Taşınabilir 2.5inch usb Disk Önerisi

Her telden, her daldan !.. Ben kalıplara girmem, forum bana uysun diyen ! Başlık-konu uğraşamam, yazar-çeker-giderim diyen !.. Gel vatandaş, sen de dök içini, yaz rahatla, paylaş ferahla :) Flickr fotoğraflarınız foruma eklemek için video ders - viewtopic.php?f=10&t=1262

Moderatörler: biunlu, Esat Sanlav, Ubeyd

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Taşınabilir 2.5inch usb Disk Önerisi

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Cmt Mar 31, 2018 8:03 pm

Değerli forum arkadaşları merhaba,
Daha önce "Yedeklemelerinizi Nasıl Yapıyorsunuz" ve "Depolama Önerisi" başlıkları açılmış ama benim sorum hangi disk?

Durumumu izah edeyim ve önerilerinizi alayım.
Benim işyerinde evde kullandığım 2 ayrı windows 7 yüklü PC var, bir de mobil durumlar için HP Pavillion x360 tablet/laptop kullanıyorum. 3 farklı bilgisayar kullandığım için dökümanlarım mobil olmak zorunda. Cloud çok fazla veri trafiği yarattığı için ve özellikle dışarıda pratik değil. Bu nedenle yıllardır taşınabilir 2.5 inch usb disk kullanıyorum. Ancak bu disklerle de bir sürü sorun yaşıyorum: İlk zamanki modeller laptop disklerinin bir kutuya takılması şeklindeydi ve usbden yeterli güç almakta zorlanıyorlardı. Hatta iki usbye takılan kablolular bile vardı. Zamanla güç kullanımı optimize edildi ama sağlamlık konusunda aradığımı bulamadım. 3 yıl önce elimde Seagate Freeagent Go Flex 750 GB vardı. Ondan memnun olduğum için gittim 1 TB Seagate Backup Plus aldım. Bu ürün 2 yıl önce bozuldu ve bilgisayarda disk bulunamadı hatası vermeye başladı. 1 aya yakın sürede veri kurtarma programı ile içindekileri almayı başardım. Format atınca iyi kötü çalışmaya başladı. Gittim bu sefer 1 TB WD Elements aldım. Kısa süre sonra o da bozuldu ve içindekileri göstermedi. CHKDSK ile dosyaları düzenleyip aşırı yavaş şekilde çalışır hale getirdim yine 1 ay uğraştım içindekileri aldım. Disk garantiden değişti. 1 yıl sorunsuz kullandım. Geçen hafta yine dosya sistemi dağıldı. 1 hafta uğraştım içindekiler şimdi görünüyor. Benim emektar Seagate Go Flex win7 bilgisayarlarda çalışıyor ama Win10 görmüyor.

Şimdi yeni bir 2.5 inch taşınabilir disk alacağım 1 seagate 2 WD bozduğum için hangi marka alsam kararsızım. Fiyatı abartı olmayan tavsiyeleriniz varsa alabilir miyim?

Teşekkürler

Not: Her ne kadar USB disk kullansam da önemli dosyaları ayda 1 işyerimdeki kasaya yedekliyorum. Bu şekilde herşey gitse de kaybım az oluyor.
Mevcut sistem: Fujifilm X-T30 + XF 16-80mm

Kullanıcı avatarı
poormansmoodyblues
Sağlam Üye

Re: Taşınabilir 2.5inch usb Disk Önerisi

Mesajgönderen poormansmoodyblues » Pzr Nis 01, 2018 4:30 am

Sizinkisi şanssızlık olmuş diyeyim çünkü 2008'de miydi neydi Seagate 320GB almıştım harici disk, benim de o birkaç ay içinde bozulmuştu. Sonra yenisiyle değiştirdiler, o hdd o günden beri hala sağlamdır mesela, 10 sene olmuş. O yetmemeye başladığında 2012'de WD almıştım 1TB, onu da kullanıyorum hala. Tabii bunları hep kılıfla kullanıyorum darbe almamaları için, ayrıca bilgisayardan sökerken mutlaka güvenle kaldır yapıyorum.

Bu ikisi film dizi ıvır zıvırla dolu olduğundan geçenlerde fotoğraflar için yeni bir hdd alayım dedim, Vatan'da WD Elements 1TB 2.5" fiyatı 217 liraydı, onu aldım. Ama şimdi baktım Seagate'in bir modeli haftasonu indiriminde 188 liraya geliyor. Şu:

http://www.hepsiburada.com/seagate-expa ... epsiburada

Şahsen kullandığım Seagate'ten de, WD'den de memnundum ama geçen ben alırken Seagate bu fiyatta olsa Seagate'i alırdım. Yeni aldığım WD eskisine göre daha hafif, daha ince (ikisi de 2.5 inç) ama eskisinin kasası daha sağlam duruyordu sanki, yenisi daha narin. Bu linktekinin kasası daha dayanıklı gibi duruyor.

Tabii yine de alternatif bir Flickr hesabı açıp periyodik olarak oraya yedekleme yapmakta yarar var.

Kullanıcı avatarı
Tlgcvslr
Isınmaya Başlayan Üye
İletişim:

Mesajgönderen Tlgcvslr » Pzr Nis 01, 2018 9:29 am

35MMUTLU35 yazdı:''

Teknoloji biraz şans işi gerçekten. Dosyalarınızı kurtardığınıza gerçekten sevindim. Bende 2.5 inçlik yedekleme için taşınabilir hard disk almak istiyorum. Haftalardan beri araştırdığım ve karar verdiğim markayı söylemek isterim.
Depolama alanında lider iki tane marka var zaten. Seagate ile wd elements. Son zamanlar da LaCie depolama ürünleri hakkında yoğunlaşmıştım. Fakat internetten araştırdığıma göre Seagate'in alt markalarından biriymiş. Geçen gün de bir incelemesini izlemiştim. Adam LaCie'nin 1 TB lık modelinin içini açtı WD Elements'in ürünü çıktı. O zaman neden LaCie tercih edeyim ben, gidip WD alırım daha iyi. Bunlardan sıyrılıp Toshiba depolamalarına baktım. Genellikle insanların güvenli liman dedikleri marka Toshiba. İlk önce belirtmem gerekirse marka fanatiğim yoktur. Bu yüzden objektif şekilde fikirlerimi söylüyorum. Bu tür ürünler hassas olduğundan kim bilir insanlar nasıl kullanıyorlar ve ''durduk yerde bozuldu'' muhabbetleri geçiyor. Eğer yanınızda taşıyacaksanız bunlar için özel üretilen ve haliyle de fiyatı biraz daha yüksek olan modelleri tercih etmelisiniz. Kısacası Toshiba'yı tercih etmeniz diğer markalardan daha iyi olacağını düşünüyorum. Bende çok araştırdım, video izledim. Forum sitelerinden araştırdım. Seagate'in olumsuz yorumu çok var. WD en uygun ve en yaygın olanı. Bozulma ve senelerce kullanma yorumları da haliyle çok var. Ek bilgi olarak WD Elements son olarak SanDİsk i satın aldılar.

Eğer benim gibi yedeklemek için evde kullanacaksınız;
Toshiba Canvio Basic 2.5" Siyah Taşınabilir Disk (HDTB320EK3CA) i alabilirsiniz. Hepsiburada neredeyse her gün indirime gidiyor. Bu konuda oradan tedarik edebilirsiniz. Şuanda 2 TB lık ürünü 280 TL.
Resim

Mobil olarak yanımda taşıyacağım derseniz de;
Toshiba Canvio Ready 2.5" USB 3.0 Siyah Taşınabilir Disk (HDTP220EK3CA) tercih edebilirsiniz. Basic modeline göre üst kısmı darbelere daha dayanıklı hale getirilmiş ve darbe sensörü bulunmaktadır. Her hangi bir müdahale de elektriği otomatikman keser. Ev içinde elbet bunu sağlamlık yönünden tercih edebilirsiniz.
Resim
Ekipmanlar:
Nikon Coolpix S9400
Toshiba 32 Gb Sdhc Class 10 High Speed Prof+Blister
Flickr adresim: https://www.flickr.com/photos/152815628@N02/
Blog'um https://tlgcvslr.blogspot.com.tr

Alınacaklar;
Olympus OMD EM10 Mark II 12-50mm Lensli Kit Silver / Alınacak
Sd kart kutusu / Alındı
Ugreen 3.0 Kart okuyucu / Alındı
9H Temperli cam koruyucu / Alındı
SanDisk Extreme Pro SD Kart 16 Gb / Alınacak
Toshiba Canvio Alu 2TB 2.5" Siyah Taşınabilir Disk / Alınacak
Manfrotto MTPIXIEVO-BK 2 Section Pixi Mini Table Top Tripod Siyah / Alınacak

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Pzr Nis 01, 2018 4:06 pm

[quote="poormansmoodyblues"][/quote] Yorum ve tavsiye için teşekkürler. İlk diskinizin bozulmasından bu işin şans işi olduğu ve bu ürünlerin yüksek bozulma oranına sahip olduğu anlaşılıyor.

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Pzr Nis 01, 2018 4:09 pm

[quote="Tlgcvslr"][/quote]
Araştırma sonuçlarını paylaştığınız için teşekkür ederim. Beni büyük bir zaman kaybından kurtardınız. Ben de kendimce araştırıyordum. Lacie ve Toshiba ve hatta Sony radarımdaki diğer alternatiflerdi. Toshibalara biraz daha bakayım.

Kullanıcı avatarı
35MMUTLU35
Müdavim Üye

Mesajgönderen 35MMUTLU35 » Pzt Nis 02, 2018 11:28 am

[quote="Tlgcvslr"][/quote]
Toshiba Canvio Basic 2.5" 2 TB indirimde 280 TL fiyat ile tam bir fiyat/performans ürünü. Ancak taşıma nedeniyle oluşan daha önceki sıkıntılarımı da düşünerek Toshiba Canvio Ready 2.5" USB 3.0 sipariş verdim. 337 TL fiyat ile o da fena değil.Çünkü indirme girmediğinde Basic modeli 329 TLye satılıyor.
Öneriler için çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Tlgcvslr
Isınmaya Başlayan Üye
İletişim:

Mesajgönderen Tlgcvslr » Pzt Nis 02, 2018 3:32 pm

35MMUTLU35 yazdı:
Tlgcvslr yazdı:

Toshiba Canvio Basic 2.5" 2 TB indirimde 280 TL fiyat ile tam bir fiyat/performans ürünü. Ancak taşıma nedeniyle oluşan daha önceki sıkıntılarımı da düşünerek Toshiba Canvio Ready 2.5" USB 3.0 sipariş verdim. 337 TL fiyat ile o da fena değil.Çünkü indirme girmediğinde Basic modeli 329 TLye satılıyor.
Öneriler için çok teşekkür ederim.

Öncelikle hayırlı olsun, umarım sizi yarı yolda bırakmaz. Toshiba, genellikle depolama ürünlerinle ön plana çıkan bir marka olduğu için insanlar genelde onu tercih ediyor. Tabii herkesin rağbet ettiği şey kalitelidir diye bir şey yok. Yine de araştırdığımda Toshiba'nın bu anlamda kayda değer bir yeri var. Güzel günlerde kullanın :)
Ekipmanlar:
Nikon Coolpix S9400
Toshiba 32 Gb Sdhc Class 10 High Speed Prof+Blister
Flickr adresim: https://www.flickr.com/photos/152815628@N02/
Blog'um https://tlgcvslr.blogspot.com.tr

Alınacaklar;
Olympus OMD EM10 Mark II 12-50mm Lensli Kit Silver / Alınacak
Sd kart kutusu / Alındı
Ugreen 3.0 Kart okuyucu / Alındı
9H Temperli cam koruyucu / Alındı
SanDisk Extreme Pro SD Kart 16 Gb / Alınacak
Toshiba Canvio Alu 2TB 2.5" Siyah Taşınabilir Disk / Alınacak