Nerede bu d-slr like 50x, 60x, 80x zumlu makina alanlar ?

Fotoğraf dünyasından marka ve konu sınırlaması olmaksızın her türlü haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Nerede bu d-slr like 50x, 60x, 80x zumlu makina alanlar ?

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Mar 09, 2017 7:34 pm

Forumlarda biraz vakit geçirenler sanırım bu tip d-slr like yada bridge de denen ürünlerin zaman zaman ve özellikle de çıktıklarında böyle byük bir bombaymış gibi konularının açılıp cilalanarak yazıldığını görmüşlerdir.

Peki bu dehşet ürünleri alanlara ne oluyor ? Neden bu ürünler ile çekilmiş fotoğraflarına ait başlıklar, ne bileyim işte bir yerlerde bu ürünler ile çekilmiş "evrensel bazda değerlendirilmiş" :lol: fotoğraflar falan göremüyoruz ? O ürünün çıkışı ile birlikte takip eden 4-6 aylık bir gazlama ile forumlarda büyük tartışmaları da barındıran konular açılıyor ve bir daha adı-sanı-kullananı ortalıkta görülmüyor !

Benim bu konuda şöyle bir şüphem var... Forumlarda uyuyan hücreler var. Bu hücreler bu ürünlerin ithalatçısının görevli elemanları. Bir ürün çıktığında bunların da görevleri başlıyor. Çok defalar rastladım. Bir de Panasonic'in bu tür makinalarına ait konular olmadı. Bunun da nedeni çok net biçimde sanırım hepinizin de bildiği gibi Panasonic Türkiye'nin dijital fotoğrafçılık alanında zaten hiçbir yaşam belirtisi göstermemesi.

Tabi özellikle 2016'dan sonra bu uygulama nedendir bilmem ya sonlandırıldı ya da bu tür ürünler mi piyasadan çekildi nedir ? Siz artık böyle 50-60-80x zumlu modellerin çıktığını görüp-duyuyor musunuz ? En son Nikon P900 mü ne vardı. Tabi ondan yeni Panasonic'in bu sınıfta bir ürünü var ama dediğim gibi Panasonic TR sayesinde kafamız rahat. Öyle görevliler forumlarda ürün cilalama ve pazarlama işine girişmiyorlar.

Benim şu zaman zaman "Evrensel bazda değerlendirilmiş fotoğrafınz var mı ?" demem aslında bu tür bir forum konusunda birisinin bana yönelttiği bir sorunun ta kendisidir. Konu bir ürün iken bizde çok kolayca saptırılarak konu kişilerin kim ve ne olduklarına çevrildiğinden bu arkadaş da böyle yapmaya çalışmıştı. Velhasıl o arkadaşı da kaybettik. Şimdi kimbilir ne kullanıyordur yada belki de hiç fotoğraf işi ile alakası bile yoktu, bir görevliydi bilemiyorum tabi.

Çoğunun bu olayları bilmeden forum ortamlarındaki yorumların daha gerçekçi yada güvenilir olduklarını düşünmeleri de büyük bir hata. Forum ortamları çok kontrolsüz. Bir kişi 8-10 farklı üyelik açıp gayet kolay insanları kandırabilir. Forum yönetiminin bunu tespit etmesi bile zor.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Nerede bu d-slr like 50x, 60x, 80x zumlu makina alanlar ?

Mesajgönderen ozturert » Cum Mar 10, 2017 11:17 am

Şu anda bu tip makinelerden alınabilecekleri yazayım:

- Nikon P900: 2000mm'ye giden dev bir lensi var, çok beğendim ama sattım (bir lense kaynak sağlamak için), uygun fiyata bulsam gene alırım belki.
- Canon SX60: Canon'u seviyorum nedense, ve bu alette 21mm geniş açı var.
- Lumix FZ200 ya da FZ300: f2.8 sabit diyaframlı 25-600mm Leica lensleri var. 600mm'de f2.8 lens kullanmak inanılmaz avantaj çünkü algılayıcı ufak olunca ISO'yu pek yükseltmek istemiyorsunuz. FZ200'ü satmıştım, şimdi FZ300 aldım ve çok memnunum. 4K video, 4K fotoğraf modları, toz-nem-yağmur korumalı gövde, hızlı odaklama vs..
- Sony RX10 III: Babanız milletin ..ına koyan arkadaş kadar zenginse bu Sony mükemmel. 1" algılayıcı, f2.4-4 diyafram, 24-600mm Zeiss lens, 4K video, yavaşlatılmış video modları (saniyede 1000 kareye kadar).

Bir de şunu ekleyeyim: Bu makineler kesinlikle m4/3, APS-C ya da tam kare kalitesi vermez. Diğer yandan, iyi pozlanmış çekimleriniz normal boyutlarda iyi görünür. FZ300'deki ufak 1/2.3" algılayıcıyla bile memnunum çoğu zaman (f2.8 lens de yardım ediyor tabi). En güzeli bir aynasız/DSLR'ın yanına ikinci ya da üçüncü makine olarak almak.

WinterH
Üye

Mesajgönderen WinterH » Cum Mar 10, 2017 12:12 pm

Ben almadım, almaya niyetli de değilim ama, bridge makinelerle iyi ışıkta çok başarılı, hatta şaşırtıcı sonuçlar alındığını gördüm.

Tanıdğığm bir kişide var, üçüncü makine olarak, Canon'un modellerinden biri, titreşim önleme özelliği çok başarılı, ve lens çılgın bir aralık sunuyor, maksimum zoom seviyesi hakikaten çılgın. RAW kare de verebiliyor, ve gayet başarılı fotoğraf örneklerini gördüm. Tabi ışık daha alacakaranlığa doğru yaklaşmaya başlarken direk bitiyor olayı makinenin... Fakat dediğim gibi, iyi ışıkta, küçük, hafif ve hem close up hem tele olarak bir SLR va da aynasızla, en azından aynı anda ulaşmanın zor ya da aşırı pahalı olacağı imkanlar sunuyorlar. Asıl iki makinesi D300S ve D700 olan biri çekinmeden kullanıyor ve gayet iyi sonuçlar alıyor olduğunu gördükten sonra bridge makinelere biraz daha saygım var artık, belirli bir kullanım alanları var gerçekten :).
flickr : https://www.flickr.com/photos/wh83/

Ekipman :
OM-D EM5, PEN E-P3, Olympus 14-42 II R, Panasonic 14mm 2.5, Olympus 75-300 II, Walimex 7.5mm /3.5 fisheye, Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm 2.4, Carl Zeiss Jena Sonnar 135mm 3.5, Pentax-M 50mm 1.4, Meyer Optik Oreston 50mm 1.8, Pentacon 100mm 2.8

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Cum Mar 10, 2017 1:43 pm

ilk fotoğraf maceram nikon P80'dir, DSLR like. sonra ben bu işi sevdim diyip nikon D3000 ile takas etmiştim. sonra pentax-sony-olympus diye yol aldım. önce büyüttüm makine ve lensleri sonra git gide küçülttüm :D
ama hala daha bu tarz makinelerin kötü olduğunu düşünmüyorum. sunduğu imkanlara göre iyi iş yapıyorlar. DSLR performansı beklemek yanlış olur tabiki.

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

“Fotoğraf dünyasından genel haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir