmayi ertelemis.

Haber linki asagida
https://www.canonrumors.com/there-will- ... photokina/

.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Sal Ağu 28, 2018 4:34 pm

Panasonic, web sitesinde Photokina'yı hedefleyen bir geri sayım başlatmış, yeni bir ürün daha duyuracaklar. Panasonic gerçekten bu aralar ardı ardına yeni modeller sunuyor. Peki Olympus ne yapıyor?

Tony Northrup, geçen bir vlogunda bazı markaların dükkanı kapatabileceğini söyledi. Pentax büyük ihtimalle ilk silinen olacak. Ondan sonra bu gidişle sıra Olympus'a gelebilir. Çok kullananı ve memnun olanı var biliyorum, ama 16 megapiksellik sensör artık güncelliğini yitirdi. Ben de kullandım ve yalan yok, çok memnun kaldım dersem yalan olur.

Küçük sensörün hala gideri var, E-M1 Mark II 2016 yılında duyruldu. 2016'nın en iyi cep telefonu kamerası hangisiydi hatırlayan var mı? iPhone 6s veya Samsung S7'ydi. Bugün Huawei P20 Pro ile bu telefonların kameraları kıyaslanmayacak durumda.

Olympus Full Frame kamera yapsa kim alacak zaten? Nikon/Canon/Sony 'nin lens çeşitliliği varken, Olympus'un şansı çok az. Full Frame pazarına girmek, Olympus'u batırabilir.

Bana göre Olympus'un yapması gereken;
1) 16 Megapiksel sensörü yapmayı tamamen terk edecek, yepyeni bir BSI sensör tasarlayacak, üst seviye kameralarda bu sensörü kullanacak (E-M1 Mk II ve E-M5 Mk III), diğer kameralarda 20 Mpx sensörü kullanacak.
2) Fiyat politikasını değiştirecek. Bu fiyatlarla küçük sensörlü kamera satmak biraz fantazi
3) Sync IS özelliği olan güncelleştirilmiş lensler çıkarack (12-40mm f/2.8 IS, 40-150mm f/2.8 IS gibi)
4) Elde High Res Shot'u çekmenin yolunu bulmalı.
5) Android işletim sisteminin kameralara entegre edecek.
Av. Erhan Meço (İzmir)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Ağu 28, 2018 4:47 pm

Panasonic ilk aynasız makinesini Photokina 2008’de duyurmuş ve m43 sistemi başlatmıştı. Tahminen bir 10.yıl sürprizi hazırlanıyor.

Bence küçük sensörün popülerliğini yitirdiğini düşünerek FF bir makine duyurabilirler. İki yönde çalışma var bildiğim kadarıyla ; Organik sensör ve Nikon’la denedikleri FF sensör. Bir de akıllı zeka ile birleşirse karışır ortalık.

Bombayı bekleyelim bakalım.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir