Panasonic FF

Fotoğraf dünyasından marka ve konu sınırlaması olmaksızın her türlü haberler...

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

sgtab1
Sağlam Üye

Panasonic FF

Mesajgönderen sgtab1 » Cmt Eyl 15, 2018 10:50 am

Fiyatta supermis 3.000 USD ye sensorde IS olmayan aynasiz bir FF fotograf makinasini video kamera ozellikleri ile kime satabileceklerse. Sony, Canon ve Nikon 2.000 USD ye FF satarken Olympus umarim boyle bir fiyat ile aynasiz FF piyasasina girmez bence sonu husran olur.

https://www.43rumors.com/ft5-the-new-pa ... egapixels/

The new Panasonic FF has way more than the “rumored” 30 megapixels!

To sum up this what we know so far (FT5):

Panasonic will announce a new Full Frame Mirrorless system camera on September 25
Panasonic will only show a prototype with non finalized specs
The new camera will go on market by March 2019
Panasonic has designed this new sensor
The camera will have way more than 30 Megapixels
The camera has excellent video quality
These are the unconfirmed rumors (FT2….may be right or may be wrong):

The camera will take current MFT lenses via adapter
Costs around $3,000
Has no on sensor stabilization
2 slot card
4K with no crop in FF and 10 bit 4:2:2
weather sealed
En son sgtab1 tarafından Cmt Eyl 15, 2018 12:29 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Olympus OM-D E-M5, Olympus M.Zuiko Digital ED 12-50mm f/3.5-6.3 EZ Lens.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Panasonic FF

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Cmt Eyl 15, 2018 11:55 am

Full frame sensörlü makinada m43 lensleri adaptörle kullanmak mümkün diyor da ben bunu tam anlayamadım. Sensör küçük lens büyük olsa neyse de, sensörün algıladığı alan merceklerin kapladığı alandan daha büyük olacak, bu haliyle nasıl normal bir şekilde fotoğraf çekilebilecek ki, köşelerde karanlık bölgeler olmayacak mı?

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Eyl 15, 2018 4:10 pm

Demek ki yakınsak mercek barındıran bir adaptör tasarladılar; bu da ek maliyet demek. Ucuz bir adaptör beklemememiz gerektiğini düşünüyorum.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
Ubeyd
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen Ubeyd » Cmt Eyl 15, 2018 5:54 pm

m43 lensi takılınca m43 sensörü gibi davranır muhtemelen, ff olmaz. Sony'de de var bu özellik, ff makinesine 1.5 çarpanlı lensi takınca sensörün lense göre olan kısmını kullanıyor.

Ff gövdesi olup m43 lensi kullanmak isteyen olur mu o da ayrı bir soru gerçi.

Bir ihtimal de yapabilirlerse metabones benzeri bir ara adaptör olabilir, malumunuz diyaframı açıp çarpanı düşürüyor o adaptör.
m43 sisteminde 2 çeşit lens vardır; Olympus 75mm f/1,8 ve diğerleri

www.abdulkadirors.com

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cmt Eyl 15, 2018 10:05 pm

Açıkçası bu panasonic ff gövdeyi alsaydım ff lensini de alana kadar m4/3 lenslerimi bir süreliğine kullanmayı isterdim ben...

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Pzr Eyl 16, 2018 8:52 pm

Eğer sensör 46 megapiksel gibi bir çözünürlüğe sahip olursa; M4/3 olarak kullanabileceği croplu alan tahminen 12-13 megapiksel olacaktır. 30 megapiksel olursa da 8 megapiksel kadar olur.

Eğer speed booster tarzı mercekli bir adaptör yapma yoluna girerlerse, o da lenslerin yansıtabileceği çözünürlüğü büyük ölçüde azaltacaktır. Geniş çaplı lensten küçültülmüş görüntü almak ile, Dar çaplı lensten büyütülmüş görüntü almak kalite bazından aynı şey olmayacaktır.

Bana o M4/3 lens kullanma işi biraz yaş gibi geliyor. Belki video çekimi için M4/3 lenslerini efektif kullanılabilir. 4k dediğimiz şey 8 megapiksele denk geliyor zaten. Ama fotoğrafta o iş gitmez..
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Sal Eyl 25, 2018 10:33 pm

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Eyl 26, 2018 6:53 am

Olympus da derin bir sessizlik var. Saniyorum aynasiz FF lansman firtinasi dinsin diye bekliyorlar.
Kisa surede aynasiz FF pazarinda olmayan Nikon 2, Canon 1, Panasonic 1 govdeleri acikladilar.
yilbasindan sonra Canon yeni bir aynasiz FF ve 2 yeni aynasiz apsc govdeyi aciklayacagini soylediler.
Bu pazara Oly nin sadece prestij amacli mi yoksa agrasif satis amacli mi girecegini gorecegiz.
Oly FF govdede ibis yapmali bence.

Gecmiste yaptiklarimi geriye donup degisteremem, ama su anda ileriye yonelik her seyi hedefleyebilirim.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Çrş Eyl 26, 2018 7:09 am

Yalnız FF sensörü taşımak için de çok iyi bir IBIS olmalı; o iş m43 sensör gibi başarılı sonuç vermeyebilir. Lens üzerindeki OIS daha garanti bence.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Eyl 26, 2018 9:54 am

DrOpMaN yazdı:...

Eger IBIS sensoru govde ustune koymassa M43 pro lensleri (12-100 haric) , Canon, Nikon v,s lensleri adaptor ile kullanmak cok zorlar. Bu durumda Sony ve Pentax ile olan FF aynasiz rekabetine 2-0 yenik baslar. Canon, Nikon, Panasonic IBIS koymadiklari icin cok elestiriliyor, ust segment kullanicilarin bir cogunun Canon R yada Nikon Z serisine gecmek icin bir sebebin olmadigini dile getiriyorlar. Belki 2-3 yila kadar iyi govdeler cikacak ama su anda ancak yeni musterilere satabilirler. Canon, Nikon, Panasonic lensleri ve boyutlarinida gorunce sadece ayna mekanizmasinin kalkmis oldugu bir olaya dondurler olayi. Aynasiz makinalarinin ilk cikma amaci boyut ve tasinilirlik kabiliyetleri idi. Canon nun aynasiz R serisinin lensleri APSC makine lenslerinden buyuk. Ben bu saatden sonra eski Canon, Olympus, Tamron. Sigma lenslerimi kullanirken govde ustunde IS olmayan aynasiz bir govdeyi ASLA almam. Ilk Canon R ve Nikon Z ciktiginda soyle dusundum; eskiden sadece ABS ve EBD cok ust segment arabalarinda kullaniliyordu ama simdi neredeyse en basit arabalarda bile ABS, EBD, ASR, hava yastiklari v.s. guvenlik donanimi ile uretiliyor. Var olan teknolojiyi yok saymak ile artik dunya donmuyor. XIAOMI isimli bir cin markasi geliyor gumbur gumbur. Su anda Mobile, TV, Bilgisayar , akilli giyelebilir aletler ile piyasaya girdiler. En gec 5 sene icinde Guney Kore mallarina darbeyi vuracak, Yakin gelecekte fotograf makinasi icine girecegi soyleniyor . Cin de kendi markalarini yaratmak istiyor.
FF govdelerde Pentax , Sony, Fuji Film sensorde IS yapabiliyorsa Canon, Nikon, Panasonic IS sistemini bir sonraki Mk2 Mk3 Mk4 de sunayim ilk cikan urunleri alanlar eski teknoloji ile kullansin sonra onlara yeni govdeler satayim avcumun icinde kalsinlar mantigini hissettiriyorlar. Buda durustluk ve ilkesizlik hissi uyandiriyor.
.

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Çrş Eyl 26, 2018 11:04 am

Gelecekte savaş Sony vs. Panasonic arasında geçebilir. Nikon ve Canon inovasyon alanında ağır kaldılar. Panasoniclerin ilk duyurulan özellikleri memnuniyet verici. IBIS gerçekten önemli artık, "Aman IBIS olmasa da olur" pek geçerli bir yaklaşım olmayacaktır. Özellikle, benim gibi düşük ışıkta sabit odaklı lenslerle çalışanlar için IBIS çok kritik.

Bu arada Panasonic S1 ve S1R'da, Nikon Z6 ve Z7'de IBIS var. IBIS olmayan tek model Canon Eos R. Hatta Panasoniclerde, M4/3 modellerdeki gibi Dual IS olacak, hem sensör hem de lensteki titreşim engelleyici birlikte kullanılacak.

Panasonic'in en büyük artılarından biri Sigma ve Leica ile olan işbirliği. Sistemin müthiş lensleri Leica'da (biraz pahalı olsa da) zaten mevcut. Sigma zaten çeşitlilik konusunda aşmış durumda, elindeki tüm lensleri L-Mount'a çevirebilir.

Bu arada Sigma da L-Mount'a sahip, Foveon sensörlü bir Full Frame aynasız kamera çıkacaracağını duyurdu.

Ben cumartesi günü Photomaraton İstanbul'da Sony'nin Avrasya bölge müdürü ile tanıştım. İşlerinin eskisi kadar kolay olmadığını ama Nikon/Canon'un DSLR'dan kopamamalarının onları geri bıraktığını söyledi. Bana da Sony'ye geçmem için biraz ısrarda bulundular. Ben de "Yeterince ısrarcı olursanız neden olmasın?" dedim.:)
Sanırım yavaş yavaş FF DSLR'ı terk edeceğim, ama bu Z7 ile mi olur, yoksa Sony'ye mi geçerim henüz bilemiyorum...
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

sgtab1
Sağlam Üye

Mesajgönderen sgtab1 » Çrş Eyl 26, 2018 3:42 pm

erhanmeco yazdı:...

Erhan bey merhaba

Ben Panasonic lansmanindan once sensorde IS yok diye okumustum lansmana bakmadim size uyariniz icin tesekkur ederim lansman bilgilerine bakinca Panasonic te IBIS oldugunu ogrendim. Dediginiz gibi bu durumda sadece Canon aynasiz FF de IBIS yok . Panasonic LCD nin 3 yonlu bir mekanige sahip oldugu soylemisler dogrulugunu bilmiyorum. Tum urunler cikinca karsilastirmalar yapilmai herhalde. Sanirim 2019 basindan sonuna kadar FF aynasiz urun lansman yili olacak.

“Fotoğraf dünyasından genel haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir