Ve Olympus Dükkanı Kapatıyor...

m43 sisteme dair haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

yus49
Müdavim Üye

Re: Ve Olympus Dükkanı Kapatıyor...

Mesajgönderen yus49 » Prş Tem 02, 2020 9:44 pm

emirhan yazdı:Olympus twitter üzerinden yenilenmiş "lens roadmap"ini paylaştı.

https://twitter.com/getolympus/status/1 ... 4599409664

Bir pro makro lens gelecekmis. Cok guzel haber bu. Umarim 90mm ve uzerinde bir lens gelir. Tabi fiyatini ucurmazlarsa guzel olur. 150-400de ihtiyaci ve parasi olan icin guzel olacaktir kesin ama bizden uzak kalacagi da kesin.

Piyasadan cekilme haberleri varken bu haber umut verici de olabilir bir kandirmaca da olabilir. Umarim bundan sonra sistem daha guzellesir. Bekleyup gorelim.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cum Tem 10, 2020 6:08 am

Günaydın :)

phpBB [video]
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
Kokopelli
Üye

Mesajgönderen Kokopelli » Cum Tem 10, 2020 9:02 pm

Olsa güzel olurdu tabi. Hani "Köklü Marka" Minolta'nın fotoğraf sayfasını kapatırken hatırı sayılır bir süre daha Sony bünyesinde mount ve aksesuar serisini yaşatması gibi olabilse keşke.

~SB
_
SB

ihtiyar
Müdavim Üye

Mesajgönderen ihtiyar » Cum Tem 10, 2020 9:30 pm

Ben o kadar iyimser değilim. 80 yıllık firma açıklama yapıyor cep telefonlarına yenildik diye. Yeni alan firma sıfır tecrübeyle ne yapabilecek. Tamam her şeyini satın aldı ama Olympus işin içinden çıkamamışken bunlar nasıl başaracak. Zoom ithalat biraz da elindeki malları eritmek için çabalıyor diye tahmin ediyorum. Yakında Zoom ithalatın artık Olympusu getirmediğini duyarsak şaşırmayalım. İnşallah yanılırım...
Canon Eos 100D - 18-55 STM
Canon 15-85 3,5-5,6 USM
Canon 40mm 2,8 STM
Canon 24mm 2,8 STM
Tamron 90mm 2.8 macro

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Tem 11, 2020 6:40 am

ihtiyar yazdı:Ben o kadar iyimser değilim. 80 yıllık firma açıklama yapıyor cep telefonlarına yenildik diye. Yeni alan firma sıfır tecrübeyle ne yapabilecek. Tamam her şeyini satın aldı ama Olympus işin içinden çıkamamışken bunlar nasıl başaracak. Zoom ithalat biraz da elindeki malları eritmek için çabalıyor diye tahmin ediyorum. Yakında Zoom ithalatın artık Olympusu getirmediğini duyarsak şaşırmayalım. İnşallah yanılırım...

Bu konu hakkinda cok fazla bilinmeyen, dillendirilmeyen ve konusulmayan karanlik noktalar var ornegin Olympus un aciklamasindaki karanlik noktalar ;

Olympus'un Görüntüleme işi, şirket bölünmesi veya başka bir şekilde NewCo'ya aktarılacak ve daha sonra NewCo'daki hisseler JIP tarafından kurulacak yeni bir şirkete aktarılacak.
Bu paragraf yeni bir sirketin kurulacagini ve operasyonun bu sirket ustunden mi yuruyecegini ima ediyor. Yani ismi Olympus Camera Int. Co. mu olacak veya yepyeni bir sirket mi ortaya cikacak belli degil.

Yapılandırma Reformu
İşlemin kapanmasından önce Olympus, Görüntüleme işinde, görüntüleme işinin iş yapısını daha kârlı ve sürdürülebilir olacak şekilde değiştirmeyi amaçlayan yapılandırma reformları uygulamayı planlamaktadır. Şu anda yapılanma reformunun maliyetlerini ve diğer etkilerini araştırıyoruz. İleride ifşa gerektiren herhangi bir olay meydana gelirse, Olympus bunu derhal duyurur.

Bu yapilandirma reform kismi tam bir kapali kutu. Dedeginiz gibi kar etmedigi bir cok ulkeden cikabilirler. Ornegin Japonya ve Amerika Birlesik devletleri haric tum ulke operasyonlarini son verebilirler. Bu sozlesme hayata gectikten sonra yatirim sirketi kar etmedigi hic bir konuyu devam ettirmez yani kimsnin gozunun yasina bakmaz. 1.5 yada 2 sene sonra hersey belirlenecek. Bu arada Canon dun iki aynasiz govde tanitti artik sektorde ekmek aslanin bagirsaklarina gitmis, kim elini sokup cikartip ayakta kalacak gorecegiz.
Canon 1 yeni adaptor daha cikartti ve cikarttigi adaptorlerle M serisi lensleri, EF serisi lensleri, EF-S serisi lensleri R aynasiz makinalarinda kullanilabilecek adamlar aynasiz pazarina resmen roket yolladi. Canon nun aynasiz tarafinda yuzlerce lensi olustu bir anda. Belki Nikon haric bu lens stoguna erisebilecek bir firmanin olmasi artik cok ama cok zor.

Canon EOS R5, R6, R, RP specifications:
Compatible Lenses
Canon RF lens group (excluding EF, EF-S and EF-M lenses)
When using Mount Adapter EF-EOS R: Canon EF or EF-S lenses (excluding EF-M lenses)
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Pzt Tem 13, 2020 7:59 pm

2021 itibariyle artık Olympus ismi kullanılmayacak. Makinalar OMD ve PEN ismiyle, lensler ZUİKO ismiyle satılacak
(Bkz. 43 rumors).

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ugryy » Pzt Tem 13, 2020 8:03 pm

amanism yazdı:2021 itibariyle artık Olympus ismi kullanılmayacak. Makinalar OMD ve PEN ismiyle, lensler ZUİKO ismiyle satılacak
(Bkz. 43 rumors).

Yani bu gövde ve lens üretiminin devam edeceği; yeni gövde ve lensleri göreceğimiz anlamına da mı geliyor?
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Pzt Tem 13, 2020 9:28 pm

ugryy yazdı:
amanism yazdı:2021 itibariyle artık Olympus ismi kullanılmayacak. Makinalar OMD ve PEN ismiyle, lensler ZUİKO ismiyle satılacak
(Bkz. 43 rumors).

Yani bu gövde ve lens üretiminin devam edeceği; yeni gövde ve lensleri göreceğimiz anlamına da mı geliyor?

Evet o anlama da geliyor. Diğer taraftan Vaio gibi olacak yani Sony ismi nasıl artık Vaio için kullanılmıyor aynı şekilde Olympus OMD denmeyecek sadece OMD denecek ve üretim devam edecek. Şahsi kanaatim birçok ülkede satışlar da bitirilecek. Vaio mesela ülkemizde yok artık.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt Tem 13, 2020 9:58 pm

Insanlar firmalara ve firmalarin yaratmis oldugu markaya guven duyarlar. OMD Olympus markasinin bir segmentini belirten koddur. Olympus un arkasinda olmadigi, iyi bir musteri ciktiginda el degistirecegi bariz belli olan ya da isine gelmeyen, kar etmeyen urunleri yok edecek bir finans sirketinin yonettigi uretim firmasinin Cinli firmalardan bir farki kalmayacagi hissini uyandirmasi tuketicilere cok cazip gelmeyecegine ve Sony nin uretmedigi Vaio nasil yok oldu ise OMD isimli fotograf makinalarinin imaj bakimindan Xiaomi den bir farki kalmayacagina inaniyorum.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Sal Tem 14, 2020 9:45 am

sgtab1 yazdı:Insanlar firmalara ve firmalarin yaratmis oldugu markaya guven duyarlar. OMD Olympus markasinin bir segmentini belirten koddur. Olympus un arkasinda olmadigi, iyi bir musteri ciktiginda el degistirecegi bariz belli olan ya da isine gelmeyen, kar etmeyen urunleri yok edecek bir finans sirketinin yonettigi uretim firmasinin Cinli firmalardan bir farki kalmayacagi hissini uyandirmasi tuketicilere cok cazip gelmeyecegine ve Sony nin uretmedigi Vaio nasil yok oldu ise OMD isimli fotograf makinalarinin imaj bakimindan Xiaomi den bir farki kalmayacagina inaniyorum.

Bu saatten sonra ve bu şekilde iş çok zor bence de.

Kullanıcı avatarı
mrhalit
Üye

Mesajgönderen mrhalit » Sal Tem 14, 2020 5:39 pm

Diyelim ki Olympus'u alan JIP Olympus'un üretimini durdurdu. Bence asıl soru Panasonic hala M43 ile devam edecek mi? Eğer Panasonic M43 ile devam ederse Olympus kullanıcıları Panasonic kısmına kayarak belki Panasonic'in bir atılım yapmasını sağlayabilir. Sonuçta tüm kullanıcılar Fuji, sony ve canon'a yönelmez diye düşünüyorum. Tabi bunlar sadece olasılık gerçekleri zaman gösterecek. :D
sistemler :
* Fujifilm X-t3 /////// Fujinon XF35mmF1.4 R
* Olympus OM-D E-M10 Mark II ////// Olympus 14-42 II R (Gümüş)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Önceden kullandım,
* Olympus 12-40 F2,8
* Olympus 75mm F1,8
Instagram: https://www.instagram.com/fotomehal/

Shutterstock: https://www.shutterstock.com/tr/g/Erdzhan+Alit+Ismail?rid=263852968

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Sal Tem 14, 2020 7:01 pm

mrhalit yazdı:Diyelim ki Olympus'u alan JIP Olympus'un üretimini durdurdu. Bence asıl soru Panasonic hala M43 ile devam edecek mi? Eğer Panasonic M43 ile devam ederse Olympus kullanıcıları Panasonic kısmına kayarak belki Panasonic'in bir atılım yapmasını sağlayabilir. Sonuçta tüm kullanıcılar Fuji, sony ve canon'a yönelmez diye düşünüyorum. Tabi bunlar sadece olasılık gerçekleri zaman gösterecek. :D

M43 sistemi ile yola devam etmek isteyenler icin kalite ve guvenirlilik bakimindan 1. sirada Panasonic kaldi. M43 sensorlerini sanirim Sony uretiyor (Olympus, Panasonic, Xiaomi, Blackmagic firmalari icin). En gec 1.5 sene sonra konu tamamen aydiginlaga kavusur. Olympus un bu karari M43 musterilerinin bir kisminin diger sistemlere gitmesine (kacmasina) sebep olacaktir. Kalan musterilerin ne kadari guven endeksini yukariya cikartacak ve guven saglanirsa M43 kismina gelecek yeni musteri orani ne olacak gibi bir suru bilinmez konular var. Canon durmadan aynasiz govdeler ve lensler cikartiyor. Yeni makinalarin on siparisleri beklenenden cok yuksek gelmis ve bir cok ulkeye 3 - 4 ay sonra yukleme yapilacak gibi bir yazi okudum.

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Sal Tem 14, 2020 8:34 pm

Bu süreç şunu da gösterdi bence: Önemli olan üretim değil pazarlamadır. Bugün Olympus em1 ile fotoğraflar çektim. Gerçekten çok güzel makine. Bunun gibi bir çok süper ürünü var Olympus'un ama pazarlama stratejisi berbat olduğu için el değiştirdi.

listera
Üye

Mesajgönderen listera » Çrş Tem 15, 2020 3:33 pm

El değiştirse gene iyi; bence başlıkta yazdığı gibi dükkan kapanıyor. Dükkanın dışında "herşey yolunda, kuyumcuyuz aslen ama bu iş de ata yadigarı, belli bir adresimiz olsun, başta çırakları burada eğitiyoruz, zaten dükkanda yaptıklarımız diğer işi geliştirmemize de yardımcı oluyor" diye demeç verdiler uzun süre, ama sonra dükkanın içinde işler iyice karışınca, damadı kırmamak için zamanında yaptıkları saçma yatırımlar, aldıkları ya da almadıkları kararlar ya da damadın arkadaşına verilen ama geri ödenmeyen paraların hesabı sorulunca kuyum işinden diğer ortakları hır çıkardı. Mecburen kapının dışına "Devren satıldı" yazdılar ama ne yazıdan birşey anlaşılıyor ne de başka birşey diyebiliyorlar. Sonuç belli aslında, dükkanı damatla beraber kabul eden tek istekliye terk ediyorlar; sonuçta elemanın her günü zarar yazıyor, kızla da arası limoni. Yeni dükkan sahibi damadı kasaya mı koyar, gider berbere çırak mı yapar yoksa tekmeyi basar dükkanı da 1 TL'ciye mi çevirir belli değil. Mahalleye karşı rezil olmamak için de giderayak taze ürünlerimiz var çıtır çıtır diye kuşe kağıda broşürleri basıp dağıttılar. Artık 1TLci o yeni ürünlerin sadece kutusunu mu satar, renkli kutularının içine gümrüğe terk edilen ucuz Çin malı ürünleri mi koyar, yoksa bir Pazar sabahı dükkanda ne varsa kamyona yükleyip memleketine mi taşır, biz de yaşayıp göreceğiz.

Kullanıcı avatarı
mrhalit
Üye

Mesajgönderen mrhalit » Çrş Tem 15, 2020 6:20 pm

Bu arada yeni lenslere ilave birde yeni gövde tanıtımı yapılacak diye bir yerde okumuştum, ama isim veya model yazmıyordu. Yeni gövde hakkında bilgisi olan var mı? Belki yeni ucuz gövde bizlere biraz moral olur :) Yada tamamen dükkan kapandı yorumu yapmamıza yardımcı olur.
sistemler :
* Fujifilm X-t3 /////// Fujinon XF35mmF1.4 R
* Olympus OM-D E-M10 Mark II ////// Olympus 14-42 II R (Gümüş)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Önceden kullandım,
* Olympus 12-40 F2,8
* Olympus 75mm F1,8
Instagram: https://www.instagram.com/fotomehal/

Shutterstock: https://www.shutterstock.com/tr/g/Erdzhan+Alit+Ismail?rid=263852968

“m43 sistem haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir