Olympus m43 ve Flaş denemeleri

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Olympus m43 ve Flaş denemeleri

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Nis 01, 2017 1:35 pm

Hocam bir arkadaş flaşlı kullanım hakkında m43 sistem ne durumda öğrenmek istiyor. Benim flaş konusunda hiç bilgim yok desem yalan olmaz.

HSS flaş Olympus'da ne durumda diye sormuş. Aslında HSS flaşlı, harici aydınlatma kullanılacak en iyi aynasız nedir sorusu. Yani marka sınırlaması olmaksızın da bir model konuşulabilir hani eğer bilginiz-tecrübeniz var ise.
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Cmt Nis 01, 2017 3:15 pm

ciddibiri yazdı:Hocam bir arkadaş flaşlı kullanım hakkında m43 sistem ne durumda öğrenmek istiyor. Benim flaş konusunda hiç bilgim yok desem yalan olmaz.

HSS flaş Olympus'da ne durumda diye sormuş. Aslında HSS flaşlı, harici aydınlatma kullanılacak en iyi aynasız nedir sorusu. Yani marka sınırlaması olmaksızın da bir model konuşulabilir hani eğer bilginiz-tecrübeniz var ise.

Tecrübe ettiğim kadarı ile açıklamaya çalışayım. Başka tecrübeleri olan da paylaşırsa sevinirim.
Flaş konusunda önceden de bahsettim her markanın kendi flaşları var ki bunların hss modelleri de mevcut. Ben aynasız olarak Sony ve Olympus kullandım. Gem Sony nin hem de Olympusun kendi flaşları çok pahalı. Ben ilk başta Olympus fl900 e bakmıştım ki 1900 tl fiyatı var. O fiyata iki tane studyo kurarım ben. Kaldı ki aynasız makinaların tercih sebeplerinden biri de ufak olmaları. Şimdi ufak bir makinaya tek olarak fl900 çok büyük gelir bence. O zaman ne yapmak lazım. Flaşı uzaktan patlatmak lazım. Bu noktada devreye ikinci parti markaların flaşları giriyor. Burda da şöyle bir sorunla karşılaşıyorsunuz. Sizin kullandığınız markaya uyumlu flaş üretiyor mu? Malesef Canikon bu konuda şanslı. Her türlü marka bunlara uyumlu flaş üretiyo hatta çıkaracakları ürünü Canikon bazlı çıkartıyorlar ki bunda haklılar. Bizlerde ekstra bir malzeme alırken saatlerce bakınıyoruz soruyoruz Benim makinama uyumlu mu diye. Ben bu konuyu çok araştırdım hem Sony de hem de Olympusta. Çözüm aslında basitmiş. Uymluluk takıntısını (tabiki flaşta) aşmak lazım. Bi çok flaş üreticisi manuel olarak flaş üretiyo. Yani universal flşlar her türlü makinda kullanılabiliyor. Bunlar tek pinli oluyor. Burda iş size kalıyor flaşın gücünü zoom unu siz kendiniz ayarlayıp çekeceksiniz. Ben şuan öyle yapıyorum.
En iyi aynasız konusuna gelince bu konuda otorite değilim. Sadece Sony ve Olympus aynasız kullandım. Ama şahsi fikrim Olympus bu işte bi adım önde. Şuan kullandığım için belki böyle bi fikre kapılmış olabilrim ama Adorama Tv de Gavin Hoey flaş işini profeasyonel kullanan biri ve em5 ile ve manuel flaş kulllanarak harika işker çıkarıyor.
Biçok profesyonel de studyo çekimlerinde flaşı manuel kullanır çünkü ışık ayarlarını manuel olarak flaşmetre ile ayarlarlar.
Sonuç olarak Olympus kullanan biri olarak hss flaşı rahatlıkla kullanabilir dostlar. Bunun için universal manuel bir flaş ve o flaşı tetikleyecek bir tetikleyiciye ihtiyaç var. Ben Godox Wistro AD360 aldım kendime tetikleyicileri ni bekliyorum onlar da gelince fotolu bir açıklma yaparım.
Dilim dödüğünce anlatmata çalıştım dostlar. Eklemek isteyen varsa sevinirim veya soru da varsa yine dilimizin dödüğünce anlatmaya çalışırım

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kullanıcı avatarı
ciddibiri
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen ciddibiri » Cmt Nis 01, 2017 3:51 pm

aytek yazdı:...

Çoook teşekkür ederim. Uzun uzun gayet açık yazdığınız için. Eksik olmayın siz e mi :)
INSTAGRAM : https://www.instagram.com/ciddiyibiri/ - flickr adresimiz - https://www.flickr.com/groups/m43turkiye/ - flickr kullanımına dair faydalı bilgiler - viewtopic.php?f=10&t=32 - Kişisel flickr : https://flickrock.com/ciddi - B L O G U M http://fotoptik.blogspot.com
-
Ekipmanlarım : E-P5 , OM-D E-M10 - 14-42mm. R II, 14-150 II, 25mm. F1.8, 60mm. F2.8 makro (Vivitar 75-205mm. tele, Olympus OM 50mm. F1.8, Carl Zeiss Jena 135mm. F3.5, Helios 44M-6 58mm. F2.0)
-
Tamrac Velocity 5766 çanta , Transcend TS RDF8K USB3.0 kart okuyucu, Sandisk SDHC UHS-I 45mb/s kart , Manfrotto PIXI mini tripod

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Cmt Nis 01, 2017 6:19 pm

Bayılıyorum bu konuya; Takip....
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Cmt Nis 01, 2017 6:22 pm

ciddibiri yazdı:

Çoook teşekkür ederim. Uzun uzun gayet açık yazdığınız için. Eksik olmayın siz e mi :)

Est. bilgi paylaşınca bilgidir.

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Cmt Nis 01, 2017 6:22 pm

DrOpMaN yazdı:Bayılıyorum bu konuya; Takip....

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Sal Nis 11, 2017 10:48 pm

Merhaba dostlar, bugün Godox ft16 flaş tetikleyicim de geldi ve ben de bir deneme çekimi yaptım.
Resim

Önceden Godox Wistro AD360 ı denemek için tetikleyiciyi bekliyordum
Resim

Bu kez studyomu evin holüne kurdum çünkü su ile alakalı bi çekim denemesi yapmaya karar verdim
Resim
Resim
AD360 ı perdenin arkasına yerleştirdim. Ön taraftaki glaş yn560 ıv
Suyun içine bir çilek atarak denemeye başladım.
Makinada Pana Leica 25mm f1.4 takılı
İso:200 f:11 ve 1/250

Resim
bu ilk deneme. Çileği kızıma attırdım

Resim
2. deneme

Resim
3. deneme

Resim
4. deneme

Resim

Ve son deneme :)
Dostlar beğenilerinize......
Fotolarda crop harici hiçbir oynama yoktur

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Sal Nis 11, 2017 10:59 pm

Ellerine sağlık aytek hocam.

Hayallerimi somutlaştırıyorsunuz.

En kısa sürede bu tür çekimleri deneme hevesim var benimde.

* Bu tür fotoğraflar için Kablosuz tetikleyici şart mı?

Bu pozisyonda tetikleyici yerine slave mod çalışmaz mıydı?

* Arkaya konumlandırdığınız flaş ne amaçla idi, onu anlayamadım.

* Siyah fon ile de ne gibi sonuçlar çıkardı merak ediyorum.

Bende yarın flaşım gelene kadar sürekli ışık kaynağı olan ampül vb ile deneyeyim bari.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Sal Nis 11, 2017 11:07 pm

@biunlu hocam teşekkürler. Arkaya yerleştirdiğim flaşıtetilleyici ile kontrol ettim, öndeki flaş slave modda çalıştı. Su çekimlerinde suyun herbir hareketi ve damlasını çekebilmek için arkadan ışık kaynağına ihtiyaç var. O yüzden arkaya güçlü bi flaş yerleştirdim. Kablolu lamba flaş ta aynı görevi görebilir denemek lazım. Arkaya siyah fon olabilir fakat bu sefer arkadan gelecek ışığı ayarlamak zor. Alta softbox yerleştirip hem siyah fona hem de vazoya ışık vermeniz lazım. Zor iş :)

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Prş Nis 13, 2017 6:21 pm

Merhaba dostlar,
Bugün tek flaşı yansıtarak kullanıp bardaktaki suya limon atarak çekim yapmayı denedim. Resim
Bu kez studyo olarak mutfağı kullandım. Flaşı beyaz zeminden bardağa yansıtarak çekim yapmaya çalıştım. Makinayı manuel netlemeye ayarladım. Evde yardım edecek kimse olmadığı için limonu atıp aynı anda denkşanşöre de bastım. Zor oluyo. O yüzden en kısa zamanda kablolu uzaktan kumanda almam lazım.
Malinada yine Pana Leica 25mm vardı
Manuel mod İso:200 f:8 1/200
Resim
Deneme 1

Resim
Deneme 2

Resim
Deneme3

Resim
Deneme4

Fotolarda hiçbir oynama yoktur. Toplamda 15 kare çektim ve içinden bo dörtlüyü seçtim. Hem denklanşöre basıp hem de limonu atmak zor iş.
Beğenilerinize...

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş Nis 13, 2017 7:54 pm

Aytek hocam elinize sağlık. Çok güzel olmuşlar.

Bende sizden sonra gaza geldim. Çilek sever oğluma bir tabak çilek karşılığında çıraklık teklif ettim kabul etti.

Işık yetersizliğinden ötürü istediğim etkiyi yakalayamadım ancak.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Prş Nis 13, 2017 8:09 pm

biunlu yazdı:

Bende sizden sonra gaza geldim. Çilek sever oğluma bir tabak çilek karşılığında çıraklık teklif ettim kabul etti.

Teşekkürler @biunlu. Hocam ne izni est. burası tüm dosrların paylaşım yeri.
Fotolarınızı bekleriz tabiki de

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş Nis 13, 2017 8:20 pm

aytek yazdı:
biunlu yazdı:

Teşekkürler @biunlu. Hocam ne izni est. burası tüm dosrların paylaşım yeri.
Fotolarınızı bekleriz tabiki de

Yaptığım çekimde flaş kullanmamam sebebiyle yeni bir konu açmak daha doğru olur diye düşündüm hocam. :)

Teşekkür ederim.

viewtopic.php?f=32&t=2143

flickrr / 500px
web adresim:

yus49
Müdavim Üye

Mesajgönderen yus49 » Cum Nis 14, 2017 4:12 pm

Flas hic bir bilmedigim bir konu meike alinabilir duruyor aslinda. Peki hocam makro icin ring flaslar var hic denediniz mi? Ya da bu tepe flaslari makro da deneme imkani buldunuz mu? Ring flaslar nispeten sanki daha ucuz. Ozellimle makro icin ne tur flas onerirsiniz?
Bir de deklansor tetikleyici almak istiyorsunuz sanirim bir kac mesaj yukarda gordum. Aslinda hic gerek yok cep telefonunuza ol.share uygulamasini yuklerseniz de uzaktan kontrol edebilirsiniz. (Belki biliyor belki bilmiyorsunuz eski samsung sistemde bu uygulama kadar kaliteli degildi kullanimi kolay ve guzel)

Kullanıcı avatarı
aytek
Müdavim Üye

Mesajgönderen aytek » Cum Nis 14, 2017 5:18 pm

yus49 yazdı:Flas hic bir bilmedigim bir konu meike alinabilir duruyor aslinda. Peki hocam makro icin ring flaslar var hic denediniz mi? Ya da bu tepe flaslari makro da deneme imkani buldunuz mu? Ring flaslar nispeten sanki daha ucuz. Ozellimle makro icin ne tur flas onerirsiniz?
Bir de deklansor tetikleyici almak istiyorsunuz sanirim bir kac mesaj yukarda gordum. Aslinda hic gerek yok cep telefonunuza ol.share uygulamasini yuklerseniz de uzaktan kontrol edebilirsiniz. (Belki biliyor belki bilmiyorsunuz eski samsung sistemde bu uygulama kadar kaliteli degildi kullanimi kolay ve guzel)

Merhabalar @yus49 hocam, makro ring flaş hiç denemedim. Fakat makro için kullanılacaksa ring flaş ve MAL dediğimiz (ki bu mal led flaş makro konusunda değinildi) flaş kullanmak gerek. MAL LED ışık ya da flaş bana daha kullanışlı gibi geldi. Dedim ya makro flaş kullanmadım. Makro flaş ile de bi kaç çekim yapıp 30mm makro konusunda değinmeye çalışırım.
Ol.share konusunda haklısınız aslında telefonumda yüklü makinadaki jpeg fotoları direk makina wi-fi sini kullanarak ol.share den telefona aktarıyorum. O uygulamada remote controll de var bi denicem. Hatırlattığınız için teşekkürler

“Flaş, reflektör, difüzör vb. ışıkla alakalı herşey burada” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir