Toni yine bizi öldürüyor !.. m43 yavaştan gümler videosu :)

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

sgtab1
Sağlam Üye

Re: Toni yine bizi öldürüyor !.. m43 yavaştan gümler videosu :)

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Kas 17, 2018 11:40 am

poormansmoodyblues yazdı:Bilmediğimden soruyorum, yüksek çözünürlüklü mod normal fotoğraf çeker gibi çekilebilecek mi yoksa birden fazla çekilmiş fotoğrafın birleştirilmesiyle mi oluşturulacak? Normal modda 20MP çekilecekse yaban hayat fotoğrafçıları için o boyutta bir fotoğraf yeterli olacak mı?

Merhaba

yuksek cozunurluluk ile ilgili bilgiler ekte vermis oldugum linkten gorebilirsiniz.

http://www.olympusyollarda.com/olympus- ... klu-cekim/
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Cmt Kas 17, 2018 12:00 pm

Profesyonel fotoğrafçılar Eizo veya Dell’in yüksek çözünürlüklü IPS panel ekranlarını kullanıyorlar. Bu ekranlar düzenli olarak kalibre ediliyor. Ekran kalibrasyonu, ekipmandan bile daha önemli. Sonuçta doğru görmedikten sonra, iyi çekmenin de bir anlamı yok.

Ben ofisimde 27 inç Apple Thunderbolt Display (2560x1440), evimde 27 inç iMac 5k (5120x2880) kullanıyorum. Her ay düzenli olarak X-Rite kalibrasyon cihazı ile kalibrasyon yeniliyorum.

Bazı kamera çözünürlükleri:
16MP 3/4 (4608x3456)
20MP 3/4 (5184x3888)
42MP FF (7952x5304)
46MP (8256x5504)

Bu fotoğrafların hiçbirini %100 boyutta tam ekranda göremiyorum. Ancak haliyle %100 büyütme yaptığınızda her fotoğrafı gerçek boyutlu inceleyebiliyorsunuz.

Çözünürlüğün üç etkisi var, birincisi daha büyük baskı boyutu, ikincisi detay, üçüncüsü daha kolay gürültü temizleme.

Eğer baskı almıyor, fotoğraflarınızı düşük çözünürlüklü ekranlardan yayımlıyorsanız, 16 megapiksel yeterli bir çözünürlük. Aynı zamanda çözünürlük düştükçe, gürültü görünürlüğü de azalıyor. Eğer sadece instagramda paylaşıyorsanız m43lerle iso 6400 filan çekebilirsiniz.

Bana elde High Res çekim olayı biraz fantazi gibi geliyor. Yapsa bile yine hareketli durumlarda işlemesi çok ütopik. Sensörün tüm hareketini saniyenin 1/8000’inden hızlı tamamlaması lazım. Şu an Sony sessiz perde modunda kameranın hızla hareket etmesi durumunda oluşan banding problemini bile A9 ile yeni çözdü. Belki olympus yapay zeka takviyeli bir şey kullanabilir. Umarım bir şekilde çözmüşlerdir.

E-M1X in yanına, yine premium bir Pen-f yapsa da tadından yenmez.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Kas 17, 2018 12:20 pm

sgtab1 yazdı:
poormansmoodyblues yazdı:Bilmediğimden soruyorum, yüksek çözünürlüklü mod normal fotoğraf çeker gibi çekilebilecek mi yoksa birden fazla çekilmiş fotoğrafın birleştirilmesiyle mi oluşturulacak? Normal modda 20MP çekilecekse yaban hayat fotoğrafçıları için o boyutta bir fotoğraf yeterli olacak mı?

Merhaba

yuksek cozunurluluk ile ilgili bilgiler ekte vermis oldugum linkten gorebilirsiniz.

http://www.olympusyollarda.com/olympus- ... klu-cekim/

Teşekkür ederim, tahmin ettiğim gibi tripodun zorunlu olduğu bir mod bu. Gövdenin bunu otomatik yapması güzel ama yüksek çözünürlüğün yerini tutacak bir şey gibi görünmedi bana, tripoda muhtacız çünkü.

Olympus’un gövdedeki IS’i tripod mahkumiyetini engelleyip elde çekime teşvik edici bir unsurken, yüksek çözünürlük için tam aksine bizi tripoda mahkum edecekse ortada bir tutarsızlık oluyor bence. Olympus’un rakipleriyle mücadelede bu tarz yazılımlardan önce donanıma yönelmesi daha mantıklı sanki.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Kas 17, 2018 12:31 pm

Yalnız bir konu var ki tecrübe ile sabittir; Olympus’larla dik formatta IS yok oluyor. Bu şekilde çekilebilmiş hiç net ve keskin fotoğrafım yok. Kendi beceriksizliğim diyeyim...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

listera
Üye

Mesajgönderen listera » Cmt Kas 17, 2018 1:03 pm

sgtab1 yazdı: Teşekkür ederim, tahmin ettiğim gibi tripodun zorunlu olduğu bir mod bu. Gövdenin bunu otomatik yapması güzel ama yüksek çözünürlüğün yerini tutacak bir şey gibi görünmedi bana, tripoda muhtacız çünkü.

Olympus’un gövdedeki IS’i tripod mahkumiyetini engelleyip elde çekime teşvik edici bir unsurken, yüksek çözünürlük için tam aksine bizi tripoda mahkum edecekse ortada bir tutarsızlık oluyor bence. Olympus’un rakipleriyle mücadelede bu tarz yazılımlardan önce donanıma yönelmesi daha mantıklı sanki.

Sanırım bir yanlış anlaşılma var. Videoda şu anda piyasada bulunan makinelerde bulunan güncel yüksek çözünürlükte çekim özelliğinden bahsediliyor. Ocak'ta lansmanı yapılacak makinedeki YÇ modununsa elde çekime izin vereceği "fısıldanıyor". Bu da sanırım istediğiniz şey olacak.

Teknolojinin güzel yanı zamanla ucuzlaması. Bugün 3000 Dolarlık makinelerde sunulacak özellik muhtemelen 2-3 yıl içinde 450 Dolarlık makinelere de eklenebilir. Mesela EM-10 sürüm 3'te bulunan 4K video çekim gayet doyurucu sonuçlar verebiliyor.
En son listera tarafından Cmt Kas 17, 2018 1:28 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

listera
Üye

Mesajgönderen listera » Cmt Kas 17, 2018 1:07 pm

DrOpMaN yazdı:Yalnız bir konu var ki tecrübe ile sabittir; Olympus’larla dik formatta IS yok oluyor. Bu şekilde çekilebilmiş hiç net ve keskin fotoğrafım yok. Kendi beceriksizliğim diyeyim...

Yorumunuz çok ilgimi çekti. 100% büyütmede fark ettiğiniz bir durum mu yoksa çok daha belirgin mi? Ve hangi objektiflerde bununla karşılaştınız?

Kendi adıma 60mm makroda veya manuel objektiflerde böyle bir deneyim yaşamadım ya da yaşadığımı fark etmedim. Deneyecek bir şey çıktı şimdi fotoicinharikabirgun

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Kas 17, 2018 1:26 pm

listera yazdı:Sanırım bir yanlış anlaşılma var. Videoda bahsedilen şu anda piyasada bulunan makinelerde bulunan güncel yüksek çözünürlükte çekim özelliğinden bahsediyor. Ocak'ta lansmanı yapılacak makinedeki YÇ modununsa elde çekime izin vereceği "fısıldanıyor". Bu da sanırım istediğiniz şey olacak.

Teknolojinin güzel yanı zamanla ucuzlaması. Bugün 3000 Dolarlık makinelerde sunulacak özellik muhtemelen 2-3 yıl içinde 450 Dolarlık makinelere de eklenebilir. Mesela EM-10 sürüm 3'te bulunan 4K video çekim gayet doyurucu sonuçlar verebiliyor.

Ben de yine o güncel makinalardaki High-Res özelliğinin gelişmiş bir hali olacağını düşünüyordum. Elde fotoğrafı çeker çekmez makina anında işleyip önümüze 40MP bir fotoğraf sunacaksa güzel olur elbette. Yalnız o da sadece pro lenslerle uyumlu olur diye düşündüm bir an.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Kas 17, 2018 1:29 pm

listera yazdı:
DrOpMaN yazdı:Yalnız bir konu var ki tecrübe ile sabittir; Olympus’larla dik formatta IS yok oluyor. Bu şekilde çekilebilmiş hiç net ve keskin fotoğrafım yok. Kendi beceriksizliğim diyeyim...

Yorumunuz çok ilgimi çekti. 100% büyütmede fark ettiğiniz bir durum mu yoksa çok daha belirgin mi? Ve hangi objektiflerde bununla karşılaştınız?

Kendi adıma 60mm makroda veya manuel objektiflerde böyle bir deneyim yaşamadım ya da yaşadığımı fark etmedim. Deneyecek bir şey çıktı şimdi fotoicinharikabirgun

25mm 1.7 Lumix ve 25mm 1.4 Leica lenslerle. E-M5MarkII ve E-PL5’e karşı GX1 ve GX7. Karşılaştırma görselleri olacak bir yerlerde, bulunca paylaşırım. Panasonic’ler çok az farkla daha keskinlerdi.

Evet; %100 büyütmede daha belirgin haldeydi titreme.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Kas 17, 2018 2:21 pm

poormansmoodyblues yazdı:
sgtab1 yazdı:
poormansmoodyblues yazdı:.

Farkli bir baslik altinda bu konu ile ilgili bilgileri paylasmistim . Asagidaki linkten orjinalini okuyabilirsiniz
Ben linkteki konunun Turkce ozetini yazmistim.

https://www.43rumors.com/ft3-more-info- ... AZTyxMye14

Turkce Ozet ;
Olympus, 2019'da iki MFT kamera daha yayınlayacak mı ?

Dedikodusu olan E-M1X ve iki MFT kamera hakkinda Simon bir takim ek bilgiler paylaştı
Kamera mükemmel bir çalışma aleti olacak. 3,000 dolarlık yüksek tutar ile gelecek. M1 MKII den daha dengeli. cok fazla agir olmayacak ve 300 F4 ve 45 F 1.8 lensler ile sanki fotograf makinasi eline yapismis gibi duruyor.

Sensor ve IS tüm beklentilerin ustunde olacak. 3 tip yüksek çözünürlüklü çekim ozelligi var . 15 V USB portu üzerinden şarj edilebilecek. Yani gunes solarli bir power banktan sarj olabilecek, En buyuk ozellegi ise son derece yuksek hizli bilgi aktarimi olacak.

Bataryayı çok hızlı şarj oluyor, mc-20 de geliyor. Fotograf makinesinin 2019 ocak ayının sonunda tanitimi yapilacak ve 2 kucuk kamera daha gelecek. Onlari gordugunde gulumseyeceksin.

https://www.43rumors.com/ft4-first-rumo ... ps-7-5-ev/
Adi : E-M1X OMD kamera
Sensor: 20MP
Frame rate: 18fps
Govde Boyutlari : 144.37 x 146.765 x 75.345mm (body with a built in vertical grip)
Yuksek cozunurluluk : Elde yuksek cozununurluklu goruntu cekilebilir (80 Mp)
Fotograf Fokus : Sprortif and yaban hayat cekenler
Lansman : Ocak 2019

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Kas 17, 2018 2:57 pm

sgtab1 yazdı:...

Teşekkür ederim şimdi okudum. Ne diyelim umarım güzel olur bizim için. Gövdeler neyse de insanların lens yatırımı boşa gitmese bari. Eski Minolta ya da OM lensle çöp olmadı, çünkü hala adaptörle kullanılıyorlar manuel olduklarından. Ancak diyafram ayarı gövde üzerinden elektronik olarak ayarlanan bu lensler ileride çöp olabilirler, 20 sene sonraki gövdelerde kullanılabileceklerini sanmıyorum. Sadece Voigtlander’ler kullanılabilir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Cmt Kas 17, 2018 5:26 pm

Yeni gövde çıktı almaya karar verdiniz...
Elden çıkaracağınız m1 m2 ye talibim.
2000den bir kuruş fazla vermem ama :D

Bu not burda dursun.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Kas 17, 2018 6:00 pm

[/quote].[/quote]

Ben Panasonic firmasinin M43 den cikacagini sanmiyorum. Panasonic FF tarafinda sansi nedir gorecegiz. Ben XIAOMI firmasindan umutluyum. Eger XIAOMI M43 yatirim yapmaya devam ederse Cin pazarinda M43 lens ve govdeler cogalir ve fiyatta iner diye dusunuyorum. Su anda 2 adet lens ve 1 govde ile piyasa girdi. Eger Panasonic cikarsa M43 den Olympus un tek rakibi XIAOMI kalir. Artik bu rakabet mi getirir bir ortak yatirim mi getirir gorecegiz.

https://www.amazon.com/YI-Mirrorless-Di ... lens&psc=1

https://www.amazon.com/YI-Mirrorless-Di ... lens&psc=1

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Kas 17, 2018 6:52 pm

Xiaomi’nin pazara girmesi güzel ama optik devlerinden birini satın almadan ya da biriyle ortaklığa girmeden piyasada etkili olacaklarını sanmam. Samsung gibi daha köklü bir şirket bile tutunamadı bu piyasada. Sony ve Panasonic piyasada tutundular ama hem Japon üreticiler, hem de optik devleriyle ortaklık kurdular (Zeiss ve Leica), bunlar önemli avantaj sağladı.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Kas 17, 2018 10:24 pm

poormansmoodyblues yazdı:.

Belkide Olympus firmasinin FF piyasasina hala girmemesi yada girmek istememesinin sebebi APSC aynasiz ve FF aynasiz piyasasinda artik piyasa oyunculari olan firmalarin doyum noktasina gelmeye baslamasi olabilir. XIAOMI firmasinin da M43 formatini tercih etme sebebide M43 ureticilerinin az olmasi olabilir. 2019 yilinda Olympus`un ve Panasonic`in cikaracagi modellerden sanirim bir seyler anlayabilecegiz.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzr Kas 18, 2018 2:42 pm

Digital Downsizing - DSLR to Micro Four Thirds

https://www.youtube.com/watch?v=5kajFFCKXbQ

.

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir