Katlanır bisiklet

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Re: Katlanır bisiklet

Mesajgönderen biunlu » Prş May 24, 2018 8:39 am

Arkadaşlar iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

Geçen yıldan beri çok istediğim bir şeydi. Dizimdeki ağrı sebebiyle erteleyip duruyordum.

Dizim sebepli sebepsiz hala ağrıyor ancak bisiklet sürerken bu ağrıların olmaması beni çok sevindirdi.

Maalesef biraz tosuncayım. Belki göbeğin erimesine yardımcı olur. :)

Yol bisikleti hayali pek kurmadım ama bir ara şehir bisikleti araştırmadım da değil.

Bisiklet ile fotoğraf güzel bir ikili olabilir. Kesinlikle herkese tavsiye ederim.

Yıllarca araba kullanıp kadronun üstüne oturunca bisikletliler için daha iyi empati kurabiliyorsun.
Olympus OMD EM10 Mark II - Silver
M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40 mm 1:2.8 PRO
M.ZUIKO DIGITAL ED 45mm F1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Macro Lens

Tripod: Manfrotto Pixi Evo
Çanta: LOWEPRO SLINGSHOT 200 AW
Flaş: Godox tt350o /
Manueller: Olympus 50mm f/1.8 OM Zuiko
flickrr / 500px
web adresim:
https://ilkelifoto.wordpress.com/

daniska
Müdavim Üye
İletişim:

Mesajgönderen daniska » Prş May 24, 2018 8:51 am

merhaba, çok merak ettiğim bir şey var. bu katlanır bisikletleri, seyehatlerde yanımızda taşımamız ne kadar imkanlı acaba? siz bagaja sığma sıkıntısından bahsetmişsiniz ama, kişisel düşünceniz nedir?
atıyorum farklı bir şehire uçakla gideceksiniz, geniş bir sırt çantanızı ve bisikletinizi götürebilme durumu gibi.

Dijital:Olympus OM-D E-M5 Mark II, Lumix DMC-FT4.
Panasonic 8mm f/3.5, Panasonic G X PZ 45-175mm f4.0-5.6.
Olympus 17mm f/1.8, Olympus 45mm f/1.8.

Analog: Olympus OM-4 Ti Titanium Champagne, Nikon F75, Pentax MZ-5.
Oly Auto-W 28mm f/2.8, Oly Auto-S 50mm f/1.4, Oly Auto-T 135mm f/2.8.
Helios 81H 53mm f/2.0, Nikon 50mm 1.4D, SMC Pentax-FA 28-70mm f/4 AL.

Aksesuar: Oly HLD-8G Grip, Olympus CSS-S104L Askı.
Manfrotto 785B, Slik Mini Pro II, Tenba DNA 8, Lowepro Photo Hatchback 22L

flickr

Instagram

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Prş May 24, 2018 8:58 am

Bisikletiniz hayırlı olsun. O sele de nasıl rahat ettiğinize şaşırdım. Çünkü kendi adıma selenin yumuşaklığı değil, genişliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şu an bir binişte ne kadar zaman bisiklet sürdüğünüzü bilmiyorum ama ben ve eşim ilk gün bu tip sele de 3 saat bisiklet sürdük ve ikimizde de müthiş derece de kalça ağrısı oldu. Ertesi gün 40 tl verip bisikletçiden en geniş seleyi aldık ve şu an tek seferde 10 saat sürdüğümüzde bile hiç bir ağrı yok. Yine de aklınız da olsun. Katlanır bisikleti büyük şehirde yaşayan herkese tavsiye ederim. Geri nasıl döneceğinizi düşünmeden bisiklet sürmek gibisi yok. Çok mu yoruldunuz, katlayın bisikleti ve binin otobüse. Hoop evdesiniz.

ardabaranburcak
Üye

Mesajgönderen ardabaranburcak » Prş May 24, 2018 9:00 am

AKINLASINN yazdı:Bisikletiniz hayırlı olsun. O sele de nasıl rahat ettiğinize şaşırdım. Çünkü kendi adıma selenin yumuşaklığı değil, genişliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şu an bir binişte ne kadar zaman bisiklet sürdüğünüzü bilmiyorum ama ben ve eşim ilk gün bu tip sele de 3 saat bisiklet sürdük ve ikimizde de müthiş derece de kalça ağrısı oldu. Ertesi gün 40 tl verip bisikletçiden en geniş seleyi aldık ve şu an tek seferde 10 saat sürdüğümüzde bile hiç bir ağrı yok. Yine de aklınız da olsun. Katlanır bisikleti büyük şehirde yaşayan herkese tavsiye ederim. Geri nasıl döneceğinizi düşünmeden bisiklet sürmek gibisi yok. Çok mu yoruldunuz, katlayın bisikleti ve binin otobüse. Hoop evdesiniz.
Genişlik yumuşaklıktan daha önemli evet ama daha geniş selenin daha rahat olacağı doğru değil. Sele seçimini pelvik açıklığa göre yapmak gerekiyor. Yani bazıları daha geniş selelerle rahat ederken bazıları daha dar selelerle rahat edebilir.

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Prş May 24, 2018 9:28 am

daniska yazdı:merhaba, çok merak ettiğim bir şey var. bu katlanır bisikletleri, seyehatlerde yanımızda taşımamız ne kadar imkanlı acaba? siz bagaja sığma sıkıntısından bahsetmişsiniz ama, kişisel düşünceniz nedir?
atıyorum farklı bir şehire uçakla gideceksiniz, geniş bir sırt çantanızı ve bisikletinizi götürebilme durumu gibi.

Bence yapılabilir. Bu bisikletlere çanta da oluyor çünkü. Koy çantaya götür bagaj olarak. Özellikle otobüs ile gidilen seyehat ve turlarda kesinlikle rahatlıkla gider.

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş May 24, 2018 9:53 am

Katlanır seçmemin en büyük sebeplerinden biri aynasız seçmeme benziyor. Biraz minimalist bir insanım.

Biz 3 kişilik aileyiz. Çocuk koltuğunun yanına arka koltuğa dikip taşımayı düşünüyorum. Çok sıkıntı olursa bagaj taşıma aparatı alacağım.

Diğer seçme sebebim asla kilitlere güvenmiyorum. Asansör ile daireme çıkarmak için katlanır tercih ettim.

Eşiyle beraber sürmek isteyenler bagaja iki katlanır da yerleştirebiliyormuş. Yan yatmasada pandizotu kaldırınca dik durabiliyor bagajda.

Şehir içi ulaşımda katlanıra kimse karışmıyormuş. Katlayıp ittirerek metro, metrobüs, vapur, otobüse koyabilirsiniz. Katlanır bebek arabasından daha az yer kaplıyor sonuçta. Çantasına koyarsanız uçağa da sokarsınız ki bisikletforum’da çok örneği var. Bagaj hakkınız 15kg diyelim bu katanırlar 11-13kg arası. Gerisinide el bagajında uçağa alır gezebilirsiniz tabiki. 1-2 kg lık çadır. 1 kg da mat ve tulum tutsun 7kg da kıyafet ıvır zıvır tutsun. Toplamda 10kg ile hafif bir seyahat yaparsınız.

Kafayı dağıtmaya ihtiyacınız olduğunda atlayın katlanıra gücünüz yettiği yere kadar sürün. Dönüşte koyun yoldan geçen otobüse dönün evinize. Bu özgürlük hiç birinde yok.

Ama performans olarak ne tur ne de yol bisikleti değil. Gerçi dünya turuna çıkanlar da var ayrı.

Sele konusunda öyle üç saatlik sürüşlerim olmadı ama gerçekten göründüğü kadar dar değil.

Sele ölçüsü için bir yöntem okumuştum. Kartonun üzerinde bir müddet kıpırdamadan oturuyormuşsunuz. Sonra oluşan ilk çukurlaşma arasını ölçüp 2cm geniş sele seçiyormuşsunuz gibi bir şeydi sanırım.

Edit: Çantaya mat tulum koyduk. Makinemizi koymayı unuttuk iyimi. Yanınıza Pen P serilerinden ve 14-42ez almayı unutmayın. Ha 17mm olmaz mı o da olur. :D

flickrr / 500px
web adresim:

goldcan
Üye

Mesajgönderen goldcan » Prş May 24, 2018 2:45 pm

https://500px.com/photo/221195315/life- ... id=9396371

Tern Verge P20.

Yol bisikelti tecrübem de oldu. Her bisikletin sürüş keyfi ayrı. Ama yol gerçekten başka. Hata kaldırmayan bir sürüş tarzı var onu belirteyim. Hafif, çabuk hızlanabilen ve sportif bir sürüş keyfi olan bir tarzı var. Karbon olanları gerçekten deneyimlemek keyif vermişti.

Şimdi koşu yürüyüş gibi aktiviteler yapmaya başladım. 3-4 yıl sürdürdüğüm bisiklet keyfini yol kenarlarında egzos solumaktan başka birşey olmadığını anladım.
http://500px.com/cakkoyunlu

OM-D E-M1 II - PANA 8-18 F2.8-4 - PANA 30 F2.8 MACRO

Kullanıcı avatarı
amasseia
Müdavim Üye

Mesajgönderen amasseia » Prş May 24, 2018 4:19 pm

N11 de bugün bizden duymus olacak ki :) katlanir bisiklet satmaya karar vermis. Anasayfasinda "Tem A7" marka-modelli katlanir bisikleti 1.599 (1.600 degil bak dikkat edin, bu kısım cok onemli (!)) TL'ye satıyormus.

Düşünen arkadaşlar vardir belki diye haber edeyim dedim.
https://www.flickr.com/photos/162118719@N03/

Olympus E-PL5 Mirrorless+ M.Zuiko 14-42mm+ M.Zuiko 40-150mm + Olympus mcon-p01 macro converter
Kodak Z990 Max Schneider-Kreuznach 28-840m IS
Zenith 12 CD+ Helios 44-5 mc 58m
***Vanguard Biin 21LC
***Slik Compact ii

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş May 24, 2018 4:31 pm

amasseia yazdı:N11 de bugün bizden duymus olacak ki :) katlanir bisiklet satmaya karar vermis. Anasayfasinda "Tem A7" marka-modelli katlanir bisikleti 1.599 (1.600 degil bak dikkat edin, bu kısım cok onemli (!)) TL'ye satıyormus.

Düşünen arkadaşlar vardir belki diye haber edeyim dedim.

Güzel fiyat. N11 uygulaması 21.00den sonra hediye çarkı sunuyor. Daha iyi fiyata alınabilir.

flickrr / 500px
web adresim:

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Prş May 24, 2018 4:48 pm

Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın biunlu hocam. İlk izlenim olarak memnunmuşsunuz zaten, görüntü olarak da oldukça şık duruyor. Hatta ben de artık nuhnebiden kalma bisikletimi hurdacıya verip yeni bir bisiklet mi alsam düşünceleriyle meşgulken bunu gördüğüm iyi oldu. Siz bir süre daha tecrübe edip, eksisi artısı konusunda biraz daha deneyim kazandığınızda gelişmeleri bizlerle paylaşmaya devam ederseniz belki ben de yaz sonunda bir çılgınlık yapıp aynısından alabilirim. Yaz sonu diyorum nitekim bu yaz sıcaklarında sürebilmek kolay değil, anca gece sürülebiliyor, benim iş temposuyla da haftada sadece 1-2 gece sürebilirim, o da başka şeylerden feragat ederek. O yüzden Eylül ayı gelir, ben rahat rahat bisiklete binerim :D

Fotoğraf makinemi genelde sırt çantamda taşıdığım için bisiklet benim için çok cazip geliyor. Şehirde gez dolaş, canın istediğinde durup fotoğraf çek. Hem sağlık için iyi, hem de benzin ya da toplu taşıma parasından tasarruf ediyorsun. Ayrıca bisikletin özgür hissettirdiği görüşüne ben de katılıyorum.

Bir de bu katlanır bisikletlerin yaklaşık kaç dakikada katlandığını merak ediyorum ben, saatlerce sürdükten sonra 10 dk apartman girişinde katlamakla uğraşmıyoruzdur inşallah, üşenip bırakırım ben apartman girişine kilitlerim valla :D

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş May 24, 2018 5:01 pm

Çok teşekkür ederim. Olumsuz yorum yazacağımı hiç sanmıyorum :) Yine zaman gösterecek.

Kaç saniyede açıldığına bakmak için videonun 2.22 saniyelerine bakınız. Hatta mutlaka bakınız.

phpBB [video]

flickrr / 500px
web adresim:

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Prş May 24, 2018 5:15 pm

Aslında bisiklet daha da az yer kaplamalı ama video da eksik hareketler var.
Mesela suluk yanlış yerde. O nedenle katlarken az yer kaplasın diye koltuğun borusunu sonuna kadar indirmesi lazım. O hareketi yapamıyor. Bir de gidonu katlamak için yana eğdiğinde fren elcikleri dışarı doğru bakıyor. O da hatalı. Bu bisiklette varmı bilmiyorum ama benim mosso da var. O gidonu yan yatırmadan önce tam ortada bir menteşe daha olmalı. O menteşeyi gevşetip tüm gidonun ütündeki fren elciklerini kadroya paralel hale getirip katlandığında daha az yer kaplamasını, taşırken de sağa sola takılmamasını sağlıyorsun. Hatta o saye de gidonu yatırdığında bisiklet katlanırken 2 lastiğin ortasına da getirmiş olabiliyorsun.

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Prş May 24, 2018 5:17 pm

süpermiş valla. son yıllarda mobiliteye takmış durumdayım zaten. daha yüksek performanslı 2,5kg'lık laptop yerine 1,3kg'lık ultrabook, dslr yerine aynasız, her gittiğim yere şarj aleti ya da taşınabilir şarj cihazı götürmeyeyim diye 5000 mAh'lık cep telefonu derken bu felsefeyi yaşam tarzı haline getirmeye başladım. araştırmalara başlayayım ufak ufak, belki yaz sonunu da beklemem :lol:

teşekkür ederim.

AKINLASINN
Müdavim Üye

Mesajgönderen AKINLASINN » Prş May 24, 2018 5:33 pm

Büyük şehirde en güzel şey.
Atladık bisikletlerimize Gaziosmanpaşa dan Gülhane parkına. Çantaları açtık ve piknik tip kahvaltı :)

Resim

Kullanıcı avatarı
biunlu
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Mesajgönderen biunlu » Prş May 24, 2018 6:09 pm

@Akınlasın sizleri instagramdan takip ediyoruz. Mutluluğunuz daim olsun. Evet gidonu içe dışa döndürmek için çok pratik bir mandal var. Ama gidon dışa katlandığı için katlanmanmaya etkisi söz konusu değil. Sadece bileği doğru pozisyona almak için işe yarıyor.

@poormans aynı düşüncedeyim. Mutluluğu sırrı az eşya az insan derler ya. Ben minimal ama kullanışlı ürünlerle mutluğu yakalıyorum. İşime yarayacak bir ürünse dayanamayıp alırım. :)

flickrr / 500px
web adresim:

“Serbest Kürsü” sayfasına dön