Katlanır bisiklet

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

o_an
Müdavim Üye

Katlanır bisiklet

Mesajgönderen o_an » Prş Ağu 10, 2017 2:17 pm

Geçen hafta oğluma bisiklet almamla birlikte sanırım içindeki çocukta uyandı. Bir bisiklet sevdası başladı anlatamam. Hemen araştırmaya başladım. Burada da envayi çeşit model var. Derya deniz. Katlanırlara merak sardım. Araştırdığımda karşıma hep dahon ve tern çıktı. Bu işi gerçekten iyi yapan markalarmış, bu kısımda hem fikir kaldım. Tabi fiyatlarda doğru orantılı olarak yüksek. Btwin markası gözüme çarptı. Uygun fiyatlı olan modellerde bir çok kıllanıcı şikaye vardı. Daha üst modeller yoneldim.

Tilt serisi (900)

Gerçekten alınası bir model olduğunu biraz inceleyince anladım. İnsanda bağlılık yaratıyor. Şekli şemalinden midir, açıksası bilmiyorum ama kendine çekiyor.

Katlanması çok pratik. Katlandıktan sonra el ile sürüklüyebiliyorsunuz. Dahonda bunu sonradan alacağımız bir aparat ile yapıyorsunuz bu arada.

Özellikle göbekten vitesli olmasını ben tercih ettim. Sram marka bir aktarıcı kullanıyor. 3 vitesli yeterli bana göre ama tercih meselesi, çocukluğumuzdaki gibi ne kadar çok vitesli olursa o kadar iyi olur düşüncesi haliyle yok.

Almak isteyen olursa tavsiye ederim. Bence çok hoş kullanışlı,Bu arada 13,5 kilo civarında dahon ve tern genellikle 11-12,5 kilo civarında oluyor.

Birazda bisiklet hakkında söyleyeceklerim var onlardan bahsetmek istiyorum.

75-80 yaşlarında bir dedemiz vardı. Yeşil bisikletinden hiç inmezdi çarşı bağ bahçe hep onunlaydı. Şimdi düşünüyorumda bisiklet onun sadece ulaşım aracı değilde, bisiklet dedemizin yaşam tarzıydı. Onun için özgürlüktü. Stresini onunla atıyordu.

Ve birde değinmek istediğim bir konu türkiyede bisiklet kullanımı üzerine olacak.

2 günlük konya ziyaretimde konyada bisiklet kullanımı çok dikkatimi çekti. Mithiş genci yaşlısı herkes bisklet üzrinde ve dağ bisikletleri ile değil, bütün kullanıcılar bilinçli hemen hemen hepsi şekir bisiklet kullanıyor.

223 km lik bisiklet yolu var şehrin bir çok noktasında belediyenin bisiklet kiralama noktaları var ( ama bir kaç bisiklet inceledim, hepside bakım gerektiriyor.)

Bisiklet ile kalın..

Resim ekleyemedim kusura bakmayın modeli merak ediyor iseniz instagram hesabimda fotoğrafı var.

Sevgiyle kalın
emre.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Katlanır bisiklet

Mesajgönderen biunlu » Prş Ağu 10, 2017 3:44 pm

Ah ne mutlu sana.

Bende katlanır alma arifesindeydim biliyorsun.

Uygun fiyatlı dahonD7 bulursam alacaktım, olmadı tern A7 de karar kılmıştım.

Ancak 3-4 aydır dizimde ağrı var. Oğlum kucağımda merdivenden inerken zorlanma oldu. Şimdi debriyaja basarken, otururken, uyurken bile ağrı var.

Çok zorlamıyor ama rahatsız ediyor.

Bende bisiklet almadan doktora göründüm. Romatizmal testler için kan tahlili, sol dizim içinde MR çektirdim.

Hiçbir sıkıntı çıkmadı ama sebebinide bulamadık.

Doktor dizini zorlama, bisiklete binme, merdiven inip çıkma dedi.

Benim heves bir başka yaza kaldı.

Benim yerime de sür. :(
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş Ağu 10, 2017 6:28 pm

Bu konu ile ilgili bir yazı hazırlıyordum. Ben yazmadan kimse birsey almasın ;)

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

ardabaranburcak
Üye

Mesajgönderen ardabaranburcak » Prş Ağu 10, 2017 6:40 pm

Bisikletle ulaşım daha doğrusu bisikletli yaşam tarzı gerçekten çok güzel bir şey fakat aktif sayılabilecek bir bisiklet kullanıcısı olarak İstanbul'da bisiklet yollarının ve bisiklet bilincinin yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte son birkaç yıldır bisiklet kullanımında büyük bir artış da var.

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

o_an
Müdavim Üye

Mesajgönderen o_an » Cum Ağu 11, 2017 1:01 am

@biunlu çok geçmiş olsun, syak bacak dizdeki sorunlar gerçekten çok sıkıntı. Bende topuk tikeni var sanırım. Zaman zaman günlük yaşantımı ve iş hayatımı engelliyor.

@karadagyan decathlondan almayın demssiniz ama almış bulundum sağlık olsun. Ufak sürüşler yapıyorum memnunum.

Bir de bişey sormak istiyorum.
Dediğim gibi göbekten 3 vitesli bisiklet, yalnız 1 den 2 ye 2 den 1 e geçerken aradaki farkı hissedemiyorum. Bu konuda bir fikriniz var mı?

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Re: RE: Re: Katlanır bisiklet

Mesajgönderen karadagyan » Cum Ağu 11, 2017 1:32 am

o_an yazdı:@biunlu çok geçmiş olsun, syak bacak dizdeki sorunlar gerçekten çok sıkıntı. Bende topuk tikeni var sanırım. Zaman zaman günlük yaşantımı ve iş hayatımı engelliyor.

@karadagyan decathlondan almayın demssiniz ama almış bulundum sağlık olsun. Ufak sürüşler yapıyorum memnunum.

Dediğim gibi göbekten 3 vitesli bisiklet, yalnız 1 den 2 ye 2 den 1 e geçerken aradaki farkı hissedemiyorum. Bu konuda bir fikriniz var mı?

Yokus cikarken deneyim hocam vites degistirmeyi. 1 en hafif süruş icindir 2 normal sürüş 3 de en agır yani en fazl teker dönduren surüştur..

olympus 12-40 pro,40-150pro,60mm makro,17mm f2.8,45mm f1.8vs vs em1,em5,em10,em5mii,ep5 ...hepsini kullandım...
esekherifhakareti

o_an
Müdavim Üye

Re: RE: Re: Katlanır bisiklet

Mesajgönderen o_an » Pzt Ağu 14, 2017 1:24 am

karadagyan yazdı:
o_an yazdı:@biunlu çok geçmiş olsun, syak bacak dizdeki sorunlar gerçekten çok sıkıntı. Bende topuk tikeni var sanırım. Zaman zaman günlük yaşantımı ve iş hayatımı engelliyor.

Yokus cikarken deneyim hocam vites degistirmeyi. 1 en hafif süruş icindir 2 normal sürüş 3 de en agır yani en fazl teker dönduren surüştur..

Gidonda vites kablosunun çıktığı yerde bir ayar yeri var ordan ayarlanıyormuş. 2 dk da halletim şimdi hiç bir problem yok.pedela devam:)

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Pzt Ağu 14, 2017 2:14 pm

Teşekkür ederim, mesajınızı geç görmüşüm kusura bakmayın.

Ayaklar, bacaklar vücudun tüm yükünü taşıyor. Biraz kilo verip yükü hafifletmek lazım aslında.

Ama sorundan ötürü yürümeme, bisiklete binmeme haliyle kilo alma gibi kısır döngüye giriyor durum.

flickrr / 500px
web adresim:

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Çrş Eki 25, 2017 11:23 am

Bu konuyu yeni gördüm. Var mı aramızda katlanır bisiklet alıp kullanan?

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Çrş May 23, 2018 9:09 pm

Sonunda geçen hafta bende bir katlanır sahibi oldum.

Aklımda hep dahon vardı ama carraro 8 vites üretince kararımı netleştirip aldım. Bisikletforumdan mesajımı kopyalayım.

Carraro flexi 108

Sadece yazları bindiğim en az 20yıllık Sarda Ultima bisikletimden sonra hiç yadırgamadım.

178cm 95kg’ım eski bisikletimle bakkala ekmek almaya gitsem sele ağrısından sandalyeye oturamazdım. Sele hiç rahatsız etmedi ya çok mutluyum.

8 vites olsa da çok dik yokuşlar sizi yoracaktır. Düz ve hafif iniş yolda keşke bir vites daha olsa dedim. Yüksek hız beni tedirgin etmedi. Max 34km/h hıza çıkabildim.
Dik sürüş pozisyonu rüzgar direncini direk hissettiriyor.

Vites geçişleri, frenlerin gücü ve yumuşaklığı çok hoşuma gitti.
Viteslerin kollu olması bence yine bir avantaj.

Katlanır mekanizma şimdilik gayet sağlam görünüyor.

Katlandıktan sonra el ile sürmeyi denedim seleden itmek yerine gidonu katlamayıp oradan itmek çok daha rahat. Ancak gidonu katlarsanız dışa katlı gidon ve sürekli yana açılmaya meyilli ön tekerlek ile seleden itmek pek mümkün olmayacak gibi. Gidonu kitlemenin bir yolu var ise kolaylaşacağını düşünüyorum. Ben katladıktan sonra ayakta tutmakta bile zorlandım ön tekeri biraz dışa açınca durdu. Alışmadığımdan olabilir.

Katlı halde Corsa D’nin bagajına yan yatırmak mümkün değil. Sanıyorum hiçbir B sınıfı araç için mümkün olmayacak.

Özetle 1346tl ye gelen bu bisiklet bence katlanırlar içerinde fiyat performansın zirvesinde.

Dahon mariner d8 ile aynı donanımları paylaşıyor ve ondan 900-1000tl daha uygun fiyatlı. Bir gün dahona binersem fiyat farkına değer mi değmez mi söyleyebilirim.
Selle royal sele.
Shimano kollu 8 vites.
Yokuş kolaylaştıran 12-32 / 48 ruble aynakol oranları.
Schwalbe Lastik ile 1 yıldır ertelediğim alışverişimi sonlandırdığım için mutluyum.

Bir iki fotoğraf ve İki adet xiaomi band 2 değerleri paylaşayım.

Resim

Resim

Resim
Resim

flickrr / 500px
web adresim:

ardabaranburcak
Üye

Mesajgönderen ardabaranburcak » Çrş May 23, 2018 10:23 pm

Hayırlı olsun. Aktarıcı destekliyorsa rublenizi 11-32 rubleyle değiştirirseniz o aradığınız bir vites yükseği bulabilirsiniz belki.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Çrş May 23, 2018 10:33 pm

ardabaranburcak yazdı:Hayırlı olsun. Aktarıcı destekliyorsa rublenizi 11-32 rubleyle değiştirirseniz o aradığınız bir vites yükseği bulabilirsiniz belki.

Çok teşekkür ederim. Şuan 12/32 var üzerinde. 11-32 çok fark etmez sanırım. Aynakolu 52 yapsam son hız artar ama yokuş daha da yorar.
Biraz daha egzersiz yapıp yeterli kondisyonu sağlayınca karar vermeye çalışacağım.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
amasseia
Müdavim Üye

Mesajgönderen amasseia » Prş May 24, 2018 12:06 am

Hayirli olsun, iyi gunlerde kullanin. Ne kadar şeker bir şeymiş bu yahu :) çok hoşuma gitti valla, bi heves etmedim de degilim hani :) Bakalim tayin yaklasti eğer şu buzullardan uzaklasabilirsem bende bir bisiklet dusunebilirim.
Bisikletli fotoğrafçılık kulübü bile kurulabilir aslinda haa fotoicinharikabirgun
https://www.flickr.com/photos/162118719@N03/

Olympus E-PL5 Mirrorless+ M.Zuiko 14-42mm+ M.Zuiko 40-150mm + Olympus mcon-p01 macro converter
Kodak Z990 Max Schneider-Kreuznach 28-840m IS
Zenith 12 CD+ Helios 44-5 mc 58m
***Vanguard Biin 21LC
***Slik Compact ii

Kullanıcı avatarı
karadagyan
Üye Budur

Mesajgönderen karadagyan » Prş May 24, 2018 12:18 am

ardabaranburcak yazdı:Hayırlı olsun. Aktarıcı destekliyorsa rublenizi 11-32 rubleyle değiştirirseniz o aradığınız bir vites yükseği bulabilirsiniz belki.
Biünlü hocam çok sevindim. Bisiklet hayat gibi bir şeydir. Özellikle hafif bir yokuş inerken pedal çevirmeyi bırakıp arka göbekten gelen tıkır tıkır sesi dinlemek beni mestediyor... Katlanır bisikletler de çok sevimliler. Sehir de otursam kesin bir tane edinirdim ama malum bizim köy yolları biraz dik biraz çukur biraz toz toprak. Ama yine de dayanamayıp alabilirim de eşim beni topa tutabilir. Kondisyona dikkat edin. Biraz göbek var demek sizde ki bacaklara fazla yük bindirmeyin.
esekherifhakareti

o_an
Müdavim Üye

Mesajgönderen o_an » Prş May 24, 2018 3:22 am

Hocam hayırlı olsun, çok sevimdim uzun süredir almak niyetindeydiniz. Bende katlanırdan sonra yol bisikletine sardım, kullanan böyle bir zevk yok diyor, Allah sonu mu hayır etsin :)

“Serbest Kürsü” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir