Eiffel kulesinin gece fotoğrafını çekmek yasakmış

Fotoğraf dünyasından marka ve konu sınırlaması olmaksızın her türlü haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Eiffel kulesinin gece fotoğrafını çekmek yasakmış

Mesajgönderen biunlu » Sal Kas 14, 2017 9:52 pm

Haberi okuduğumda çok şaşırdım sizinle paylaşmak istedim.

https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/il ... klari/amp/
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Eiffel kulesinin gece fotoğrafını çekmek yasakmış

Mesajgönderen ozturert » Sal Kas 14, 2017 11:03 pm

Aslında hala kimse tutuklanmadı ama izinsiz ticari kullanımlara dava açabiliyorlarmış. 2 sene önce öğrenmiştim ben de bunu.
Herifler donlarına kadar lisanslıyorlar anasını satayım.

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Sal Kas 14, 2017 11:19 pm

Ben de ilk kez duydum bu telif olayını. Aslında harika bir sistem ve düzen. Telif haklarının ne kadar ileri gittiğini gösteiyor. Ortaya bir eser koyan kişi ve onun mirasçıları yıllar boyunca bu eserden para kazanabiliyorlar. Ayrıca bu telif sistemini kuran, takip eden, koruyan düzende çalışan insanlar da buradan para kazanıyor. Sonuçta emeğin katma değeri artıyor.
Şöyle bir haber hatırlıyorum Citroen firmaso Picasso modeli için Picasso ailesi mirasçılarına isim hakkı ödemişti.
Bir tekstil firması için düşüncek olursak bir modelin tasarımı, çizimi, prototipleri, üretimi, nakliyesi, pazarlaması, katalog çekimi, reklamı vb. bir sürü aşamada insanlar para kazanıyor.
Maalesef telif hakları konusunda bilinçsiz ve günlük geçim derdi peşindeki gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde ise tüm bu kademelerin hakkı yenilenerek son ürün kopyalanıyor ve kopyalayan kişi haksız kazanç sağlıyor. Bütün turistik merkezler çakma ürünlerle doldu. Marka avukatları ve yasalar bu kişileri engelleyemiyor :(
Mevcut sistem: Fujifilm X-T30 + XF 16-80mm

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Sal Kas 14, 2017 11:51 pm

Picasso ismini lisanslamak mantıklı da Paris'in simgesi olan, heryerde pazarladığın kulenin fotoğrafını çekenlere "hışşşş, ver bakayım parayı" demek biraz garip :)
Ben otoyol, depo, araba fabrikası, baraj yapan firmalarda çalıştım. Şimdi buna göre herifler kalkıp "İstanbul-Ankara Otoyolu'nun fotoğraflarını ticari kullanamazsınız çünkü biz yaptık" diyebilirler aslında. Düşünsene o zaman neler olur :)
Resmi anlarım, tanınmış isimleri anlarım, araba modellerini anlarım da kule, otoyol, hatta binaları bile lisanslamak değişik geliyor bana. Sen Eyfel'e ışığı satmak için mi koydun turist çekmek için mi :)
Bak mesela 3. Köprü bence Türkiye'nin malı. Şimdi kalkıp köprüyü tasarlayan ya da yapan firma "çekmeden bana soracaksın" derse olur mu?

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Çrş Kas 15, 2017 9:52 am

Hocam, görüş paylaşımınız için teşekkürler. Zaten araştırdığım kadarıyla hukuksal olarak gözün gördüğünü ticari amaç olmadan çekmek yasak değil. İş çektiğinizden profesyonel anlamda para kazanma konusuna gelince mimari yapıları bırakın insanlarla bile telif anlaşması yapmak gerekiyor. En azından telif haklarını devreden bir sözleşme almak gerekiyor. Bunlar yurtiçinden ve yurtdışından topladığım bilgiler. Yani Eyfel'i de 3. Köprüyü de vatandaş rahat rahat çekebilmeli. İş bu çekimlerden para kazanmaya gelince bence telif tartışılabilir.
Mevcut sistem: Fujifilm X-T30 + XF 16-80mm

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Kas 15, 2017 11:23 pm

İster piza kulesi olsun ister eifel olsun yada bir insan ben telife, fotografçı sanatsan bir yapıt ortaya çıkardıysa karşıyım. Sonuçta bir kentin yada ülkenin simgesi olmuş yapıyı milyonlarca insan görüyor. Bu telif olayı sanatçıları kendi cemberinde toplayıp oraya hapseden büyük holdinglerin para kazanma taktiği. Nazım Hikmet eserleri halkındır örneğin ama yapı kredi yayınları "telif haklarını satın aldığı icin" sen ben basıp çoğaltamayız. Telif hakkı bence kapital düzenin sanatı kendi tekeline alma oyunudur. Ama bir şair,ressam,fotografçı,sarkıcı vs kendi üretimi için elbette telif talep edebilir.

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Ara 04, 2017 11:22 am

Gece çekmek yasakmış ama ki... Anakonda ! Hehe, amaki deyince anakonda demişim gibi oldu sanki ondan dedim.
E gündüz çekmek serbest öyle ise ? Belki gece fotolarını iyi çekemiyorlar hep titrek, rezil ediyolar dünya aleme bizim kuleyi en iyisi yasaklayalım gündüz üksek enstanstonstintobrasla çeksinler hep net olsun diye düşündüler ?
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

“Fotoğraf dünyasından genel haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir