olympus fl 300r hakkında

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
parazitoss
Üye
İletişim:

olympus fl 300r hakkında

Mesajgönderen parazitoss » Pzt May 11, 2015 9:25 am

Yeni m43 kullanıcısıyım. Olympus ve panasonic flaşlar markalar arası bir biri ile uyumlu mudur? Tam olarak merak ettiğim şu aslında: olympus fl-300r flaş almayı düşünüyorum, bu flaşın Wireless Master/Slave TTL önelliği panasonic g6'da çalışır mı?

Kullanıcı avatarı
DireFire
Üye
İletişim:

Re: olympus fl 300r hakkında

Mesajgönderen DireFire » Pzt May 11, 2015 5:35 pm

parazitoss yazdı:Yeni m43 kullanıcısıyım. Olympus ve panasonic flaşlar markalar arası bir biri ile uyumlu mudur? Tam olarak merak ettiğim şu aslında: olympus fl-300r flaş almayı düşünüyorum, bu flaşın Wireless Master/Slave TTL önelliği panasonic g6'da çalışır mı?

Sanırım flash olarak Panasonic ve Olympus birbirleri ile uyumlu, bende Metz marka flash var ve oly/pan. olarak geçiyor ikisi için ayrı model yok. Fakat belirttiğiniz modele internette şöyle bir baktım bazı Amazon ve BH'de birkaç yorumda Panasonic'te çalıştığını söylerken sadece TTL modunda çalıştığını wireless olarak çalışmadığını belirtmiş ama bence emin olmak için iyice araştırmak lazım.

On a Panasonic body, it will only operate in TTL mode, have no RC mode, and manual control is impossible. This is a body limitation on Panasonic cameras; if you need manual control, you must get a flash that allows you to specify power directly on the unit.

I am using this flash on a Panasonic G3. It is in fact compatible as far as the TTL functionality of it. It obviously does NOT do the remote flash functions which Olympus DOES perform.

Works great for me with my E-PL2 as well as a Panasonic LX3
Panasonic GH3 + G Vario 14-45mm + M.Zuiko ED 40-150mm + Sigma 60mm + Metz 44 AF-1 + Hoya HD Cir-PL + Hoya ProND 1000 + Slik Pro 340DX
https://www.flickr.com/photos/guvengul

Kullanıcı avatarı
parazitoss
Üye
İletişim:

Mesajgönderen parazitoss » Pzt May 11, 2015 10:40 pm

Evet, eleman çok açık yazmış "remote" özelliğini desteklemediğini. Olmadı uzatma kablosu / tetikleyici ile çözüm bulacağım. Çok teşekkürler yardım için.

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Sal May 12, 2015 1:34 am

Teknik olarak bu m43 bir standart ise herhalde m43 sistemde bir ürün üretcek üretici kafasına göre beyonet uysun amma sensörü uymasın, flaşı uysun amma lensi ben kendi kafama göre bi beyonette üreteğim diyemiyordur. Dolayısı ile bir gövde m43 sistem dahilinde ise bence flaşları da %100 uyumludur ki hatta böylesi standardize olmuş aksesuvarlarda zaten üreticiler de ne kadar geniş aksesuvar uyumluluğu var ise tüketicinin o kadar daha geniş bir yelpazede seçme şansı bulmasını sağlayarak ürünlerinin tercih edilebilirliğini arttırma çabasındadırlar. Ben bu düşüncem ile bir flaşın Olympus gövdede çalışıp Panasonic'e uyumsuz olabileceğini hiç zannetmiyorum. Bulan var ise göstersin hatta :idea: Bunlar bizim ilk kez uçak koltuğu ürettiğimiz gibi bu işlerin peşine 3-5 yıl önce düşmüş üreticiler değiller. Japon'lar resmen Dünya'nın gören gözü ! Fotoğraf makinasında tek ve bunu nerede ise 100 yıldır yapıyorlar. Yani hani bu işin ticari yönden de piridir diye diyorum. Yoksa onlaran iyi kimse yapamaz falan gibi zırvalık değil demek istediğim.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
parazitoss
Üye
İletişim:

Mesajgönderen parazitoss » Sal May 12, 2015 10:37 am

uyumsuz değil zaten, takınca çalışıyor, hatta ttl fonksiyonunda da sorun yok, sadece uzaktan tetikleme sistemi çalışmıyor. Bu ayarlar makine üzerinden yapılıyor, iki marka farklı yazılım/arayüz kullandığı için bunu desteklememesi makul aslında.

Kullanıcı avatarı
DireFire
Üye
İletişim:

Mesajgönderen DireFire » Sal May 12, 2015 3:33 pm

parazitoss yazdı:uyumsuz değil zaten, takınca çalışıyor, hatta ttl fonksiyonunda da sorun yok, sadece uzaktan tetikleme sistemi çalışmıyor. Bu ayarlar makine üzerinden yapılıyor, iki marka farklı yazılım/arayüz kullandığı için bunu desteklememesi makul aslında.

Bu arada benim kullandığım Metz uzaktan tetikleniyor, slave modda sorunsuz çalışıyor. Üzerinde "for Oly" yazıyor. Bilginiz olsun.
Panasonic GH3 + G Vario 14-45mm + M.Zuiko ED 40-150mm + Sigma 60mm + Metz 44 AF-1 + Hoya HD Cir-PL + Hoya ProND 1000 + Slik Pro 340DX

Kullanıcı avatarı
parazitoss
Üye
İletişim:

Mesajgönderen parazitoss » Çrş May 13, 2015 9:35 am

DireFire yazdı:
parazitoss yazdı:uyumsuz değil zaten, takınca çalışıyor, hatta ttl fonksiyonunda da sorun yok, sadece uzaktan tetikleme sistemi çalışmıyor. Bu ayarlar makine üzerinden yapılıyor, iki marka farklı yazılım/arayüz kullandığı için bunu desteklememesi makul aslında.

Bu arada benim kullandığım Metz uzaktan tetikleniyor, slave modda sorunsuz çalışıyor. Üzerinde "for Oly" yazıyor. Bilginiz olsun.

Metz 44 AF-1 bu flaş mı? Bir araştırayım, teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
DireFire
Üye
İletişim:

Mesajgönderen DireFire » Çrş May 13, 2015 10:27 am

Metz 44 sizin baktığınız flaşa göre biraz büyük gelecektir diye düşünüyorum. Metz'in daha ufak modellerine de bakabilirsiniz. Fiyatları yurtdışına göre baktığınızda genelde makul gözüküyor. TTL önemli değilse wireless özelliğini önemliyse Çin markası olan Yongnuo'yu düşünebilirsiniz fiyatları çok uygun, fakat biraz büyüktürler. Ufak ve biraz daha düzgün bir şey isterseniz Nissin Di466'yi düşünebilirsiniz ayrıca.

Kullanıcı avatarı
parazitoss
Üye
İletişim:

Mesajgönderen parazitoss » Çrş May 13, 2015 12:01 pm

Küçük ebatlarda bakıyorum flaşı, aynasıza küçük olmasıyla geçtim zaten, makine kadar flaş taşımak mantıksız olacak. Nissin daha mantıklı duruyor, fl-300r'den daha güçlü ayrıca.

“Flaş, reflektör, difüzör vb. ışıkla alakalı herşey burada” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir