APS-C'den Tekrar Olympus'a Dönüş Kişisel Düşüncelerim

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Dikkat ! Olympus markasının üretmiş olduğu m43 sistem gövdeler hakkında içerik paylaşalım lütfen...
Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

APS-C'den Tekrar Olympus'a Dönüş Kişisel Düşüncelerim

Mesajgönderen burakciftci82 » Cmt Haz 04, 2022 11:07 pm

Herkese merhabalar
Geçtiğimiz şubat ayında E-M5 Mark 2 fotoğraf makinemi ve lenslerimi verip X-T20 alarak Olympus sistemimi Fujifilm ile değiştirmiştim.
Yaklaşık 3-4 aylık X-T20 kullanımım ardından Fujifilm'e epey bi ısınmıştım ve X-T2-3 arayışına girmiştim. Bu esnada da geçenlerde X-T20 mi satmak için ilana ekledim. Ve arkadaşımda araba alacağı için E-M1 Mark 2sini satıyordu. Arkadaşımdan alacağım Em-1.2 nin fiyatı X-T2ye göre epey uygun olunca bende rotayı tekrar Olympusa çevirip X-T20 yi elden çıkarır çıkarmaz E-M1 Mark 2 yi satın aldım.

2 gündür kurcalıyorum ve aklıma gelen temel farklardan bahsetmek istedim. Yorumlarda eşlik ederseniz sohbet muhabbet olur. Düşüncelerim Fujifilm özelinden öte APS-C M43 arasında hissettiğim farklardan olacak aslında.

Em5 mark 2 den Fujiye geçince bir fark hissetmemiştim aslında. Genel anlamda bazen yer yer sanki Em5.2 daha iyi geliyordu gibiydi ama muhtemelen gözlerim uzun bir süre M43'ten gelen görüntülere alışınca başlarda APSC nin farkı hissedemedim sanırım.
Ama şimdi ise tam tersi bir durum söz konusu. Yani bu sefer Apsc den m43 e geçince arada bazı farklar güzel hissediliyor.

Fuji den yana 1. fark - ISO;
Çok samimi söylüyorum 6400 lere kadar Apsc de kameranın ekranında zoom yaparak bir bozulma hissedilmiyor. Ama örneğin arkadaşım bana Em5.2 den bir fotoğraf gösterdi ISO 800 mü niye böyle dedim ve baktık ISO 640 idi... Em1.2 de ise şahsen durum pek farklı değil 800 ISO da çektiğim bir fotoğrafı PC den bakınca anında fark gözüme çarpıyor ne yazık ki. Ama bu dediklerim rahatsız edici ya da kullanılamaz görüntüler değil kesinlikle. Uzun süre Apsc veya ff ile haşir neşir olduktan sonra gözünüzün istemsizce fark ettiği detaylar sadece.

Fuji den yana 2. fark - Dinamik Aralık;
Em1.2 nin dinamik aralığı diğer birçok olympus a göre elbette çok çok iyi ama yine Apsc den sonra aradaki düşüş hissediliyor. Örneğin dün yeğenimin fotoğrafını çekmiştin. Akşam 18.00 suları ve güneş arkadan vuruyor bende yeğenimi güneşle fotoğraflamak istiyorum. Zor bir kompozisyon ve fotoğraf çekilince yüz hatlarda gölgenin etkisi ile kumlanmalar kendini belli ediyor ama Fujide de benzer senaryo da çekim yapmıştım ve modelin yüzü çok çok daha fazla netti.

Özellikle de model çekimlerinde gözlerdeki detaylar gölgeden ışığa geçişler Fuji de çok çok yumuşakken Olympusta daha sert. Bu da çektiğiniz fotoğrafın da fotojenik görünmesini sağlıyor.
Yani nasıl desem Apsc ile bir portre çektiğiniz zaman daha bi fotoğraf makinesi ile çekilmiş gibi duruyor ama m43 de bu hissiyat biraz daha zayıf malesef.

Fuji den yana 3. fark - Sığ Alan Derinliği
X-T20 yi ilk aldığımda üzerinde 16-50mm kit lens vardı ve bu lensle bile çektiğim fotoğraflarda alan derinliği kendini belli ediyordu. Hem sensörün daha büyük olması hem de diyaframın 1.5 ile çarpılması ile daha düşük kalmasıyla alan derinliği daha sığ oluyordu ve bu da anında hissedilen bir detay gerçekten.
2 3 ay kadar 55-200mm F3.5-4.8 kullanmıştım sanki elinizde prime lens varmışcasına alan derinliği veriyordu ve bu da epey bir keyif katıyor fotoğrafa...

Peki Olympus'un yani M43ün hiç mi avantajı yoktu? Elbette onlarca avantajı var.

Olympus'tan yana 1. Fark - Lens boyutları;
Günümüzde küçük denilmeyecek body kalmadı sanırım. Bugün A7xx serisi bile sensör kapağı ile yani lenssiz olarak cepte taşınacak ölçekteler.
Ama iş lenslere geldi mi orada işin rengi değişiyor.
Bir üst paragrafta Fujifilm 55-200'ü 2 3 ay kadar kullandığımı belirtmiştim. Ama o 2 3 ayı siz bir de bana sorun...
Lens nerdeyse 600gr yani body ile 1kg. Çanta ek lens vs etti 2kg... Ciddi manada yoruyor. Büyük ve hantal. Ben zoom lens olarak Oly 40-150mm e epey bir alışmışım. Cebime koyar götürürdüm her yere. Ama 55-200 diyafram avantajı ile ekstra büyüktü ve daha bir yorucu oluyordu.
Lens boyutlarında sanırım şu an M43 ün eline su dökecek sistem yok.

Olympus'tan yana 2. Fark - İBİS
M43'ü m43 yapan, bu günlere getiren kesinlikle ibis avantajıdır. Yine yukarda bahsettiğim 55-200 de oldukça başarılı bir Ois vardı ama Em10 Mark 2 + 40-150mm ile bile 55-200 ile çekebildiğimden daha yüksek entantanelerde fotoğraflar çekebilirim. Ne kadar iyi olursa olsun sensörden gelen titreşim azaltmanın yerini tutmuyor.
Öte yandan Fujide asal lenslerde OİS de yokmuş. (Fujiye geçerken bilmiyordum çok sonradan öğrendim. :D )
50mm F2 almaya niyetledim ama o da ne? Hem sensörde hemde lenste ois yok. 1/50 1/60 lardan sonrası yasak resmen.
Tamam açık havada hiç sorun değil ama bazen 1/5-6 lara inmek gerekecek o zamanda mecbur ISOya yüklenmek gerek ama hem ışık az ise hemde ois yoksa ne olacak... Bu durumda Olympus çok net öne geçiyor...

Olympus'tan yana 3. Fark - Video
Fujifilm son yıllarda videoya epey yatırım yapsa da İbis olmayan cihazlarında videoları güzel çekmek için gimball ihtiyacı ister istemez oluşuyor.
Ama Olympusta elinizde sanki gimball varmış gibi video çekebiliyorsunuz. Bu da yine Olympus a geçince hissettiğim farklardan biriydi.
Fujide kısa bir video çekmiştim ve makineyi sabit tutarken titreme yok tamam ama konu hareket edip sağa sola çevirince görüntü çamur oluyordu.
Ama Em10 mark 2 ile kardeşimin doğum gününü çekmiştim geçenlerde ve ne olursa olsun video da titreme yoktu hemde ev içinde yapay ışıkta çekmeme rağmen.

Liste uzayıp gider mükemmel diye bir şey yok ama ihtiyaçlarımız doğrultusunda optimum seçenekler var. Eğer stüdyoda çalışıp fotoğraftan para kazandığım mesleği icra ediyor olsaydım M43 son çare tercihim olurdu. Ama hobi için dağ dere tepe gezerek yanımda fotoğraf makinesi taşıyorsam ya da sokakta fotoğraf çekiyorsam bu nokta da ilk tercihim m43 olurdu.
Yani özetle her sistemin kendine göre avantajı dezavantajı var ve 3 4 ay gibi süreç içinde yaşadığım deneyimlerimi ve hislerimi farklı sistemlerin avantajlarından ve dezavantajlarından yola çıkarak sizlere aktarmaya çalıştım.
Bu konunun yani apsc fuji ff m43 vs vs forumlarda çokça konuşulduğunu biliyorum ama olsun bir kaç kelime de ben yazmak istedim. Umarım bir faydam olabilmiştir, buraya kadar okuyan herkese çok teşekkür ederim. Yorum öneri ve düşüncelerinizi eksik etmeyiniz lütfen.
https://www.flickr.com/photos/144968395@N08/

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1
XF 18-55mm F/2.8-4 | XF 56mm F/1.2 | XF 90mm F/2

Olympus OM-D E-M10 MARK 2
40-150mm R F3.5-5.6

Damper16
Müdavim Üye

Re: APS-C'den Tekrar Olympus'a Dönüş Kişisel Düşüncelerim

Mesajgönderen Damper16 » Pzr Haz 05, 2022 12:02 am

Hocam buraya oly su geçirmezliği ve hava toz donanımını da ekleyelim hatta fl-lm3 tam döner başlıklı flashını da eklemek gerekiyor çünkü sadece olympus böyle güzel bir flash gönderiyor
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Haz 05, 2022 12:18 am

Damper16 yazdı:Hocam buraya oly su geçirmezliği ve hava toz donanımını da ekleyelim hatta fl-lm3 tam döner başlıklı flashını da eklemek gerekiyor çünkü sadece olympus böyle güzel bir flash gönderiyor

Ben flaşsız satın aldım hocam :D
Hatta orjinal bataryam bile yok batarya alacağım ilerde :D

Su ve geçirmezlik Fuji veya diğer sistemlerde de var ama Em1 + 12-40 kombinasyonuna eşdeğer kombinasyon diğer sistemlerde bu kadar optimum değil bu konu da haklısınız eklemek lazım.

Tamam X T2 veya 3 de hava korumasına sahip ama 16-55mm lens, 12-40'ın 2 3 katı ve ne lenste ne de gövdede ois olmaması da cabası.

Biraz bütçemi zorlayıp 12-40 alacağım ama Em10 Mark 2 yi satmadan almam çok zor gibi... Hiçte satmak istemiyorum aslında, dış görünüm olarak tüm makinalar arasında en şık olanı Em10.2 bence acayip bir retro havası var :D

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Pzr Haz 05, 2022 10:37 am

"tüm makinalar arasında en şık olanı Em10.2 bence acayip bir retro havası var"
Sonuna kadar katılıyorum.

Benim için fotoğraf makinesi seçimi, boyutlar, taşınabilirlik ve gövdede titreşim önleyici üstüne kurulu. İmaj kalitesi olarak 1,5 çarpan ve 2 çarpan bence çok yakın birbirine. O nedenle boyutlar, taşınabilirlik ve gövdede titreşim önleyici nedeniyle Olympus kullanıyorum. İlla imaj kalitesi olacak ise FF güvdeye geçilmeli ve yatırım içinde para olmalı tabiki. Güzel lens alamadıktan sonra FF ile keyif almam ben. FF de de yine beklentilerim aynı tabi. O nedenle FF favori gövdem Sony A7ii. Para çoksa sony a7ii ve güzel lensler, daha az ise Olympus. Bende öneriler hep böyle çevremdeki kişilere.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Haz 05, 2022 11:42 am

Güzel konu olmuş; konuşulmasında yarar görüyorum.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Damper16
Müdavim Üye

Mesajgönderen Damper16 » Pzr Haz 05, 2022 3:20 pm

AKINLASINN yazdı:"tüm makinalar arasında en şık olanı Em10.2 bence acayip bir retro havası var"
Sonuna kadar katılıyorum.

Benim için fotoğraf makinesi seçimi, boyutlar, taşınabilirlik ve gövdede titreşim önleyici üstüne kurulu. İmaj kalitesi olarak 1,5 çarpan ve 2 çarpan bence çok yakın birbirine. O nedenle boyutlar, taşınabilirlik ve gövdede titreşim önleyici nedeniyle Olympus kullanıyorum. İlla imaj kalitesi olacak ise FF güvdeye geçilmeli ve yatırım içinde para olmalı tabiki. Güzel lens alamadıktan sonra FF ile keyif almam ben. FF de de yine beklentilerim aynı tabi. O nedenle FF favori gövdem Sony A7ii. Para çoksa sony a7ii ve güzel lensler, daha az ise Olympus. Bende öneriler hep böyle çevremdeki kişilere.

https://alphagvrd.com/products/olympus- ... 2965833866 Omd serisini de retro güzel havaya çeviririz de bir kaplama kit lens fiyatına geliyor dururumuz gerçekten gülünç
Olympus M1MARK2
Olympus 12.40 f2.8 pro

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Pzr Haz 05, 2022 9:43 pm

Bu konu başlığının kendisi retro olmuş, daha makineler tabi ki retro olacak.
Geleneksel olarak Fuji ve diğer apsc makineler Panasonic GH serisinin iki sene gerisinden geliyordu. Olympus'larla da fotoğraf anlamında IBIS hariç kafa kafaya yarışıyordu. M43 sistemi de her zaman fiyat/performans makineleri olagelmiştir.
Fakat bugünkü durum hiç de öyle değil.

Biraz izah etmek gerekirse; bugün m43 sistemin en son makineleri olan GH6, OM-1 ve APSC sistemin son ürünleri olan Fuji XH2S ve Canon R7, Nikon gövdelere baktığımızda fiyatları 2bin doların üzerinde, özellikleri birbirine çok yakınlaşmış durumda. Yani pazarlama tabiriyle pazar satüre olmuş durumda. Markalar ve modeller arasında ton farkı kalmamış; bunun sonucunda da markaların takipçileri denen olay çoktan tarih olmuş, kullanıcılar hangi gövde denk gelirse eline alır olmuş durumda ki bu durum da kısır döngü oluşturarak markaların daha az karakteristik, daha çok fonksiyonel ürünler çıkarmasına yol açmakta.

Bir örnek vereyim. Mesela pazarın satüre olması, markaların kimliklerini kaybetmesi bizi ne kadar alakadar ediyor? İlk bakışta hiç de "tın"lamayız. Ama bu yüzden Fuji lens üzerinde diyafram ayarı, gövde üzerine enstantane ayarı yapabileceğimiz tekerleri kaldırdı. Bunlar bir ara panasonic lx100 üzrinde de vardı. Çok hoş bir kullanımı var. Ama şimdiki yeni gövdeler video çekimlerine önem verdiği için, video çekerken teker çevirmek görüntüyü mahvetmek olacağından bu güzel kullanıcı deneyimleri uçtu gitti.

Evet şimdi APSC mi, m43 mü, Fuji mi Olympus mu diye sormanın bir manası kalmadı. Kendi hırsımızın sonuçlarına katlanalım.
Tek tavsiyem hangisini daha ucuza bulursanız onu alın ;)

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Pzr Haz 05, 2022 11:34 pm

Doğru
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

magicboyguccino
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen magicboyguccino » Cum Haz 10, 2022 1:25 pm

Herkese merhaba!

Bende full frame ile m43 arasındaki tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Normalde m43 kullanıcısıyım. Elimde çokça manuel lens olduğundan çevremden ya da yeni manuel lens alımlarımda ya full frame ile kullansana diye telkinler oluyordu.

Aklımda 40-150 2.8 pro lens vardı, Hayyam esnafının uçuk fiyat politilaları nedeni ile bu arayışımdam anlık olarka vazgeçtim. Sattığım bir ekipmandan gelen para ile sony a7ii aldım.

Cihaz aldık, ee lens lazım. Lens fiyatlarının daha yüksek olduğunu araştırınca gördüm :) Body geldi lens aldım. Denem çekimleri yaptım. Makinanın shutterı takoz gibi :) (Bu konuda da uyarılmıştım :) ) Elde ettiğim görüntüler ile m43 ile elde ettiğim görüntüler arasında fark göremedim. Ayrıca özellik olarak olympus omd1 den daha az özelliklere sahip bir makinaya sahip oldum :( . Netleme hızı, doğru yere netleme, IBIS, Touch ekran, ufak yapısı ile teke ile fotoğraf çekebilme m43 tarafına artı özellikler. Sony'de gördüğüm tek artı dinamik aralığın geniş olması ve iso başarımının daha iyi olması. Ama kullanım ve kullanıcı dostu olma konusunda aynısını söyleyemeyeceğim. Olympus un menülerinin temel bir kullanıcı için zorlayıcı olabileceğinide söylemek isterim.

Elde edilen görüntüler arasında fark görmeyince, ee ben neden full frame aldım diye düşünürken, sony a7rii nin a7ii den özelilk ve çözünürlük olarak daha iyi olduğunu görünce aldığım makinayı a7rii ile takas ettim. Bu arada yine ekipman satmak zorunda kaldım :) Makina geldi, bu makina düz aii den gerçektan farklıymış dedim :) Shutter daha iyi, dijital shutter var ve çözünürlük yüksek. Anca çözünürlük yüksek olunca m43 ile arasında fark olduğunu hissettim ve gördüm :)

Ramazan bayramında bir tur yaptık ve her 2 sistem ile bol bol fotoğraflar çektim. Olmypus ile neredeyse hiç netleme, netleme yeri kaçırma yok. Sonyde ise vahim. Cihaz netleme yerini kaçırıyor, ekipman ağır olunca net olmayan fotoğraflar ortaya çıkıyor. Ben snap shoot tan geldiğimden makinayı çıkardığımda çaktımadan fotoğraf çekmeyi seviyorum. Sony ile bu mümkün değil. Ancak yüksek çözünürlük croplamada çok işe yarıyor. Bunu desteklenmesi içinde uygun lenslerinde olması gerekiyor. Gezimde bol bol 7-14 2.8 pro lens kullandığını fark ettim. Çok güzel bir lens. Sonyyi başka birine fotoğraf çekmesi için verdiğimde netsiz fotoğraflar ortaya çıktı, olympus ta ise çok çok az oldu. Sonyde touch ekran yok, netleme yerini manuel seçmek olympusa göre işkence :(

Her 2 sistem ile çektiğim fotoğrafları aile bireylerine ve çevremdekilere gösterdim, hepsini de beğendiler. a4 ten biraz daha büyük fotoğraf baskıları yaptırttım. Arada hiçbir fark yok.) Bu işten para kazanmayan bizim gibi amartörler ve fotoğraf çekmekten zevk almak isteyenler için m43 sisteminin biçilmez kaftan olduğunu düşünüyorum. Ayrıca fotoğrafa başlayacaklar içinde en iyi tercihin m43 sisteminin olduğunu düşünüyorum. Dandik denilen kit lenslerin bile yeterli ışıkta çok iyi sonuçlar verdiğini test ederek gördük.

Son zamlarla artık fotoğraf işi artık pahalı bir hobi oldu. Para kazanmıyorsanız yapacağınız yatırım soru işareti :( Hobiler olmayınca yaşamında tek başına bir anlamı olmuyor malesef.

magicboyguccino
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen magicboyguccino » Cum Haz 10, 2022 1:28 pm

Bu arada beni özellikle a7ii almam yönünde çok telkin olmuştu, bu işine uzun yıllar yeter denilmiş :) bu nedenle ilk başta a7rii ye hiç bakmamıştım.

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Pzr Haz 12, 2022 6:09 pm

Seneye m43ten cep telefonu kamerasına dönüş yazınız bekliyoruz inşallah maşallah :)

Kullanıcı avatarı
burakciftci82
Müdavim Üye

Mesajgönderen burakciftci82 » Pzr Haz 12, 2022 6:39 pm

zekisofu yazdı:Bu konu başlığının kendisi retro olmuş, daha makineler tabi ki retro olacak.
Geleneksel olarak Fuji ve diğer apsc makineler Panasonic GH serisinin iki sene gerisinden geliyordu. Olympus'larla da fotoğraf anlamında IBIS hariç kafa kafaya yarışıyordu. M43 sistemi de her zaman fiyat/performans makineleri olagelmiştir.
Fakat bugünkü durum hiç de öyle değil.

Biraz izah etmek gerekirse; bugün m43 sistemin en son makineleri olan GH6, OM-1 ve APSC sistemin son ürünleri olan Fuji XH2S ve Canon R7, Nikon gövdelere baktığımızda fiyatları 2bin doların üzerinde, özellikleri birbirine çok yakınlaşmış durumda. Yani pazarlama tabiriyle pazar satüre olmuş durumda. Markalar ve modeller arasında ton farkı kalmamış; bunun sonucunda da markaların takipçileri denen olay çoktan tarih olmuş, kullanıcılar hangi gövde denk gelirse eline alır olmuş durumda ki bu durum da kısır döngü oluşturarak markaların daha az karakteristik, daha çok fonksiyonel ürünler çıkarmasına yol açmakta.

Bir örnek vereyim. Mesela pazarın satüre olması, markaların kimliklerini kaybetmesi bizi ne kadar alakadar ediyor? İlk bakışta hiç de "tın"lamayız. Ama bu yüzden Fuji lens üzerinde diyafram ayarı, gövde üzerine enstantane ayarı yapabileceğimiz tekerleri kaldırdı. Bunlar bir ara panasonic lx100 üzrinde de vardı. Çok hoş bir kullanımı var. Ama şimdiki yeni gövdeler video çekimlerine önem verdiği için, video çekerken teker çevirmek görüntüyü mahvetmek olacağından bu güzel kullanıcı deneyimleri uçtu gitti.

Evet şimdi APSC mi, m43 mü, Fuji mi Olympus mu diye sormanın bir manası kalmadı. Kendi hırsımızın sonuçlarına katlanalım.
Tek tavsiyem hangisini daha ucuza bulursanız onu alın ;)

Bence tam tersi bir durum var günümüzde yani markalar yerine göre epey bir ayrışmış durumda.
Fujifilm APSC de sağlam adımlarla ilerliyor. Biraz nostalji vurgusu yapıyor evet ama bu retro görünüm daha şık duruyor diye değil. Daha kullanışlı oluyor diye ki keza gerçekten de öyle. Üst kadranlar arayüz vs epey kullanışlı.
Sony ise yüksek fiyat politikası ile fotoğraf ve video sektöründe elitlere oynuyor yani bir nevi Leica politakası izliyor ve tutuyor da. Bu işten para kazanamayan kişilerin büyük bir kısmı fotoğrafa ne kadar ilgi duyarsa duysun Sony alamıyor ya da lenslerin fiyatını görünce vazgeçiyor.
Panasonic ve Om System ise m43 pazarını kendi aralarında pay etmişler gibi bir durumdalar. Video ile ilgili olan Panasonic'e yöneliyor, fotoğrafa ilgili olan Olympus a yöneliyor. Panasonic tarafında da G9 gibi bir makine var evet ama Oly tarafında da 150-400 F4.5 pro var ki sistem Oly body + Oly Lens ya da Pana body + Pana lens ile daha optimum çalışıyor. Hâl böyle olunca da fotoğrafın ekmeğini Olympus yiyor.

Son paragrafınıza cevaben ise; asıl şimdi Fuji mi Olympus mu FF mi Crop mu vs vs diye sormanın anlamı var. Bodyler birbirine yaklaşsa da lens ve sistem özelinde halen epey farklar var ve olmaya da devam edecek gibi duruyor.
Ucuz sisteme değil optimum sisteme bakmak daha mantıklı bence.

zekisofu yazdı:Seneye m43ten cep telefonu kamerasına dönüş yazınız bekliyoruz inşallah maşallah :)

Gayet de mümkün. Hobi için fotoğraf makinesi kullanmanın bir anlamı kalmadı malesef. Ucuza lens yok ucuza body yok. Telefonlarda ise 1" lik harika bir sensör üzerinde çalışan mükemmel algoritmalar var. Daha düne kadar fotoğraf makinelerinin bir çoğu 0.5ghz lik işlemcilerle piyasa da yer edindikleri için Jpegler yeterli değildi ve hep bir raw işleme macerası oluyor. Ama şimdiki telefonların jpeg kaliteleri bile bir çok fotoğraf makinesinin jpeg çıktısından daha iyi.

Kaldı ki 5 10 seneye fotoğraf makinesinin hobi tarafında unutulup tamamen endüstriyel bir ürün olacağını düşünüyorum.

Ve ayrıca forumda sohbet olsun konu olsun diye edindiğim tecrübeleri paylaşmak istedim. Bu sizi neden rahatsız etti de böyle dalga geçer gib iğneleyici bir cümle kullandınız. Sizin de elinizden bir çok ekipman geçiyor, sizde yazın bizde okuyalım. Ama dalga geçip iğnelemeden...

Fujifilm X-S10
Fujiflm X-T1

40-150mm R F3.5-5.6

zekisofu
Müdavim Üye

Mesajgönderen zekisofu » Pzr Haz 12, 2022 9:14 pm

İğnelemek belki, dalga geçmek asla! olur mu öyle şey.
Fotoğraf işinde ayrışma eskiden vardı. Şimdi piyasa satüre oldu, belli bir fonksiyonel dolgunluğa ulaştı. Markalar kendilerini ayrı tutmaya çalışsa da ürünler hep aynı. Bu durum sadece fotoğraf işinde değil her alanda böyle.

Sizin de isabetle buyurduğunuz gibi "normal fotoğraf makineleri" ortadan kalkıyor, profesyonel, endüstriyel fotoğraf makineleri dönemine çoktan girdik bile.
Ben burada hep biz fotoğraf işinden para kazanmayanlar için yorum yapıyorum.

Gerçi fotoğrafın profesyonel kullanımının çoğunu oluşturan sosyal medya gibi dijital mecralarda içerikler çok çabuk tüketiliyor. Ekran boyutu olarak 15" bilgisayar, tablet ve telefonda tüketilen fotoğraflar için yüksek seviyeli fotoğraf makinesi almanın gereği kalmadı çoktan. Hatta reklam ajansları bile stok fotoğraf sitelerinden yüksek çözünürlüklü dosya indirmiyor. Baskı işleri için durum farklı ve fotoğraf makineleri bu profesyonel alanlar için üretilir oldu. Orda da durum biraz karışık gerçi. Stok fotoğraf sitelerinde yaklaşık bir milyar evet yanlış duymadınız bir milyar fotoğraf ve video var.

O yüzden, Allah gecinden versin elimdeki samsung note8 ölür de ben de yeni cihaz almak durumunda kalırsam, artık şahsen fotoğraf çekimi artık çanta taşıma yerine yeni çıkan cep telefonlarından birini almayı düşünüyorum. Çanta düzmek de otuzbin lira yeni telefon da otuzbin lira.

Yani m43ten cep telefonuna adlı bir yazıyı sizden önce ben yazabilirim :)

Başta dediğim gibi profesyonel işler için değerlendirme yapmıyorum. Video işleri için 3 m43 gövdem her zaman duracak mesela, program çekimi için üç telefon alacak değilim ya.
Sevgiyle kalın

canj23
Üye

Mesajgönderen canj23 » Pzr Haz 12, 2022 9:32 pm

Bir kaç sene öncesine kadar fiyat performans ürünleri olan m43 sistem maalesef şuanda aynı konumda değil. Yeni bir set kursam tercihim m43ten yana olmaz sanırım fiyatlar neredeyse FF fiyatlarına geldi.
Panasonic LUMIX GX7
Panasonic LUMIX 20mm F1.7
Panasonic LUMIX G Vario 14-45mm F3.5-5.6
YI 42.5mm F1.8

magicboyguccino
Isınmaya Başlayan Üye

Mesajgönderen magicboyguccino » Pzr Haz 12, 2022 9:36 pm

Fujifilmde güzel lensler var. Ancak ne hikmetse satıcılar fujifilmi tavsiye etmiyor. Bunun bir nedeni sanırım fujifilmin makinaları kendilerinin satması. İkinci el piyasası da bazı alsatcılarda oluşamaması.

Ben uygun fiyatlarda olympus omd1 mark2 bulursam alırım. Bayağı işimi görür diye düşünüyorum.

“Olympus m43 sistem gövdeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir