Rastlanmış Olympus m43 sistem sorunları ! Arızalar

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Dikkat ! Olympus markasının üretmiş olduğu m43 sistem gövdeler hakkında içerik paylaşalım lütfen...
Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Re: Rastlanmış Olympus m43 sistem sorunları ! Arızalar

Mesajgönderen erhanmeco » Çrş Nis 11, 2018 11:10 pm

Bu beyaz hare sorunu RAW olarak (İşlenmemiş halde); daha çok kontrast koşullarda çekilen fotoğraflarda görülür. Yani kontrast koşulları olmayan bir fotoğrafa baktığınızda göremeyebilirsiniz. Ama kontrast koşullarda, hemen hemen her kamera -koyu ve açık ton kenar kesişimlerinde- bu beyaz hareleri verir. Ancak harelerin görünürlüğü kameradan kameraya farklılık gösterir.

RAW dayanıklılığı dediğimiz şey aslında kameranın sensörünün kaydedebildiği dinamik aralık ve renk derinliğidir. Bir sensör ne kadar zengin ton ve renk kaydedebilirse, verdiği RAW fotoğraf o kadar kontrast fakiri (Ancak ton ve renk zengini) olur. (Renk zenginliğinden kasıt renklerin doygunluğu değildir, tam tersine ara tonları kaydedebildiğinden renkler cansız ve soluk olur.) Yani kaliteli raw, kontrast ve renk doygunluğu olmadan, deyim yerindeyse aslında çamur gibi gelir. Çamuru şekillendirip, fırına vererek seramik yapmak fotoğrafçının işidir.

Nikon Full Frame kameralarımla, OM-D E-M10 Mark III'ün raw dosyalarını karşılaştırdığımda, Nikon'dan çıkan rawların, Olympus'tan çıkan rawlara göre oldukça soluk ve sıkıcı olduğunu gözlemleyebiliyorum. Olympus'tan çıkan RAW dosyaları ise neredeyse işlenmiş gibi, canlı ve alımlı. Ama dediğim gibi, bu iyi bir şey değil.

Geniş dinamik aralık ve renk derinliği sensör boyutuna, piksel boyutuna ve piksel kalitesine bağlıdır. Olay bu beyaz harelenme konusuna geldiğinde, dinamik aralığa etki eden bu etmenlere piksel sayısı da eklenir. Yani ne kadar büyük sensörünüz, ne kadar büyük, kaliteli ve çok pikseliniz var ise bu beyaz hareler o kadar görünmez olur.

Bu durum da, küçük sensörlü kameralar açısından handikaptır. Küçük sensör boyutu, az sayıda, küçük piksellere neden olur. Bu da dinamik aralığı azaltır ve beyaz harelerin görselde daha çok alanda görülmesine neden olur.

Fotoğrafçı fotoğrafı işlerken, bu beyaz harelenmeleri arttırabilir de, azaltabilir de. ciddibiri'nin de dediği gibi, çok radikal, "yalancı HDR" yapma işlemleri, clarity, dehaze ve kontrast arttırımı, aşırı ve yanlış keskinlik verme gibi işlemler bu harelerin görünürlüğünü büyük ölçüde arttırır.

Yalnız buraya kadar Nikon ile Olympus'u karşılaştırmış olsak da; şu da bir gerçek ki; karşılaştırdığım Nikon'un gövde fiyatı Olympus'un 4 katı, ağırlığı ise 3 katı, Nikon'un sensörünün içine Olympus'un sensöründen neredeyse 4 adet sığabiliyor. Buna rağmen fiyat/başarıya vurursam, Olympus'u daha başarılı kabul edebilirim.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Nis 12, 2018 12:01 am

erhanmeco yazdı:...

Tabi "Tam kare" sensör ile fark çok büyük m43'ün.
RAW dosyanın soluk renklerini ve işleme olayını tarifiniz çok güzel olmuş.
Fakat özellikle Canon APS-C'si ile fark yok gibi.

Başka konuda paylaştım sanırım, (fickr'dan bakarsanız kaynak adresi de var)
ResimOMDEM5mark2_vs_Canon760D-noise-optycznepl by Ciddi iyi1i, on Flickr

Bu da başka bir siteden,
ResimCanon800D_vs_OMDEM10Mark2-pixeldensity by Ciddi iyi1i, on Flickr

Bu da başka bir siteden !.. :)
Resim5dmar2_vs_omdem1mark2-1a by Ciddi iyi1i, on Flickr
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
erhanmeco
Üye Budur
İletişim:

Mesajgönderen erhanmeco » Prş Nis 12, 2018 7:52 am

Neyse şimdi bir Nikon kullanıcısı olarak Canon'a dil uzatmak istemiyorum ama... :)
Marka fanatiği bir insan değilimdir. Geçenlerde inovasyon konusunda sektörün çok geride kaldıklarını kendi CEO'ları açıkladı. Ben de Canon'u, sektörün mirasyedisi olarak tanımlıyorum.

En son çıkardıkları yenilikçi, teknolojik olarak sektörün ilerisinde olan kamera 5D Mark II'ydi. Ama Nikon da, Canon da böyle dönemler yaşadılar ve yaşıyorlar. Bir dönem Canon, Nikon'u mağlup etti, son dönemde Nikon, Canon'u mağlup ediyor. Şimdi Sony herkesi mağlup ediyor vs...

Ama Sony'nin de en büyük handikapı, sektördeki diğer markalara oranla tecrübeleri bulunmaması. Bu da onları renk yorumlamasında ve kamera kullanılabilirliğinde başarısız kılıyor. Sonuç olarak dijital kamera dediğiniz şey televizyon gibi bir cihaz değil, o mantıkla da üretilmemeli. Benim DXOMark verileri ile gaza gelip Sony'ye geçen 4 arkadaşım, lanet olsun diyerek gerisin geriye Nikon ve Canon'a geri dönüş yaptılar.

Benim diğer markalar yerine Olympus'u tercih etmemin en büyük nedenleri; pratik kullanılabilirliği ve renkleri. Olympus'un renklerini, özellikle doygun renkli senaryolarda, Nikon'dan daha başarılı buluyorum.
Av. Erhan Meço (İzmir)
http://500px.com/erhanmeco
https://flickr.com/photos/erhanmeco/

FF CSC: Sony A9 - Sony A7R IV - Sony A7R III
APS-C Compact: Fujifilm X100V+WCL-X100-II - Fujifilm XF10
Sony 16-35mm f/2.8 GM - Sony 24-105mm f/4 G OSS - Sony 24-240mm f/3.5-6.3 OSS
Sony 70-200mm f/2.8 GM OSS - Sony 24mm f/1.4 GM - Sony Distagon T* 35mm f/1.4 ZA
Sony Planar T* 50mm f/1.4 ZA - Sony 85mm f/1.4 GM - Sony 90mm f/2.8 Macro G OSS
Sony VG-C3EM - Godox V1 - Godox X1T-S - Nissin i40
Gitzo GK1545T-82TQD - Benro C-2691T+B1 - Manfrotto MK 190XPRO3-3W

Cemal_Boztemir
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen Cemal_Boztemir » Sal Kas 06, 2018 11:38 pm

omd-m-10 da şöyle birşey başıma geldi. full manual de kullanırken enstantane ve diyafram otomatikte takılı kalıyor makineyi bir iki kez kapatıp açtıktan sonra kendine geliyordu bir türlü anlam veremedim düşün taşın misali makinemin versiyonunu update edince problem çözüldü. (makine m10 lens ise 12-50 çok güzel bir ikili)
siyah beyaz fotoları ayrı bir güzel

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Sal Kas 06, 2018 11:52 pm

Hoş geldiniz.
Bilgilendirme için ayrıca çok teşekkürler. Güncellemenin bir faydasını daha görmüş olduk.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

agallo
Üye

Mesajgönderen agallo » Prş Ara 13, 2018 12:06 am

E-m10 mark ii makinemi bugün timelapse çekim için balkonda 45 dakika kadar açık bıraktıktan sonra kapattım. Kapatırken pil azalıyor uyarısı verdiği için pili şarj aletine taktım. Pil şarj olduktan sonra takıp makineyi açmak istediğimde ekranda pil bitmiş uyarısı aldım. Herhalde şarj edemedi diye düşünüp pili tekrar şarj aletine taktım ama bir iki saniye şarj ışığı yandıktan hemen sonra dolu olarak gördüğü için şarj ışığı sönüyordu. Tekrar tekrar takıp çıkarmama rağmen makine PİL BİTMİŞ uyarısı vererek kapanıyor. Balkonda uzun süre kaldığı için soğuktan mı etkilendi acaba diye düşünüp pili biraz cebimde ısıtmayı denedim ama sonuç aynı. Uzun zamandır yatan makineyi tekrar bir heyecan ve hevesle kullanmaya başlamışken böyle bir sorunla karşılaşmak çok canımı sıktı maalesef. Yaklaşık üç yıl önce yurtdışından aldığım için geçerli bir garanti durumu da bulunmamakta.

Benzer bir sorunla karşılaşan oldu mu acaba? Her türlü tavsiyeye açığım.
Olympus OM-D E-M10 Mark II, Pana 12-32mm f/3.5-5.6, Pana 45-200mm f/4.0-5.6
SMC Pentax-M 50mm f1.7, Vivitar (Series 1) 105mm f2.5 Macro
-
ThinkTank Mirrorless Mover 20 çanta, Kingston Mobilelite GEN4 kart okuyucu, Lexar SDXC 1000x UHS-II kart, QZSD Q-666 Tripod

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Ara 13, 2018 8:57 pm

agallo yazdı:E-m10 mark ii makinemi bugün timelapse çekim için balkonda 45 dakika kadar açık bıraktıktan sonra kapattım. Kapatırken pil azalıyor uyarısı verdiği için pili şarj aletine taktım. Pil şarj olduktan sonra takıp makineyi açmak istediğimde ekranda pil bitmiş uyarısı aldım. Herhalde şarj edemedi diye düşünüp pili tekrar şarj aletine taktım ama bir iki saniye şarj ışığı yandıktan hemen sonra dolu olarak gördüğü için şarj ışığı sönüyordu. Tekrar tekrar takıp çıkarmama rağmen makine PİL BİTMİŞ uyarısı vererek kapanıyor. Balkonda uzun süre kaldığı için soğuktan mı etkilendi acaba diye düşünüp pili biraz cebimde ısıtmayı denedim ama sonuç aynı. Uzun zamandır yatan makineyi tekrar bir heyecan ve hevesle kullanmaya başlamışken böyle bir sorunla karşılaşmak çok canımı sıktı maalesef. Yaklaşık üç yıl önce yurtdışından aldığım için geçerli bir garanti durumu da bulunmamakta.

Benzer bir sorunla karşılaşan oldu mu acaba? Her türlü tavsiyeye açığım.
Sorun ciddi gibi. Siz servise yollayın ordan gelecek cevaba gôre hareket edin. Soğuk havalarda ciğ düşmesi sonucu o an gozlemleyemediğimiz nem sonucu oksitlenme olmuş olabilir pil yuvasında.

Lenovo P1ma40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

agallo
Üye

Mesajgönderen agallo » Cum Ara 14, 2018 1:38 am

Evet, öyle görünüyor. Olympus markasına karşı büyük bir güven besliyordum. Yerle yeksan oldu şu iki günde ne yazık ki. Makineye de gözüm gibi bakıyordum. Ne suya ne toza maruz kaldı, ne bir sarsıntıya. Son kullanımımda da öğlen saatleriydi ve hava güneşliydi. Mevsimsel bir soğuk elbette vardı ama o kadar. Oksitlenmeye sebep olacak bir neme ihtimal vermiyorum pek. Zaten timelapse bittikten sonra tripoddan ayırdım ve oluşturduğu videoyu makine üzerinden izledim. Hatta birkaç fotoğraf silip öyle kapattım. Pili çıkarıp şarj aletine taktım ve bang!! sonrasında tekrar açmam mümkün olmadı. Bu sistemin belki en popüler gövdesidir bu ama internette benzer bir sorun bulmam da pek mümkün olmadı. Bir tek dpreview forumunda biri benzer bir şey yaşadığını yazmış. Tam olarak aynı değil ama genel itibariyle örtüşüyor. Sensör perdesinin kapalı kalması gibi bir durum benim için söz konusu değil. Bahse konu sorun şurada:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4239306

Olympus teknik servisi ile email üzerinden irtibat kurdum ancak ürüne bakmadan birşey diyemeyeceklerini söylüyorlar.

Tam da işsizlikle sınandığım zor bir dönemde bütün stres yükümü bu alet çekiyordu. Normalde olacağından çok daha fazla koydu bu arıza.

Servise gönderip masrafın çok büyük olmamasını ummaktan başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor şu an için. Sorun basit ya da kompleks bilemiyorum ama, her ne ise Olympus ve m43 ailesi bir gönüldaşını kaybetti. Bu kadar çıtkırıldım yapı ve öngörülemeyecek arızalar olmamalı bu boyutta bütçeler ayrılan aletlerde. Fotoğrafa karşı hiç bu kadar heyecan duymamışken markadan da, fotoğraftan da soğutuyor bu tür sorunlar.

Hiç değilse ileride başkaları için bir faydasi olması amacıyla gelişmeleri güncellemeye çalışacağım.
-
ThinkTank Mirrorless Mover 20 çanta, Kingston Mobilelite GEN4 kart okuyucu, Lexar SDXC 1000x UHS-II kart, QZSD Q-666 Tripod

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cum Ara 14, 2018 9:27 pm

agallo yazdı:Evet, öyle görünüyor. Olympus markasına karşı büyük bir güven besliyordum. Yerle yeksan oldu şu iki günde ne yazık ki. Makineye de gözüm gibi bakıyordum. Ne suya ne toza maruz kaldı, ne bir sarsıntıya. Son kullanımımda da öğlen saatleriydi ve hava güneşliydi. Mevsimsel bir soğuk elbette vardı ama o kadar. Oksitlenmeye sebep olacak bir neme ihtimal vermiyorum pek. Zaten timelapse bittikten sonra tripoddan ayırdım ve oluşturduğu videoyu makine üzerinden izledim. Hatta birkaç fotoğraf silip öyle kapattım. Pili çıkarıp şarj aletine taktım ve bang!! sonrasında tekrar açmam mümkün olmadı. Bu sistemin belki en popüler gövdesidir bu ama internette benzer bir sorun bulmam da pek mümkün olmadı. Bir tek dpreview forumunda biri benzer bir şey yaşadığını yazmış. Tam olarak aynı değil ama genel itibariyle örtüşüyor. Sensör perdesinin kapalı kalması gibi bir durum benim için söz konusu değil. Bahse konu sorun şurada:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4239306

Olympus teknik servisi ile email üzerinden irtibat kurdum ancak ürüne bakmadan birşey diyemeyeceklerini söylüyorlar.

Tam da işsizlikle sınandığım zor bir dönemde bütün stres yükümü bu alet çekiyordu. Normalde olacağından çok daha fazla koydu bu arıza.

Servise gönderip masrafın çok büyük olmamasını ummaktan başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor şu an için. Sorun basit ya da kompleks bilemiyorum ama, her ne ise Olympus ve m43 ailesi bir gönüldaşını kaybetti. Bu kadar çıtkırıldım yapı ve öngörülemeyecek arızalar olmamalı bu boyutta bütçeler ayrılan aletlerde. Fotoğrafa karşı hiç bu kadar heyecan duymamışken markadan da, fotoğraftan da soğutuyor bu tür sorunlar.

Hiç değilse ileride başkaları için bir faydasi olması amacıyla gelişmeleri güncellemeye çalışacağım.
Bana öm ile telefonunuzu yazar misiniz.. Bir çözüm önerim var.

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

agallo
Üye

Mesajgönderen agallo » Sal Ara 18, 2018 9:09 am

karadagyan yazdı:Bana öm ile telefonunuzu yazar misiniz.. Bir çözüm önerim var.

Yeni gördüm mesajınızı, can sıkıntısından pek uğramıyordum.

Sorun daha da garip bir hal aldı. Makinenin açılmama sorunu düzeldi ancak iyi mi oldu kötü mü bilmiyorum.

Şöyle oldu. Makineyi pili çıkmış bir şekilde data kablosu ile laptopa bağladım. Bu haldeyken makineyi ON konumuna aldım. Bilgisayara bağlı ve açıkken pili taktım. LCD ekranda bilgisayara bağlantı seçenekleri geldi. Depo bağlantı seçeneğini işaretledim. Hazır bağlamışken firmware güncellemesi yapayım dedim (aldığımdan beri hiç yapmamıştım) ve 1.3 versiyona güncelledim. Güncelleme bittikten sonra bilgisayarla kablo bağlantısını kestim ve kapatıp açtım. Normal bir şekilde açıldı. Ancak denemek için çekim yapmak istediğimde bir başka sorunla yüzleştim. Fotoğrafı çektikten sonra sensör perdesi kapalı kalıyordu. Ekran da haliyle simsiyah bir halde, yalnızca çekim değerleri ve menü bilgileri görünüyor. Makine AF modda ise netleme yapacak bir görüntü bulamadığı için çekemiyor, ancak MF modda çekim yapıyor ama ardından sensör perdesi yine kapalı halde kalıyor. Yani çekik esnasında perdeyi açıp kapatıyor ancak kapalı halde bırakıyor.

Hepsi bu kadarla kalsa yine iyi. Bu garip durumun ardından menü ayarlarına girmek istediğimde daha büyük bir şokla karşılaştım. Menü butonu çalışmıyordu. Menüye girmem de mümkün olmadı. Sonrasında farkettim ki arka bölümdeki butonlardan OK tuşu ve FN1 butonu dışında hiçbiri çalışmıyor. Yön okları dahil hiçbiri. Sadece OK butonu çalışıyor. Menüye girip fabrika ayarlarına girmek istedim ancak olmadı. LCD dokunmatik menüsünden bubayarlara girmem de mümkün olmadı. Sadece belli mod ayarlarına ve fn tuşlarına fonksiyon atama işlemlerine erişebiliyor um bu menü üzerinden. Bir de wifi bağlantısını açıp telefon ile bağlanabiliyorum. Canlı izleme, fotograf aktarma gibi özellikleri normal çalışıyor.

Sonuç olarak dolu pille açılmama sorunu çözüldü derken çok daha ilginç iki sorun çıkardı karşıma. Birincisi her çekimin ardından perdenin kapalı kalması, ikincisi de arka menüdeki butonları kullanamıyor olmak ve ayarlar bölümüne ulaşamamak.

Neredeyse evden bile çıkarmadan, bu denli az yoğunluklu ve özenli bir kullanımla beni muhatap bıraktığı sorunlara bakınca ilk karar verme aşamasında fuji x-t10 almamış olmanın pişmanlığını yaşıyorum şimdi. Belki onunla da başka sorunlar yaşayabilirdim elbette, bilmek mümkün değil ama Olympus şu birkaç haftada epey yıprattı beni.

Markaya karşı çok eskiden kullandığım bir pocket kamerasından gelen güvenim, tipini çok beğenmem, live comp. özelliği ve m43 sistemin belli başlı avantajları nedeniyle tercih etmiştim ama iki hafta önce methiyeler düzeceğim bir makineden bu kadar tiksinebileceğime ben de ihtimal vermezdim. Alma kararında olanlar bu yaşadıklarım ışığında bir daha düşünsünler derim.
-

Kullanıcı avatarı
Kokopelli
Üye

Mesajgönderen Kokopelli » Sal Ara 18, 2018 10:23 am

Şu anda bir Olympus'um yok ama firmware update yaptığım tüm makinalarda dolu pille başlanması, aksi taktirde güncellemenin yarım kalabileceği ve makinanın açılmaz hale gelebileceği belirtiliyor. Sizin de pille bir sorun yaşadığınıza bakarak acaba güncelleme bir şekilde yerım olarak mı gerçekleşti diye düşünüyorum. Pili bir şekilde doldurup firmware update'i tekrar deneyebilirsiniz umarım. Drone, Uzaktan kumandalı araba vs pili doldurmak için satılan akıllı, ayarlı şarj aletlerini uygun ayarlarla, batarya voltajına uygun ve 500mA gibi makul bir akımla şarj ettiğinizde şarj aletinin tanımadığı piller de tekrar hayata döndürülebiliyor.
_
SB

agallo
Üye

Mesajgönderen agallo » Sal Ara 18, 2018 10:44 am

Kokopelli yazdı:Şu anda bir Olympus'um yok ama firmware update yaptığım tüm makinalarda dolu pille başlanması, aksi taktirde güncellemenin yarım kalabileceği ve makinanın açılmaz hale gelebileceği belirtiliyor. Sizin de pille bir sorun yaşadığınıza bakarak acaba güncelleme bir şekilde yerım olarak mı gerçekleşti diye düşünüyorum. Pili bir şekilde doldurup firmware update'i tekrar deneyebilirsiniz umarım. Drone, Uzaktan kumandalı araba vs pili doldurmak için satılan akıllı, ayarlı şarj aletlerini uygun ayarlarla, batarya voltajına uygun ve 500mA gibi makul bir akımla şarj ettiğinizde şarj aletinin tanımadığı piller de tekrar hayata döndürülebiliyor.

Firmware update'de bir sorun olmadı. Şimdi bile tekrar bağladığımda, makineniz en son sürümü kullanmaktadır, update yapmanıza gerek yoktur diyor. Pili o zamandan beri şarj etmedim ve zaten halen full gösteriyor. Pille ilgili sorun her ne idiyse artık tekrarlayacağa benzemiyor. Downgrade gibi bir opsiyon sunmadıkları için tekrar eski firmware'e getirmem mümkün değil. Bunun firmware ile ilgisi olduğundan da şüpheliyim ama öyle bir seçenek olsa en azından bunu deneyebilirdim.
-

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Sal Ara 18, 2018 12:48 pm

Kokopelli yazdı:Şu anda bir Olympus'um yok ama firmware update yaptığım tüm makinalarda dolu pille başlanması, aksi taktirde güncellemenin yarım kalabileceği ve makinanın açılmaz hale gelebileceği belirtiliyor. Sizin de pille bir sorun yaşadığınıza bakarak acaba güncelleme bir şekilde yerım olarak mı gerçekleşti diye düşünüyorum. Pili bir şekilde doldurup firmware update'i tekrar deneyebilirsiniz umarım. Drone, Uzaktan kumandalı araba vs pili doldurmak için satılan akıllı, ayarlı şarj aletlerini uygun ayarlarla, batarya voltajına uygun ve 500mA gibi makul bir akımla şarj ettiğinizde şarj aletinin tanımadığı piller de tekrar hayata döndürülebiliyor.
Hocam srvise yollayin ve guncelleme sonrasi makina calisniyor diye not dusun...

esekherifhakareti

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Ara 18, 2018 12:49 pm

Evet, en doğrusu. Aynen böyle yapın
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

agallo
Üye

Mesajgönderen agallo » Çrş Ara 19, 2018 1:41 am

karadagyan yazdı:Hocam srvise yollayin ve guncelleme sonrasi makina calisniyor diye not dusun...

DrOpMaN yazdı:Evet, en doğrusu. Aynen böyle yapın

Aynen böyle yaptım bugün. Bakalım, inşallah yeni sorunlara yelken açmadan sağ ve salim kavuşabilirim kendisine. Her ne kadar, bundan sonra makineye farklı bir gözle bakacak olsam da bana fotoğrafı sevdiren makine kendisidir. Sınırlı bir dslr kullanımımda hiç duymadığım heyecanı yaşatmışlığı var en azından. O yüzden her ne kadar ilişkimiz limoni bir hal almış olsa da güzel duygular besliyorum kendisine. Yine de bir yandan elimdeki m43 lens ve adaptör yoğunluğuna aldırmadan giriş seviye Fuji X serisine geçiş yapabilir miyim sonraki aşamada diye de düşünüyorum. Bakalım zaman ne gösterecek.
-

“Olympus m43 sistem gövdeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir