Panasonic 14-42mm f3.5-5.6 kit lens ile çekilmiş fotoğraflar (ilk yazım)

Önemli ve faydalı bilgi için lütfen önce bu başlığı bir ziyaret edin : viewtopic.php?f=10&t=32

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Sayın üyelerimiz. Lütfen konu(lense ait) dahilinde fotoğraflar paylaşalım. Teşekkür ederiz...
Onur_1923
Üye

Re: Panasonic 14-42mm f3.5-5.6 kit lens ile çekilmiş fotoğraflar (ilk yazım)

Mesajgönderen Onur_1923 » Prş Kas 17, 2016 2:39 am

Yazılanların hepsini ancak (geç kalmış da olsam) okudum, ne güzel bir heves ve hevesin devamlılığı ne kadar da başarılı... Öncelikle fotoğrafa estetik kaygı ve/veya beğeni düzeyi yönünden değil de hep bir zihin meselesi olarak bakmışımdır; bunu şu sebep ile söylüyorum: Biraz hevesi olan ve biraz da parasal gücü olan her birey günümüzde fotoğraf hobisini doyasıya yaşayabilir; yaşabilir ama o "istediği" fotoğrafı çekebilir mi, yanıt olumsuz!.. Peki ya daha çok heves? Belki katkısı olur... Ya daha çok ekipman, para? Muhtemelen katkı sıfır. Burada "istenilen" fotoğrafı çekmenin de pek fazla teknik bilgi olmadığını söyleyeceğim ama biraz yerimiz dar, dallandırıp budaklandırmamalı, neyse :) Esasında arzulanan fotoğrafı (diğer tümü gibi) oluşturduğumuz mecra yani beyin de bitiyor iş ve işi iş yapan da zihin dünyamıza sığdırdığımız tüm hayat algımız, fikirlerimiz, görüşlerimiz. Yani, "o" fotoğrafı çekerken aslında bakaçın arkasındaki de önündeki de kendimiziz. Burayı uzatmadan, çektiğin fotoğraflara genel anlamda bakınca gördüğüm: Evet, burada hevesli bir göz ve ilerleme iştahı büyük bir beynin çekimleri var, oldu. Ve çok da mutluluk duydum, senin gibi biriyle aynı ortam/forumda yer almaktan. Ayrıca günden güne gelişip çok daha "istediğin" fotoğrafı çekeceğine de eminim. Çünkü her şeyden önce bu mantıksal yolu takip ederken sen daha bir "sen" olacaksın kuşkusuz ve bu fotoğraflarına kaçınılmaz olarak yansıyacak. Dilerim hevesin hiç sönmesin...
"Bağımsızlık benim karakterimdir." M. Kemâl Atatük

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Prş Kas 17, 2016 6:30 pm

ciddibiri yazdı:Gözler çok iyi, en sondaki arkadaşın gözleri ise dehjeti yaşatıyor :) Ürkütücü foto dalında ödüle layık !.. Metal tişörtlü falan böyle, ne iş ? Aklıma kötü kötü şeyler geldi :) Ne ise ki aynada yansıyan gerçek ruhunun yüzü ak sütten çıkmış gibi :)

Kedi de çok net olmuş. Keskin bir kit lensmiş yani, kanıtlar ortada.

Yorumunuz için teşekkürler. Sondaki arkadaş benim bu arada, cadılar bayramı için bir self portre çekmiştim :) maskeli olansa babam, vücudunu photoshopta sildim, gözlerimi boyadım. Çekmesi baya uğraştırdı durduğum yere sehpa koyup manuel olarak netlemiştim (ekranın sabit olması işleri zorlaştırıyor). Suratıma yandan çarpan ışık ve maskeye çarpan ışık telefonların ledi ayrıca. Şunu da ekleyeyim ekran dönmediği için maskenin aynadan yansımasını görmeden çektim. Babamda ekrana bakamazdı çünkü kameranın arkasında dursa kamera gözükürdü aynadan kamerayı silsem bile ışık kameraya çarpıp maskeye yansıyabilirdi yani bu fotoğrafı çekerken en kritik an maskenin aynadan gözükebilmesiydi (photoshopla ayrı bir fotoğraf ekleyebilirdim ama çekim ayarlarının gözükmesi için ve emek verilen bir fotoğraf daha değerli olur kafasında olduğum için bu şekilde çekmek istedim). Böyle karanlık tarzda fotoğraflar çekmeyi seviyorum baya.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Prş Kas 17, 2016 6:38 pm

Onur_1923 yazdı:Yazılanların hepsini ancak (geç kalmış da olsam) okudum, ne güzel bir heves ve hevesin devamlılığı ne kadar da başarılı... Öncelikle fotoğrafa estetik kaygı ve/veya beğeni düzeyi yönünden değil de hep bir zihin meselesi olarak bakmışımdır; bunu şu sebep ile söylüyorum: Biraz hevesi olan ve biraz da parasal gücü olan her birey günümüzde fotoğraf hobisini doyasıya yaşayabilir; yaşabilir ama o "istediği" fotoğrafı çekebilir mi, yanıt olumsuz!.. Peki ya daha çok heves? Belki katkısı olur... Ya daha çok ekipman, para? Muhtemelen katkı sıfır. Burada "istenilen" fotoğrafı çekmenin de pek fazla teknik bilgi olmadığını söyleyeceğim ama biraz yerimiz dar, dallandırıp budaklandırmamalı, neyse :) Esasında arzulanan fotoğrafı (diğer tümü gibi) oluşturduğumuz mecra yani beyin de bitiyor iş ve işi iş yapan da zihin dünyamıza sığdırdığımız tüm hayat algımız, fikirlerimiz, görüşlerimiz. Yani, "o" fotoğrafı çekerken aslında bakaçın arkasındaki de önündeki de kendimiziz. Burayı uzatmadan, çektiğin fotoğraflara genel anlamda bakınca gördüğüm: Evet, burada hevesli bir göz ve ilerleme iştahı büyük bir beynin çekimleri var, oldu. Ve çok da mutluluk duydum, senin gibi biriyle aynı ortam/forumda yer almaktan. Ayrıca günden güne gelişip çok daha "istediğin" fotoğrafı çekeceğine de eminim. Çünkü her şeyden önce bu mantıksal yolu takip ederken sen daha bir "sen" olacaksın kuşkusuz ve bu fotoğraflarına kaçınılmaz olarak yansıyacak. Dilerim hevesin hiç sönmesin...

Yorumunuz için ve benim hakkımda böylesine dokunaklı ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum. Dediklerinize de katılıyorum, bana göre bir insanın çektiği fotoğraflar onun karakterini yansıtır.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Kas 17, 2016 8:32 pm

Esat Sanlav yazdı:Yorumunuz için ve benim hakkımda böylesine dokunaklı ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum. Dediklerinize de katılıyorum, bana göre bir insanın çektiği fotoğraflar onun karakterini yansıtır.

Karakter demeseydik bi sanki :lol:
Şimdi nü çeken elemanlar var mesela görüyoruz 500px bu alanda özellikle bir cennet mekan ve tahminim özellikle yurdum insanının bu mekana ilgisinde bu durum büyük etkendir. E ne de olsa kadının varlığı her alanda istenmeyen bir memlekette yaşıyorlar. Gülmesi, sokağa çıkması, çalışması şu an için sadece hoş karşılanmıyor ama fırsat bulunduğunda engelleneceğine dair emareler bence bunlar. Dolayısı ile yurdum erkeklerine pek seçenek kalmıyor ya böyle sitelerde tek el takılacak yada artık ne bileyim erkek-erkeğe takılacaklar. Gerçi uzun zamandır erkek-erkeğe takıldıklarını da çok bariz biçimde görmektesinizdir sanırım ki. Misal ben yutüpcüsünde ne kadar vatandaşın memleket havasında halk dansı gösterisi yaparken çektiği video izledim ise hepsi erkek erkeğeydi :) O ise benim bildiğim folklor, halk danslarımız hep kadın-erkeklidir. Ne ise parantezi kapatıyim yoksa kimse beni tutamayacak gibi :) Şimdiee neyse ki bizden bu tür fotoğraf sanatçısı pek çıkmıyor. Galiba 2 tane nü çalışan Türk fotoğrafçıya denk geldim ama onların da TR'de ikamet edip etmedikleri konusu meçhul.

Bu fotoğrafçıların karakteri ne gösteriyor bize ?
Makro ile kafayı yemiş bir fotoğrafçının karakteri ? ;) veya kafayı Ay fotosuna takmış d-slr like almış ve d-slr sahiplerine "Vuay enayiler bir lense kaç bin lira veriyor ama Ay fotosu çekemiyor" tiplemesinin karakter analizi ne oluyor ? :p
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Prş Kas 17, 2016 9:54 pm

ciddibiri yazdı:
Esat Sanlav yazdı:Yorumunuz için ve benim hakkımda böylesine dokunaklı ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum. Dediklerinize de katılıyorum, bana göre bir insanın çektiği fotoğraflar onun karakterini yansıtır.

Karakter demeseydik bi sanki :lol:
Şimdi nü çeken elemanlar var mesela görüyoruz 500px bu alanda özellikle bir cennet mekan ve tahminim özellikle yurdum insanının bu mekana ilgisinde bu durum büyük etkendir. E ne de olsa kadının varlığı her alanda istenmeyen bir memlekette yaşıyorlar. Gülmesi, sokağa çıkması, çalışması şu an için sadece hoş karşılanmıyor ama fırsat bulunduğunda engelleneceğine dair emareler bence bunlar. Dolayısı ile yurdum erkeklerine pek seçenek kalmıyor ya böyle sitelerde tek el takılacak yada artık ne bileyim erkek-erkeğe takılacaklar. Gerçi uzun zamandır erkek-erkeğe takıldıklarını da çok bariz biçimde görmektesinizdir sanırım ki. Misal ben yutüpcüsünde ne kadar vatandaşın memleket havasında halk dansı gösterisi yaparken çektiği video izledim ise hepsi erkek erkeğeydi :) O ise benim bildiğim folklor, halk danslarımız hep kadın-erkeklidir. Ne ise parantezi kapatıyim yoksa kimse beni tutamayacak gibi :) Şimdiee neyse ki bizden bu tür fotoğraf sanatçısı pek çıkmıyor. Galiba 2 tane nü çalışan Türk fotoğrafçıya denk geldim ama onların da TR'de ikamet edip etmedikleri konusu meçhul.

Bu fotoğrafçıların karakteri ne gösteriyor bize ?
Makro ile kafayı yemiş bir fotoğrafçının karakteri ? ;) veya kafayı Ay fotosuna takmış d-slr like almış ve d-slr sahiplerine "Vuay enayiler bir lense kaç bin lira veriyor ama Ay fotosu çekemiyor" tiplemesinin karakter analizi ne oluyor ? :p

Çok doğru yazmışsınız ama ben karakterini gösterir derken isteyipte çekme şansı olmayanlardan bahsetmedim ki yani hayat şartlarının imkanları kısıtladığı fotoğraflardan ziyade bir insanın herhangi bir (ekipman harici) kısıtlaması olmadan çektiği fotoğraflar üzerine karakterini yansıtır demek istedim. Mesela örnek vereyim 2 tane ay fotoğrafçısı var; birisi alır eline tele lensi ayı kareyi kaplayacak şekilde olduğu gibi çeker, bir diğer ay fotoğrafçısı da mekanı kullanarak farklı kompozisyonlar kullanır ya da ne bileyim kağıttan bir şekil yapıp ayın önünde bir silüet gibi de kullanabilir. İşte bu 2 ay fotoğrafçısını birbirinden ayıran şey görüş açıları, fikirleri, düşünceleri, hayalleridir. Yani ben karakterini yansıtır derken herkes birşeyi aynı şekilde değilde farklı düşünce, fikir, amaç ve kompozisyonla çeker demek istedim.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Prş Kas 17, 2016 11:02 pm

İçindeki potansiyeli, hayallerini görsele dönüştürme işi falan yani dediğiniz. Evet, öyle... "Yetenek sizsiniz" / "Yeteneksizsiniz" gibi yani.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cum Şub 03, 2017 5:18 pm

Uzun bir aradan sonra :)

ResimAutumn leaf by Esat Sanlav, on Flickr

ResimAntalya Sunrise by Esat Sanlav, on Flickr

ResimWith Jupiter by Esat Sanlav, on Flickr

ResimTwins by Esat Sanlav, on Flickr

ResimTree of clouds by Esat Sanlav, on Flickr

ResimReal Virtuality by Esat Sanlav, on Flickr

ResimGeyikbayırı Village by Esat Sanlav, on Flickr

ResimSpider by Esat Sanlav, on Flickr

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Şub 04, 2017 3:31 am

Contaxın üzerindeki lens nedir ?

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cmt Şub 04, 2017 5:16 am

karadagyan yazdı:Contaxın üzerindeki lens nedir ?

Jupiter-11 135mm f4

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: Panasonic 14-42mm f3.5-5.6 kit lens ile çekilmiş fotoğraflar (ilk yazım)

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Şub 04, 2017 8:30 am

Esat Sanlav yazdı:

Jupiter-11 135mm f4

Bir iki foto gorsek jubiterden ;) merak ettim

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Re: RE: Re: RE: Re: Panasonic 14-42mm f3.5-5.6 kit lens ile çekilmiş fotoğraflar (ilk yazım)

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cmt Şub 04, 2017 9:18 pm

karadagyan yazdı:
Esat Sanlav yazdı:

Jupiter-11 135mm f4

Tabi
ResimResimResim

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Panasonic 14-42mm f3.5-5.6 kit lens ile çekilmiş fotoğraflar (ilk yazım)

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Şub 04, 2017 9:19 pm

Esat Sanlav yazdı:
karadagyan yazdı:
Esat Sanlav yazdı:[quote="karadagyan"]Contaxın üzerindeki lens nedir ?

Jupiter-11 135mm f4

Tabi
ResimResimResim

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/quote]
Jupiterle cekilmis demek istemistim :())) is cikardim basiniza.
esekherifhakareti

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Panasonic 14-42mm f3.5-5.6 kit lens ile çekilmiş fotoğraflar (ilk yazım)

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cmt Şub 04, 2017 9:29 pm

karadagyan yazdı:
Esat Sanlav yazdı:

Hocam 330 dolar verin alayım bir CRF - M4/3 adaptör :D

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Panasonic 14-42mm f3.5-5.6 kit lens ile çekilmiş fotoğraflar (ilk yazım)

Mesajgönderen karadagyan » Cmt Şub 04, 2017 9:38 pm

Esat Sanlav yazdı:
karadagyan yazdı:
Esat Sanlav yazdı:

Nasil yani 330 dolar !

esekherifhakareti

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Panasonic 14-42mm f3.5-5.6 kit lens ile çekilmiş fotoğraflar (ilk yazım)

Mesajgönderen Esat Sanlav » Cmt Şub 04, 2017 9:44 pm

karadagyan yazdı:
Esat Sanlav yazdı:

Nasil yani 330 dolar !

[/quote]

Adaptörü malesef bu fiyatlarda. Ya da kendin m4/3 gövde kapağının ortasını delip bir CRF gövdenin bayonetini söküp takacaksın vs.

Ucuza aradım bulamadım, özel yapım mıdır nedir bu deli paralar ?
Keşke alınabilir fiyatı olsa da elimdeki jupiter lensleri kullanabilsem...

“Lense göre fotoğraflar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir