Sony yonetisinin Nikon ve Canon tahmini

Fotoğraf dünyasından marka ve konu sınırlaması olmaksızın her türlü haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

sgtab1
Sağlam Üye

Sony yonetisinin Nikon ve Canon tahmini

Mesajgönderen sgtab1 » Sal Mar 13, 2018 5:39 pm

Sony ust duzey yoneticisi Kenji Tanaka Nikon ve Canon nun 1 yil icerisinde tam kare (full frame) aynasiz modellerini cikartacaklarini tahmin ettigini soylemis.

https://www.dpreview.com/news/689337611 ... hin-a-year
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

salih
Müdavim Üye

Re: Sony yonetisinin Nikon ve Canon tahmini

Mesajgönderen salih » Sal Mar 13, 2018 6:53 pm

sgtab1 yazdı:Sony ust duzey yoneticisi Kenji Tanaka Nikon ve Canon nun 1 yil icerisinde tam kare (full frame) aynasiz modellerini cikartacaklarini tahmin ettigini soylemis.

https://www.dpreview.com/news/689337611 ... hin-a-year

Canondan zaten bekliyordum açıkçası tam kare aynasız gövde.
Bence asıl atağı nikon yapması lazım, artık sektör aynasız sisteme doğru kayıyor ve nikon yok.

ozturert
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ozturert » Sal Mar 13, 2018 11:05 pm

Canon ve Nikon garanti çıkaracaklar. Canon bu seneye yetiştirmeye çalışıyor.
Nikon bazen duyuruları bir anda yapıyor, yani sürpriz bir şekilde "şu makineye ve lenslere çalışıyoruz, şu ay çıkaracağız" diyebilirler.
Sony'nin ciddi korkması lazım bence. Şaka değil, çok ciddi bir kullanıcı ve lens birikimi var Canikon'da. Ben 2 yıldır söylüyorum bunu: Canon ve Nikon aynasıza girdiği anda aynasız piyasası sallanacak diye. Sony fanatikleri hala anlamıyor bu "geçmiş ve tecrübe" olayını, onların gözü hala bilmemkaç odak noktası ve dinamik aralıkta takılı kalmış durumda.
En son ozturert tarafından Çrş Mar 14, 2018 2:07 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Sal Mar 13, 2018 11:11 pm

Df tasarımında bir aynasız gövde beklerim Nikon'dan :)

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Çrş Mar 14, 2018 12:08 am

Zaten d-slr pazarında pastadan payı azaldın canon da nikon da anında çok iddialı modeller çıkartabilirler. Yapamayacaklarından değil, mevcut piyasanın durumu onların d-slr üretiminden çok güzel kazananlar olmaları nedeni ile aynasız alanında iddialı ürünleri yok. Elbette olacak ki Canon mesela aynasız pazarının lideri olmayı planladığını söylemişti 2 yıl evvel mi ne. Yani gelecek, zaten de geldi gibi. 2018/2019'da çıkaracağı modellerle olur artık bence.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Mar 14, 2018 7:39 am

Esat Sanlav yazdı:Df tasarımında bir aynasız gövde beklerim Nikon'dan :)

Ben de aynı görüşteyim...
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Çrş Mar 14, 2018 9:03 am

Nikon DF nın çok karışık bir tasarımı var pek haz etmedim açıkçası.
Fuji film gibi pratik değil bence.

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Çrş Mar 14, 2018 5:31 pm

salih yazdı:Nikon DF nın çok karışık bir tasarımı var pek haz etmedim açıkçası.
Fuji mi pratik... Dur bi enstantane degistireyim desen yada -+ pozlama yapayım desen sahne kaçıyor.. Fujiyi pratik kullanmanın tek yolu hazır ayarlarla sokağa çıkmak. Retro olacaz diye suyunu çıkardılar bence tasarımlarında. Hoş nikon df de az değil :)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Çrş Mar 14, 2018 6:24 pm

karadagyan yazdı:
salih yazdı:Nikon DF nın çok karışık bir tasarımı var pek haz etmedim açıkçası.
Fuji mi pratik... Dur bi enstantane degistireyim desen yada -+ pozlama yapayım desen sahne kaçıyor.. Fujiyi pratik kullanmanın tek yolu hazır ayarlarla sokağa çıkmak. Retro olacaz diye suyunu çıkardılar bence tasarımlarında. Hoş nikon df de az değil :)

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yazım hatası hocam kusura bakma :)
Fujifilm gibi DF' de pratik değil yazacaktım.

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Prş Mar 15, 2018 2:14 am

Canon COE su Fujio Mitarai Canon aynasiz makina satislarindan pay almak icin yatirim yapmaya istekli olduklarini, 6 Mart tarihindeki sunumunda belirtmis.
Ozet olarak : MDF, Lazer yazicilar ve aynasiz pazarlarinin buyudugunu, bu buyuyen pazarlarda farkli ve cesitli urunler surerek piyasayi canlandiracaklarmis (hareketlendirecegiz) ve boylece satislarini arttirarak bu ikinci pazarlarda paylarini gelistereceklermis.
Ornek vermis : Bizim ana kamera isimiz olan DSLR da ezici bir pazar paylari oldugunu, ama buna ragmen agrasif (saldirgan) olmaya devam edeklerini ve bununla birlikte gozle gorulur buyume kaydeden aynasiz fotograf makinasi pazarinda calismalarina devam edeceklermis. Boylece lensleri degistirilebilinir kamera pazarinin % 50 sine sahip olmalarina olanak saglayacakmis.

Bu soylemler Canon nun lensleri degistirilebilir fotograf makinalarinin % 50 pazar payina sahip olmak icin saldirgan bir tavir sergilenecegi ve tam kare aynasiz fotograf makinalarinin prototiplerinin ustunde calisildigi soylentilerinin gercek oldugunu dogruluyan Sony ust yoneticilerinin beyanatlari vardi ...... denmis.

NOT : cok hizli olarak aklimda kalanlari tercume ettim. Turkce dil ve imla kurallari hatam varsa ozur dilerim. Konunun Ingilizce haberi asagida verdigim linkten gorebiliriniz ve tercume hatam varsa uyariniz lutfen.

https://www.dpreview.com/news/394391005 ... era-market

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cum Mar 16, 2018 9:25 pm

Canikon'un lens avantajından bahsediyoruz da kimse dememiş 450-500 gramlık aynasız gövdeye 70-200 2.8 takınca aynasızın ne esprisi kalacak, millet o makineyi nasıl tutacak da fotoğraf çekecek :D

Kullanıcı avatarı
Yebeka
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Yebeka » Pzt Mar 19, 2018 1:04 am

esasında sadece bekle gör durumundalar ve nikonun 1980lerde canona yaptığı voleyi bu sefer 2 firma sony e yapacakları kesin. 1980 lerde dijital srl geçerken canon resmen intahar etti ve tüm eski lensleri gömdü. nikon ise eski lenslerinide yeni teknolojide kullanabileceklerini söylemesi nikonu çoşturdu. şimdi canon çok satıyor satmasınada crop da satıyor. çok yeni model çıkartırtıyor. yok 100 d si 120 dsi 200 d si falan filan. ufak değişikliklerle.
bu 2 firmada aynasıza girerken ki bunu açıkladılar. tüm lensler aynasıza uyumlu olacak. bu sony i bitirmez ama büyük darbe yiyecekleri şüphesiz. 3.parti üreticilerdende çok destek alamadıkları kesin. hala tamron tokina gibi firmalar yok mesela. aynasız lens de. karışık bir piyasa ama bu firmalar kesinlikle ortak haraketle piyasadaki fiyatları çok yukarı çıkartacaklardır.
Nikon burda çok sessiz olmasının en önemli nedeni herkez nikon firmasını fotoğraf firması sanması. ama gerçekte esas parayı medikal lens uzay ve bilimsel lenslerden elde ediyor. askeri alanlardaki lesnleride epeyce fazla. daha kurumsal çalışan bir pazar. birreysel pazarı önemsemiyor. En son kış olimpiyatlarındaki odaları meşhurdu
Olympus OM-D E-M10 Mark III
Olympus 60mm f/2,8 makro, Olympus 14-42 RII Kit lens, Sigma 30mm f/1,4 mft lens

Nikon D5200
Sigma 17-50 f/2,8 OS DG Lens, Nikon Nikkor 40mm f/2,8 Makro lens, Nikon DX 55x200 f/4-5,6 Lens

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Pzt Mar 19, 2018 3:25 am

Yebeka yazdı:esasında sadece bekle gör durumundalar ve nikonun 1980lerde canona yaptığı voleyi bu sefer 2 firma sony e yapacakları kesin. 1980 lerde dijital srl geçerken canon resmen intahar etti ve tüm eski lensleri gömdü. nikon ise eski lenslerinide yeni teknolojide kullanabileceklerini söylemesi nikonu çoşturdu. şimdi canon çok satıyor satmasınada crop da satıyor. çok yeni model çıkartırtıyor. yok 100 d si 120 dsi 200 d si falan filan. ufak değişikliklerle.
bu 2 firmada aynasıza girerken ki bunu açıkladılar. tüm lensler aynasıza uyumlu olacak. bu sony i bitirmez ama büyük darbe yiyecekleri şüphesiz. 3.parti üreticilerdende çok destek alamadıkları kesin. hala tamron tokina gibi firmalar yok mesela. aynasız lens de. karışık bir piyasa ama bu firmalar kesinlikle ortak haraketle piyasadaki fiyatları çok yukarı çıkartacaklardır.
Nikon burda çok sessiz olmasının en önemli nedeni herkez nikon firmasını fotoğraf firması sanması. ama gerçekte esas parayı medikal lens uzay ve bilimsel lenslerden elde ediyor. askeri alanlardaki lesnleride epeyce fazla. daha kurumsal çalışan bir pazar. birreysel pazarı önemsemiyor. En son kış olimpiyatlarındaki odaları meşhurdu

Hocam bu biraz da efsanemsi bir söylenti bence. Çünki bu Japon optik üretici (bana temelde öyle görünüyorlar) ve fotoğraf makinası üreticileri içinde ses, medikal ve uzay/bilim vs. alanında pazarda rolü olmayan üretici yok ki. Yıllar öncesinden beri bildiğim mesela Olympus'un da her yıl mikroskobik fotoğraf yarışması vardır. Koca koca sayntıst'lar - doktorlar falan özel ve devlet hastanelerinin onlara sağladığı dehşet mikroskobik görüntüleme sistemlerini oyuncak ediyor, her yıl "Ahan da bak ben en pis mikrobu fotoğrafladım işte" diye bu yarışmaya katılıyor. Düşünebiliyor musunuz ? SSK Göztepe hastanesinden hemşire Zeynep hanımın Nikon ile çektiği "ennn top lazmik retklum" fotoğrafı 2018'de birinci seçilsin -m_akr_o- "What and dash" orada ölecem mi geberiyom mu diye hastaneye gelmiş sen hemşire mikroskoplarla oyun oyna !.. O yine iyi öbür Kaplum-Bağcılar aztanesindeki doktor işi abartmış dışkı makrosu :lol: :lol: Ay söyleyemeyeceğim bunu dilim varmıyor. İrrezalete bakar mısınız !.. Bir de detaylıca yazmış 40 odak dilimleme (bak dilim dilim çekmiş), sonra da istifleme (ooh zevke bak bir de onları istiflemiş) :lol:

Şu resmi linkten bakınız,
https://www.olympus-global.com/

Olympus'u da herkes yanlış olarak fotoğraf firması sanıyor demez misiniz ? 4 ana daldan birisi fotoğraf ve üstelik de galibason 2 yıla kadar Olympus fotoğraf bölümü finansal raporlarında hep zarar görünürdü.

Dol - ayısı ile :) Olympus'a da fotoğraf makinası üreticisi demek çok yanlış bir ifade diyebiliriz. Fotoğraf makinası üretimi Olympus için işin eğlenceli kısmı gibi görünüyor. "Ya şu çocuklara da arada sırada fotoğraf makinası üretelim de canları sıkılmasın" demişler sanki :lol:

Ben zaten hobi değiştirip medikal alanda hobi edinmeyi düşünüyorum. Sonra bu kameralı beden içi görüntüleme sistemlerine "endoskopi" mi deyiyordu ? Ondan alıcam 4K çekeninden. Böyle kendi içimde 4K aksiyon videoları çeken ilginç bir youtuber olacağım Olympus'un medical ürünleri sayesinde.

Fujifilm peki ?
http://www.fujifilm.com/

O da böyle. Bunların hepsi böyle. Al birini vur ötekine. O yüzden Nikon fotoğrafçı değil aslında, asıl alanı bilim kurg-UFO falan demek bence ötekilerin neler yaptığını bilmeyip de Nikon'a bakmaktan kaynaklı subjektif bir bakış açısı ile söylenecek şey. :D

Belki de bunların hepsi efsaneye göre 1 babanın oğluymuş :lol:
Baba demiş ki hepinize çok güzel optik yapımını öğrettim. Sensei bil sensei olarak ben görevimi yaptım. Şimdi ise size Japon neslini yükseltecek bir görev veriyorum. Oğlum Fuji, sen Osaka'ya gidip yerleş oranın optikçibaşı ol !..
Evladım Olympus sen de Nagasaki'ye git oranın optikçi başı ol...
ve sen Nikon sen de Hiroshima'ya aynı görevle...
Canon gel bakalım sana başkenti veriyorum ona göre, TOKYO !..

Tabi ötekiler hemen aralarında bi fısıldaşmalar "Vuay torpilli Canon" :lol: Baba dedik yıllarca bağrımıza bastık bak görüyor musun adam kayırmayı !.. :shock: Nikon demiş ki "Bak görüyonuz di mi bana da vere vere atom bombasıyla patlatılmış Hiroşima'yı verdi" !
Öteki kardeşler de "E ama sen hak ettin, hep bi şimarıktın ve hak ettiğin de "Hir - o - şima" dır :lol: demişler.

Efsane bu ya !..

Japon optik tarihini benden soracaksınız arkadaşlar. Murat Bardakçı ise ben de Ciddi Damcanacı'yım.
Asansörler mekanımdııır 2 kat arası damacanayı fulleriiiiiim, vatanadaşa özel memba suyu veririiim ! (Bu da reklam filmimin müziğiydi)

Kaynak : http://www.olympusbioscapes.com/

Resimdiatom arrangement by Steve Lowry by Ciddi iyi1i, on Flickr
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

amanism
Müdavim Üye

Mesajgönderen amanism » Pzt Mar 19, 2018 11:45 am

Japonlar dünyanın en milliyetçi toplumudur... her zaman beraber hareket ederler ve asla birbirlerini öldürmezler... ölen olursa kendisi ölmüştür... herkese göre fiyatlı ürün çıkartıp her firmayı sonuna kadar yaşatırlar... bu anlamda onları tebrik ediyorum... komik olan biziz... zannediyoruz ki aralarında accayippp rekabet olacak ve fiyatlar inanılmaz düşecek falan filan...

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Pzt Mar 19, 2018 2:52 pm

Ben fiyatlarin dusecegine inanmiyorum ama Japon firmalarin gecmiste BETA-VHS savasinda bir cok yabanci ortak ile calisarak dunya piyasalarini ele gecirmek amaci ile birbirleri ile rekabeti tavan yaptiklarina sahit oldum.
Yasi 45-50 ve uzeri olanlar Nakamichi, Sansui, Sanyo gibi firmalari cok iyi hatirlarlar.Simdilerde nerelerdeler diye sormamak elde degil. Belki varlar ama artik bu firmalarin urunlerini eskisi kadar raflarda goremiyoruz. Kendi alanlarina Japonya disindan mal ve hizmet ureten firmalar girmeye baslayip, kar marjlari dustmeye basladiginda gemisini kurtaran kaptan misali saldirganlasip bir kara delik olusturuyorlar. Simdi bu rekabet araba pazarinda da tavan yapti. Elektrikli araba uretimine ve kullanimina baslandiginda kac tane Japon araba ureticisi kalacagini ve kimin kimi yutacagi konusu muamma.
Japonlar kendi iclerinde birbirlerine cok saygili gozuksede menfaatlerine dukundugunuz anda gercek yuzlerini gorebilirsiniz. Buna en buyuk ornek Yakuza dir.Her ne kadar bir birlerini ismayacak gibi gorunseler bile pazar paylari ve karlari dusen firmalarin ne olacagini kestirmek zor ama bugunku kadar Fotograf makinasi markasini 5-10 sene sonra gormeye biliriz.

“Fotoğraf dünyasından genel haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir