Arka Tekerlek Sorunlu Em1 Alınır Mı?

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Dikkat ! Olympus markasının üretmiş olduğu m43 sistem gövdeler hakkında içerik paylaşalım lütfen...
Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Arka Tekerlek Sorunlu Em1 Alınır Mı?

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Ağu 22, 2021 10:55 pm

Herkese merhabalar.

Halihazırda Omd Em10 kullanıyorum ancak yakın zamanda Em1 e geçmeyi planlıyorum. İlerleyen süreçlerde de inşallah Pana 12-32 2.8 ama biraz daha vakit var onun için :))

Em10 u elden şu an çıkaramadığım için bütçemi pek artıramıyorum. Sarı sitede ise uygun fiyatlı bir Em1 var fakat kronik arka tekerlek sorunu mevcut. Bu noktada kronik sorunlu bir cihaz almak ne kadar mantıklı sizce? Em10 da çift tekerleği de kullanıyorum. Fakat Em1 de kullanmak için yaptırmam gerekecek, alıp yaptırmak sorun değil ama tekerleğin ömrü ne kadar olur?

Öte yandan tekerlek yapılması durumunda makinenin içi açılınca su ve toz geçirmeme durumu pasif hale gelir mi? (telefonlarda, telefon tamire gidip gelince su geçirmeme durumu etkisiz hâle geliyor ondan dolayı bu detay aklıma takıldı.)

Özetle sizce ne yapmalıyım? Almalı mı almamalı mı? Alırsam yaptırıp uzun süre idare eder mi? Yoksa alıp tek tekerler ile kullanıma devam mı etmeyeliyim?

Yardım ve önerilerinizi bekliyorum, farklı cihaz önerilerine de açığım şimdiden teşekkür ederim herkese :)
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

zekisofu
Müdavim Üye

Re: Arka Tekerlek Sorunlu Em1 Alınır Mı?

Mesajgönderen zekisofu » Pzr Ağu 22, 2021 11:16 pm

Burda bi tane em10 mark 3 vardı galiba fiyatı da gayet makul..
Tekerleği satan yaptırsın öyle satsın; diyaframı levyeyle mi ayarlayacaksınız?
Yanlış hatırlamıyorsam burda khantaroth (muydu?) Hakan beyde em1 vardı bir ara, onunla da bi konuşun uyguna yapar heralde
Selamlar

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Ağu 22, 2021 11:53 pm

zekisofu yazdı:Burda bi tane em10 mark 3 vardı galiba fiyatı da gayet makul..
Tekerleği satan yaptırsın öyle satsın; diyaframı levyeyle mi ayarlayacaksınız?
Yanlış hatırlamıyorsam burda khantaroth (muydu?) Hakan beyde em1 vardı bir ara, onunla da bi konuşun uyguna yapar heralde
Selamlar

Zeki hocam vakit ayırıp yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim. Forumun cansız, sakin haline rağmen dikkate değer bir yardımlaşma tutumunuz var. Yardım yazana koşar adım geliyorsunuz hakkınız ödenmez, bunun için ayrıca teşekkür ederim.

Hakan abi ile görüşmüştük hocam ama bütçe beni biraz aşıyor, Hakan hocamın istediği fiyat (Grip ile 2500) çok iyiydi ama bütçemi o kadar artırınca pro lens almak için para kalmıyor ve para kazanmadığım bir sistemede bu kadar para bağlarken bi kaç kere düşünüyorum açıkcası :D Sarı sitede bahsettiğim ilan ise 1750 lira ve arızası olmasına rağmen şu an ki piyasaya göre fiyat çok uyguna geldi ya da bütçeme daha çok hitap ettiği için beni cezbetti ama kafa karışıklıklarım çok malesef.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Pzt Ağu 23, 2021 9:35 am

O tekeri yaptırmanın öyle basit bir işlem olacağını düşünmüyorum. Okuduğuma göre içi açılıyor ve oraya bir temizlik yapıp yağ sıkıyorlarmış. Sonrasında tekrarlar ise eğer ellerinde parça var ise parça değişimi yapılıyormuş. Ama bunlar da yeni makine alırken uğraşılacak şeyler değil. Ne kadara yapılır, ne kadar sürede yapılır, yapıldıktan sonra devamı gelir mi gibi şeyler yeni makineye hevesle geçerken hiç olmaması gereken şeyler. Bu arıza basit bir arıza olsa makinesini tamir ettirirdi bence o satan kişiler. O nedenle arızalı EM1 yerine sağlam EM10 u tercih ederim ben. Bir de kimisi makinesinin arızasını yazıyor ilana. Altına da not düşüyor. 20 tl lik arızası var. Bende yazıyorum bazen, neden yaptırmadınız diye. Gelen cevap, zamanım yok oluyor. Demek ki arıza 20 tl lik arıza değil, 20 tl + bol zaman ve uğraş gerektiren bir arıza. Bence geçmeniz için sağlam bir makine bekleyin. Olympus piyasasında uygun makine hep denk gelir. O nedenle ben takipte beklerdim biraz daha. Şu zamandan sonra arızalı makinelerle uğraşmanıza değmez.

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzt Ağu 23, 2021 5:29 pm

AKINLASINN yazdı:...

İşlem biraz zahmetliymis hocam ve İstanbul Ankara gibi illere uzak bir ilde ikamet ediyorum bu benim için daha da zor olur. Biraz daha sabredip üzerine ekleme yaparak sağlam bir Em1 almak daha mantıklı. Ya da benzer fiyatlara (2500-3000) bulabilirsem Em5 Mark II alırım her anlamda kafam rahat olur.

İlgi alakanız için çok teşekkür ederim ☺️

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

branta
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen branta » Pzt Ağu 23, 2021 9:17 pm

Hocam em-1 de kronik denen sorun. Tamir edilişim altta linkte var. Derisinin yapışkanı falan sökülüyor. Benim içime sinmez.
https://witonosfreestyle.wordpress.com/ ... pair-tips/
E-m10 Mark 2
45/1.8
40-150 R
15 1.7
———-
Sony A7~

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzt Ağu 23, 2021 11:41 pm

branta yazdı:Hocam em-1 de kronik denen sorun. Tamir edilişim altta linkte var. Derisinin yapışkanı falan sökülüyor. Benim içime sinmez.
https://witonosfreestyle.wordpress.com/ ... pair-tips/

Çok sıkıntılı süreçmiş hocam. Link için teşekkür ederim.
Cihaz bu kadar sökülüp takıldıktan sonra düzen tutacağını sanmam. Pirince giderken eldeki bulgurdan olunur.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Kullanıcı avatarı
ugryy
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen ugryy » Çrş Ağu 25, 2021 12:45 am

Em5ii, em1, ep5, şuan em10ii kullanıyorum. Eğer benim gibi biraz da video çekiyorsanız em10iii uygun fiyatlaysa alın derim ben.
E-M10 II
Olympus 40-150mm R
Raynox DCR-250

Helios 44M 2/58

coksicaksusadim

Kullanıcı avatarı
khantheroth
Sağlam Üye

Mesajgönderen khantheroth » Prş Ağu 26, 2021 4:57 pm

Merhaba herkese, öncelikle Bazı konularda kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Yukarıda herkes fikirlerini paylaşmış ama yorumlarınızı , bende kendi kullanımıma göre değerlendirmek istiyorum. EM1 i uzun zamandır kullanıyorum ve bunun dışında yukarıda bahsedilen modellerin herbirine de ayrı ayrı sahip olup kullandım. EM1 her anlamda diğer gövdelere göre daha başarılı. IBIS özellikle hepsinden daha iyi çalısıyor. Kağıt üzerinde 5 stop avantajı olan 5mark2 den de kullanımda daha başarılı diyebilirim. 3 ayrı 5m2 gövdem oldu bunların 2 si ile karşılaştırdım. ve kesinlikle EM1 daha iyi sonuç verdi.10 serisi gövdeleride aynı sekilde kıyasladım. EM1 den daha başarılı olan tek gövdem EM1mark2 idi. EM1 2013 te cıkmıs ve hala taş gibi çalısan bir gövde.

Gelelim arka tekerlek sorununa, ben yaptırmak istemedim bendekini. Genelde A modunda kullanıyorum gövdeyi zaten tekerlekler ayarlanıyor Diyaframı ön tekerlekte, EV comp'da arka tekerlekte. EV kullanacağım zaman tek tıkta değil 2-3 tıkta algılıyor bu da rahatsız etmiyor beni. Rahatsız etse yaptırırdım. Tolga Aras teknik anlamda çok iyi iş cıkarıyor. Sorunsuz hallediyor. Ben gerek görmedim açıkcası.
"Be the change you want to see in the world"

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Cum Ağu 27, 2021 6:25 pm

khantheroth yazdı:Merhaba herkese, öncelikle Bazı konularda kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Yukarıda herkes fikirlerini paylaşmış ama yorumlarınızı , bende kendi kullanımıma göre değerlendirmek istiyorum. EM1 i uzun zamandır kullanıyorum ve bunun dışında yukarıda bahsedilen modellerin herbirine de ayrı ayrı sahip olup kullandım. EM1 her anlamda diğer gövdelere göre daha başarılı. IBIS özellikle hepsinden daha iyi çalısıyor. Kağıt üzerinde 5 stop avantajı olan 5mark2 den de kullanımda daha başarılı diyebilirim. 3 ayrı 5m2 gövdem oldu bunların 2 si ile karşılaştırdım. ve kesinlikle EM1 daha iyi sonuç verdi.10 serisi gövdeleride aynı sekilde kıyasladım. EM1 den daha başarılı olan tek gövdem EM1mark2 idi. EM1 2013 te cıkmıs ve hala taş gibi çalısan bir gövde.

Gelelim arka tekerlek sorununa, ben yaptırmak istemedim bendekini. Genelde A modunda kullanıyorum gövdeyi zaten tekerlekler ayarlanıyor Diyaframı ön tekerlekte, EV comp'da arka tekerlekte. EV kullanacağım zaman tek tıkta değil 2-3 tıkta algılıyor bu da rahatsız etmiyor beni. Rahatsız etse yaptırırdım. Tolga Aras teknik anlamda çok iyi iş cıkarıyor. Sorunsuz hallediyor. Ben gerek görmedim açıkcası.

Hocam kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Tekerlek sorunu hakkında ki deneyimleriniz gayet tatminkar.
Em1 benim için ziyadesiyle yeterli ama tekerlek sorunu düşündürüyordu.
Em10 serisi gayet iyiler ama ergonomi olarak elime çok küçük geliyor ve asıl değiştirme sebeplerimden de biri bu. Hâl böyle olunca da Em10 II ya da III değilde direkt Em1 düşünmeye başladım. Bakalım yakın zamanda Em10 elden çıkarabilirsem Em1 ya da Em10 II & III alırım inşallah.

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Cmt Ağu 28, 2021 7:04 pm

burakciftci82 yazdı:
khantheroth yazdı:Merhaba herkese, öncelikle Bazı konularda kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Yukarıda herkes fikirlerini paylaşmış ama yorumlarınızı , bende kendi kullanımıma göre değerlendirmek istiyorum. EM1 i uzun zamandır kullanıyorum ve bunun dışında yukarıda bahsedilen modellerin herbirine de ayrı ayrı sahip olup kullandım. EM1 her anlamda diğer gövdelere göre daha başarılı. IBIS özellikle hepsinden daha iyi çalısıyor. Kağıt üzerinde 5 stop avantajı olan 5mark2 den de kullanımda daha başarılı diyebilirim. 3 ayrı 5m2 gövdem oldu bunların 2 si ile karşılaştırdım. ve kesinlikle EM1 daha iyi sonuç verdi.10 serisi gövdeleride aynı sekilde kıyasladım. EM1 den daha başarılı olan tek gövdem EM1mark2 idi. EM1 2013 te cıkmıs ve hala taş gibi çalısan bir gövde.

Hocam kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Tekerlek sorunu hakkında ki deneyimleriniz gayet tatminkar.
Em10 serisi gayet iyiler ama ergonomi olarak elime çok küçük geliyor ve asıl değiştirme sebeplerimden de biri bu. Hâl böyle olunca da Em10 II ya da III değilde direkt Em1 düşünmeye başladım. Bakalım yakın zamanda Em10 elden çıkarabilirsem Em1 ya da Em10 II & III alırım inşallah.

Kıy paraya M1MARK2 al hocam :D
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
khantheroth
Sağlam Üye

Mesajgönderen khantheroth » Cmt Ağu 28, 2021 7:13 pm

Damper16 yazdı:
burakciftci82 yazdı:

Kıy paraya M1MARK2 al hocam :D
Kesinlikle olmasi gereken bu.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Be the change you want to see in the world"

“Olympus m43 sistem gövdeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir