Katlanır bisiklet

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Katlanır bisiklet

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Haz 04, 2018 9:48 pm

biunlu yazdı:.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim biunlu hocam, bu arada maşallahınız var aksatmadan turluyorsunuz sanırım, manzara da dediğiniz gibi çok güzel :)

Önce renk konusundan bahsedeyim, ben renk körüyüm, hiç test ettirmedim ama sanırım bayağı ileri bir seviyede. Hatta bu yüzden fotoğrafları işlerken de, hele ki yeşillik bir alan çayır çimen varsa "inşallah cırt bir renk olmamıştır" diye düşünüyorum bazen :lol: Neyse şundan dolayı belirttim, siyahı saymazsak iki rengi var sanırım yeşil ve turuncu. Fakat her sitede ve her mağazada bu renklere farklı şeyler diyorlar. Turuncu dedikleri sanırım mango rengi oluyor aynı zamanda. Yeşil olana da bazı yerlerde sarı da diyorlar. Yalnız siz canlı canlı gördünüz mü bilmiyorum ama turuncu rengi yeşile göre biraz soluk duruyor sanki, yeşil daha canlı bir renk gibi, internetteki fotoğraflarda artık stüdyo spotlarının etkisinden midir bilmiyorum turuncu gerçekten canlı ve parlak, gerçekte pek öyle değil gibi geldi bana, yan yana görünce yeşilin daha canlı bir renk olduğunu düşündüm.

Schwalbe olursa 2017 olabilir dediniz içime kurt düşürdünüz şimdi :D Bu konudan satıcıya sormak dışında nasıl emin olabiliriz, açıkçası bir başka mağaza peşinde 2420'den 2300'e kadar inmişti, burası 2180'e inince bu farktan biraz işkillendim gibi ama Sundu Bisiklet hakkında genelde güzel yorumlar yapmışlar internette. Acaba seri numarası yahut herhangi bir detayından kontrol ederek bu fark anlaşılabilir mi, ne yapmalıyım sizce?

Siz sanırım gece aydınlatması yerine ikaz lambası öneriyorsunuz, çünkü kafa lambasının gidona takılı sabit bir ışık kadar sağlıklı aydınlatma sağlamayacağını düşündüm, Olympus'taki IS gibi düşünelim, başımız çok sayıda eksende hareket edecek sürüş sırasında, belli bir metre önümüzü sabit şekilde aydınlatamayız kafa lambasıyla. Pil konusu dediğiniz gibi gerçekten sıkıntıysa hiç para vermeye değmez o zaman. Fakat hem USB'den şarj olan, hem kalem pille çalışanları var bu ışıkların, e aydınlatma da daha tasarruflu olan 3 tane ledle yapılıyor zaten, pili çabuk biteceği için mi işlevsel olmadığını düşünüyorsunuz, yoksa zaten arabalardaki far gibi sabit bir ışık o kadar da zaruri değil mi?

Arkadaki oturak kısmına sırt çantamı bağlamak konusunda sıkıntı olmayacağını söyledi satıcı, Mariner'de katlandıktan sonra kadroyu bir arada tutmak için lastik gibi bir şey de veriyorlar, bisiklet açıkken oturak kısmında o lastik, çantayı oturağa koyup lastikle etrafından sıkıca bağlarsak pek sıkıntı olmaz gibime geldi ama sizce sıkıntı olacaksa port bagajı alınacaklar listeme ekleyeyim. Kaskı, zili ve bakım kitini Decathlon'dan Btwin tedarik edeyim. Kafam büyüktür kaskı XL alacam mecbur :D Mariner'in bir özelliği selesinin altına entegre ayaklı pompa olduğundan pompaya ihtiyacım olmayacak ama zaten evde Decathlon'dan aldığım bir pompa vardı.

Bu arada sizin aklınız da başka şeylerde kalmasın bisikletinizin rengi çok güzel. Ben antrasiti çok severim, tişörtlerimin sweatlerimin yarısı hep antrasit :)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Haz 04, 2018 10:19 pm

Geçen hafta hep yağışlı idi. Bu hafta sıkı tutmaya çalışıyorum.

http://dahonturkiye.com/bisikletler-2018-mariner.html

Dahonun sitesinde 2016-2017-2018 modeller listelenmiş. Bisikletler linkinden bakabilirsiniz. Bence en sağlıklısı çözünürlüğü yüksek olan bu fotoğrafları didik didik incelemeniz. Biskletforum dahon bölümüne de sorabilirsiniz.

2016 da mariner 8 vites yok zaten onu eledik.

2017 de lastik yanlarında schwalbe marka belli başka fark göremedim. Ben bu duruma hiç takılmazdım. Zaten schwalbe lastik çok iyi ve pahalı. 2018 in lastiği nasıl acaba? Öyle ki dün stabilize yolda turladım ileri de yine tercihim bu olur sadece yanakları belki 1.75 yerine 1.50 yaparım. Bu arada carrarodan önce sepette turuncu mariner d8 bekliyordu benim. Sonra carraronun da 8 vites çıkardığını görünce baktım birebir aynı donanım alıp geçtim. Bir suluk bölümümüz eksik. Tabi pompa falan yok. Haklısını pompayı unutmuşum. Btwin marka 20”iç lastik alabilirsiniz bu arada. (Yanak 1.70 ve üzeri ise tabi.)

Renk konusunda canlı dahon görmedim hiç. B-twin tilt 500 ün yeşil rengine bayılırım. 2018 mariner d8’in de yeşil rengi var ama 2017 de o renk bisiklet yok. Eğer yeşil için aynı fiyatı veriyorsa sıkıntı yok zaten.

Satıcı hata yapmasa ben siyah asla seçmezdim bu arada. Gece görünürlüğe çok önem veriyorum. Birde tozu gerçekten gösteriyor. Bu konuda da size uzak durun tavsiyesinde bulunabilirim. Ama yeşil ve turuncu arasında çok git gel yaşardım. Büyük şehirde yaşıyorsunuz. Turuncu(mango) dahon görme ihtimaliniz çok yüksek farklı olsun deyip yeşilde seçebilirsiniz. Daha biraz önce birisi turuncu dahon almış İzmir’den face katlanir bisiklet insanları grubuna atmış.

Işık fiyatları yüksek geldi pek araştırmadım. Yorumlara baktım işi bilenler pilliler 3-5 metreden sonra işe yaramaz diyorlar. Harici beslemeli şart diyorlar. Min fiyat 200tl lere çıkıyor. Ben yazın Kuşadası Davutlar sahilinde süreceğim. Yakın sayılır belki bilirsiniz. Çok uzun ve aydınlık bir parkuru var, pek fener ihtiyacım olmayacaktır. Gerekirse de kafa fenerini direksiyona bağlarım diye düşünmüştüm. Ne kadar sağlıklı olur daha test etmedim. Büyük led, normal aydınlatmada 17 saat dayanıyormuş ki verdiği ışığa göre yüksek bir süre.

Neyse aklınıza takılanları konuşuz yine.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzt Haz 04, 2018 11:12 pm

biunlu yazdı:...

Ben ikidir gidiyorum işte İzmir'de bir mağazaya, ilk gittiğimde sadece yeşili vardı baya hoşuma gitmişti. Bugün uğradığımda gördüm turuncusunu da getirmişler, ikisini yan yana görünce yeşil daha cezbedici geldi bana. İlginçtir siyah-kırmızı olanı da vardı, ki siyahı da yeşili gibi sadece 2018'de çıkmış bir model, onun lastikler Schwalbe idi, ötekiler Dahon lastikti. Turuncu ile ilgili şöyle söyleyeyim, gerçekte yeşil olan model internetteki resimlerde gördüğümüz turuncu rengine daha çok benziyor sanki. Ben de internetten bakarken turuncuyu gözüme kestirdim ama mağazada bakıyorum yeşil daha güzel. Zaten dediğiniz gibi yeşil ilk kez bu yıl çıktığından 2017 olma ihtimali yok, lastikleri de Schwalbe olup 2180 olabiliyorsa herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

Bu arada siyah rengi severim ama bunun siyahı cazip değil zaten. Dediğiniz gibi karanlıkta fark edilmesinin güç oluşu, kir tutması da cabası. Aslında modeli yeni olsun, lastikleri iyi olsun turuncu olmuş, yeşil olmuş çok fark etmez benim için.

Yedek iç lastik de alayım. Siz baya hakimsiniz terminolojisine, ben hiçbir şey bilmiyorum daha, yıllarca sadece elimizdeki bisikleti sürmüşüz zincir yağlamak, patlamış lastiği yaptırmak ya da yama yapmak dışında bir şeyiyle de doğru dürüst uğraşmamışız, 1.70 ne 1.50 ne bilmiyoruz, bilmiyorum. Zamanla aynakol ayarları nasıl olursa neyi nasıl etkiler vs gibi şeyleri de kullandıkça uğraştıkça öğrenirim diye düşünüyorum. Mesela 48L ile daha iyi tırmanış yapılacağını, 52L ile tırmanışta çekişin zor olacağını ama maksimum hızın artacağını yazmışsınız, onlar baya ilgimi çekti. Bir ilgi alanına detaylarıyla hakim olmadıkça bir tutkuya dönüşmesi zor oluyor, bir hevesle girişilen hobi kolayca kestirip atılabiliyor.

Işık konusunu biraz erteleyeyim madem, ikaz lambaları önceliğim olsun. Ben de bisikleti genelde gündüz kullanıyorum da gündüz çalıştığım günler kafamı dağıtmak için eve gelince bisiklet sürme isteğim oluyor, o günler için ışık düşünmüştüm. Araştırıp bakarım artık bir şeyler.

Bu arada konuşmuş muyduk bilmiyorum, bizim de Davutlar mevkiine yakın bir evimiz var belki bilirsiniz Soğucak'ta. Yalnız turizm sektöründe olduğumdan yaz aylarında her zaman gitme imkanım olmuyor, olursa götürmek isterim. Bakarsınız bir gün katlanırlarımızla karşılaşırız Davutlar sahilde :D

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Haz 04, 2018 11:36 pm

Bilmem mi hiç, yolumuzun üstü. O soğucaktan ne zaman geçsek Hanım şuradan bir arsa alamadık der. Ya ben pisikleti 9 taksit almışım, ne arsası. :D

Ben kimine göre 3, kimine göre 3.5 ama aslında 2aycık olan yaz tatiline çıkıyorum yakında. :) Memnun olurum. Kesinlikle turlayalım. Sahil yolu yeniden inşa edilmiş. Harika bir yürüyüş ve bisiklet yolu olmuş. Çok zevkli olacaktır.

Bakmayın bana ben 1 ay önce sıfır bilgiye sahiptim. Liseye geçtiğimde harçlıklarımla zar zor bisiklet almıştım. 20yıldır tepe tepe bindik.

Ama katlanır ile yokuş çıkma olayına gelince işin rengi değişiyor. O soğucak yokuşunu mümkün değil çıkamam 8 vitesle. Bu konuda carraro 121 i çok övüyolar ya bir gün yoldan geçen görürüsem durdurup gel 10 dk değiş tokuş yapalım dicem.

Fizik yasalarına göre Ayna kol küçüldükçe çevirme rahatlıyor. Atıyorum: Karpuz kadar aynakolu çevirmek için harcadığınız güç, elma kadar olan ayna kolu harcadığınız gücün kaç katı olur kim bilir. Ama bunu yola döktüğümüzde karpuz her takla attığında bisikleti 3 metre hareket ettiriyorsa, elma tam tur hareket ettiğinde 50cm yol alırız. Haliyle yokuş rahatlar ama pedalı düz yolda sık çevirdiğinizde boşa döner ve hız yapamazsınız. Son hız düşer.

52 nin avantajı dezavantajı ne olur görürsünüz zamanla ama güzergahta yokuş çoksa carraro 121i ben denemedim siz deneyin derim.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Sal Haz 05, 2018 12:14 am

:lol: valla hocam bizimkiler de 90'larin başında kooperatife girmişler de öyle almışlar zaten, şimdi her yer site doldu satılık arsa bile kalmadı oralarda. ben de peşin alıyorum ama karttan sonra böldüreceğim zaten, 2180 lirayı şıp diye vermek bana da çok koyar :D

İnşallah denk gelir de birkaç günlük bir kaçamak yapabilir ve bisikleti götürebilirsem, buradan sizinle haberleşiriz hem turlar hem de güneşi Samos'un ardında batırırken fotoğraflarız belki :D

Bizim oradaki sitede çok ciddi yokuşlar var, ben şimdiki 18 vitesli bisikletimi 1. vitese alıp çıkartamadım öyle bir eğim. Fakat köyün merkezine kadar bir şekilde artık iktire kaktıra çıkartabilirsem ordan sahile kadar full iniş var. Sahil kesimi zaten düz ayak, rahatça gezilebilir bisiklet yolu olmayan yerlerde bile, siteler arasındaki yollar hep tenha. Ha dönüş yolunda katlayıp Soğucak dolmuşuna binmem gerekir o aynı bir konu tabii.

İzmir'de bu tarz ekstrem iniş çıkışlar çok olmayacak diye 21 viteslileri aklımdan bile geçirmedim, hatta Hollanda gibi tamamen tabak gibi bir ülkede olsaydık vitessiz alırdım direkt, çünkü en çok sıkıntı çıkarmaya müsait düzenek şanzıman oluyor bisikletlerde. Ne kadar basit o kadar iyi, ne kadar kompleks o kadar kötü bence. Aynakol açıklamanız için de teşekkürler, biraz oturdu şimdi. Zamanla öğreneceğim artık. Carraro 121 de olsa o Soğucak yokuşunu çıkamayacaktım kolay kolay, o yüzden ya keşke 21 vites alsaydım demem sanırım ama denk gelirsem denemek isterim tabii, hele önce şu 8 vitesliyi bir dünya gözüyle görüp deneyeyim de :)

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Sal Haz 05, 2018 9:16 am

Bu pazar günü hanım Yalova dan İdo ile İstanbul' a dönecekti. Ona bir sürpriz olsun diye evden aldım bisikletleri ve katlayıp koydum minibüse. Götürdüm iskeleye ve iner inmez karşıladım. Tabi gerekli donanımları da aldım evden. Kask, eldiven, gözlük. Kendi icadım olan bagajlarımı da herkese öneririm. Çantaları koyun bagaja : )
Yeni kapıdan başladık sürmeye, gülhane parkı, eminönü, balat, eyüp, gaziosmanpaşa rotasından eve kadar sürdük.
Bisikletler katlanır olmasa istanbul da bunu yapamazdık. Ben nerde tek başıma evden 2 bisikleti minibüsle götürebileceğim acaba. O nedenle herkes bir denesin bu bisikleti. Müthiş bir şey.

Bu da iskele de hanımı beklerken : )

Resim

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Sal Haz 05, 2018 9:37 am

Yani kesinlikle katılıyorum. Yokuş çıkamadın mı dert değil atla dolmuşa devam et. Yoksa 21 vitesli carraro ile yürüme hızımda pedal çevirmişsin çok esprisi yok bence. İttirirken vücudun başka yerleri de çalışır hem. Krizi fırsata çevirelim. :)

Benim planım Güzelçamlıya kadar sürüp oradan tekneye binip Kuşadasına gideceğim. Dönüşü bisiklet ile yapmayı planlıyorum. Belki böyle bir çılgınlık yaparız. :) Bu özgürlük çok güzel gerçekten.

İlk günlerde meraklı bakışlardan biraz çekiniyordum. Aaa sirk ayısı gibi ufacık bisiklete binmiş koca adam diye konuşuyolardır diyordum. :D Şimdi öyle meraklı bakanlara zilimle selam verip devam ediyorum.

@Akınlasın harikasınız yaa. Eşimin ehliyeti var çok ısrar ederim sürücü koltuğuna oturmaz. Gel bisiklete bindireyim çocukken sürmüşsün yaparsın diyorum hep erteliyor. Çok şanslısınız bu konuda. Ama tatilde aşırı ısrarcı olacağım bindireceğim bisiklete.

Bu arada bagaj çözümünüzü paylaşır mısınız? Su ve bir gövde-lens taşıyabilecek bir çözüme ihtiyacım var.
Edit: Fotoğraf paylaşmışsınız. Anca açtı telefon. Teşekkürler

flickrr / 500px
web adresim:

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Sal Haz 05, 2018 10:04 am

Çalıştığım fabrikada elektrik tesisatı ile ilgili çalışma yapılırken tel örgüden kablo kanalları getirmişler. ( google' a Tel Örgü Kablo Kanalları yazıp bakabilirsiniz. ) ondan bisikletin sele boyu kesip tel örgünün uç kısımlarını yukarı kıvırıp kaynak yaptık. 2 tane harika sele üstü sepet oldu. Kablo bağı ile de bağladım bisikletin selesine ve sabitlendi. Artık çantaları sırta takmayıp selelerde taşıyoruz.

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Sal Haz 05, 2018 10:11 am

Bu arada yeni başlayanlar için kesinlikle 3 camlı gözlük tavsiye ediyorum. Bir bisiklet keyfinin en önemli aksesuarı bence.
Gözleri tozdan, rüzgardan korumak çok önemli. Geçen hafta birde decathlon dan içinde sünger desteği olan şortlardan aldık. 30 tl fiyatı var. Şort ve boxer arası bir şey. O da çok rahat birşeymiş. alttan onu giyip üstüne şortu giydim. Dikiş kısımlarının yumuşak oluşu ve ağ kısmındaki sünger desteği çok başarılı. Denemenizi tavsiye ederim.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Sal Haz 05, 2018 11:06 am

Teslim aldığımda hava kararıyordu güneş gözlüğü takamadan test sürüşü yaptım. Gözlerim inanılmaz sulandı. Birde sinek kaçtı. Hemen decathlondan şeffaf bisiklet gözlüğü aldım. 17tl gibi bir şeydi. Değiştirşebilir camlılar daha kullanışlı olacaktır.

Haklısınız, sel üstü jel kılıf veya şort sürüşü rahatlatacaktır.

Sepet harika bir çözümmüş ama makinemi basit decathlon çantasına koyup tel sepete emanet edemem. Titreşim zarar verir. Biraz bu konuda araştırma yapayım bari.

flickrr / 500px
web adresim:

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Sal Haz 05, 2018 11:13 am

biunlu yazdı:
Sepet harika bir çözümmüş ama makinemi basit decathlon çantasına koyup tel sepete emanet edemem. Titreşim zarar verir. Biraz bu konuda araştırma yapayım bari.

O zaman sırf bisiklet için basit kompakt bir makine al. Beni de tek düşündüren gövdede ki titreşim önleyici zarar görür mü kısmı. Onun dışında makineyi yumuşak birşeye sarıp çantaya koyunca hiç bir şey olacağını sanmıyorum.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Sal Haz 05, 2018 12:37 pm

benim makine çok büyük olmayan bir fotoğraf makinesi çantasında duruyor, hatta çantanın yağmurluğunu da iyice sarmalayıp makinenin olduğu yere tıkıştırıyorum ki lensin sağına soluna biraz olsun destek çıksın. üstüne bu çanta da sağlamcana sırt çantamın içinde duruyor, yani makineyi matruşka gibi 2 çanta içinde iyice korunaklı taşıyorum, bence bisikletin titreşiminden zarar görmez bu kadar tedbirden sonra. sırt çantasını sırtımda taşımanın asıl külfeti ağırlığından ziyade ekstra terleme yapması ve hava alır özel sentetik tişört bile giyseniz o terin bir türlü kurumaması. ayrıca terleme ve vücudun attığı o tuz çantanın sırta değen kısımlarını beyazlatıyor, çantamı da çok sevdiğim için bu şekilde zarar görmesini istemiyorum. sanırım kendi port bagajını alana kadar şu spor el çantaları boyutunda (1 şişe su, 1 pompa, 1 tamir kiti, cep telefonu ve cüzdan sığabilecek boyutta) bir şey alınıp arka bagaja bağlanabilir.

Bu arada son dakikada karar değiştirip Mariner D8'in turuncusunu aldım, şu an evde yatağımın kenarında duruyor :D biunlu hocam size turuncu soluk gibi demiştim ama ya 2017 turuncusuydu o ya da benim girdiğim mağazanın aydınlatması yetersizdi ondan o şekilde görünmüştü gözüme. Aldığım turuncu Mariner tam da internette göründüğü gibi, çok güzel bir renk. Tek canımı sıkan turuncusu da yeşili de Schwalbe denmesine rağmen Dahon lastik çıktı. Gerçi o kadar önemli değil diyorlar, zaten 2018'lerin tümünde Dahon lastik varmış hakikaten. İlk gittiğim mağaza aynı Dahon lastikli D8'e 2300 TL fiyat vermişti, buradan da aynı modeli aldım ama 2180 TL verdim, yine de kardayım :)

Şu anda tam güneş tepede diye çekiniyorum ama birkaç saat sonra çıkarım deneme sürüşüne :D
En son poormansmoodyblues tarafından Sal Haz 05, 2018 12:52 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
DrOpMaN
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen DrOpMaN » Sal Haz 05, 2018 12:40 pm

AKINLASINN yazdı:...
Bu da iskele de hanımı beklerken : )

Resim

Süpermiş.. İçim gitti :)
İyimser, Güleryüzlü, Sokulgan, Uyumlu, Özgürlükçü, Dürüst, Güvenilir, Disiplin sevmez, Araştırıcı, İyi konuşmacı, Sıcak kanlı, Ateşli, Becerikli
Flickr: https://www.flickr.com/photos/55958650@N07/
İlanlarım: https://www.sahibinden.com/arama?userId ... K2OiRccGYA

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Sal Haz 05, 2018 2:54 pm

Sıcağı sıcağına İzmir - Bostanlı sahilinden :D

Resim

AKINLASINN
Müdavim Üye