Olympus'tan Aki Murata ile röportaj

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

sgtab1
Sağlam Üye

Olympus'tan Aki Murata ile röportaj

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Oca 30, 2019 5:36 pm

Dpreview'daki Olympus röportajı: “Sensör boyutu cevap değil, Four Thirds dışında başka bir lens agizi kullanmayacağız”

Açıklama Olympus'tan Aki Murata ile röportaj yaptı. İşte bazı önemli noktalar:

Full Frame vs MFT:
Üç güçlü yönümüz var: Kompaktlık ve hafiflik, lens kalitesi ve IS Bu kombinasyon benzersizdir.
Tam kare, piyasadaki bir sözcük kelimesine benzer, ancak lens boyutu değiştirilemez. Sistemleri karşılaştırırsanız, boyut ve ağırlık bakımından gözle görülür farklılıklar vardır. Doğru olduğuna inandığımız şeyi yaparız. Tam çerçeve oluşturmuyoruz, çünkü herkesin buna ihtiyacı olduğuna inanmıyoruz. Çoğu fotoğrafçı için hareketliliğin olması daha iyidir - eğer yanınızda bir kamera yoksa, çekim yapamazsınız. Çözümümüzün çoğu insan için daha iyi olduğuna inanıyoruz. Tam kare olması iyidir, ancak daha küçük bir sisteme ihtiyaç vardır. Bu nedenle Maitani'nin Ar-Ge felsefesi bizim için çok önemlidir.
Pazarın ikiye ayrılacağına inanıyoruz. Biri daha büyük, tam kare, diğeri daha taşınabilir kameralar ve lensler. Herkesin daha büyük sensörlere gitmesinden memnunuz ve bulunduğumuz yerde kalıyoruz. Kendime güveniyorum ve burada kalacağımızı söylemekten gurur duyuyorum. Tam kare gitmemiz anlam ifade etmiyor. Tam kare için bir yer ve orta format için bir yer var, ancak müşterilerimiz saniyede üç kare ile sınırlandırılamaz. Şimdi sunduğumuz ürünlere ihtiyaç duyan bir müşteri tabanı var ve kompakt ve hafif bir sisteme ihtiyaçları var.

E-M1X Güvenilirlik:
Üstün güvenilirlik, güçlü yapının çok ötesine geçer ve elemanlara esneklik sağlar, aynı zamanda kameraların performansını ve tutarlı çalışmasını sağlar.

Akıllı
telefona karşı geleneksel kameralara karşı: Fotoğraf endüstrisi için risk, insanların geleneksel fotoğrafçılığa ilgisini kaybetmeleri çünkü akıllı telefonları çok iyi. Bir sonraki adım büyük lensler ve büyük kameralar ise, birçok kişi telefonlarını bırakıp telefonlarını kullanabilir.
Belirli [fotoğraf çekimi] için bir akıllı telefonu kullanamazsınız. Optiğe ve yetenekli AF sistemlerine ihtiyacınız var. Odaklanmak istediğimiz alan bu. Bu alanlarda büyüme olduğunu düşünüyoruz. Bu bizi akıllı telefonlara kıyasla çok farklılaştırıyor.

Neden sadece bir mount (MFT) var:
Her şeyden önce Four Thirds dışında başka bir mount kullanmıyoruz. Birden fazla montajlarımız varsa, bu kullanıcı dostu değildir ve müşterilerini kaybetme riskini yaratırız. Sizden bir kamera ve lens satın almanızı ve ardından başka bir yere gitmenizi istiyorsak, bunu yapmak istemeyebilirsiniz. M43 ile bir uyumlu sistem oluşturmak istiyoruz. Güçlerimizi biliyoruz. Dışarıda tele zoom lenslerini çekmek için iyi olan küçük ve hafif bir sistemimiz var. Bu nedenle, bu fotoğrafçılık alanına uygun ürünler sunmak için bu alana odaklanıyoruz.

Neden E-M1X’te üst LCD yok:
Bununla ilgili karışık duygular var. Bunu düşündük, ancak kamera büyüyecek ve çalışabilirliğini kaybedecek.

Daha küçük MFT kameralar:
Artık [E-M1X] geldi ve bu bizim 100. yıldönümümüzdür, daha fazlasını bekleyebilirsiniz.

-

Bu röportaj ile Olympus, hiçbir zaman Tam veya Orta Format kullanmayacaklarını açıkça belirtti. Ayrıca bu yıl birçok yeni kamera beklediğimiz açık!

orjinal Ingilizce web sayfasi assagidaki linktedir.

https://www.43rumors.com/olympus-interv ... dgBqkmcGsU

.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Olympus'tan Aki Murata ile röportaj

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Oca 30, 2019 5:57 pm

Her şeyden önce Four Thirds dışında başka bir mount kullanmıyoruz.

Micro degil. Four Thirds yani... Eskiye mi donus var
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Oca 30, 2019 6:41 pm

Four thirds ismi 4’e 3 ölçekten gelen sensör boyutunu (Aps-c gibi) ve dolayısıyla bayoneti ifade eden isim diye biliyorum. Aynı zamanda aynalı dönemde kullanılan sistemin de adı. Micro Four Thirds ise aynı bayoneti kullanan güncel sistemin adı. Hatta her iki sistemin (M4/3 ve 4/3) de resmi internet sitesinin ismi four-thirds.org, micro’su yok. Zaten artık aynalı sistemle ilgili yeni bir şey de yok bu sitede:

https://www.four-thirds.org/en/index.html

Leica’nın D-Lux kameralarında da Micro Four Thirds değil Four Thirds ifadesi geçiyor zaten sensör boyutunu ifade etmek için:

Resim

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Çrş Oca 30, 2019 6:46 pm

Dolayısıyla açıklamada bir eskiye dönüş iması yok bana kalırsa. Hatta gelecekte belki micro olmaz nano olur, başka bir kelime olur ama four thirds sensör baki kalır gibi bir anlam bile çıkabilir :D

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Oca 30, 2019 6:52 pm

DrOpMaN yazdı:
Her şeyden önce Four Thirds dışında başka bir mount kullanmıyoruz.

Micro degil. Four Thirds yani... Eskiye mi donus var

Benim de dikkatimi cekmisti dpreview sitesine baktim orda da benzer makaleyi gorunce ellemedim. Bence ordaki vurgu tam kare sensor kullanmayacagiz diye algiliyorum. Asagida makaleyi kopyaladim . asil devami asagidaki linkte. Cok uzun bir gorusme.

How will you address that challenge?
First of all we won’t use any other mount other than Four Thirds. If we had more than one mount, that’s not really user-friendly, and we’re creating the risk that we’d lose customers.

dpreview sitesindeki gorusme asagidaki linkte gorebilir siniz
https://www.dpreview.com/interviews/925 ... hind-e-m1x

.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Çrş Oca 30, 2019 8:11 pm

Yağtığı açıklamayla çıkardıkları makinenin mantığı pek uyuşmuyor. Kocaman bir gövde. Ayrıca "you can expect more" cümlesinden sonra beklentiye girdim. Bakalım ne çıkaracaklar. 3000$'a aynı sensörlü bir makine piyasaya sunmuşken, yeni gelecek küçük modellerin sensörü de değişmez diye düşünüyorum.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Oca 30, 2019 9:21 pm

desandör yazdı:Yağtığı açıklamayla çıkardıkları makinenin mantığı pek uyuşmuyor. Kocaman bir gövde. Ayrıca "you can expect more" cümlesinden sonra beklentiye girdim. Bakalım ne çıkaracaklar. 3000$'a aynı sensörlü bir makine piyasaya sunmuşken, yeni gelecek küçük modellerin sensörü de değişmez diye düşünüyorum.

Dpreview sitesindeki uzun roportajda aciklamis (hakliliklarini dile getirmeye calismis desek daha dogru olur ama ben hakliyim demekle hakli da olunmuyor) soyle demis

E-M1X ile ne tür müşterileri çekmeyi umuyorsunuz?
Üç tür kullanıcı olacağına inanıyoruz. Biri, E-M1 Mark II gibi mevcut M43 kameralarından çıkan kullanıcılar. Bu iyi bir kamera, ancak bazı durumlarda spor fotoğrafçılığı için çalışmıyor. Örneğin dikey ve yatay tutamaklarda bir joystick kullanmak - vahşi yaşam ve spor için gerekli olan şey budur. Bu bir numaralı hedef grup.

İkincisi, Canon 7D kullanıcıları gibi APS-C'den çıkan fotoğrafçılar. Bu insanlar tele objektifleri kullanmak, daha uzun odak uzaklıkları elde etmek için APS-C satın alıyorlar. Ve sistem tam çerçeveden daha küçüktür. Bu insanlar, EOS-1D X tipi ürünlere heveslidir ancak uygun değildir. Ve onlar büyük, bu bir güçlu olmak gerekiyor. Bu kamera yeni talep yaratacak. Uzun odak uzaklığı ile çekim yapabilirsiniz ve elde tutmaya devam edebilirsiniz.

Bizim için sensör boyutu cevap değil
Açıkçası mevcut APS-C kullanıcıları icin zor olacak. Bazıları için 'adım adım' tam çerçeve tercihine gidecek. Ama biz bu insanlara tekrar dusunmelerini söylemek istiyoruz - ne tür fotoğraflar çekmek istersiniz? Bizim için sensör boyutu cevap değil. Bu mesajı piyasaya iletmek istiyoruz. Tam kare kesinlikle pazardaki bir terimdir, ancak belki tam kare lensleri taşıdıktan sonra çok büyük olduklarindan pes etmeleri gerektigini anlarlar!

Üçüncü grup, yeni sistemi denemek isteyen 5 serisi, 1D serisi veya D5 kameraların yanı sıra ek bir satın alma işlemi yapan kişilerdir. Çünkü bu kameranın yaptığı temel olarak aynı. İnsanlar tam çerçeveye ihtiyaçları olduğunu düşünebilirler ancak bir kez bu kameranın performansını gördüklerinde, boyut ve ağırlıktaki farkı göz önünde bulundurarak bunun bir argüman olacağını düşünmüyorum.

AF takibi bu demografik veriler için çok önemli olacak - yeni kamerayı rakiplerle karşılaştırırken nasıl kıyasladınız?
Bununla ilgili hiç bir rakamımız yok, ancak bu kameranın AF sistemini geliştirmek için, ABD'deki ve yurtdışındaki birçok uzmana AF performansı hakkındaki görüşlerini aldık. Bu yüzden algoritmaları çok değiştirdik. Diğer kameralar hakkında kıyaslama yapmak, profesyonellerin seslerini dinlemek hakkında daha fazla bir şey değil. Ve tabii ki ``AI teknolojileri``

Kameranın uzun süredir test edildiğini söylemiştiniz - ne kadar süredir geliştirilme aşamasında olduğunu bize söyleyebilir misiniz?
E-M1 II’den sonra pazardan geri bildirim almaya başladık. İlk adım buydu. Ar-Ge adamlarımız sonuçta güvenilirlik için kamerayı geliştirmek istedi. Otomatik netleme doğruluğunu gerçekten geliştirmek istediğimizde, E-M1 ilk meydan okuma, ardından Mark II idi. Ancak profesyonelleri dinledikten sonra, maksimum güvenilirlik elde etmek için daha da büyük bir çaba sarf etmemiz gerektiğini fark ettik. Yeni modeli planlarken başlangıç ​​noktası buydu.

'En Yüksek Güvenilirlik' Olympus'un Ar-Ge felsefesinin temel amacıdır. Bu felsefe 48 yıl önce Yosihisa Maitani [orijinal OM ürün hattının yaratıcısı] tarafından yaratılan bir mutabakatta kuruldu. Bu not üç ana Ar-Ge hedefi belirlemektedir: kompakt, hafif ve nihai güvenilirlik. Üstün güvenilirlik, güçlü yapının çok ötesine geçer ve elemanlara esneklik sağlar, aynı zamanda kameraların performansını ve tutarlı çalışmasını da söyler. Bu AR-GE politikası bugün hala takip edilmektedir ve operasyonumuzun temel taşıdır.

Profesyonellerin Olympus kamera kullanması sizin için çok mu önemli?
Kesinlikle. Hedefimiz Olympus ekipmanlarının profesyoneller tarafından güvenilmesini sağlamak. Biz bunu başarmak istiyoruz. Ve bunu başarmak için, en üst düzeyde güvenilirliğe ulaşmamız gerekiyor. M43 sistemi ile profesyonellerin kameralarımızı kullanmalarını ve memnun olmalarını istiyoruz.

Olympus merceklerini 2020 Olimpiyatlarında görmeyi bekliyor musunuz?
Umarım! Birkaç ay önce Asya olimpiyat oyunlarını yaşadık ve bu ilk kez basın merkezinde olmamızdı. Sadece Olympus ve bir tane üretici daha vardı. Orada çok fazla profesyonel fotoğrafçımız yoktu, ama bazılari bize profesyonel hizmet için geldiler. Bu bizim için harika bir ilk adımdı.

.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Prş Oca 31, 2019 12:43 pm

"Üç güçlü yönümüz var: Kompaktlık ve hafiflik, lens kalitesi ve IS Bu kombinasyon benzersizdir. "

Eyvallah lafımız yok da, 1kg az taşıyacağım diye aynı parayı daha düşük kalitede fotoğraf veren bir sisteme neden yatırayım? Herkes 10 tane lens taşımıyor. Çoğu amatör ve hevesliye 2 veya 3 lens yeterli.

Ben profesyonel doğa ve spor fotoğrafçılarına kamera yapıyorum diyorsun, 3 yaşında sensör koyuyorsun, phase detect AF noktan 121, vizörün 4-5 sene öncesinin teknolojisi. Spor ve doğa fotoğrafçısı için yüksek isoda temiz fotoğraf lazım, bunu hiç kafaya takmıyorsun. Bu tür kameraları, öyle giriş seviyesi kameraların özellikleri ile satamazsın.

Yapacağı şey şuydu; E-M1 Mark II'yi güncelleyecekti ve ona öyle bir grip yapacaktı ki, doğa ve spor fotoğrafçıları için ekstra özellikler getirecekti. Saçma sapan bir kamera oldu şu haliyle. Ben bol Af noktalı, daha iyi iso performanslı yepyeni bir sensör bekliyordum, canavar gibi netleme ve takip sistemi bekliyordum. Hiçbiri yok.

Bu kamera sistemi kurtarırdı, o da ancak küçük sensörüne rağmen 3.000 dolarlık bir kameranın fotoğraf çekme kabiliyeti ve kalitesi ile olabilirdi. Ama olmadı.. Olympus'un işi zor.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir