Olympus M.Zuiko 25mm F1.2 Pro ile çekilmiş fotoğraflar

Önemli ve faydalı bilgi için lütfen önce bu başlığı bir ziyaret edin : viewtopic.php?f=10&t=32

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Forum kuralları
Sayın üyelerimiz. Lütfen konu(lense ait) dahilinde fotoğraflar paylaşalım. Teşekkür ederiz...
Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Re: Olympus M.Zuiko 25mm F1.2 Pro ile çekilmiş fotoğraflar

Mesajgönderen desandör » Pzt Mar 12, 2018 3:04 pm

Esat Sanlav yazdı:...

biunlu yazdı:...

:):) Teşekkürler. Beğenmenize sevindim. Lightroom kullanmaya ilk başladığımda hergün saatlerce deniyordum. Neyi eklersek nasıl olur, ne eksik, ne fazla vs. Sonra yapa yapa şey demeye başladım. Tamam bu fotoğrafa bu güzel olur. Artık hızlı bir şekilde yapabiliyorum. Ama her fotoğrafta saatlerce uğraşacak vakit olmuyor. O yüzden daha önce yaptıklarımı preset olarak kaydettim. Bazen direk onları seçiyorum ve onların üzerinden değiştiriyorum. Böylece daha hızlı hataları görebiliyorum. Aslında halâ çok iyi değilim. Sürekli deneyip öğrenmeye çalışıyorum. Bu işin sonu yok gibi:)
Bir ara video çekebilirim veya kaydettiğim presetleri atabilirim. Ne tarz değişiklikler yaptığım oradan gözükebilir.

Aslında ben önceden lightroom kullanmaya fotoğrafla keskinlik ve kontrast harici oynamaya sıcak bakmıyordum. Daha sonra instagramın etkisiyle bu tarafa yönelmeye başladım.
İnstagramın tarzı biraz nasıl diyeyim yapay. Oyuncak gibi:) geçenlerde arçelik fotoğraf yarışması vardı. İstanbul’da gökkuşağı çıktığı gün boğaz manzaralı fotoğraf çekmiştim. Sonuçlar açıklanmış bir baktım 3. olmuşum. Açıkçası hiç beklemiyordum. Çünkü o fotoğrafta normalden fazla oynamıştım.
Ama instagram da bu tarz fotoğraflar daha fazla etki bırakıyor.

Artık Lightroom benim fotoğrafçılık hayatımın ayrılmaz bir parçası oldu. İyi ki öğrenmişim:) Siyah beyaz fotoğraflar hariç ligthroom kullanmadan duramıyorum:):)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Mar 12, 2018 3:18 pm

desandör yazdı:ResimP2242541-1 by Ahmet Düzgün, on Flickr
ResimP2242742 by Ahmet Düzgün, on Flickr
ResimP2272817-1 by Ahmet Düzgün, on Flickr
ResimP2272816 by Ahmet Düzgün, on Flickr

Evet hazır ayarları bende kullanıyorum.

Atıyorum flaşlı kapalı mekan fotoğrafları, face de paylaşmalık gibi kullanım tarzıma göre farklı presetler yaptım. Bu kalıpların pek dışına çıkmaz oldum ve kendimi sıradan bulmaya başladım.

Ama misal alıntıladığım fotoğraflara baktığımızda sadece keskinlik kontrast değil sanki farklı bir tat var fotoğraflarınızda.

Bence çizginiz sağlam devam edin derim.

Kişi özgün kalmak için tekniğini paylaşmayabilir ki en doğal hakkıdır ama gitme lavinya dedikten sonra şişt preset, video, ekran görüntüsü fena olmaz hani. ;)

:lol: :lol: :lol:
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Pzt Mar 12, 2018 3:23 pm

biunlu yazdı:
desandör yazdı:ResimP2242541-1 by Ahmet Düzgün, on Flickr
ResimP2242742 by Ahmet Düzgün, on Flickr
ResimP2272817-1 by Ahmet Düzgün, on Flickr
ResimP2272816 by Ahmet Düzgün, on Flickr

Evet hazır ayarları bende kullanıyorum.

Atıyorum flaşlı kapalı mekan fotoğrafları, face de paylaşmalık gibi kullanım tarzıma göre farklı presetler yaptım. Bu kalıpların pek dışına çıkmaz oldum ve kendimi sıradan bulmaya başladım.

Ama misal alıntıladığım fotoğraflara baktığımızda sadece keskinlik kontrast değil sanki farklı bir tat var fotoğraflarınızda.

Bence çizginiz sağlam devam edin derim.

Kişi özgün kalmak için tekniğini paylaşmayabilir ki en doğal hakkıdır ama gitme lavinya dedikten sonra şişt preset, video, ekran görüntüsü fena olmaz hani. ;)

:lol: :lol: :lol:

:):):) Evet evet artık her fotoğrafımda uzun ligtroom işlemleri var. O bahsettiğim fotoğraf aşırı yapay olmuştu. O yüzden beklemiyordum.
Artık keskinlik, kontrast, highlight vs. kesmiyor beni:)

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Pzt Mar 12, 2018 8:31 pm

[url=
En son desandör tarafından Çrş Kas 25, 2020 3:11 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Pzt Mar 12, 2018 9:13 pm

Preset'lerinizi çok merak ettim açıkçası :lol:

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Pzt Mar 12, 2018 9:24 pm

Esat Sanlav yazdı:Preset'lerinizi çok merak ettim açıkçası :lol:

:) Ben de Em1 ile yapacaklarınızı merak ediyorum :lol: Hayırlı olsun makineniz. Fotoğraflarınız çok kaliteli.

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Pzt Mar 12, 2018 11:39 pm

desandör yazdı:

:) Ben de Em1 ile yapacaklarınızı merak ediyorum :lol: Hayırlı olsun makineniz. Fotoğraflarınız çok kaliteli.

Çok teşekkür ederim :) Bakalım makine bugün geldi, tahmin ettiğimden çok çabuk alıştım (tabi insan defalarca inceleme okuyup durursa :lol:) Özel ayarlarımı falan yaptım işte bugün, yalnız şimdi düşündüm de 2 senedir E-M1 istiyormuşum, artık sonunda gerçekleşti o hayal. Makinenin hakkını verebilme dileğiyle...

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Mar 13, 2018 12:21 am

İmzaya da eklendiğine göre artık güzel fotograflar bekliyoruz Esat ;)
Hayırlı olsun tekrar.
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Esat Sanlav
Administrator
İletişim:

Mesajgönderen Esat Sanlav » Sal Mar 13, 2018 12:29 am

DrOpMaN yazdı:İmzaya da eklendiğine göre artık güzel fotograflar bekliyoruz Esat ;)
Hayırlı olsun tekrar.

Çok teşekkür ederim :D

castrobey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen castrobey » Sal Mar 13, 2018 1:36 am

desandör yazdı:
biunlu yazdı:Tebrikler güzel fotoğraf.

castrobey yazdı:...

Fotoğrafı çektiğim yer köye ve yola yakındı. O yüzden arkadan gelen ışıklar yıldızların gözükmesine engel oluyordu. Diğer etken ise hava sisliydi. Çiğ düşmeye başlamıştı. 4 saat boyunca uğraştım iki batarya bitirdim. Bu çektiğimden de memnun kalmasam da aralarında en iyisi buydu. Sıfır ışığın olmadığı bir ortamda iso’yu en fazla 800’e düşürebilirdim. Ama bu ortamda değişik diyafram-iso-enstantane kombinasyonlarını denediğimde en iyi sonuç böyle alınıyordu. F1.2 diyafram pozlama süresi çok kısalıyordu. Yaklaşık 7-8 sn gibi. Arka plan aydınlık olduğu için. Bu yüzden yıldızlar parlayamadan pozlama bitiyordu. Max 20sn’lik pozlama yıldız pozlamak için ideal. On süreyi geçince star trail olmaya başlıyor. Geniş açı lens olsa muhtemelen süre biraz daha artardı. Onun dışında iso kesinlikle yıldız pozlarken düşük olmuyor. pozlama süresi kısa olduğu için yıldızlar ortaya çıkmıyor. İyi bir milkway fotoğraflarına baktığımda iso 1000-1600’fen aşağı olmuyor. F1.2’yi kullanmak için lensi sadece gökyüzüne yıldızlara doğrultmak gerekiyor. Aksi halde daha yakın olan ağaç, dağ, orman vs. bulanık çıkıyor. Bu ortamda milkyway germek çok zordu. Milkway çekmek için yazın ıssız ve karanlık bir koyda veya plajda çekmek en mantıklısı. Biünlü sizin de yıldız pozlamayı sevdiğinizi biliyorum. Çekmesinin ne kadar zor ve zahmetli bir iş olduğunu bilirsiniz:) Beni fotoğrafçılığa başlatan şey yıldız pozlama isteğiydi:) gerçekten çok eğlenceli bir iş. Bundan sonra ultra geniş açınalarak daha çok uğraşmak istiyorum.

Yıldız pozlarken 1600-3200 ISO'nun sıkça kullanılma ya da tavsiye edilme sebeplerinin en başında, bu iş için genel olarak kullanılan geniş açılı lenslerin max. diyaframının 3.5, bilemediz 2.8 olması aslında. Flickr'daki yıldız pozlamalarına bakın, 2.8'den daha açık diyaframlı bir lens kullanıldığını pek göremezsiniz. Dolayısı ile, doğal olarak (pozlama zamanını uzatamadıkları için) ISO'yu yükseltmek zorunda kalıyorlar. Yani elinizdeki lens, bu işin en çok yapıldığı lenslere göre çok çok avantajlı bir lens.Yani bakın, 1.8 diyaframlı bir lensin 2.8 kullanıldığını göremezsiniz mesela. Lensin müsade ettiği kadar açılır hep diyafram.
Bir de mesela pozlama süresi 6 saniye, diyafram 2.0 ile, pozlama süresi 24 saniye diyafram 4.0 aynı sonuçları (pozlama olarak) verir. Orada da ayarlar karışmış herhalde.
Kurallar önemsiz demiyorum ama yaygın kuralları, yaygın ekipmana göre şekillendiriyor kullanıcılar. Bir benzerini bir süre önce star trail için de konuşmuştuk yine buralarda. Star trail'da da 1600'ün altında ISO (bilemediniz 1000 oluyor) çok zor görürsünüz bakarsanız ama şehir ışıkları altında bile, 200 ISO ile çok rahat çekilebiliyor.
Olympus OMD E-M1 Mark II, Panasonic GX9, Olympus Pen Mini 2
Panasonic 7-14mm, Olympus 12-40mm, Panasonic 35-100mm 2.8
Panasonic 15mm, Panasonic 20mm, Olympus 25mm 1.8, Sigma 30mm 1.4, Olympus 45mm 1.8, Olympus 75mm
Olympus 30mm Macro
https://www.flickr.com/photos/enginszensokakta
https://www.flickr.com/photos/enginsuzenmutfakta

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Sal Mar 13, 2018 8:51 am

Esat Sanlav yazdı:
desandör yazdı:

Çok teşekkür ederim :) Bakalım makine bugün geldi, tahmin ettiğimden çok çabuk alıştım (tabi insan defalarca inceleme okuyup durursa :lol:) Özel ayarlarımı falan yaptım işte bugün, yalnız şimdi düşündüm de 2 senedir E-M1 istiyormuşum, artık sonunda gerçekleşti o hayal. Makinenin hakkını verebilme dileğiyle...

Çok güzel makine. Hayal edilmeyecek gibi değil. Ben em1ii+40-150f2.8 ikilisini çok merak ediyorum. Flickr’da bu kombinasyon ile güzel ve profesyonel işler var.

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Sal Mar 13, 2018 10:07 am

Bende şu 40-150 2.8 merak ediyorum 2500 e bile vardı almadım şimdi peşinden koşuyoruz:)

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Sal Mar 13, 2018 12:14 pm

salih yazdı:Bende şu 40-150 2.8 merak ediyorum 2500 e bile vardı almadım şimdi peşinden koşuyoruz:)

Aynen maalesef. 5-6 ay önce fiyatlar nerelerdeydi.

Kullanıcı avatarı
desandör
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen desandör » Sal Mar 13, 2018 7:52 pm

desandör yazdı:ResimP3110654 by Ahmet Düzgün, on Flickr

İlginç bir şekilde bu fotoğrafa sürekli beğeni geliyor. Diyorum bu kadar beğenilmiyor normalde. Bir baktım flickr explorer sayfasına çıkmış. Bu aralar işler iyi gidiyor:)

salih
Müdavim Üye

Mesajgönderen salih » Sal Mar 13, 2018 8:21 pm

Instagram hesabınıza biraz göz gezdirdim, çok güzel çok kaliteli fotoğraflar tebrik ederim.
Birde gelen begenilere baktım 40-90 arası tahmini, ama telefonla fotoğrafı HeDeR eden biri 800-900 beğeni alıyor çok ilginç bir ortam, dediginiz gibi yapay ve birazda saçma.

“Lense göre fotoğraflar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir